Raskol u SDA
Pazarci dobijaju novu partiju
AIM, Beograd, 21. 1. 2000.
Najavom osnivanja nove stranke Fevzija Murić, doskorašnji predsednik Ugljaninove SDA Sandžaka, obelodanio je u javnosti da je dosad neprikosnovena Ugljaninova partija pred ozbiljnim raskolom. Izgleda najozbiljnijim u proteklih deset godina koliko postoji. Bar po onome što je ovih dana izašlo u javnost, Murić, Ugljaninu zamera" marginalizovanje pitanja Sandžaka" ocenivši pritom da "sandžačka politička scena nikada nije bila ovako anemična".Obećava zalaganje za "uspostavljanje regije Sandžak i ustavno pravno definisanjre Bošnjaka kao naroda."
Od jula 1990. kada je osnovana i zamišljena kao stranka svih Bošnjaka pa do danas, Stranka Demokratske Akcije (SDA) iz Novog Pazara nije uspela da preboli "dečje bolesti" višestranačja, težeći da po svaku cenu zadrži politički monopol i autoritet koji je stekla od prvog dana svog osnivanja. Naime, ovdašnji Bošnjački puk se identifikovao sa njenom politikom i verno sledio vodju Sulejmana Ugljanina, čije su neodmerene i netaktične izjave često odavale da je reč o igraču sa klupe koji se iznenada našao na čelu mase i krenuo da je vodi osetivši njenu moć. Posle par godina, u SDA je došlo do ideološkog razmimoilaženja sa Rasimom Ljajićem, (aktuelnim ministrom za nacionalne manjine u Saveznoj vladi) koji istupa iz stranke, što je dovelo do njenog cepanja na dva krila: tvrdog i umerenog. Po osvajanju lokalne vlasti na izborima 96. godine, SDA Sulejmana Ugljanina, sprovodi kadrovsku politiku u lokalnim organima vlasti favorizujući Bošnjake, što je opet bilo neprimereno nacionalnoj strukturi pre svega Novog Pazara.
To je naravno poslužilo kao razlog vladajućem SPS da 10. jula 1997.smeni legalno izabranu vlast i u Opštini uvede prinudnu upravu. Tadašnji predsednik Opštine a sadašnji pretendent na novu partiju, Fevzija Murić dao je još jedan povod bivšem režimu za bahato uvodjenje prinudne uprave: u svom kabinetu je držao nezvaničnu (čitaj partijsku) zastavu Sandžaka. Prinudna uprava u opštini Novi Pazar bila je na snazi do 23. septembra prošle godine, kada je na Saveznim i lokalnim izborima poražena bivša vlast u Srbiji a SDA – Lista za Sandžak "dr Sulejman Ugljanin" opet uspela da posle nove izborne pobede povrati vlast u opštini. Na poslednjim republičkim izborima Ugljaninova stranka nije učestvovala, pa je pobedu odneo DOS u saradnji sa lokalnim stranakama
I opet je kadrovska politika Ugljanina izgleda postala kamen spoticanja, ovog puta u samim partisjkim redovima. Osam nezadovoljnih odbornika i visokih partijskih finkcionera,( većina su članovi Glavnog odbora stranke) koji će kako se sada očekuje biti osnivači nove stranke, zamerili su Sulejmanu Ugljaninu " kontinuirano kršenja Programa, Statuta i odluka SDA, nepoštovanje različitosti mišljenja i nedemokratski način odlučivanja i rukovođenja strankom, pogrešno vođene postizborne politike, stalno provociranje i proizvodnju konflikata unutar stranke i unutar Sandžaka..." Svi oni su na čelu sa dr Fevzijom Murićem, podneli ostavke na sve funkcije i na članstvo u SDA.
Podela je u Pazarskoj čaršiji odjeknula kao grom iz vedra neba, sobzirom da su Fevzija Murić i Azem Hajdarević na primer, bili pored Ugljanina sinonim za SDA Sandžaka. Iako se ne može sporiti da već duže vreme u SDA postoji snažan pokušaj uvodjenja autoritarnosti u partiju, jači razlog ostavki i istupanja iz stranke moglo bi biti nezadovoljstvo kadrovskim mestima i finkcijama u Opštini. Na mestu predsednika opštine našla se Vasvija Gusinac, profesor i prevodilac, dok je za podpredsednika izabran Nedžib Hodžić, bivši vozač i telohranitelj Sulejmana Ugljanina. Izgleda da su partijska pripadnost i zasluge i u ovom slučaju bili ispred znanja i stručnosti, a nije održano ni obećanje da će se rušenjem bivšeg režima prekinuti sa tom praksom.
"Bili smo prinudjeni da ovo učinomo, kaže dr Murić smatrajući prirodnim da istupanje iz organizacije " koja sama po sebi postaje destrukcija i to ne samo zbog svog programa već i svih onih ideja za koje se većina Bošnjaka zalaže u Sandžaku, a to su prije svega borba za očuvanje identiteta i statusa Bošnjaka u SRJ i politička borba za rešavanje statusa regije Sandžak. Na poslednjim izborima bio je zastupljen jednokružni nokaut sistem, a da je bilo drugog kruga ne bi bilo više od 18 odbornika SDA u SO Novi Pazar. Imali smo odbornika koji su pobedili za dva glasa, četiri, itd, i zato ja poslednje izbore ne vidim kao pobedu SDA već kao njen veliki poraz. Nekim ljudima nije ni cilj ni želja da se stranka prilagodi novim demokratskim promenama iz prostog razloga da bi očuvali svoju vlast, svoju moć i uticaj u stranci". On obećava da će nova partija "delovati na novim, demokratskim osnovama i principima i boriti se za politička i sva druga prava Bošnjaka."
I njegovog partijski kolega Azem Hajdarević ima slično mišljenje kada kritikuje dosadašnji rad stranke:" Politika koju SDA trenutno vodi u Sandžaku je u suprotnosti sa programom i načelima SDA Sandžaka, koja je imala podršku najvećeg dela Bošnjaka u poslednjih sedet godina.."
Odmah po njihovom saopštenju o istupanju iz SDA, reagovala je centrala stranke i preko informativna služba obavestila javnosti da je "povodom tri uzastopna pokušaja grupe odbornika da spreče održavanje Skupštine opštine Novi Pazar, Izvršni odbor opštinskog ogranka SDA Sandžaka za Novi Pazar, na sednici održanoj 18.11. 2000. godine pokrenuo postupak za njihovo isključenje iz stranke.Optuženi su da od 8.oktobra 2000. godine aktivno rade na pridobijanju novih odbornika za bojkot rada Skupštine opštine Novi Pazar.To u sprezi sa jedanaest odbornika SPS-a koji takođe bojkotuje rad SO Novi Pazar predstavlja stalnu opasnost da izazove krizu rada organa Skupštine opštine, što bi dovelo do uvođenja prinudne uprave"... "Pobunjenici" su optuženi da blokiraju rad skupštine, što po oceni vrha stranke može dovesti opet do uvodjenja prinudne uprave. U saopštenju se dalje kaže da sve to prevazilazi stranačku disciplinu," i sobzirom da direktno zadire u Ustav i zakon, protiv Azema Hajdarevića i dr Fevzije Murića biće pokrenut krivični postupak".
U sandžačkom političkom loncu zapravo je počelo da vri odmah posle konstituisanja nove opštinske vlasti. Dojučerašnjim najbližim saradnicima Sulejmana Ugljanina je prekipelo i sada kreću novim političkim stazama, u novu političku borbu, nadajući se da će uspeti da isprave "nanetu im nepravdu". Konstitutivnu sednicu nove partije Stranke za Sandžak, dr Fevzija Murić je najavio za 28. januar tekuće godine. Ni vrh SDA- Lista za Sandžak dr Sulejman Ugljanin ne sedi skršenih ruku. Nezvanično se saznaje da su krenuli sa prestrojavanjem, reorganizacijom rada stranke, analizom i sumiranjem postignutog u proteklom postizbornom periodu ne bi li prikupili nove političke poene.
Reakcije građana na potez dojučerašnjih članova i odbornika SDA kreću se od odobravanja do osude, zavisno od političkih opredeljenja, stepena političke svesti i nacionalne pripadnosti. Izvesno je da je Sulejman Ugljanin u dr Fevziji Muriću dobio ozbiljnog političkog protivnika koji ima veliki ugled u gradu i prema kome priličan broj Bošnjaka gaji simpatije i priznaje mu političku lucidnost i znanje. Na prošlogodišnjim septembarskim izborima SDA Lista za Sandžak – dr Sulejman Ugljanin dobila je, uprkos pobedi u više opština Sandžaka, mnogo manje glasova nego ranije. To je siguran znak da je narod od 1990. godine do danas primetno politički sazreo i da SDA više nije apsolutni politički favorit na ovim prostorima i da će u bližoj budućnosti borba za lokalnu vlast biti mnogo neizvesnija. To potvrđuje i činjenica koja, prema nezvaničnim podacima, govori da je na samom početku formiranja Stranci za Sandžak dr Fevzije Murića pristupio veliki broj članova. Kako će izgledati novi odnos snaga i nova politička slika Sandžaka teško je prognozirati. Pored SDA - Lista za Sandžak dr Sulejman Ugljanin, u Sandžaku danas deluje i SDP Rasima Ljajića i DOS.
Fikret Medagić (AIM)