Nova epizoda serije "Bubagejt"
Izbio skandal oko prisluškivanja bugarskih političara, predstavnika sudske vlasti i novinara
AIM Sofija, 15.12.2000.
Nakon letnje epizode serije "Bubagejt", krajem novembra u Sofiji je "emitovana" nova epizoda. Međutim, novi skandal koji je izbio u vezi sa prisluškivanjem političara, predstavnika sudstva i novinara na putu je da se utiša kao i prethodni pošto je ministar unutrašnjih poslova Emanuil Jordanov pružio uveravanja da je sve u resoru koji mu je poveren u najboljem redu. Prema njemu ekspertiza će pokazati da su otkrivene tu i tamo "bube" u stvari "leševi" iz totalitarnog vremena. Ili ako su žive, one su iz tehničkih i drugih razloga.gluve.
Sve je počelo kada je šef odeljenja za opšti nadzor u Vrhovnom administrativnom tužilaštvu general Nikolaj Čiripov oglasio da su neki političari i novinari nezakonito prisluškivani. Njegov intervju na stranicama lista "Trud" je na kraju krajeva imao zadatak da provocira oštru reakciju koja bi sa svoje strane izazvala netrpeljivost prema zloupotrebama specijalnih službi kada je reč o sredstvima za prisluškivanje. Tim više da se radi o prisluškivanju ne nabeđenih kriminalaca, već lidera Pokreta za prava i slobode (DPS) Ahmeda Dogana i Osmana Oktaja, šefa istrage Bojka Raškova, kao i glavnog urednika lista "Trud" Toša Toševa.
Cilj je postignut jedino u svom prvom delu - diglo se dosta galame. Lider DPS Ahmed Dogan uputio je snažne optužbe - da se u Bugarskoj povampiruje politička policija, da je ostavka ministra unutrašnjih poslova obavezna, da sadašnja vlada nije sposobna da upravlja ako se služi ovakvim sredstvima. On je takođe zatražio da predsednik Petar Stojanov sazove Konsultativni savet za nacionalnu bezbednost (KSNS) zbog skandala sa prisluškivanjem.
U principu predsednik saziva KSNS svaka tri meseca ili vanredno u hitnim slućajevima. U savet ulaze premijer, predsednik parlamenta, ministri unutrašnjih poslova i odbrane, ministar finansija, načelnik generalštaba Bugarske armije i šefovi poslaničkih grupa. KSNS se najčešće okupljao zbog situacije u Jugoslaviji. Poslednje zasedanje saveta u oktobru bilo je posvećeno situaciji u Srbiji posle izbora.
Sada je šef države odbio da sazove KSNS dok se ne ubedi da je Čiripov rekao istinu. Međutim, posle svog razgovora sa tužiocem 27. novembra, Stojanov je stekao utisak da general ne raspolaže dovoljno ozbiljnim dokazima. Sa svoje strane je Ahmed Dogan kritikovao predsednika da pokušava da zataška skandal i izjavio da postoje novi podaci o prisluškivanju političara. Međutim, skandal je na putu da se utiša posle šumnih ovacija zbog skidanja Bugarske sa crnog viznog spiska. Osim toga u javnom prostoru počela je da kruži jedna druga tema koja je stavila u senku skandal oko prisluškivanja. Reč je o proširivanju dejstva Zakona o dosijeima i oglašavanju imena ne samo doušnika već i obaveštajaca.
Ovako ili onako, prepucavanja između generala Čiripova i Ministarstva unutrašnjih poslova bila je poslednja u seriji demonstracija skoro 10-godišnjeg javnog ili tajnog rata među institucijama izvršne i sudske vlasti. Činjenica da je glavni sekretar MUP Slavčo Bosilkov odbio predstavnicima sudske vlasti da dobiju dostup do tražene od njih informacije u vezi sa korišćenjem specijalnih prislušnih sredstava bila je rečiti dokaz toga.
Ministar unutrašnjih poslova Jordanov, očigledno ohrabren "sumnjama" predsednika Stojanova, dozvolio je sebi da direktno optuži generala Čiripova za iznošenje laži, samo zato što se ovaj usudio da kaže da MUP ne dozovoljava predstavnicima tužilaštva da izvrše proveru u vezi sa korišćenjem specijalnih prislušnih uređaja.
Posle ove nove epizode serije "Bubagejt" posmatrači su mišljenja da je jedna stvar postala jasna, a naime, da se ne radi o stabilnosti i bezbednosti zemlje, već o traženju političkih kompromitujućih podataka za one koji ne prate "ispravnu" liniju koju su zacrtali upravljači.
Kao rezultat svega toga političari, a pored njih i obični građani i dalje paze šta govore u telefonsku slušalicu i služe se kodiranim rečima. Ispalo je tako da dižući telefonsku slušalicu, Bugarin odmah gubi osećanje nezavisnosti. A ponekad se sumnja da te neko prisluškuje lako pretvara u maniju da te neko prati u stopu.
11 godina nakon demokratskih promena u Bugarskoj problem sa "bubama" nije rešen. Naravno, svuda u svetu koriste se specijalna obaveštajna sredstva kada je reč o bezbednosti države. Međutim, često puta se iza tog reglamenta kriju prilično nečiste akcije. A kada se "bube" montiraju čak i u stanu državnog tužioca, tada stvari postaju zaista skandalozne.
Jer sadašnja epizoda "Bubagejta" nije prva niti će pak biti poslednja.U avgustu su pronađeni skriveni mikrofoni u stanu državnog tužioca Nikole Filčeva. Skandal je uzdrmao državu, a magistrati i tajne službe uhvatili su se gušu za gušu. Kao i sada, čuli su se glasovi za ostavke. Zbog te afere međutim oslobođen je jedino glavni sekretar MUP Božidar Popov. U istražnom zatvoru se za kratko našao i zamenik direktora Nacionalne službe za borbu protiv organizovanog kriminala (NSBOP) pukovnik Svetozar Spasov. Bivši policajac Plamen Arsov u čijem je stanu pronađena telefonska centrala, nabeđen je da je čovek "paralelne vlasti u državi".
Odavde se rodila ideja o novom otvaranju dosijea koja je ovog momenta odlično išla na ruku vlasti. Jer je u Bugarskoj široko rasprostranjeno mišljenje da su za sve greške demokratije krivi bivši policajci.
Sada je ponovo izjava tužioca pobunila duhove. Ali MUP i dalje drži na distanci magistrate koji žele da provere kako se koriste specijalna obaveštajna sredstva.
Međutim, uveravanja da su "bube" leševi iz totalitarnog vremena teško da će ubediti nekog da nisu povampirene. A zajedno sa njima i politička policija. To daje razloga mnogima da se sve češće pitaju: Po čemu se razlikuje situacija danas, 11 godina nakon demokratskih promena?
Plamen Kulinski