Andov spasava parlament, ali i sebe!

Skopje Jan 15, 2001

Makedonski parlamentarci su na zadnjoj sednicu u 2000 proslavljali novi milenij, a na prvoj sednici u novom mileniju desetgodisnjicu prve sednice visepartiskog parlamenta. Bila je to ustvari druga proslava istog jubileja - samo sto je u novembru prosle godine govorio tadasnji spiker Savo Klimovski, a sada svoj sou imao Stojan Andov. Ovih dana upavo Andov jeste jedni makedonski politicar koji radi!

AIM Skopje, 15.1.2001

Makedonija slavi ili odmara se vec trecu nedelju!. Spojeni su proslava muslimanskog Bajrama, Nove Godine i pravoslavnog Bozica, pa proslava prakticno traje od 25 decembra do dana danasnjeg, jer su se i prvi radni dani ove godine od 9 januara naovamo po inerciji su se pretopili u neradne. Ali za cudo parlamentarci su redak izuzetak od ovog "prvila", a u tome prednjici upravo njihov novi spiker Stojan Andov.

Nakon sto je po treci put u ovih 10 godina izabran za predsednika parlamenta Andov i nije imao srecu, bar sto se rada palamenta tice. Najprije je opozicija, koja je izgubila bitku oko stvaranja nove parlamnetarne vecine - pomalo i zbog liberala kojima Andov pripada, koji su svoja tri glasa u parlamnetu "prodala" premijeru Ljubco Georgievskom za njegov opstanak za tri vazne pozicije u novoj vlasti (spiker, potpretsednik vlade, ministar spoljnih poslova) - uslovljavala svoje prisustvo na sednicama parlamenta prethodnim obezbedjivanjem kvoruma od strane pozicije. Tako je nekoliko sednica parlamneta odgodjeno, a imidj Andova, kao efikasnog spikera znatno je okrnjen.

Ovih dana Andov jeste gotovo jedini gradjanin, pogotovo politicar, koji nesto radi u Makedoniji. Andov je sazvao novinare koji prate rad parlamenta i izlozio svoje planove o efikasnijem radu parlamenta. Namera Andova je da stvori uslove da parlamnet od 24 januara pa na dalje radi punom parom: da zaseda po tri dana u nedelji od 10 do 19 sati samo sa pauzom za rucak, pritom da poslanici koji nisu iz gradova bliskih Skopju ne odlaze kuci, vez prenoce u glavnom gradu... Jer po Andovu, parlament pored vaznog Zakona o odbrani (koji je po tajmingu obecanom NATO-u vec trebao biti usvojen) cekaju i zakon o transformaciji platnog prometa, nova izborna regulativa...

Ali, ova najava Andova nije bas dobila neki osobiti publicitet cak u ovim danima gde dogadjaja na ovdasnjoj politickoj sceni zapravo i nema. Mediji, kao da nisu poverovali Andovu da je njegov osnovni cilj da parlamnet povrati, ili tacnije dobije poziciju u vlasti koji ima po Ustavu. Novinarska fela je jednostavno smatrala da Andov zapravo zeli "pokriti" nepovoljni efekat koji je prouzrokovala prva svecarska sednica parlamanta u novom mileniju, koju je opozicija nazvala "sou Andova".

Kraj prosle i pocetak ove godine za clanove makedonskog parlamenta bio je u znaku proslava. Krajem 2000, na zadnjoj sednici u toj godini narodni pretstavnici su proslavljali pocetak treceg milenija, dok su svoju prvu sednicu bas u tom mileniju posvetili svom jubileju - desetgodisnjici od prve sednice visepartiskog Sobranja Republike Makedonije odrzane 8 januara 1991 godine. Kuriozitet ove druge proslave jeste fakt da je isti parlament pocetkom novembra prosle godine, pre samo dva meseci, uzevsi za povod desetgodisnjicu od pocetka prvih pulralistickih izbora u Makedoniji, odrzao svecenu sednicu povodom desetgodisnjice pluralizma u Makedoniji.

Razlika izmedju ove dve proslave parlamenta sastoji se samo u prigodnim govornicima i intonaciji u njihovim obracanjima. U novembru je govorio tadasnji predsednik parlamenta Savo Klimovski, sada je slovo odrzao novi spiker Stojan Andov. U novembru u znak protesta sto mu nije kao prvom i drugom predsedniku visepartiskog parlamenta nije data mogucnost da govori nije prisustvovao Stojan Andov, dok zadnju proslavu ignorisali su upravo Savo Klimovski i predsednik odbora za odbelezavanje jubileja i treci po redu predsednik parlamenta Tito Petkovski.

Andov je u ovoj prilici, govoreci o desetgodisnjem iskustvu parlamenta, govorio i o kvalitetu triju dosadasnjih njegovih sastava i pritom primat dao kvalitetu i efikasnosti prvog sastava. Prvi predsednik Makedonije Kiro Gligorov nakon svecane sednice je pomalo ironicno potsetio da je prvi, partiski, ali i duboko koncepciski podeljeni parlament bio daleko od idilicne slike koja se o njemu sada plasira, te da je permanentno u sukobu oko izbora nacina opstanka i razvitka nove drzave. I premijer Ljubco Georgievski je smatrao potrebnim nagllasiti podjednako vaznu ulogu triju dosadasnjih garnitua vlasti u Makedoniji iako ima i licnih i partiskih razloga da ne bde zadovoljan periodom kada je bio u opoziciji. Mediji su Andovu zamerili iza namernozaboravljanje "pustosi" kojom se karakterizirao drugi sastav parlamneta (opozicija je bojkotovala drugi krug izbora, pa nije usla u parlament, ogromnu vecinu je imala koalicija "Savez za Makedoniju" u kome je bila i partija Andova, koji je i prve dve godine tog saziva bio pretsednik parlamenta) kao neku 'samopostedu", da bi sebe na pocetku treceg stajanja na celo parlamneta opet pretstavio kao coveka koji ce presudno uticati na politicke tokove u zemlji. Svecarsko izlaganje Andova je shvaceno kao "replika" izlaganju Save Klimovskog u novembru 2000 prilikom obelezavanja desetgodisnjice od pocetka prvih visepartiskih izbora u Makedoniji.

U novembru 2000 Savo Klimovski je kao predsednik parlamenta izazvao skandal svojim vrednovanjem desetgodisnje makedonske tranzicije: "Prikriveni, nevidljivi politicki zivot omogucava zatkulisne politicke kombinatorike, borbu pojedinaca za vlast i pozicije u drustvu, privilegije i monopole, pojavu pseudo autoriteta i laznih idola, pojave oportunizma, dvolicnosti, karierizma i nepotizma". Po Klimovskom "tek rodjene demokratske institucije nalaze se opasno prikljestene izmedju dva kraka nozica: autoritarne vlasti i nelojalne, autoritarnosti sklone opozicije. Zato treba da se namali ambis izmedju poruka zivota i poruka partija. Tacnije i partije na vlasti i one iz opozicije loso slusaju poruke zivota, imaju jednu deformiranu percepciju zivota, akcentirajuci samo onu stranu zivota koja im odgovara, pri cemu, usput receno, zivot im se gorko sveti za lose citanje".

Pre ove vivisekcije makedonske demokratije, Klimovski ce reci da u Makedoniji izvana gledano i na osnovu Ustava postoje svi "nisani" demokratije (parlament, visepartizam, pluraisticki izbori, pravna drzava...), "ali ono pravo, autenticna demokratska kultura cesto je nedostajala. Zato parlamentarne forme, naoko i u odredjenim momentima nalikovali su pre na fasadu politickog zivota, na surogat politickog zivota, nego sto je iz njih pulsirao pravi demokratski zivot. Zato formalni parlamentarizam kao obelezje sistema mora se ispuniti adekvatnim demokratskim sadrzajem. Sto se moramo saglasiti jeste dugotrajan proces".

Premijer Ljubco Georgievski je reagirao jos za vreme prijema odrzanog nakon svecane sednice: "U svakom slucaju govor gospodina Savo Klimovskog moze se okarakterizirati kao vrhunska negacija parlamentarne demokracije u ovih 10 godina, pri cemu svi stavovi su u osnovi bili nihilisticki". Premier je okarakterizirao i samog Klimovskog, koji je iz redova tada koalicione Demokratske alternative(DA): "Ovih 10 godina slavili smo razlicne jubileje u Republici Makedoniji, medjutim ovo je skolski primer jedne licne kulture politickog nevaspitanja, pri cemu se tolko znacajan jubilej zloupotrebljava u licne, odnosno partiske ciljeve".

Bio je to pocetka pucanja stare koalicije. Pokazace se da izlazak DA iz vlade nece srusiti Georgievskog, niti ce biti stvorena nova parlamnetarna vecina. Opozicija ce prikljucivanjem DA zapavo izgubiti, a novi nezavisni poslanici koji su napustili tom prilikom opozicione redove i liberali usicariti ponesto spasavanjem Georgoievskog. Ali, cini se da opozicija u medjuvremenu konsolidira svoje redove i ponovo postaje problem vlasti, koja jos uvek trazi komotniju vecinu u parlamnetu kao gaanciju svog opstanka.

Na susretu sa novinarima Andov je, kao "stari lisac", ponudio bolju saradnju opoziciji, najavivsi da ce ubrzo ponuditi mogucnost opozicionim poslanicima da imaju veci uticaj na nametanje tema o kojima ce parlament raspravljati. Deo zakona koji ce se uskoro naci u parlamnetu, naime trazi dvotrecinsku vecinu da bi bili izglasani. A opozicija je vec pokazala da nece raditi "u korist svoje stete" i biti konstruktivna da se parlament ne bi doveo u patpoziciju. Moglo bi se reci, da joj je to upravo cilj. U forsiranju teze o nekvalitetu vlasti da se pokaze da vlada nema dovoljnu potporu u parlamnetu, te da su prevremeni parlamnetarni izbori jedini izlazak iz te nepovoljne situacije.

Sto tu moze promeniti Andov? Andov kao da nece da vidi da su se vremena promenila, da onaj "efikasni" Andov iz pocetka devedesetih, sada mnog teze prolazi. Potrosio se, "vreme ga je pregazilo" - na pocetku dvehiljaditih vise slici farsicnoj pojavi, nego politicaru koji bilo sto ozbiljnije moze postici na poziciji na kojoj se nalazi.

AIM Skopje

ISO RUSI