Odlazi li ministrica unutrasnjih poslova Dimovska?

Skopje Feb 19, 2001

Dosta Dimovska, koja slovi kao drugi covek u vladajucoj VMRO-DPMNE i kao premijer u senci, nije izdrzala pritisak javnosti u vezi "magedonskog Votergejta" i podnela je ostavku. Sada od premijera zavisi dali ce ona otici ili ostati u vladi.Ode li eto velikih problema po Georgievskog, ostane li opozicija ce jos jace traziti odlazak i samog Georgievskog.

AIM Skopje, 19.02.2001

Ministrica unutrasnjih poslova Dosta Dimovska je pocetkom vikenda objavila da podnosi ostavku. U obrazlozenju Dimovska ponovo negira svoju upletenost u prisluskivanju vise od 100 politicara i javnih licnosti: "U vezi afere "prisluskivanje" javnih i politickih licnosti, koja je bila prezentirana i vodjena od lidera SDSM, a pre svega zbog optuzbi koje su upucene meni licno, jos jednom potenciram da moj dosadasnji rad, odluke, postupci i vodjenje Ministarstva unutrasnjih poslova su temeljeni samo na Ustavu i vazecim zakonima u Republici Makedoniji, tako da s moje strane nikad nije izdato resenje o primeni mera prisluskivanje iz ideoloskih i politickih razloga lica koje su pomenute u aferi". Zatim istice da je "odmah po izbijanju afere, u skladu sa mojim nadleznostima, preuzete su sve zakonske mere radi rasvetljavanja slucaja. S tim ciljem ostvarena je potpuna saradnja sa javnim tuzilastvom, istraznim organima, a na politickom nivou i sa nadleznom parlamentarnom Komisjom za nadzor rada DBK i AR, koja je utvrdila da ne postoje okolnosti, fakti i dokazi s kojima bi se tvrdilo da je od strane MUP, sa zloupotrebom ovlascenja sluzbenog lica, vrseno prisluskivanje razgovora vrsioca javnih funkcija, novinara i gradjana Republike Makedonije". Ali, nakon "jednomesecnog atakovanja preko medija u javnosti na moju licnost", cime joj je ucinjena ozbiljna licna politicka steta, a nakon "zahteva za moju odgovornost sa strane nekih intelektualaca i novinara sto su kao glas koji je dodirnuo moju savest" Dimovska se odlucila da premijeru Georgievskom podnese svoju ostavku.

Sada je na premijeru da odluci dali ce ostavku prihvatiti ili ne. Iako ima onih koji smatraju da cin podnosenja, a ne nudjenja ostavke, ne ostavlja prostora za to. Samo koji dan pre podnosenja ostavke, Komisija za nadzor rada Direkcije za drzavnu bezbednost i Agencije za obavestajni rad, glasovima poslanika vladine vecine odbila je utvrditi politicku odgovornost Dimovske u vezi afere "Makedonski Votergejt", "Veliko uvo"... i kako se sve ne naziva otkrice fonograma prisluskivanja velikog broja politicara (bivseg i sadasnjeg predsednika drzave, 15-ro parlamentaraca, petoro clanova vlade, sedmoro lidera politickih partija, dvadesetak novinara...). No, to ne znaci da je pozicija odnela pobedu u parlamentu, jer za sredu je zakazana sednica parlamenta na kojoj ce se raspavljati o isvestaju komisije, a koju je predsednik Sobranja RM Stojan Andov vec najavio kao "vrucom".

Opozicione politicke partije ostavku Dimovske su uglavnom proglasile zakasnelom. "Ocekivali smo da gospodjica Dosta Dimovska povuce ovaj potez jos prvog dana nakon obelodanjivanja afere sa prisluskivanjem" kaze potpretsednik i portparol vodece opozicione partije SDSM Vlado Buckovski i dodaje: "sad kade je ostavku podneo realizator ovog grubog krsenja ljudskih prava, ocekujemo da to ucini i naredbodavac, odnosno, premijer Ljubco Georgievski". "Pokazalo se da je opozicija u pravu, a neko je trebao biti i zrtva vlasti. Ovo dokazuje da u drzavi imamo i vladinu i parlamentarnu krizu" smatra potpretsednik VMRO-VMRO Boris Zmejkovski, po kome ostavka Dimovske ne menja bitno odnose u drzavi, te smatra da treba doci do serije ostavki. Portparol socijalista Zoran Vitanov deli to misljenje i trazi ostavku premijera. Opoziciona albanska Partija za demokratski prosperitet kaze da "ostavka Dimovske ne treba biti kraj njene politicke odgovornosti". Generalni sekretar PDP Muhamed Halili smatra da protiv Dimovske treba pokrenuti i krivicnu odgovornost. Liberalni demokrati isticu da ostavka Dimovske pretstavlja "potvrdu da se prisluskivanje vrsilo u vladinim institucijama".

Partije vladine koalicije imaju suprotno mislenje. VMRO-DPMNE, ciji je jedan od osnivaca Dosta Dimovska, smatra da je njena ostavka neprihvatljiva, ali ima razumevanja za njen licni stav. "Opozicija je u proteklom periodu vrsila hajku na licnost ministrice Dimovske i pored toga sto u nijednoj optuzbi ona nema politicku odgovornost. Ne prihvatamo ostavku, ali nismo u poziciji da za to odlucujemo" - kaze portparol vladajuce partije Igor Gievski.

I albanski koalicioni partner zauzima istu poziciju. Lider Demokratske partije Albanaca Arben Xhaferi je izjavio: "Ostavka Doste Dimovske govori o njenom moralu. Ona podrazumeva opstojnu analizu aktuelnog stanja. Verujem da se mi susrecemo jednim veoma destruktivnim fenomenom, sa dislokacijom razlicitih struktura u odnosu na sistem sto najavljuje formiranje politickih falangi. Neke strukture u okviru institucija sistema sada otvoreno pokazuju lojalnost ka SDSM i stvaraju nevidjenu opstrukciju za normalno funkcioniranje sistema, sto u osnovi pretstavlja pocetnu tocku za stvaranje struktura falangizma u Makedoniji. Njena ostavka pretstavlja akt crstog morala stose upucuje nama i uopste javnosti da bi se zaustavilo raspadanje sistema. Mi kao politicka partija ustacemo u njenu odbranu i njene misije zastite institucija sistema".

I bas ova izjava Xhaferija cini se indikativna. Jer, tokom iste prosle nedelje i zamenik MUP-a Refet Elmazi, iz DPA, oglasio se u javnosti svojim razmisljanjem da podnese ostavku, pri cemu je kao jedan od razloga naveo i cinjenicu da "cetnicke strukture" jos uvek postoje i stvaraju snazan otpor aktuelnoj vlasti. Teza o "starim strukturama" u institucijama vlasti, drugim recima onim koji sebe jos vide kao delom nekadasnje jugoslovenske federacije ili u najblazoj varijanti bliske SDSM-u, sada je radikalizirana tezom o "rovaranju cetnika" u institucijama sistema, cak onim najosetljivijim kakva je DBK ili Agencija za obavestajni rad.

Na ove dogadjaje svakako uticu dogadjaji nakon raketiranja policiske stanice u selu Tearce, policiske akcije koje su tim povodom preuzete u poloskim selima gde je vecina stanovnistva albansko, ali i najnoviji "slucaj Tanusevce" koji je poceo privodjenjem ekipe skopske TV A-1 od strane neidentifikovanim nosioca "kalasnjikova" sa amblemom UCK i granicnim incidentom 24 sata kasnije, sto je samo pokazalo da se barem u tom selu tesko kontrolira severna granica.

Po nekim tumacenjima to obilje ozbilnjog posla - rasciscavanje sa "cetnicima" u svim strukturama institucija vlasti, rasciscavanje delikatnih dogadjaja - pre svega u domenu unutrasnjih poslova ne ostavlja mesta za prihvatanje ostavke Dimovske, vez zahteva da joj se da puna poddrska u potpunom sredjivanju stvari.

Tako, smatra se da ce premijer, cak uz poddrsku clog svog kabineta, odbitiostavku Dimovske, koja bi time osnazena mogla krenuti u rasciscavanju nasledjenog nepovoljnog stanja.

Eventualni odlazak Dimovske iz vlade ostavlja otvorenim i drugo, mnogo znacajnije pitanje njenog odlaska ili ostanka u partiskim strukturama. Dimovska slovi kako veoma mocna osoba u VMRO-DPMNE. Ne samo sto je jedan od njenih osnivaca, vec su samo ona i Georgievski prakticno ostali iz grupe od pet ljudi koji su partiju sazadli. Dimovska je izasla kao pobednik iz sukoba sa Borisom Zmejkovskim, koji je bio dugogodisnji generalni sekretar partije i jedan od njenig stubova. Dimovska je lako pobedila i Borisa Stojmenova, koji je bio prvi ministar finansija u vladi Georgievskog, potpretsednik partije i covek koji je iz prihoda svog biznisa godinama placao i sam partiski vrh. A govori se da je Dimovska jedina osoba koja moze Georgievskog smiriti u nekim situacijama kada je on izvan kontrole, sto je navodno rezultat njegovih zdravstvenih problema. Tako odlazak Dimovske iz vlade, kazu upuceni, i nije neka tragedija, ali njen eventualni odlazak iz partije bio bi katastrofa po nju i Georgievskog licno.

AIM Skopje

ISO RUSI