Bez osnova za dijalog
Crnogorske reakcije na Kostunicinu ponudu
Platforma predsjednika SRJ nece biti dobra osnova za dijalog o buducnosti Srbije i Crne Gore smatraju u Dukanovicevoj DPS, Rakcevicevoj SDP, a i Liberalni savez je odbacio Kostunicinu ponudu. Medutim, za Bulatovicevu SNP i Socevu NS Platforma predsjednika SRJ je ťdobro rjesenjeŤ.
AIM Podgorica, 14.01.2001. godine
Predsjednik SRJ, Vojislav Kostunica uputio je sredinom nedjelje crnogorskim vlastima Platformu o redefinisanju odnosa izmedu Srbije i Crne Gore. Kostunicin prijedlog o tzv. funkcionalnoj federaciji odgovor je na Platformu Vlade Crne Gore, kojom Podgorica trazi samostalnost i medunarodno priznanje obje preostale jugoslovenke republike. Umjesto samostalnosti republika jugoslovenski predsjednik insistira na medunarodnom subjektivitetu i ocuvanju zajednicke drzave. Kostunicin je prijedlog u Podgorici izazvao burne reakcije ne samo vladajucih, vec i opozicionih independistickih krugova.
Visoki funkcioner DPS-a Milica Pejanovic Duripic, Kostunicin je dokument nazvala njegovom licnom inicijativom, iza koje ne stoji DOS. Sam tekst je okarakterisan vise kao nacrt, nego kao utemeljen dokument. Platformom nije prevazideno nasljede iz Milosevicevog doba i njom se ne mogu trajno rijesiti odnosi Beograda i Podgorice. "Rijec se o starom ustavno-pravnom rjesenju iz 1992. godine kojim se pokusava vratiti vrijeme unatrag i ignorisati novi fakticitet u odnosima Crne Gore i Srbije." Prema Pejanovic Durisic, govoriti o federaciji danas kada je istorijski dokazano da se ne mogu ravnopravno odrzati dva tako neravnopravna entiteta, pokusaj je uspostavljanja novog paternalizma prema Crnoj Gori. Ona podsjeca Kostunicu da je i sam prije svega pola godine osporavao postojanje savene drzave, te da je govorio da: "je svrha saveznog Ustava da fingira da postoji nesto sto ne postoji - savezna drzava."
Prijedlog predsjednika SRJ ostro je napao i Miodrag Ilickovic, podpredsjednik SDP-a, druge clanice vladajuce kolicije. "Dozivjeli smo da neko Crnoj Gori, kao drzavi, daje manje prava od Slobodana Milosevica. Platforma koja je stigla iz Beograda je platforma za ukidanje Crne Gore, jer se unitarna drzava nudi pod imenom funkcionalne federacije", kaze Ilickovic. On prebacuje predsjedniku SRJ da sanja velikosrpske snove, te da Crnoj Gori nudi rjesenja iz ustavnog udara od sestog jula, koje je podsjeca Ilickovic, sam Kostunica nazivao hajducijom.
I za lidera Liberalnog saveza, Miodraga Zivkovica, prijedlog Vojislava Kostunice vodi ka unitarizaciji i potiranju Crne Gore. Zivkovic je pozvao crnogorsku vlast da odmah negativno odgovori predsjedniku SRJ, na platformu koja je neprihvatljiva: "kako za crnogorske nacionalne i drzavne interese, tako i za vecinu gradana, jer se njom potire mogucnost nezavisne i medunarodno priznate Crne Gore."
Strucna javnost u Crnoj Gori uglavnom je kritikovala prijedlog predsjednika SRJ. Po tim ocjenama njegovom se platformom ne obezbjeduje ni formalana ravnopravnost Crne Gore u zajednici sa Srbijom. Tako bi se, prema Kostunicinom prijedlogu, Vijece gradana Savezne skupstine formiralo po principu - jedan covjek jedan glas, sto znaci da bi inicijative manje republike uvijek mogle biti preglasane od strane vece Srbije. Profesor Pravnog fakuleteta Milan Popovic stoga govori o Kostunicinom prijedlogu kao "kontinuitetu Milosevicevog ignorisanja vecinske politicke volje Crne Gore". A vecina, prema Popovicu, nakon desetogodisnjeg negativnog iskustva u zajednici sa Srbijom, sada trazi samostalnu Crnu Goru, sto Kostunica zanemarajue i nudi rjesenja koja Crnoj Gori daju cak manje prava od onih koja joj je garantovao Ustav SRJ iz 1992. godine.
Ima, medutim, i zadovoljnih u Crnoj gori. Dvije crnogorske parlamentarne partije, SNP i Narodna stranka, docekale su platformu predsjednika SRJ sa olaksanjem. Narodna stranka je nedavno izasla iz crnogorske vlade upravo zbog insistiranja zvanicne Podgorice na medunarodnom priznanju Crne Gore. Od pobjede DOS-a i Vojislava Kostunice ta se stranka sve vise okrece Beogradu. Stoga nije iznenadenje sto je za predsjednik NS, Dragana Soca, Kostunicina ponuda: "dobar prijedlog za razgovore" kojim se obezbjeduje medunarodni suverenitet zajednici Crne Gore i Srbije.
I predstavnici nekada promilosevicevog SNP-a, stali su iza dokumenta koji je ponudio Vojislav Kostunica. Za potpredsjednika SNP-a, Predraga Bulatovica, prijedlog iz Beograda je prihvatljiv, jer je za ovu partiju najvaznije odrzanje zajednicke drzave. Predsjednik SNP Bulatovic je, takode, podrzao Kostunicinu platformu, ali je naglasio i da ce "SNP uskoro izaci u javnost sa dokumentom o harmonizaciji odnosa Srbije i Crne Gore u SRJ".
Dakle, jasno je da ce pristalice SNP i NS pokusati da politicki djeluju u pravcu koji je zacrtao predsjednik SRJ Kostunica. Da li to znaci i buducu koalicionu saradnju Socijalisticke narodne partije i Narodne stranke - tek treba da se vidi. Prema izvorima iz vrha Narodne stranke, formalna koalicija SNP i NS tesko je vjerovatna.
S druge strane, jugoslovenski predsjednik nije dugo cekao da odgovori na kritike iz Podgorice. Svoj je dokument nazvao "najpovoljnijim resenjem, kojem je tesko naci bilo kakav prigovor, sem uskog parcialnog i sebicnog." Prema Kostunici Platforma koju je ponudio Podgorici garantuje medunarodno pravni subjektivitet SRJ, s tim sto bi u zajednickoj drzavi "drzavnost u velikoj mjeri ostvarile i Srbija i Crne Gora". Jugoslovenski predsjednik je dodao i da njegov dokument "nije sveto pismo", te da o njemu tek treba da raspravljaju DOS i politicke stranke u Crnoj Gori.
Sudeci prema prvim reakcijama vecina celnika DOS-a stace iza prijedloga predsjednika SRJ, jer se ideja o nezavisnoj Crnoj Gori ne docekuje sa odobravanjem u Srbiji. Zvanicnoj Podgorici, doduse stizu usamljeni glasovi podrske iz Vojvodine. Tako je Nenad Canak, predsjednik Skupstine Vojvodine, i jedan od lidera DOS-a, kritikovao Kostunicin prijedlog o funkcionalnoj federaciji, kao neralan. On se zalozio za pravo Crnogoraca na sopstvenu drzavu, podrzao je i platformu Vlade Crne Gore.
Nakon svega, jasno je da su dva posve oprecna prijedloga o odnosima Srbije i Crne Gore na stolu. Tesko je vjerovati da je kompromis moguc. Jer, iz Podgorice porucuju da kompromisa oko medunarodnog priznanja Crne Gore ne moze biti, te da je organizovanje referendum o drzavnom statusu samo pitanje vremena. Sa druge strane Beograd je i na medunarodnom i na unutrasnjem planu usao u bitku za ocuvanje zajednicke drzave.
Crnogorskom predsjedniku Milu Dukanovicu, koji insitira na samostalnosti manje republike, sigurno ne idu na ruku medunarodne okolnosti, ali njega ohrabruju ispitivanja javnog mnjenja. Prema posljednjoj sondazi, koja je obavljena u decembru, crnogorski predsjednik je politicar kome gradani Crne Gore najvise vjeruju. Prema istom ispitivanju, iako referendumska kampanja jos nije zvanicno pocela, preko pedeset odsto ispitanika se izjasnilo za nezavisnu Crnu Goru, dok je za odrzanje saveza sa Srbijom nesto vise od 30 odsto.
Strucnjaci za ispitivanje javnog mnjenja posebno naglasavaju da broj pristalica nezavisnosti raste i pored promjene rezima u Beogradu. Isticu da ce se taj trend nastaviti, posebno zbog nerazumijevanja novih srpskih vlasti prema prijedlozima koji dolaze iz Podgorice.
Milka TADIC MIJOVIC (AIM)