Izbegljice ili gosti?

Skopje Dec 11, 2000

Ministarstvo unutrasnjih poslova i Armija Makedonije odlucili su da pojacaju bezbjednosne aktivnosti na sjevernoj granici dok vlada pokazuje spremnost da prihvati nove izbjeglice

AIM Junior, Skoplje, 4. 12. 2000.

Usljed dramaticnog razvoja dogadjaja u juznoj Srbiji Makedoniji prijeti opasnost od priliva novih izbjeglica na granici. Do sada je u nasu zemlju iz juzne Srbije uslo oko 800 osoba koje su evidentirane kao gosti. I pored toga sto je primirje medju srpskim snagama bezbjednosti i naoruzanim Albancima i dalje na snazii i posljije isteka ultimatoma sto ga je predsjednik SR Jugoslavije Vojislav Kostunica uputio KFOR-u za smirivanje vojnih napada albanskih gerilaca, gradjani iz oblasti preseva, Bujanovca i Medvedje ipak se ne osjecaju bezbjednim i u sve vecim grupama se upucuju prema nasoj zemlji. Prema informacijama Ministarstva unutrasnjih poslova, na granicnom prelazu Tabanovce osobe iz juzne Srbije u nasu zemlju ulaze s urednim putnim ispravama i izjavljuju da idu u goste kod rodjaka.

Visoki komesarijat za izbjeglice pri Ujedinjenim nacijama u Kumanovu je registrovao i prvu 4-clanu porodicu koja je zatrazila status humanitarno zbrinutih osoba. Portparol ove humanitarne organizacije Goran Momirovski je izrazio spremnost za prihvatanje moguceg talasa izbjeglica. Medjunarodne humanitarne organizacije koje djeluju u juznoj Srbiji procjenjuju da bi oko 20.000 ljudi moglo prebjeci u nasu zemlju kao rezultat oruzanog konflikta po okoncanju ultimatuma Beograda KFOR-u.

Portparol Ministarstva unutrasnjih poslova Stevo Pendarovski, pak, istice da je zvanicno u vrijeme vikenda u zemlju u svojstvu gostiju uslo 670 drzavljana SR Jugoslavije, uglavnom staraca, zena i djece razlicite nacionalnosti. Upucivali su se rodbini u Skoplju i Kumanovu. - Na granicnom prelazu se ne moze govoriti o talasu izbjeglica posto putnici nisu dosli odjednom nego su ulazili stihijski s legalnim dokumentima. Vecina njih su Srbi i dolaze putnickim vozilima a cesti su i oni koji dolaze redovnim autobuskim linijama – kazu u Ministarstvu unutrasnjih poslova.

Humanitarne organizacije takodje isticu da se ne radi o izbjeglicama nego su ove osobe dosle u goste. Razlog za ovakvo objasnjenje je to sto nisu zatrazili nikakvu pomocniti zastitu od njih.

Prema rijecima portparola vlade Antonija Milososkog, na osnovu razvoja dogadjaja u juznoj Srbiji ce se odluciti, da li ove osobe proglasiti humanitarno zbrinutim ili ne. Naglasio je da je vlada spremna prihvatiti nove izbjeglice.

No, i pored pripremljenosti vlade za krizu u susjedstvu, gosti iz Srbije impliciraju Ministarstvo unutrasnjih poslova i Armiju Makedonije da pojacaju bezbjednosne aktivnosti na sjevernoj granici. U Ministarstvu odbrane kazu da nisu zabiljezeni ilegalni prelasci no, i pored toga, granica kod Preseva se cuva uz pojacane mjere. Nacelnik generalstaba makedonske armije Jovan Andrevski istice da je u ovom trenutku tesko predvidjati situaciju u juznoj Srbiji ali, i pored svega, nasa armijaje preduzela sve aktivnosti i mjere za normalno granicno obezbjedjenje. Andrevski kaze da generalstab, ministar odbrane i predsjednik drzave imaju stalne informacije o situaciji na sjevernoj granici i narocito istice 24-satne kontakte s misijom KFOR-a na Kosovu s kojom se dogovaraju sve mjere za obezbjedjenje makedonsko-jugoslovenske granice.

Iz kabineta predsjednika Borisa Trajkovskog saopstavaju da dogadjaji u juznoj srbiji nece ugroziti stabilnost i bezbjednost u nasoj zemlji. - Nema razloga za sazivanje sjednice Savjeta bezbjednosti – kazu u kabinetu Predsjednika.

Nadlezne institucije kazu da najveci broj osoba iz juzne Srbije koje ovih dana ulaze u Makedonijuu narednom periodu ce se ili vratiti nazad ili ce putovati u oba pravca sto ce se reflektovati na normalno kretanje. Prema makedonskom viznom rezimu za nosioce jugoslovenskih pasosa, ovi gradjani mogu ostati u zemlji 60 dana od dana ulaska. Ukoliko neko od njih zatrazi pomoc za humanitarno zbrinjavanje, prema nadleznim institucijama, nasa zemlja i medjunarodne organizacije ce preduzeti mjere za njihovo prihvatanje i smjestaj. Ekipe UNHCR-a, Medjunarodnog Crvenog krsta i Svjetskog programa za hranu vec nekoliko dana borave na granicnom prelazu Tabanovce nadziruci situaciju. Jugoslovenski predsjednik je zatrazio hitnu pomoc od Ujedinjenih nacija i NATO-a za ponovno uspostavljanje bezbjednosti u zoni koja se granici s Kosovom. Izvori u NATO-u kazu da se razvoj dogadjaja u juznoj Srbiji slijedi sa zabrinutoscu pri cemu se ne iskljucuje i novi oruzani konflikt koji se moze prosiriti i u siri region.

AIM Junior, Skoplje

NEDA POPOVSKA