Paznja - odron na putu!

Skopje Jan 30, 2001

AIM Skopje, 30.01.2001

Vec poodavno Makedonija je talac dva koncepta koji umrtvljuju sve ostale politicke alternative a koji su oliceni u politickoj moci Georgievskog (lidera partije na vlasti VMRO-DPMNE i premijera) te Crvenkovskog (lidera Socijaldemokratskog saveza (SDSM) i predsjednika vlade do 1998. godine.). Koncepti sto su prerasli u irealnu bitku u kojoj obojica koriste strategiju: "pusti djavolo dovoljno konopac da se jednog dana sam objesi!" ne uvidjajuci da im je i samima odavno uze vezalo rukepa Branko Crvenkovski vec odavno visi nad ambisom politickog gubilista a Ljubco Georgievski stoji na politickom brijegu sto se odronjava.

Ova dva koncepta, pojednostavljeno govoreci, u Makedoniji se prepoznaju kao "prosrpski" i kao "probugarski". A mozda njihova pobliza identifikacija predstavlja instrumentalizaciju svega onog sto se podrazumijeva pod tim odrednicama. Zajednicki imenitelj oba koncepta je "meso kojim se hrane": dilema da li je moguca zajednicka drzava s Albancima i, ako je moguca, kako da se uspostavi kontrola nad ovom brojnom manjinom. Oba koncepta mozda bi se odavno potrosila i bila ogoljena pred etnickim Makedoncima da nije postojala vjestacki proizvedena "magla" iza koje se skriva ova irealna borba za vlast - "albanska opasnost". Pri tome, i Branko i Ljubco tu "politicku maglu" koriste kao ljepak na koji se gradjani hvataju kao muhe na samoljepljivu traku. Tu "maglu" nova vlast je izdigla na visu razinu od prethodnih vlastodrzaca cime je postala manje vidljiva i ne toliko citka za same Albance. A u tome, cini se, najvise asistiraju strukture politickog podzemlja, ko god se nasao "u skripcu" inicira novu "aferu"koja "zamagljuje" prethodnu. Uzgred, neki u tom kontekstu gledaju i posljednje teroristicke napade na policijsku stanicu u selu Tearce kod Tetova i na voz kraj Kiceva i to nekoliko dana poslije objelodanjivanja monstruoznog skandala s prisluskivanjem politicara, novinara i drugih javnih licnosti. Za razliku od Branka koji nije otisao dalje od vec istrosene nekadasnje banalne strategije - iniciraj kontrolisan konflikt s "dezurnim destruktivcima" - Albancima i eto ti zavjese iza koje pred medjunarodnom zajednicom mozes sakriti svu politicku neodlucnost, a pred vlastitim gradjanima sve devalvacije denara, "plave ptice", "rupe" i propale stedionice (afere za vreme vladavine SDSM-a).

Razumije se, oko ove dvije vodece politicke igre se vrte i albanske politicke partije koje, kako dolikuje vjernim strateskim ortacima, poslusno i neumorno asistiraju, daju svoj doprinos kontaminaciji prostora na kome treba posijati sjeme buducnosti Makedonije bez"filstava" i "fobstava". Svijest utemeljena na cvrstini drzavne kicme isciscena od kriminogenih partijskih struktura koje devalviraju drzavne institucije i koja moze revitalizirati vec atrofirane politicke misice kao preduslov da sadasnje politicke "sekte" prerastu u u istinske politicke partije koje ce iz medjupartijske utakmice iskljuciti ulog - zastrasivanje gradjana mogucim medjuetnickim konfliktom, kojim danas potkupljuju "sudiju" - ovdasnju javnost - ubacujuci ga na "politicki stadion" da bi narodu posluzio kao igracka koja se daje djetetu da bi se zavaralo dok mu se roditelji "kurvaju".

Ako covjek analizira stvari iz ovog ugla gledanja - pri cemu nije iskljucena mogucnost da dobije izvitoperena slika -, shvatice da su SDSM-ovci prisluskivali telefone VMRO-DPMNEovcima sve dok su mogli i vladali (sve nekadasnje visoke licnosti Ministarstva unutrasnjih poslova direktno ili indirektno su priznale da aparati za prisluskivanje nikada nisu bili iskljuceni)- razumije se, da stite Makedoniju od "bugarizacije", a ovi drugi poceli da im se mijesaju u telefonske linije cim im se ukazala mogucnost za to, razumije se, da "odbrane" Makedoniju od "preostalih struktura" pod kontrolom susjeda na sjeveru. A i jedni i drugi, tokom citave minule decenije, onako uzgred, prisluskivali su i drzali pod "rentgenskim nadzorom "Alitija i Xhaferija, mozda ne zbog neke urodjene mrznje prema Albancima nego da bi drzali pod kontrolom "dimnu bombu" koja ce se baciti u politicku arenu kad god postoji potreba da se prikrije gladijatorska borba za vlast izmedju Branka i Ljubca. Uzgred budi receno, Arben Xhaferi (lider albanske partije DPA koja sada koalicira u vlasti) i Abdurahman Aliti (donedavni celnik PDP, partije koja je koalicirala u vladi predvodjenoj SDSM-om) nisu se uzajamno prisluskivali ne iz prevelikih obzira prema pravima covjeka i Ustava za koji se slazu da je defektan vec zato sto nemaju tog "bogoevskog" (Slobodan Bogoevski, nekadasnji visoki funkcioner Ministarstva unutrasnjih poslova, poznat kao "ekspert za albansko pitanje") koji bi Albancu dao kljuc centra za prisluskivanje. No, zato, moze se pretpostaviti da celnicima DPA nije uskraceno zadovoljstvo da provire u dosijea svih svojih politickih protivnika i da vrednuju dijalosku formu sto je kultivirana zahvaljujuci mobilnoj telefoniji.

Danasnji trougao sto ga ocrtavaju politicki kraci Georgievskog, Xhaferija i Branka, lidera tri danas najmocnije partije u Makedoniji, ne bi bio ni po cemu specifican a jos manje stetan po Makedoniju kad ne bi sluzio kao okvir u koji su smjestene brojne destruktivne aktivnosti odnosno kad ne bi sluzio kao "staklenik" koji odrzava povoljnu politicku temperaturu za opstanak svijesti "k'o Bogom smo dani za drzavu" i za mnozenje razlicitih "udruzenja" lovaca u mutnom. Odnosno za stvaranje "bermudskog trougla" u kome nepovratno tone svaka mogucnost za pristojnu utakmicu politickih koncepata i interesa (i drugih gradjanskih politickih koncepata), a iz kojeg na povrsinu isplivava sav drustveno destruktivan "materijal".

Narod sto se davi u takvom politickom vrtlogu ne treba ocekivati nista vise od skandala koji se nizu filmskom brzinom a ovih dana kulminiraju prisluskivanjem uz izmisljotine ovdasnjih provladinih medija o tome, ko je moguci ideolog teroristickih napada i dr. Narod se moze smatrati cak sretnim ako prodje ovako jeftino. Uostalom, u ovoj bijedi i nezaposlenosti lancano povezane afere mu dodju kao maratonska besplatna zabava za narod u kojoj nisu predvidjene pauze kako se ne bi prekinula beskonacna rasprava o tome, ko je vise kriv - Branko ili Ljubco - sto mu dodje kao trazenje istine: sta je starije, koka ili jaje?A pri tome, ako zaborave pijetla- aktuelnog advokata VMRO-DPMNE-a i javnog branioca vlade Arbena Xhaferija - evo kompletne slikovnice za punoljetne gradjane ove zemlje. Stoga, i sadasnji monstruozni skandal s prisluskivanjem predstavlja samo odron destrukcija natalozenih tokom minule dekade a koje danas zakrcuju put demokratskog razvoja Makedonije. Koliko ce kostati i trajati zastoj u "saobracaju" zavisi od toga koliko je nauceno pravilo sto ga znaju iskusni putari: pri pojavi odrona se "ceslja" svaka krivina na putu. Dubinski se ciste sve pukotine koje izazivaju odron. Sve dok se to ne ucini, Makedoniji moze slati saopstenja ko hoce i s bilo kojeg telefaksa u svijetu hoce (posljednje, "saopstenje br. 4" Oslobodilacke nacionalne vojske koja je preuzela odgovornost za napad na policijsku stanicu u selu Tearce je bilo poslano nekim medijima s faksa u Njemackoj.) znajuci da se radi o kuci u kojoj nema reda ni poretka i u kojoj se ne zna, ko prima posiljke a ko ih salje. Zato, omogucava da se svi osjecaju "gospodarima haosa". Zapravo, tokom covjekove evolucije stosta je unaprijedjeno i promjenjeno. Ostala je ista neosjetljivost vlastodrzaca prema nesreci pojedinca jer za njih nikad i nije bila vazna pojedinacna kuknjava, posebno kad su u zanosu od odobravajucih povika mase a, poznato je, sto je haos veci, masa postaje sve nemocnija. Sta da se kaze danas u Makedoniji kad se ne zna, da li je Branko prisluskivao Ljubca ili, pak, obrnuto i, da li saopstenja ONV imaju cilj da zaplase makedonske uniforme ili da podstaknu pretres po albanskim kucama i povecaju policijske eskadrone u zapadnoj Makedoniji. A mozda ni jedno ni drugo. Nego samo da prikriju tragove onih sto su se pobratimili sa zlom.

AIM Skopje

KIM MEHMETI