Nano - Koštunica, susret u Atini
Tirana, 1.02.2001.
Vest objavljena na prvim stranicama dva najveća dnevna lista u Tirani, da su se predsednik Socijalističke partije Albanije, bivši premijer Nano i jugoslovenski predsednik Koštunica sreli 16. januara u Atini, izazvala je brojne reakcije u albanskom glavnom gradu. Zašto ovaj poluilegalni susret? Zašto ponovo Nano postaje protagonista jednog susreta sa srpskim rukovodiocima, kao i 1997. godine, kada se sreo sa Miloševićem na Kritu u Grčkoj? Kakav je bio sadržaj razgovora?
To su bila pitanja koja su odmah postavljana u Tirani, a čiju je tajnu pojačavala i činjenica što je ta bombastična vest data samo od strane dopisnika nemačkog Radija Dojče Vele iz Atine. Međutim, pitanja i sumnje su trajale samo nekoliko sati. U podne 27. januara, glasnogovornik bivšeg premijera Nanoa je na Konferenciji za štampu negirao susret. Glasnogovornik Nanoa, odbacujući ''špekulacije štampe'', izjavio je da se predsednik Socijalističke partije nije nalazio u Atini, već u Ankari na zvaničnim razgovorima.
Prošla su dva dana i kada je upravo izgledalo da se taj događaj stavlja u arhivu, došlo je još jedno iznenađenje, dostojno da bude temom nekoliko humorističkih emisija na TV u Tirani. U jednom od njih, ponovoljeni su više puta kadrovi socijalističkog čelnika, koji je na istom mestu, istim tonom i sa istom ozbiljnošću opovrgavao ono što je izjavio samo pre dva dana. Ovoga puta, po glasnogovorniku, Nano i Koštunica su se sreli poslepodne 16. januara, susret je trajao 35 minuta u jednom od luksuznih hotela u centru Atine.
Umesto da ih smiri, objavljivanje susreta je još više razljutilo, takoreći jednoglasno, sve političke faktore u Tirani. Predsednik parlamentarne Komisije za inostrane poslove Sabri Godo, inače predstavnik jedne male opozicione partije, koji je uvek pozivao na obazrive korake u normalizaciji odnosa Tirane sa Beogradom, bio je među prvima koji je optuživao ovaj čin.
I opoziciona Demokratska partija izjasnila se protiv tajnog načina organizovanja susreta, kao i mesta gde se on odvijao. Lider opozicije Berisha je izjavio da nema nikakve predrasude za održavanje dijaloga sa Koštunicom, ali da je protiv tajnosti kojom je organizovan susret Nano - Koštunica.
Kritike upućene Nanou nisu izostale ni iz protivničkog krila unutar njegove partije. Servet Pellumbi, bivši potpredsednik socijalista je ovaj susret ocenio kao još jednu grešku Nanoa i istakao da on nije tu predstavljao Socijalističku partiju, već samo sebe samoga.
Na istoj oštroj liniji svrstala se takoreći jednoglasno i sva štampa u Tirani i u Prištini. ''Oba susreta - kako onaj Nanoa sa Koštunicom u Atini, tako i onaj sa Miloševićem na Kritu, odvijani su pod nagledanjem i u organizaciji grčke politike, koja je poznata po njenim sentimentima i sklonostima prema Srbiji'', komentarisao je opozicioni list Rilindja demokratike.
''Besprimeran nedostatak javnosti i još jedna Nanoova neodgovornost'', podvlačio je najveći dnevni list u Tirani ''Shekulli''. S druge strane, autoritativna novina u Prištini ''Koha ditore'', u svom uvodniku ''Zašto ovaj tajni susret u Atini'', je veoma kritički ukazivao: ''Nano je susrevši se sa Koštunicom, potcenio legalne institucije svoje zemlje. On je postupio kao čovek sa nekvalitetom svemoćnog i Kosovu je još jednom pružio ukus zloglasnog susreta na Kritu''.
Ove oštre reakcije protiv susreta Nanoa sa Koštunicom 16. januara, ne upućuju se toliko zbog činjenice što se čelnik albanske većine sreo sa šefom jedne države koja je do pre samo kratkog vremena smatrana kao neprijatelj Tirane. Sada su već takoreći svi značajni faktori u Albaniji potvrdili stav da su za normalizaciju odnosa sa Jugoslavijom.
Debata se u stvari nije usredsredila na ono o čemu je razgovarano u Hotelu Grand Bretagne u Atini, već na način organizovanja susreta, a posebno na njegovu nepotrebnu tajnost. Sada je jasno da je prvi pokušaj jednog albanskog političara da se sretne sa Koštunicom (ako ne pomenemo kurtoazno rukovanje u Skoplju između Meidanija i Koštunice) planiran da se održi u tajnosti.
Možda je između strana, Nanoa s jedne i Koštunice s druge, ranije postojao neki pakt, kako bi susret ostao poverljiv. Možda je sam Nano zatražio tako nešto. Pošto, kako je pisao jedan nedeljnik u Tirani: ''On je postao najveći i jedini gubitnik ove priče''.
Ali, Nano sam pretenduje suprotno. U jednom intervjuu datom nakon susreta, on je potvrdio da ga uopšte ne uznemiruju optužbe folklornih partiota.
''Ja pripadam onoj rasi izglasanih političara koji znaju da preuzimaju odgovornost u ključnim političkim trenucima'', rekao je on. A prema Nanou, vreme kada se susreo sa Koštunicom, bio je takav momenat. Albanija i Jugoslavija su bile u procesu uspostavljanja diplomatskih odnosa. ''Mi treba sve što je moguće da uradimo, kako oni ne bi bili samo jedan formalni akt'', rekao je Nano.
Nekoliko sati nakon što je Nano sreo Koštunicu, obavešteno je o ponovnom uspostavljanju diplomatskih odnosa između Tirane i Beograda.
AIM Tirana, Andi BUSHATI