Strajk sudske administracije
AIM Skopje, 14.12.2000
Sva vrata u palatama pravde u Makedoniji su od 10 decembra zatvorena. Oko tri hiljade sudskih administrativaca je pod komandnom palicom Sindikata radnika u organima uprave, pravosudja i udruzenja gradjana, skraceno UPOZ, krenulo u bitku za povecanje plata i ostvarivanje drugih prava iz radnog odnosa koja su im, tvrde, nezakonito i neobjasnjeno, pre tri godine, uskracena. Zale se da im zarade ne obezbedjuju minimum uslova za normalnu egzistenciju, jer u proseku iznose 6.000 denara, odnosno jedva 200 DM (1DM = 31 denar). To je ispod ostvarenog republickog proseka od 320 DM isplacenog u novembru 2000 godine, a plate nisu menjane devet godina. Kazu da se osecaju diskriminiranim, kako u odnosu na svoje pretpostavljene, kojima su primanja nedavno povecana mesecnim pausalom od 8 do 12 hiljada denara, tako i u poredjenu sa kolegama koji rade u vojsci i policiji, kojima su primanja, navodno, povecavana u dva navrata i znatno su veca od njihovih. Stoga jedinstveno, odlucno i kategoricno traze povecanje plata za najmanje 30%; zatim mesecni pravosudni dodatak ( ali da on ne bude manji od polovine pausala odredjenog sudijama); traze i hitnu isplatu nadoknade za minulu rad, koja im sleduje na osnovu vazeceg Kolektivnog ugovora, sto im je neko samovoljno ukinuo.
Zbog strajka sudske administracije, po drugi put unazad tri godine, treca vlast u Makedoniji je potpuno blokirana. Slicno je bilo i u jesen 1997 godine. Svi sudovi u zemlji su zatvoreni. Cinovnici dolaze na posao, ali ne rade. To isto vazi i za sudije i za advokate, koji iskazuju solidarnost sa radnicima u strajku. Sva rocista su otkazana, novi predmeti se ne primaju. Samo se intervenise u hitnim slucajevima odredjenim zakonom, kada se mora otici na teren u slucaju saobracajnih nesreca, ubistava ili slicnih vanrednih dogadjaja.
Nadlezni ministar pravosudja Dzevdet Nasufi je pozurio da javno obznani da vlada sada nema nameru da udovoljava zahtevima nezadovoljnih sudskih administrativaca. Morace da sacekaju donosenje novog budzeta za 2001 o kojem se trenutno u Skoplju vode pregovori sa misijom MMF-a. Ministar priznaje da su cinovnicke plate zaista male i njihov socijalni polozaj nezavidan, ali, kaze, nisu jedini u zemlji! Slicnu sudbinu dele jos mnogi, pa stoga sugerise da se vrate poslu i da se naoruzaju strpljenjem. Reforme koje Makedonija sprovodi u saradnji sa MMF i Svetskom bankom imaju svoju cenu koja mora da se plati, naglasava ministar Nasufi. Priznaje da je neko pogresio kada je sudskim adminisartivcima ukunuo naknadu za minuli rad. Obecava da ce se utvrditi njegovo ime i prezime i odgovornost, sto je inace u ovoj zemlji samo misaona imenica, te kaze da ce naloziti da se zaostalo dugovanje pod hitno isplati svima do kraja godine. To je jedino na sta strajkaci mogu racunati, istice ministar Nasufi.
Oglasio se i predsednik Vrhovnog suda Makedonije Simeon Gelevski. Uputio je poduzi sluzbeni dopis radnicima u strajku sa upozorenjem da ”vode racuna sta rade”, jer sudovi nisu mesto za strajk, vec za deljenje pravde, sto je jedino u interesu gradjana i drzave. Tekst brizljivo srocen na cele tri strane je procitan u svim sudovima i u njemu su administrativci prepoznali pretece tonove, kaze predsednik UPOZ-a Vanco Muratovski. Podvlaci da su strajkaci ogorceni sto se na njih vrse pritisci sa svih strana da odustanu od svojih “ucena”, te da time samo jaca odlucnost da se na putu ka pravdi, ovom prilikom, zaista istraje do ispunjenja svih zahteva. Osobito iritira to sto vlada tako nonsalntno gleda na njihove egzistencijalne probleme. Kod prvog strajka je bio postignut dogovor da vlada izvrsi korekciju plata svim zaposlenima u organima pravosudja kada se donese nezavisdni sudski budzet. Tu obavezu do dana danasnjeg nije ispunila. Zato ce sada, ako treba, strajk trajati i tri meseca. Nije iskljuceno da se protest prenese i na ulice glavnog grada da bi se izvrsio jaci pritisak na vladu, izjavljuje Muratovski.
Vladin portparol Antonio Milososki kaze da je vec formirana komisija koja ce utvrditi ko je “zaboravio” da azurira podatke o isplati minulog rada sudskim administrativcima, te da je vlada spremna, s obzirom da ima novca od budzetskog suficita, da jos isplati i zaostale putne troskove od 900 denara, odnosno 30 DM, ali samo pojedinim sudovima. Kojima i zasto selektivno, nije precizirao.
Inace, makedonska javnost, rekli bi smo, isto kao i vlada, pokazuje prilicnu dozu uzdrzanosti oko ovog strajka sudske administracije u zemlji. Opozicioni mediji ocenjuju da je vladin mir samo prividan i prognoziraju da ce je ”tek zaboleti glava”. Vece Saveza Sindikata Makedonije, je za 21 decembar zakazalo generalni strajk svih radnika u zemlji.
Provladina “Nova Makedonija” tvrdi da su strajkom sudski cinovnici, predvodjeni “nesudjenim ambasadorom u BiH Vancom Muratovskim” izvrsili svojevrstan “puc” kada se to od njih najmanje ocekivalo, u vreme kada vlada nastoji da kroz pregovore sa svetskim finansijskim zandarima izbori odobrenje za povecanje plata svim sluzbenicima drzavne administracije. “Puc” je zaista motiviran socijalnim pobudama, ali je izveden sa elementima “osvetnicke zavere”, istice na naslovnoj strani ovaj list, optuzujuci organizatora, Sindikat radnika u organima uprave, pravosudja i udruzenja gradjana, da je namerno selektirao pravila igre, svesno zaobisavsi ”sudski ustav” - Zakon o drzavnim sluzbenicima, koji pravosudnim organima ne dozvoljava prekid rada. Otvoreno se izrazava sumnja da je strajk sudske administracije, zajedno sa masovnim protestima studenata izvedenim u Skoplju ovih dana, te blokada rada Sobranja cele ove sedmice, deo smisljene operacije opozicije u zemlji za stvaranje haosa, obaranje vlade premijera Ljubca Georgievskog i raspisivanje prevremenih parlamentarnih izbora.
AIM Skopje
BRANKA NANEVSKA