Visoki predstavnik poništio odluku Vlade FBiH

Sarajevo Jan 4, 2001

Nema amnestije za ilegalno uvezene automobile

AIM, SARAJEVO, 4.1.2001. Vlasnici uvezenih automobila u FBiH na koje nije plaćena carina, a koji su registrovani uz pomoć falsifikovane carinske dokumentacije, na kraju bi ipak trebali ostati bez svojih četverotočkaša. Tako barem tvrdi Visoki predstavnik u BiH, Wolfgang Petricsh, ali ne i dosadašnji premijer Edhem Bičakćić.

Naime, Vlada Federacije BiH je galantno i mimo zakona, svojom odlukom od 19. oktobra, amnestirala vlasnike kriminalom uvezenih automobila, omogućivši im da naknadno (poslije otkrivanja falsifikata) plate carinske dažbine i dobiju nazad oduzeta vozila. Na ovome bi se sve i završilo da poslednjih dana decembra minule godine, Wolfgang Petritsch, Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH nije svojim dekretom poništio ovu odluku federalne Vlade, direktno optužujući federalnog premijera Edhema Bičakčića da je odluka nezakonita a da lišava ostale građane dijela javnih prihoda.

Lažni carinski pečati

Koliko je tačno automobila do sada uvezeno u BiH bez plaćanja carine i koliko je novca po ovom osnovu umjesto u budžetu Federacije BiH završilo u džepovima kriminalaca, niko trenutno sa sigurnošću ne može utvrditi. Kontrolom carinika i policije otkriveno je do sada oko 2.000 automobila koji su registrovani u toku 1999. godine na osnovu falsifikovane carinske dokumentacije, ovjerene lažnim pečatom carinarnice u Livnu. Istragom je otkriveno i uhapšeno tek desetak osoba, koje su se igrali države i carine, koristeći se pri tome igračkom u vidu lažnog pečata carinarnice Livno. Identitet uhapšenih se za sada ne objavljuje, ali je vrlo vjerovatno da igranje sa lažnim carinskim pečatima nije bio monopol tek jedne grupe kriminalaca, odnosno da su korišteni falsifikovani pečati i drugih carinarnica.

Po svemu sudeći, 2000 do sada otkrivenih vozila na koja nije plaćena carina izgleda su samo vrh ledenog brijega unosnog šverca u BiH. Tek nakon detaljnog uporedjivanja podataka iz kantonalnih MUP-ova o registrovanim uvezenim vozilima u protekle dvije godine i podataka kojim raspolažu carinarnice biće moguće utvrditi tačan broj vozila na koje nije plaćena carina. Nezvanične procjene govore da bi taj broj u FBiH mogao iznositi oko pet hiljada automobila, što znači da je do sada država izgubila nekoliko miliona maraka zbog utaje carine!

Carinici su u do sada otkrivenim slučajevima postupili po zakonu, oduzevši oko 900 vozila i podnoseći prekršajne prijave protiv njihovih vlasnika, utvrdivši da je na ovaj način federalni budžet ostao bez 900 hiljada maraka. Nezadovoljni ovakvim razvojem situacije, vlasnici ovih automobila počeli su sa početkom oktobra sa protestima tražeći od Vlade da im se vrate njihovi četvorotočkaši, iskazujući spremnost da naknadno izmire svoje obaveze prema državi. U međuvremenu, dio zaplijenjenih automobila je prodat na javnim licitacijama a neke od njih su po drugi put, kupili njihovi pređašnji vlasnici.

Nezakonita odluka Vlade

Kako je atmosfera postajala sve usijanija, a približavali su se i opšti novembarski izbori u BiH, Vlada FBiH je bez puno buke 19.oktobra donijela uredbu kojom je carinicima naloženo da naknadno naplate carinu i vlasnicima vrate oduzeta vozila, što se direktno kosi sa zakonom koji u ovakvim slučajevima predviđa i oduzimanje vozila. Prvobitno je ovakvu naredbu, čak nekoliko dana ranije, carinicima uputio zamjenik premijera i federalni ministar finansija, Dragan Čović, ali su se sami carinici pobunili, osporivši njenu zakonitost u internoj komunikaciji sa svojim nominalnim šefom. Kada je takva odluka na kraju objavljena kao akt Vlade, carinici nisu više imali kud.

Reagujući na odluku i optužbe Visokog predstavnika, federalni premijer Edhem Bičakčić zatražio je javno izvinjenje od OHRa jer po njemu "nije tačno da je vlada svojom odlukom oštetila budžet i oslobodila vlasnike obaveze plaćanja carinskih dažbina". U suštini, ova odbrana čelnika federalne izvršne vlasti je djelimično tačna (naknadno su plaćene dažbine) ali se pri tome iz vida gubi mnogo značajniji aspekt - ovakvom odlukom o vraćanju oduzetih automobila direktno se krši važeći zakon i praktično stimuliše varanje države.

Kako drugačije objasniti pojavu da, i ako vas kojim slučajem uhvate da ste umjesto carine platili kriminalcima za falsifikovane papire, onda je najgore što vam se može desiti je da na kraju ipak platite obaveze prema državi. I sve će vam biti oprošteno i zaboravljeno. U tom slučaju svakako se isplati pokušati sa utajom carine, jer se praktično nema šta izgubiti, pa ako uspije - uspije, a ako ne, nikom ništa. Znači, svakako treba pokušati prevariti državu.

Podsticaj varanju države

Prihvatanjem ovakvog načina razmišljanja, nema razloga da se na isti način ne postupa i sa ostalim krijumičarima. Tako bi ponosni vlasnik šlepera ilegalno uvezenih cigareta ili viskija, sa falsifikovanim carinskim papirima, ukoliko bi bio baš takav peh da ga uhvate carinici, poreznici ili policija, s punim pravom mogao tražiti da vlada i njega amnestira, odnosno da naknadno plati dažbine koje je "zaboravio" platiti i da mu njegova dragocjena roba i dalje ostane kao da se ništa nije ni desilo.

Ovakva nezainteresovanost države za ubiranje svojih prihoda možda bi bila razumljiva da je riječ o nekoj bogatoj zemlji sa viškom para u budžetu, kojoj nekoliko miliona maraka više ili manje i ne igra neku bitnu ulogu. Na žalost, BiH je sa svoja oba entiteta, FBiH i RS, pred ekonomskim kolapsom, praznim budžetima i eksplozijom socijalnog nezadovoljstva. I dok se verbalno svi odreda, posebno zvaničnici na svim nivoima vlasti zaklinju u borbu protiv korupcije, dosledno poštovanje zakona i izmirivanje svih obaveza prema državi, u praksi, ovakvim "oprostima grijehova" direktno se ohrabruje varanje države, posebno kada je riječ o javnim prihodima, porezima i carinama.

Da stvar bude gora, ovakva nezakonita odluka Vlade FBiH bila je objavljena i u "Službenim novinama FBiH", ali izgleda da ovo glasilo čitaju samo u Uredu Visokog predstavnika jer niko od domaćih zvaničnika ili javnosti nije na nju reagovao.

Kako sada stvari stoje za pokušaj kršenja zakona niko neće odgovarati. U iščekivanju formiranja nove Vlade, dosadašnji federalni premijer Edhem Bičakčić je napustio krajem decembra ovu funkciju vrativši se na mjesto direktora "Elektroprivrede BiH", prepustivši u ovom prelaznom periodu vodjenje vlade svom dosadašnjem zamjeniku Draganu Čoviću.

Sada je na carinicima da dosljedno primjene zakon, odnosno da vozila uvezena sa falsifikovanim papirima oduzmu od vlasnika i da pokrenu prekršajne postupke. Nema sumnje da će sami vlasnici ponovo početi da se bune. Dio njih se s pravom smatra pogođenim, jer su poslove oko kupoprodaje i carinjenja povjerili nekoj od postojećih posredničkih agencija, da bi uštedjeli vrijeme i novac. Naknadno se ispostavilo da je tajna niže tarife i brzine kojom su ove agencije završavale posao ležala u korištenju falsifikovanih pečata.To što vlasnici automobila možda zaista "nisu znali" da se radi o falsifikovanim papirima, ne oslobađa ih odgovornosti, utoliko prije što im je moralo biti sumnjivo da su im spretni posrednici "sredjivali" papire uz manju naknadu nego što bi trebali iznositi troškovi carine. Simptomatično je i da je znatan broj vlasnika ovih automobila naprasno obolio od amnezije, jer nikako ne mogu da se sjete ko su ljudi koji su im sređivali carinsku dokumentaciju.

Stoga ni vlasnici nisu bezgrešni i sigurno je da snose dio odgovornosti, barem zbog činjenice da su poslove carinjenja povjeravali sumnjivim firmama i pojedincima, želeći da prođu jeftinije nego da su taj posao povjerili nekoj od renomiranijih špediterskih kuća. Pri tom su zaboravili da se upitaju kako je uopšte moguća tolika razlika u cijeni ako su carinske dažbine iste, bez obzira ko priprema i podnosi papire carinarnici. Kršenje zakona, svjesno ili nesvjesno, u svakoj normalnoj državi podrazumjeva i sankcije, manje ili više bolne, pa nema razloga zašto tako ne bi bilo i ovog puta, bez obzira što vlasnici automobila smatraju da nema mjesta njihovoj odgovornosti.

Dražen SIMIĆ (AIM - Sarajevo)