Muzika kamenih kugli
Banjaluka, 14.februar 2001. (AIM)
Dok se još podizala medijska prašina oko posljedica uranijumskog zračenja, izazvanog bombama NATO-a u BiH I na Kosovu, mediji u Republici Srpskoj (RS) su lansirali novo senzacionalno otkriće. Reporteri državne televizije (RT RS) javljali su sa lica mjesta da je u selu Slatina kod Banjaluke, prilikom iskopa temelja za kuću, otkopana kamena kugla prečnika većeg od jednog metra. Prilog je emitovan u centralnoj informativnoj emisiji I u minutaži koje je vjerovatno imalo samo iskrcavanje na mjesec.
Reporteri televizije su kamene kugle predstavili kao senzacionalno otkriće, na koje se do sada naišlo samo u dalekoj Kostariki. Da misterija bude veća, saopšteno je da iz kamene kugle dopire muzika. Muzička sekvenca morala je uvjeriti I najsumnjičavije gledaoce da se radi o misterioznom otkriću.
Televizijska slika I muzika kamene kugle odveli su na lice mjesta mnoge znatiželjnike. Novinari brojnih redakcija utrkivali su se u bilježenju najnevjerovatnijih priča. Prvi izvještaji proglasili su cijeli prostor Slatine, inače poznatog arheološkog lokaliteta, mjestom najvećih civilizacijskih tajni, a otkrivanje kamene kugle korakom u njihovom osvajanju. Nisu zaobiđeni ni marsovci, a u pomoć je pozivan i Artur Klark I njegove "Sve misterije svijeta".
Među mnogim pričama koje su kružile oko postanka kamenih kugli, bila je i ona o tome da su kugle zaostavština starih naroda po kojima se možda računalo vrijeme ili odavala počast bogovima.
Šta se pokazalo na kraju? Pokazalo se da misterije nema. Kugle iz Slatine su prirodni fenomeni, nastale prije odprilike 150 do 200 miliona godina.
Geolog Mile Vijačić objašnjava kako je kugla, pronađena u Šušnjarima, nastala u doba jure od najobičnijeg zrna pjeska. "Pod uticajem određenih fizičko-hemijskih procesa i tektonskih sila, zrno pijeska je dostiglo današnji izgled", kaže Vujačić.
Kugla u Slatini je, za razliku od one pronađene u Šušnjarima, nešto drugačijeg spoljašnjeg izgleda. Vujačić kaže da je ona magmatskog porijekla, ali da je nastala u isto vrijeme. "Nastala je od jednog komada stijene, koju je u oblik lopte oblikovala voda", objašnjava Vujičić.
Na ovim prostorima, podsjeća Vujačić, u dalekoj prošlosti bilo je more 'Tetis', čije je dno uslijed tektonskih i vulkanskih aktivnosti bilo jako nestabilno, što je izazvalo formiranje ovih neobičnih kamenih kugli. Prema ocjeni Vujačića, oblik lopte je interesantan, ali ne i baš rijedak. Slične kugle nađene su i u drugim mjestima u Jugoslaviji.
Na kraju cijele priče o kamenim kuglama ostaje gorak ukus činjenice da su mediji I dalje loši proizvođači senzacija kao zabave za narod. U tom poslu pokazali su se kao neprofesionalni I zanatski nevješti.
Prikazivanje kamenih kugli bez mišljenja geologa, arheologa ili drugih stručnjaka nije zadovoljavalo elementarna pravila novinarskog zanata. Serviranje jednostrane priče moglo je među gledaoce unijeti samo zabunu. Snimak muzike, koja navodno dolazi iz unutrašnjosti kugle, mogao je biti samo loša reporterska izmišljotina sa nejasnim ciljem.
Ako se ima na umu da je takva priča došla sa javne televizije, treba se zapitati kuda ide profesionalizacija javnih medija.
Olga Lola Stanić (AIM)