Diplomatsko (ne)vaspitanje

Skopje Feb 4, 2001

Nekoliko epizoda u posljednje vrijeme u kojima su se "na meti" nasli strani diplomati pokazuje da je sezona uzajamnog udvaranja na izmaku... Javnost ce morati uciti da su strani diplomati "svileni ljudi" s kojima se mora ophoditi obzirnije nego s domacim smrtnicima a stranci - da ne smiju potcjenjivati lokalne medije

AIM, Skopje, 03. 02. 2001.

U intervjuu za prosli broj opozicionog nedjeljnika "Zum" bivsi shef drzavne bezbjednosti Slobodan Bogoevski ostavio je dovoljno prostora za sumnju da se aktuelni predstavnik Evropske unije u Skoplju, Portugalac Jose Manuel Pinto de Tesheira bavi nekim nediplomatskim poslovima: "Da bi jedan predstavnik Evropske unije direktno lobirao za ljude za koje svi u Makedoniji znaju da su duboko involvirani u kriminalne aktivnosti od kojih teske posljedice trpi evropska ekon omija, moraju postojati licni interesi. U Makedoniji i vrapci znaju ko je organizator trgo vine cigaretama i drogom kao i to da se dio tih nelegalnih aktivnosti nastavlja preko Kosova, Crne Gore, Italije i ulazi u Evropu. Taj kanal prolazi kroz Makedoniju i svi znaju da to radi vlada Makedonije, buduci da je bez nje nemoguce organizovati takav ilegalni transport cigareta, droge i slicno. Izjave Teseire ne treba identifikovati sa zvanicnim stavom Evropske komisije ili drugim institucijama. Radi se o konkretnim interesima Tesheire vezanim sa operacijama Menduha i Hasima Thacija", rekao je tada Bogoevrki u intervju nedeljniku "Zum".

Koji dan kasnije,list "Vest" koji se kao najmladji na medijskom trzistu tek bori za naklonost citalaca otisao je korak dalje ustvrdivsi da ce Njemacka i Italija zatraziti smjenjivanje evropskog ambasadora. Navodno, ime Pinta Tesheire je pomenuto u istrazi protiv jednog od "duhanskih barona", Italijana Francesca Prudentina koji je uhapsen 22. decembra prosle godine u Solunu. Prema verziji skopskog lista, Grci ne izrucuju Prudentinija samo zato da bi otkrili cijeli kanal: svaki put kada bi neka "visa sila ili revnosan makedonski cinovnik zaustavio konvoje KFOR-a na grcko-makedonskoj granici, javljala bi se neka vazna evropska diplomatska licnost koja bi na "visokom nivou" rjesavala "zastoj"...

O svercu cigaretama ali i drugim akciznim robama se u Makedoniji govori podavno pri cemu je ne jednom sugerisan zakljucak da su u "biznis" ukljuceni i medjunarodni funkcioneri koji u okviru KFOR-a, OEBS-a ili drugih medjunarodnih organizacija rade u regionu. Mnogo puta novine su pisale da se radi o izuzetno unosnom poslu: za "ubacivanje" slepera sa krijumcarenom robom u konvoj KFOR-vozila crna tarifa iznosi 120.000 DM. Takodje, rasprostranjeno je uvjerenje da su ovi "poslovi" obavijeni "gustim duhanskim dimom" iza kojeg se kriju mocni pokrovitelji iz makedonske vlade. Ipak, optuzba na racun predstavnika Evropske unije predstavlja presedan.

Diplomatski krugovi u Skoplju doslovno su na nogama. Kancelarija Evropske komisije u utorak, dakle na dan kad se pojavio tekst u listu "Vest",urgentno je odbacila tvrdnje najmladjeg skopskog lista nazvavsi ih apsurdnim. Zajednickim demantijem oglasile su se ambasade Italije i Njemacke, zemalja koje su navodno trazile opoziv Tesheire, pa onda Svedjani kao predsjedavajuci unijom ocjenivsi da su iznesene tvrdnje neosnovane. Komesar za spoljnu politiku Evropske komisje Chriss Pattin preko svog portparola Gunara Wiganda izjavio je da se radi o primjeru produciranja lazi koje imaju za cilj proizvodjenje zabune kako bi se pogorsali odnosi Makedonije i Evropske unije odnosno Evropske komisije koja je zaduzena za vodjenje pregovora o asocijaciji i stabilizaciji. Pattin je porucio da ce mandat ambasadora Tesheire biti produzen.

Makedonska vlada ogradila se najprije saopstenjem,zatim rijecima portparola Antonija Milososkog koji je naglasio da je kabinet Georgievskog "ogorcen zbog neozbiljnog i netakticnog tretmana diplomata u zemlji i to posebno onih koji mnogo znace za samu Makedoniju". I premijer Georgievski licno je za Portugalca nasao samo najbolje rijeci: "Sretna je zemlja koja je ugostila takvog ambasadora koji je toliko doprinio za nju" reci ce neprijatno zateceni predsjednik vlade. Shef diplomatije Srdjan Kerim ponovio je to pred poslanicima u Sobranju prenijevsi im vrlo znakovito cudjenje Berlina i Rima zbog talasa napada i diskreditacija protiv shefa delegacije Evropske komisije. Ali, uvidjajuci valjda da to nije dovoljno, obratio se izvinjenjem i samom Tesheiri. Njegov prethodnik Aleksandar Dimitrov rekao je da nije imao konkretna saznanja no podsjetio je na epizodu u kojoj je izrazio nezadovoljstvo povodom nekih Tesheirinih postupaka kada je zamolio ambasadore da se potrude da shvate da je Makedonija mala zemlja, nedovoljno razvijena ali zemlja s dostojanstvom.

Za svo vrijeme ove halabuke Tesheira diplomatski suti. Iz sjedista Evropske komisije u Bruxellesu mogla su se cuti nezvanicna tumacenja da iza cijele ove storije stoji bivsi ministar finansija Boris Stojmenov koji je evro-poklisara "uzeo na zub" pred Novu godinu optuzujuci da je dobijao proviziju od sredstava koje je Evropska unija dodjelila Makedoniji sto su cinili i drugi diplomatski predstavnici u Skoplju. Prema njegovim rijecima, Tesheira je bio glavni krivac sto nije iskoristeno 12,5 miliona eura koje je Makedonija dobila od Evropske unije radi rjesavanja problema s kosovskim izbjeglicama. Stojmenov je tada tvrdio da je Tesheira legalno zatrazio proviziju od 2% na ime "tehnicke pomoci u koristenju tih sredstava". Time je prinudio tadasnjeg ministra finansija, dakle samog Stojmenova, da izdvoji 12 miliona DM za izbjeglice i to iz budzeta iako to nigdje nije bilo predvidjeno.

Neposredno pred bozicne praznike kao senzaciju skopski "Dnevnik" list s najvecim tirazem a mnogi misle i uticajem objavio je pricu da je njemacki ambasador u Skoplju uhvacen u nedozvoljenoj sjeci bozicnog borica na Pelisteru iznad Bitolja. List je izgubio iz vida da je Njemacka zemlja koja je jedan od najznacajnijih promotora Makedonije na medjunarodnoj sceni te da je drzavni interes trebao biti iznad prilicno neukusne novinske "patke" na stranicama novina koje pretenduju na ozbiljnost. Nekako u isto vrijeme neki mediji su zamjerili i americkom ambasadoru Michaelu Einicku sto se upustio u otvoreno lobiranje u korist jednog od potencijalnih kupaca makedonskog Telekoma, lidera medju najunosnijim preduzecima u zemlji. Nekoliko mjeseci ranije s jedne od vladinih sjednica upucena je opomena stranim diplomatima da se ponasaju u skladu s predvidjenim diplomatskim obicajima. Ova poruka, doduse, bila je namijenjena bivsem Milosevicevom ambasadoru Zoranu Janackovicu ali u diplomatskim krugovima je procjenjeno da je u svakom slucaju mogla biti srocena opreznije. jer, vlada je kasnije imala dosta glavobolje da radoznalim novinarima objasnjava njen stvarni smisao.

Epizodom s shefom delegacije Evropske unije Tesheirom i epizodama sto su joj prethodile najveci ceh je platilo Ministarstvo inostranih poslova. Ne treba iskljuciti mogucnost da bi integracija u Uniju mogla ici bar za jotu sporije nego sto je ocekivano. Maakedonska diplomatija kao jedna od najzatvorenijih drzavnih sluzbi placa visoku cijenu svoje zakopcanosti i nespremnosti da saradjuje s novinarima. Vjest portparol Ministarstva inostranih poslova mogao je preduhitriti svaki od clanaka koji bi mogao ili ce nanijeti stetu nacionalnom interesu- slazu se poznavaoci njezne veze diplomatije i medija. Sezona uzajamnog udvaranja stranih diplomata i lokalnih politicara opozicione orijentacije je ocito na izmaku... Javnost ce morati uciti da su strani diplomati "svileni ljudi" s kojima se mora ophoditi obzirnije nego s domacim smrtnicima a stranci - da ne smiju potcjenjivati domace medije.

AIM Skopje

ZELJKO BAJIC