Makedonski Votergejt

Skopje Jan 21, 2001

Opozicioni SDSM stavio je na uvid javnosti 150 fonograma prisluskivanja 102 osoba, izmedu ostalih aktuelnog i ranijeg predsednika drzave Borisa Trajkovskog i Kire Gligorova, ranijeg spikera parlamenta Savo Klimovskog, petoro ministra, cak 15 parlamentaraca i sedam lidera politickih partija, 25 novinara... Pozicija odgovara da sve maslo opozicije i "obavestajno bezbedonosnom pucu politickog podzemja".

AIM Skopje, 19.1.2001

Makedonska javnost i mediji su vec nekoliko dana opsednuti najnovijom aferom na ovdasnjoj politickoj sceni koja je vec dobila i ime "Makedonski Votergejt". Lider glavne opzicione partije Socijal demokratskog saveza Makedonije (SDSM) je na pres konferenciji optuzio vladu da se masovno sluzi prisluskivanjem vidnih licnosti i to potkrepio prezentacijom 150 fonograma prisluskivanih razgovora 102 osoba medju kojima su i aktualni i raniji predsednik drzave Boris Trajkovski i ro Gligorov, spiker parlamenta Savo Klimovski (u vreme kada je obavljao tu funkciju), petoro ranijih i aktualnih ministara u vladama Ljubco Georgievskog, cak 15 (od ukupno 129) parlamentaraca, 7 lidera politickih partija (medju njima i lider Demokratske alternative(DA) Vasil Tupurkovski u vreme kada je njegova partija bila u vladinoj koaliciji, a on bio potpretsednik vlade), 25 novinara iz 12 medija... Crvenkovski je tom prilikom izjavio da je to manje od 10 posto onog cime oni raspolazu.

"Ovo nije skandal, niti mega skandal, vo je potpuni rak, tmina, totalna kontrola svega od strane jedne definitivno totalitarne vlasti" izjavio je na pres konferenciji Branko Crvenkovski. Lider SDSM je tom prilikom porucio javnosti i novinarima da od tog momenta nadalje odgovornost za rasciscavanje ce afere prelazi od njih na javnost i novinare.

Pres konferencija je naravno imala efekt prave bobe u javnosti koja je gotovo bukvalno uspavana visenedeljnim praaznovanjem muslimanskog Bajrama, katolickog i pravoslavnog Bozica, pravoslavne stare Nove Godine i potpunim nedostatokm bilo kakvih zbivanja na poltickoj sceni. Nakon prvicnog efenta iznenadjenja najrije se javio veci broj prisluskivanih da bi potvrdilo utenticnost sadrzaja razgovora koje su vodili, a zasad neidintifikovani "Veliki Brat" slusao i preneo na papir. Inicijativu su preuzeli opozicioni polticari i mediji koji nisu naklonjeni vlasti. Jedan od najprisluskivanijih, po onome sto je SDSM dao javnosti na uvid, lider VMRO- VMRO Bors Stojmenov izjavio je da je bio prisluskivan jos dok je bio mnistar za finansije u vladi Georgievskog, da je o tome informirao premijera koji mu je objasnio da oni trebaju znati sta se dogadja i da se on treba previse brinuti o tome. Lider DA Vasil Tupurkovski izjavio je da je znao da se njihovi telefoni prisluskuju i da je vise puta o tome bio upozoravan. Raniji ministar spoljnih poslova Aleksandar Dimitrov (iz redova DA) potvrdio je navode svog lidera i rekao da je dok je bio ministar imao priliku da vidi neke od fonograma njegovih razgovora, ali ipak istice "zapanje smo protivustavnim, nedemokratskim i nehumanim pristupom koji vredja osecaje u dostojanstvo gradjana". Pavle Trajanov, predsednik Demokratskog saveza i raniji ministar unutrasnjih poslova kaze da za njega sve ovo i nije nista novo jer zna "da Uprava za operativnu tehniku MUP ima takve sisteme. Ali, resorna ministrica sada je konacno uhvacena na delu i treba da odgovara". Uvek atraktivni lider Lige za Demokratiju profesor Georgi Marjanovic je na pres konferenciju upitao prisutne odgovore i odmah sam sebi odgovorio: "Ocekujete od mene da zatrazim ostavku predsednika vlade? Ma ajde molim vas! Nismo mi Amerika, pa da se on ponasa americki!". Poslanik opozicione albanske Partije za demokratski prosperitet Mersal Bilali ustvrdice da "smo sutke pred drzavnimudarom, da se zapravo on odvija". Vlasnik nedeljnika "Fokus" Nikola Mladenov ironicno konstatira da "po prvi put makedonska vlast priznaje da slusa novinare!". Cak i poslanik VMRO-DPMNE zatecen izjavice da sadrzaj njegovog prisluskivanog razgovora jeste autentican: "trebace da se utvrdi odgovornost, ja sam najveci protivnik prisluskivanja". Slicno ce odreagirati i predsednik parlamenta, cija je Liberalna partija najnoviji koalicioni partner u vlasti Ljbco Georgievskog: "ovo je treci po redu afera, nakon nerazjasnjavanja policiske "Plava ptica" i atentata na predsednika Gligorova, koja moze imati velike posledice i koju zato treba rascistiti do kraja".

Naravno,vest je postala top tema na vestima elektronskih medija iste veceri kada je odrzana pres konferencija, sutradan su gotovo sve novine su svoje naslovne stranice posvetili aferi (samo su dnevnici na albanskom - "Flaka" i"Fakti" - prvi dan presuteli pres konfrenciju lidera SDSM!). I od tada "makedonski Votergejt" jeste vest broj jedan. Skopski "Dnevnik" je prvog dana napisao "da se otvara makedonski Votergejt" i "da je SDSM dokumetirao 150 slucajeva prisluskivanja telefonskih razgovora vidnih licnost". Urednica lista Katerina Blazevska, koja se i sama nasla na listi prisluskivanih, napisace u svom komentaru: "Uzalud smo vreovali da su prosla vemena ljudi totalitarnog kova, kao Elene i Nikolaua Causeskjua, cija je jedina zabava u vecernjim satima vrtenje telefonskih brojeva po slucajnom izboru i prisluskivanje gradjana Rumunske". "Utrinski vesnik" je konstatirao da je Crvenkovski izneo materijalne dokaze o prisluskivackoj aferi nevidjenih razmera i istu, kao i vecina ostalih, naziva "Makedonski Votergejt", dok "Makedonija denes" nakon sto utvrdjuje da se radi o "nevidjenom skandalu

  • prisluskivanju politicara, javnih licnosti, novinara..." trazi "Ostavku Vlade-odmah!".

Pva oficijalna reakcija bilo je saopcenje MUP u kome tvrdi da "nije vrsilo i ne vrsi nikakva prisluskivanja telefonskih razgovora ranijih i aktuelnih nosioca javnih funkcija, niti ce to u buducnosti ciniti". Ministarstvo ne iskljucuje mogucnost da "SDSM raspolaze paralelnim sistemom za prisluskivanje i snimanje telefonskih razgovora radi montiranja slucaja sa politickom pozadinom i kompromitiranje MUP". Vladina "Nova Makedonija" tvrdi na naslovnoj stranici da "SDSM se ne otkazuje pokusaja za diskreditaciju vlasti" a da "crvenkovski konstruira makedonski Votergejt". U komentaru pak lider SDSM se usporedjue sa Orvelom. Drugi dnevnik iz iste izdavacke kuce. "Vecer" je decidniji, pa smatra da je "zapocela 'proletna faza' specijalog rata SDSM" i da je rec o "obavestajno bezbedonosnom pucu politickog podzemlja".

Interesantna je i reakcija predsednika drzave Borisa Trajkovskog, koji je na tu funkciju dosao kao kandidat VMRO-DPMNE i ciji su se razgovori sa opozicionim liderima Brankom Crvenkovskim i Borisom Stojmenovim nasli u javnosti. U saopstenju Trajkovski izrazava duboku zabrinutost u vezi iznesenih informacija u javnosti o prisluskivanju mnogih licnosti iz makedonskog politickog i javnog zivota i smatra da primena takve prakse od bilo koje institucije ili pojedinca pretstavlja krajno ozbiljan udar na prava i slobode gradjana i makedonsku demokratiju uopste. Predsednik insistira drzavni nadlezni organi da preduzmu itne mere o potpunom rasciscavanju iznesenih tvrdnji, "beskompromisno sankcioniranje utvrdjenih izvrsioca ovog teskog ataka na demokratske procese" i poddrzava formiranje parlamentarne anketne komisije.

Na ovu aferu, je rvi od lidera pozicije, reagovao predsednik Demokratske partije Albanaca (DPA) Arben Xhaferi izjavivsi da se radi o odluci menadjmenta SDSM da ovom iskonstruiranom aferom krene u pokusaj rusenja vlasti. Njegov eksluzivni intervju za programe MTV (vise puta repriziran toku 24 casa) prakticno je za eksluzivu imao deo dosiea DPA iz kojih se videlo da je SDSM dok je bio na vlasti pratio aktivnosti lidera cak i one kao sto je poseta OSBE-u ili UNPREP-u i stranih ambasada. O samoj aferi Xhaferi ce reci da je nakon izbora 1998 godine "Crvenkovski otvorio ducan sa 'ramenom za plakanje' u kome niko nije ulazio, pa je sada resio da izadje na ulici", te da se radi o pokuzaju spktakularnog pokusaja rusenja vlasti, sto ce dovesti do rusenja ugleda zemlje vani. Sve je rezultat nestrpljena opozicije jer se sve vise javlja sumlja u javnosti oko njihovih projekta.

Premijer Georgievski u svojoj prvoj izjavi nakon izbijanja afere izjavice da je cela stvar samo "pokusaj SDSM-a da mu pokvari rodjendan" i da je to jos jedan od "naduvanih balona" opozicije, ali i da "u svakom slucaju insistiramo da ono sto je bilo ukazano makedonskoj javnosti bude rascisceno i da se vidi sto stoji iza toga". Ministrica unutrasnjih poslova Dosta Dimovska u svoj izjavi ponavlja da njeno ministarstvo ne vrsi prisluskivanje i trazi da se kroz institucije sistema (javni tuzlilac) ali i okviru parlamenta ispita cela stvar i nakon toga odgovorni budu pozvani na politicku, disciplnsku i krivicnu odgovornost, ne iskljucujuci sebe. Dimovska je "uzvratila udar" SDSM-u podbnevsi krivicnu prijavu protiv ministra unutrasnjih poslova iz vremena vlade Branka Crvenkovskog, Toomislava Cokrevskog zbog njenog neovlascenog pracenja i prisluskivanja za sto poseduje nespone dokaze.Potpredsednik DPA Menduh Taci izjavice da raspolaze faktima o postojanju paralelne opreme za prisluskivanje i snimanje telefonskih razgovora, da se u slucaju radi o "pocetku 'crvene revolucije' Branka Crvenkovskog" i pokusaju rusenja vlasti, prouzrokovanju krize, koja nois opasnost po narusivanje medjuetnickih odnosa i stabilnost drzave. Poslanik VMRO-DPMNE Aleksandar Florovski, clan parlamenarne komisije za pracenje rada SDB i kontraobavestajne agencije, na TV Kanal 5 izjavice da cena sednici komisije izaci sa dokazom da je oprema za para-sistem za prisluskivanje uvezena u zemlji jos 1995 godine u vreme vladanja SDSM.

U citavu aferu posredno je upleten i Makedonski telekom. Raniji ministar unutrasnjih poslova Pavle Trajanov je na pres konferenciji izjavio da ima informacije, ali i ne i konkretne dokaze da je Telekomu nabavljena najsuvremenija oprema za prisluskivanje koja je navodno koriscena za vreme predsednickih i lokalnih izbora ne samo radi pracenja ljudi iz opozicije, vec i onih "sumljivih"n iz redova same vladajuce VMRO-DPMNE, te da su liste o razgovorima isle u partisku centralu VMRO-DPMNE. Stvar ostaje posebno delikatna ako se zna da je pre samo sedam dana zavrsena privatizacija Telekoma, te da us njeni novi vlasnici madjarski "Matav" i niz njegovu vlasnicku strukturu i "Dojcetelekom", grcka "InterAmerika", biznismen i filantrop Soros i sama americka vlada! Ovdasnji mediji su preneli nepotvrdjenu informaciju da je predsednik Bris Trajkovski zbog svega toga pozvao na hitan azgovor izvrsnog direktora Telekoma Danijela Donceva. Trajanov je tom prilikom izjavio da tri segmenta vlasti poseduju opremu za prisluskivanje fiksne i mobilne teleonije (i pracenje ne samo faksova, vec i e-mail poruka!) u MUP-u, Ministarstvu odbrane i Agenciji za kontarobavestavanje, te da se nakon izbijanje afere u okviru MUP-a vodi intenziva danonocna istraga da bi se utvrdilo kako je kompromitirajuci materijal iscurio.

Imajuci u vidu sve ovo, vise nego sigurno je da ce "makedonski Votergejt" potresati ovdasnju politicku scenu duze vremena, a da su posledice po sve njene segmente nepredvidljive.

AIM Skopje

ISO RUSI