Kampanja bez jakih reči
Kragujevac pred izbore
Kragujevačku predizbornu političku scenu karakteriše skoro monotonija. Ljudi zamoreni decenijskom političkom torturom, čiji su proizvod ratovi, govori koji ubijaju, beda i siromaštvo, mitingovanje i protesti, potpuno su se okrenuli stvarnom životu.
AIM, Beograd, 21. 12.2000.
Tihu i kratku predizbornu kampanju jedino prekidaju izjave pojedinih javnih ličnosti koje gostujući u Kragujevcu podsećaju Miloševića na Hag i upozoravaju da sve dok se ne utvrdi individualna odgovorsnost za sve zločine na prostoru bivše Jugoslavije, ne može da se govori o daljoj demokratizaciji.
Predizborna kampanja protiče bez jakih reči, optužbi i etiketiranja, a predstavljanje, do juče vladajućih stranaka, liči pomalo na izvinjenje, "i mi smo tu", "morate razumeti, to je demokratija o kojoj ste stalno govorili". To poručuju oni koji su do juče beskompromisno vladali političkom scenom zemlje u kojoj je zahvaljujući njima vladao haos, mržnja i strah. Izmenjenog rečnika, sa skoro potpuno novim "igračima", poraženi socijalisti liče na preobučenog vuka iz bakinog kreveta u bajci o Crvenkapi.
Političku scenu grada, osvežavaju jedino vesti o smenama i imenovanjima direktora, kako javnih preduzeća, tako i pojedinih društvenih firmi, koje polako, ali sigurno preuzimaju dosovci, uz ne malu buku i galamu. Način na koji to čine, partijska merila i lojalnost, koja se isključivo pri tome koriste, umnogome podsećaju na "diktaturu proletarijata" u kojoj se "prvoborci" najbolje nagradjuju.
I radikali nisu što su nekada bili. Ma koliko se trudili da zadrže prepoznatljivu retoriku, po sistemu "udarac posred čela" i karakterističnu beskompromisnost i osionost u polemikama, i oni su sve tiši i neprimetniji, radeći svoj politički marketing bez prepoznatljive oštrine i povke. Kao da je i njima ponestalo toliko dugo i strpljivo nakupljene negativne energije sa kojom su palili i žarili sve ove godine.
Kragujevačkih JUL-ovaca nema. Oglase se samo putem, pojedinih saopštenje i to kao odgovor na napade grupa i pojedinaca iz sopstvenih redova ili kada se jave u dobro poznatoj ulozi odbrane nacionalnih interesa, smatrajući da su bogom dani,da iz "centrale", zaštite svakog Srbina, ma gde se on našao. Neki iz vrha kragujevačkog ogranka JUL-a nalaze se pod istragom, tako da je u redovima te stranke pravo rasulo. Neki strahuju od zatvora, dok drugi, ne žele da budu u bilo kakvoj vezi sa, do juče vladajućom koalicoijom, tražeći nervozno novi krov pod kojim bi se sakrili.
I čelnici vrha socijalističke partije u Kragujevcu javno govore da im je koalicija sa JUL-om donela više štete nego koristi i najavljuju samostalni izlazak na republičke izbore u borbi da povrate poverenje gradjana, čiji interes, kako ističu, štite iznad svega.
Tako kandidat za narodnog poslanika SPS-a iz kragujevca Miroslav Petrović na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni neki od poslaničkih kandidata priznaje da je socijalistima "brak sa JUL-om samo doneo štete na izborima" i da bi rezultati bili mnogo bolji da se na izbore išlo samostalno.
Kragujevačka skupština koja broji 91 odbornika, u ovom sazivu ima 26 odbornika SPS-a. Tako veliki broj odbornika socijalisti su dobili zahvaljujući većini čelnika prethodne lokalne vlasti Koalicije Zajedno, koji su procenili da prvo treba Miloševića pobedjivati odozdole, na lokalnim izborima, pa tek onda ići na vrh ledenog brega. Pružajući ruku spasa Vuku Draškoviću formirana je paralelna lista za lokalne izbore pod nazivom "Zajedno za Kragujevac - Verko Stevanović i Bora Radić" čime su direktno doprineli, ne samo da kadrovski oslabi lista DOS-a, već i da socijalisti dobiju tako veliki broj odbornika. Prema realnim proračunima, socijaliste bi na proteklim izborima za gradsku skupštinu predstavlala 4 ili 5 odbornika.
Bilo kako bilo, socijalisti u gradskoj skupštini pokušavaju da ostave utisak da su još uvek u sedlu i naizgled, smireno i proračunato, koriste svako pojavljivanje za govornicom kako bi se se obratili svojim biračima sa porukom koja glasi ne slušajte šta pričaju o nama, vidite kako smo "dobri, pristojni i tolerantni, prave demokrate.." U skupštnskim raspravama ton podižu pojedini, mada retki, odbornici vladajuće koalicije DOS-a, koji nikako ne uspevaju da se odreknu mitingaškog nastupa i poruka koje "pale masu". Pristigli direktno sa protestnih okupljanja u odborničke klupe, oni bi još malo da "osvajaju slobodu" i da poraženoj strani upute još neku uvredu preko plota. Tek da se ne zaboravi retorika, uz pomoć koje su stigli na vlast. Njima se ponekad pridruži neko od odbornika grupe gradjana "Zajedno..", izražavajući istovremeno kritiku pobedničkoj koalicijim, u kojoj se prepoznaje velika žalost za izgubljenim pozicijama koje su imali u lokalnoj vlasti.
Što se tiče rezultata pobedničke koalicije DOS-a u gradskoj vlasti, isuviše je kratak period da bi se bilo kakvi rezultati videli. Dobra volja postoji. Da li tu volju prati i odredjeno znanje i sposobnost da se ona realizuje ostaje da se vidi, U svakom slučaju u gradu je prisustno veliko olakšanje i gradjanska svest da su oni (vlast) tu zbog naroda, a ne zbog sebe i svojih privilegija. To su i čelnici grada imali prilike vrlo brzo da shvate po dolasku u udobne skupštinske kancelarije. Pogodjeni odlukom Skupštine grada da se grad podeli na dve opštine, meštani nekoliko okolnih sela osvanuli su jednog jutra ispred skupštinskog zdanja sa svim svojim poljoprivrednim priključnim i pomoćnim mašinama i blokirali centar grada.
Zbunjeni i zatečeni novopečeni funkcioneri imali su prilike da se odmah osveste od pobedničkog slavlja i uz izvinjenje, "nismo tako mislili" i "u pitanju je samo forma", povukli spornu odluku. Nije li to pravi rezultat smene režima Slobodana Miloševića?
Olivera Tomić (AIM)