Svakom Bulatovicu po partija

Podgorica Feb 16, 2001

Udvajanje Socijalisticke narodne partije

Da li je osnivanje Socijalistickog narodnog pokreta (inicijali su takode - SNP) signal da Momir Bulatovic ipak planira da se do kraja bori za prevlast u stranci

AIM Podgorica, 15.02.2001. godine

Dojucerasnji oslonac rezima Sloboda Milosevica, a sadasnji saveznik Milosevicevih nasljednika u Beogradu, Socijalisticka narodna partija Crne Gore upala je u vrtlog unutrasnje borbe, koja prijeti da pocijepa partiju na pristalice predsjednika u ostavci Momira Bulatovica i na one koji su se svrstali iza trojice potpredsjednika, od kojih je jedan postao jugoslovenski premijer (Zoran Zizic), drugi ostao predsjednik Vijeca republika u federalnom parlamentu (Srda Bozovic), dok je treci, Predrag Bulatovic, najozbiljniji pretendent na predsjednicku funkciju u partiji.

Momir Bulatovic i njegove pristalice u partijskom vrhu ostale su u manjini na sjednici Glavnog odbora, kada se odlucivalo o tome da li partiji treba ili ne treba kongres uoci vanrednih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, odnosno da li su joj nuzne promjene na samom vrhu. Nemoc da se parira udruzenim snagama trojice potpredsjednika navelo je predsjednika SNP-a da podnese ostavku, ali to nije bio znak predaje, vec nastavak borbe "drugim sredstvima".

To su pokazali Momirovi istomisljenici, javno se vecini u partijskom rukovodstvu suprotstavljajuci rijecima koje ne lice na drugarsku razmjenu argumenata. Trojica potpredsjednika su optuzena za neku vrstu unutarpartijskog puca, i indirektno svrstani u pomagace crnogorskog rezima i njegove najuticajnije figure - predsjednika Crne Gore i lidera Demokratske partije socijalista Mila Đukanovica. Bila je to najava ostre unutarpartijske borbe pred kongres, zakazan za 24. februar, ali i mogucnosti cijepanja SNP, i to prije tog kongresa.

Da je prilicno izgledno da dvojica Bulatovica - Momir i Predrag kongres ne docekaju u jednoj partiji, pokazala je nedavno osnivanje nove, koja imenom neodoljivo podsjeca na vec postojecu. Rijec je o Socijalistickom narodnom pokretu.

Podgoricki nezavisni dnevnik "Vijesti", koji je, kada je rijec o desavanjima u Socijalistickoj narodnoj partiji, dobro informisan, odmah je konstatovao da "sve upucuje" na to da iza osnivanja nova partije stoji Momir Bulatovic i njegove pristalice u SNP-u. Svoje procjene "Vijesti" su potkrijepile i saznanjima da Momir smatra da ima podrsku 40 odsto clanstva, i da, uz to, racuna na "obezglavljene" clanove crnogorske ispostave Jugoslovenske levice i Srpske radikalne stranke.

Momir Bulatovic se nije oglasio ni dematijem niti potvrdom. Jedan od partijskih funkcionera koji mu je ostao lojalan, Dusko Jovanovic, bio je dvosmislen u prvoj izjavi povodom osnivanja nove partije. Ostavio je mogucnost da su je formirali razocarani clanovi SNP-a, ali je pomenuo da bi u cijeloj raboti mogli biti umijesani prsti crnogorske tajne policije.

U redovima oponenata Momira Bulatovica nijesu jos nacisto sta se desava. Njihova prva pomisao je bila da im predsjednik u ostavci uzvraca udarac na najgori moguci nacin. Neki od njih su, u meduvremenu, postali manje podozrivi, mada ih jos muci neizvjesnost sta im se sprema iza leda. Jedan od potpredsjednika SNP-a, predsjednik Vlade SRJ Zoran Zizic, nije, recimo, uopste sklon da odbaci mogucnost da iza novoosnovanog Socijalistickog narodnog pokreta stoji upravo "razalovani" predsjednik SNP-a.

Misteriju povecava to sto medu 75 osnivaca Socijalistickog narodnog pokreta nema nikoga od istaknutih pristalica Momira Bulatovica, kao i cinjenica da se vec desetak ljudi javilo da negira bilo kakvu vezu sa politickim novorodencetom. Prema njihovim tvrdnjama, na spisku osnivaca su ili njihovi imenjaci i prezmenjaci ili su, pak, njihova imena zloupotrijebljena. To je uradio i Zoran Tadic, funkcioner JUL-a u Crnoj Gori, jedini na spisku osnivaca koji je siroj javnosti koliko - toliko poznat. Tadic je u papirima dostavljenim Ministarstvu pravde naveden kao osoba koja ce zastupati novosnovanu partiju, ali jedino pored njegovog imena nije upisan i maticni broj licne karte.

Ako, za sada, i nema pouzdanih informacija koje bi osnivanje Socijalistickog narodnog pokreta dovodili u direktnu vezu sa frakcijom Momira Bulatovica, prilicno se uvjerljivim doimaju procjene da bi to moglo biti tacno.

Predsjednik SNP-a u ostavci i njemu lojalni partijski funkcioneri imaju razloga da vjeruju kako njihovo vrijeme nije proslo, ali su im slabe nade da bi na skorom partijskom kongresu mogli poraziti protivnicku stranu. Racunica je prosta - trojica potpredsjednika rukovode pripremama toga kongresa i sigurno je da ce se potruditi da nista ne prepuste slucaju.

Ako ne misle da se predaju bez borbe (a vec su pokazali da im to nije ni na kraj pameti) Momiru i njegovim pristalicama je preostalo da se izdvoje iz partije, osnuju novu, i na izborima pokazu ko je prava, a ko lazirana vecina.

Za to bi, osim njih, mogle biti zainteresovane i porazene politicke snage u Srbiji - Socijalisticka partija Srbije Slobodana Milosevica i Jugoslovenska levica Mirjane Markovic. Naime, Momir Bulatovic nije krio da je ostao vjeran politickom saveznistvu i prijateljstvu sa Slobodanom Milosevicem i nakon sto je SNP usla u politicki brak iz racuna sa Demokratskom opozicijom Srbije. I u tome nije bio usamljen u svojoj partiji.

Prema istrazivanjima podgoricke agencije "Damar", u januaru ove godine Slobodan Milosevic se dobro kotorao kod clanova i simpatizera SNP-a. Najvisom ocjenom ga je ocijenilo vise od 35 odsto ispitanika, sto nije tako impresivno u odnosu na rejting Milosevicevog nasljednika Vojislava Kostunice, ali je daleko od toga da bi bilo za potcjenjivanje.

Posto je SNP presla na stranu njihovih protivnika, Milosevicevi socijalisti i levicari njegove supruge ostali su u Crnoj Gori bez ijednog politickog saveznika. Neki novi SNP, sa Momirom Bulatovicem na celu, mogao bi da nadomjesti gubitak. Pojava funkcionera JUL-a medu osnivacima Socijalistickog narodnog pokreta ide u prilog ovakvom zakljucivanju.

Iz sasvim drugih razloga, ovakvom raspletu sukoba u SNP-u, trenutno najjacoj opozicionoj partiji u Crnoj Gori, radovala bi se i aktuelna crnogorska vlast, prvenstveno njena glavna karika - Demokratska partija socijalista i njen lider Milo Đukanovic. Jedinstvena SNP sa Momirom Bulatovicem na celu je bila respektabilan, ali ne i uvjerljiv politicki protivnik.

Jedinstvena, ali sa Predragom Bulatovicem na komandnom mostu, SNP je opasniji protivnik, pogotovo zbog toga sto takva partija moze racunati na medijsku i svaku drugu podrsku iz Beograda, pa i od medunarodnih faktora, koji su trenutno zainteresovani da u Crnoj Gori pobijede tzv. projugoslovenske snage.

Ako se Momir Bulatovic i njegove pristalice odluce na rascjep i formiranje nove partije, bice to osveta koja ce istovremeno pogoditi i novu vlast u Beogradu, i njene navijace i pomagace iz Evrope i SAD, i, naravno, nelojalne potpredsjednike.

Dragoljub VUKOVIC (AIM)