Britanski izazivač ''Vodafon'' u albanskom ringu mobilne telefonije
Tirana, 17.02.2001.
U maju prošle godine, Albanian Mobile Comunication (AMC), državna kompanija koja je još od 1994. godine držala monopol telefonske usluge GSM, iznela je na prodaju 85 odsto svojih akcija postavši prvom velikom državnom kompanijom koja se privatizuje. Drugačije nego što se očekivalo, kupovina ovih akcija od strane konzorcija ''Telenor Cosmote'' nije dovela do snižavanja veoma visokih tarifa, što je stvorilo nervozu u javnosti koja je pretpostavljala da se jedna inostrana kompanija neće ponašati isto kao prethodna koja je svojevremeno postavila nedostižne tarife za većinu Albanaca.
Osim ovoga, privatizacija jedine albanske državne kompanije mobilne telefonije je povukla za sobom i oštru raspravu: Da li u procesu privatizacije treba imati u vidu i nacionalne geopolitičke interese ili, jednostano, treba se samo baviti trgovinom i ničim više.
U stvari, kada je 1. juna 2000-te godine proglašena za dobitnika na tenderu za prodaju akcija AMC jedna norveška kompanija, ustanovilo se da je javnost u većoj meri pragmatičnija nego zainteresovana da shvati igre između nekoliko kompanija, tj. kako da se one ujedine u konzorcijume za vršenje strateške kupovine i kako se igra sa nazivima i procentima akcija. Niko nije imao ništa protiv Nordijaca: Albanci su uvek pothranjivali uvažavanje i distancu prema njima i teme oko kojih su se vrtele rasprave, uglavnom su se ticale obećanjima primene novih tarifa. Svi su očekivali jednu politiku koja će doneti snižavanje ludih cena usluga GSM.
Nakon burne kupovine, Vlada je izjavila da su 85 miliona USD koje je isplatio Telenor - Cosmote, prevazišla i njena najoptimističnija predviđanja. Ali, tu su se završile i dobre vesti. Iz nerazumljivog razloga, u početku je sakrivena činjenica da je Telenor - Cosmote, konzorcijum upravo stvoren za kupovinu AMC u kojem je najveći deo deonica pripadalo jednoj grčkoj kompaniji. Biranje ove ''žice'', donelo je širenje jedne nacionalističke melodije, koja je manjeviše zvučala kao jedna neviđena izdaja.
S druge strane, bez obzira na buku u javnosti, grčka kompanija je instalirala novu aparaturu tehnologije ''Nokia'' u središnjoj centrali AMC. Za zemlju u kojoj i nakon deset godina tranzicije ima mnogo ''stvari koje se dešavaju po prvi put'', iz prvog iskustva u privatizaciji izvučene su vredne pouke. Štampa je i dalje ostala skeptična prema ozbiljnosti kompanije koja je u svoje ruke preuzela AMC, kritikujući je da je došla u Albaniju, jednostavno, da bi se obogatila. Otkriveni su izveštaji koji su pokazivali da je Cosmote ne samo bila kompanija sa sedištem u Grčkoj, - i van nacionalističkih polemika Grčka nema neku istaknutiju tradiciju u elektronskoj industriji - ali, čak i u toj zemlji bez mnogo težine u svetskoj areni, Cosmote je bila komapnija druge ruke.
Svakako, dominiralo je stajalište da se Albanija i dalje ne smatra interesantnim tržištem za ''velike'' svetske tehnologije. Ali, upravo decembra prošle godine, dok se emocionalno stanje kretalo tim vodama Vlada je iznela na prodaju drugu licencu, započinjući tako realno istinsku utrku za dominaciju na albanskom tržištu mobilne telefonije.
Rizik je bio mnogo veći pošto onaj koji bi odlučio da kupi tu licencu, ne samo da bi morao da započne od nule, već bi imao pred sobom konkurenta sa najmanje 30 hiljada konsolidovanih pretplatnika u zoni sa najvećom urbanom gustinom Tirana - Drač, kao i u celoj albanskoj zapadnoj dolini.
Osim toga, ostala je i dilema da li će ispasti da su ti pobednici ponovo Grci ili će Vlada znati da igra prodajući tu drugu licenci zainteresovanim turskim kompanijama, za koje se verovalo da će se boriti na život i smrt sa Grcima iz AMC. Iz tog razloga, prisustvo Panafona, još jedne grčke kompanije u konkurenciji sa britanskim Vodafonom, teretirano je u nekoliko slučajeva kao novo izdajstvo, a u nekim drugima kao pokušaj uspostavljanja grčke finansijske oligarhije na tržištu mobilne telefonije u Albaniji. Nije se ustručavalo da se pominje i primer Mobilmaka iz Makedonije, koji je ''u cilju zaštite nacionalnih interesa'', odbio da proda deo svojih akcija jednog grčkoj kompaniji koja je dala najvišu ponudu, već je preferirala nemački Deutsche telekom.
Međutim, ovoga puta u igru su ušli Britanci. Vodafon ne samo da je pokazao interesovanje za ulazak na do sada paradoksalno albansko tržište mobilne telefonije, već se čak udružila ovoj operaciji kupovine licence zajedno sa Panafonom. Upravo za atinsko sedište ove poslednje šaputali su svoje rezerve nezadovoljnici u Tirani, ali Englezi pažljivi kada su u pitanju balkanski detalji, postarali su se da objasne da je i sam Panafon u stvari 55 odsto britansko.
Tokom finalne faze tendera za AMC 2, desilo se pomalo sve što se moglo desiti u jednom međunarodnom tenderu. Date su određene ponude, usledila su odgovarajuća ogovaranja, čak se desilo i čudo kada je unutar koverti koje su se otvorile u prisustvu jednog advokata otkriveno da su Vodafon i turski Finturi ponudili obe po 25 miliona dolara. Iz tog razloga ERT je odlučio da ponovi tender. Međutim, ovoga puta sa drugačijom procedurom. Početna ponuda dozvoljena od strane Vlade je iznosila upravo 25 miliona koje su kao maksimalnu cifru ponudile Vodafon i Fintur. Onaj koji je pomišljao da se povuče imao je najbolju priliku.
Međutim, sve tri kompanije u trci su ponovo išle sa ciframa u kovertama i poslale su ih u ured, gde su čekali predstavnici ERT i neviđenu medijski ''čopor''. Na kraju, kao što to zahtevaju pravila, dobio je onaj koji je ponudio najviše. Vodafon je ponudio 38.010.001 USD, Rumeli Telekom - 32.525.000 USD, a Fintur je pridodao samo 350 hiljada dolara svojoj prethodnoj ponudi od 25 miliona.
Predstavnik Vodafona, George Danielos ipak je izjavio novinarima da još uvek ne smatra svoju kompaniju pobednikom sve dok ta odluka ne bude proglašena od strane ministra za privatizaciju, Mustafe Mucija. Ali, ako se Vodafon ubrzo proglasi pobednikom licence za drugog operatora GSM u Albaniji, bićemo svedoci onoga što Albanci inače sanjaju: Pristizanju ozbiljnih investitora. Nakon završetka svih predviđenih procedura Vodafon obećava da će odmah započeti sa investiranjem u centrale i nove antene visoke tehnologije.
U uredima Telenor - Cosmote još uvek imaju vremena da koriguju neke od svojih pogrešnih politika koje su oni sledili. Odakle da počnu? Od najviših cena pretplate i impulsa na celom kontinentu (sva je prilika i u celom svetu) ili od slabe usluge i ''zakrpljenog'' pokrivanja signalima samo jednog dela teritorije zemlje?
Dolazak na albansko tržište drugog operatora mobilne telefonije zasigurno beleži trenutak za okončanje monopola i početka konkurenicije Vodafona, koji je uputio medijima i svoj ''peronal information'' u kojoj se kaže da ako se stvari budu dobro odvijale, Albanci će pre avgusta imati mogućnost da biraju između dosadašnjeg AMC i britanskih ''izazivača''. Albanci čekaju.
AIM Tirana, SOKOL SHAMETI