Banka sa ambicijama I nesigurnim startom
Priština, 20.02.2001.
Koen Wasmus, koji se nalazi na čelu prve banke na Kosovu foprmirane nakon rata, odnosno ''MEB banke'', ovih dana je prisustvovao i svečanosti prilikom otvaranja prve konkurentske banke - ''Nove banke Kosova''.
''Smeta nam što nemamo konkurenciju'', izjavio je pre izvesnog vremena gospodin Wasmus. Međutim, iako je sada ''Meb banka'' dobila konkurenciju, u samom startu nema puino razloga za bojazan. Prvo, ''Nova banka Kosova'' je tek započela sa radom, i drugo ne sa tako dobro definisanim kapitalom.
''To je prva banka sa sto odsto kosovskim kapitalom. Nadamo se da ćemo uspešno štititi interese naših akcionara'', ipak je optimista Zek Čeku, predsednik Upravnog borda ''Nove banke Kosova''.
Ideja o osnivanju ovakve banke je stara koliko i posleratni period na Kosovu. Iako je prethodnu licencu dobila u aprilu prošle godine, ona je 9. februara uspela da dobije i definitivnu dozvolu za početak rada. No, mada je planirano da njen osnivački kapital bude u visini od pet miliona nemačkih maraka i sa filijalama na celom Kosovu, odnosno u sedam njegovih glavnih gradskih centara, već je u startu pojavio problem obezbeđivanja kapitala. Naime, iako su brojni mogući privatni i društveno - državni akcionari, odnosno negde oko 180 nijih potpisalo izjave da su spremni da uplate kapital, u trenutku kada je započela prodaja akcija, većina njih se povukla. Na primer, Đakovica, jedan od najsnažnijih industrijskih centara na Kosovu, nije uspela da obezbedi više od 90 hiljada nemačkih maraka. U cilju obezbeđivanja kapitala u najkraćem roku, svojevremeno je bilo odlučeno da ''Kurum group'' iz Turske kupi 40 odsto akcija, a da kosovari imaju većinu. Međutim, u poslednjem trenutku i oni su se povukli, tako da je Skupština akcionara sada odlučila da cenzus iznosi tri miliona nemačkih maraka, kao i da se buduća banka zove ''Nova banka Kosova'', odnosno da odustane od nekadašnjeg naziva ''Banka Kosova'', mada će zakupiti deo prostora u objekatu ranije banke.
''Nova bnka Kosova ipak ima dosta akcionara''. 664 radnika Hotelsko ugostiteljske kompanije ''Kosova'', kupili su akcije u vrednosti od 701 110 nemačkih maraka, a za to su odvojili svoju 13 platu (!?). Među akcionarima je i 33 nekadašnjih društvenih preduzeća , iako UNMIK ne poznaje njihov vlasnički status, i to sa 778 200 nemačkih maraka, zatim 11 akcionarskih društava (sa fiktivnim akcijama (!?)), sa 572 hiljade nemačkih maraka, 71 privatno preduzeće sa 440 500 nemačkih maraka u akcijama i 57 individualnih akcionara sa 1,6 miliona nemačkih maraka.
''Nismo pravili nikakve ustupke, niti smo dozvolili privilegije u odnosu na druge banke koje čekaju na licencu. Kapital je isplaćen, a kada je reč o društvenim preduzećima, njihov je kapital evidentiran kao individualni'', objašnjava Ajri Begu, kopredsedavajući Fiskalnog autoriteta na Kosovu, mehanizam zadužen za licenciranje i kontrolu banaka.
''Licenciranje druge banke je još jedan korak ka planiranju bankarskog sistema na Kosovu'', ubeđen je gospodin Begu, mada je nekoliko puta potencirao da Fiskalni autoritet Kosova nema sve ingerencije Centralne banke.
''Mi ćemo stvoriti uslove za ravnopravnu konkurenciju među bankama. Napredovaće ona koja je najbolja'', poručuje gospodin Muhamet Bouaua, međunarodni kopredsedavajući Fiskalnog autoriteta Kosova.
Međutim, ''Novoj kosovskoj banci'' neće biti lako u konkurenciji sa Micro Enterprise Bank, koja na Kosovu ima već tradiciju dužu od godinu dana i čiji je kapital nemačkog porekla ili evropskih bankarskih institucija, kao što je EBRD iza koje stoji i ''Comertz Bank'' sa sedištem u Frankfurtu.
Ona je izvršila ''boom'' na Kosovu. Za godinu dana postojanja, ima blizu 30 hiljada ulagača, koji su uložili ukupno oko 200 miliona nemačkih maraka. Zatim ova banka je do sada odobrila oko 900 kredita za razvoj male privrede i koja je transferisala više od milijardu nemačkih maraka. Ona je uspela da pokrije skoro celo Kosovo i da stvori veoma stabilne odnose sa privredom i pojedincima.
S druge strane Ilaz Ilazi, direktor ''Nove bakne Kosova'' kaže: ''Bez ikakve dileme, mi ćemo biti banka sa najpovoljnijim uslugama na Kosovu. Nemamo razloga da insistiramo na poboljšanju kvaliteta usluga, već na povećanju njihovog obima'', optimista je Ilazi.
Doduše, on je svestan da je u ovu banku potrebno uložiti mnogo truda kako bi se stvorili poslovni odnosi sa raznim bankama u Evropi, da bi obavljala i posao transfera sredstava, iako su akcionari zainteresovani samo za kredite. Uostalom, vrlo brzo će se uvideti prvi rezultati ''Nove banke Kosova''. Da li će barem uspeti da se približi uspešnom poslovanje MEB banke, kao što se obećava. U tom slučaju, kod građana Kosova će se veoma lako povratiti davno izgubljeno poverenje u bankarski sistem.
AIM Priština, Ibrahim REXHEPI