Zagreb u sjeni koalicionih svadja

Skopje Nov 29, 2000

Vladin pregovarac s Evropskom unijom o Sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji Vasil Tupurkovski pokvario je raspolozenje premijeru Ljubcu Georgievskom prilikom parafiranja dokumenta na samitu u Zagrebu koji je ovdje, upravo zbog toga, jos prije odrzavanja bio nazvan istorijskim.

AIM Skoplje, 28. 11. 2000

"Zaista mogu reci da je ovo moglo sacekati dva dana!" izjavio je u nedjeljnom intervjuu za Makedonsku televiziju premijer Ljubco Georgievski misleci na izlazak Demokratske alternative iz vladine koalicije. Povod za intervju je bio Zagrebacki samit i parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji izmedju Makedonije i Evropske unije no i stanje medju dojucerasnjim koalicionim partnerima u vladi. Izjava Georgievskog je, zapravo, potvrda da je zagrebacki samit koji je ovdje od strane vladinih medija i prije odrzavanja proglasen za istorijski, prosao u sjeni svadja unutar vladine koalicije. Samo dan prije odrzavanja zagrebackog samita, znacajnog za Makedoniju zbog parafiranja Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji s Evropskom unijom, glavni makedonski vladin pregovarac i lider Demokratske alternative Vasil tupurkovski je odlucio, umjesto da ide u Zagreb - da izadje iz vlade. On je tada izjavio da je posao zavrsen a za tehnicke detalje i razmjenu instrumenata o Sporazumu moze se pobrinuti i neko drugi aludirajuci na premijera. Georgievski, zatecen odlukom Demokratske alternative u Zagrebu, izjavio je da mu "ovakav dan ne moze pokvariti niko" sto je parafraza izjave Tupurkovskog date povodom razrjesenja vladinog savjetnika Ante Markovica, bas na dan kad su zavrseni politicki pregovori o Sporazumu s Evropskom unijom u Skoplju.

Dalje su se stvari odvijale logikom velike atrakcije. Samit u Zagrebu, nesumnjiv uspjeh i vrh dvogodisnjih napora da Makedonija, koja je ostala

izvan "Agende 2000" otskrine vrata za moguci prijem u Uniju, ostao je u sjeni kombinatorike zbog (ne)padanja vlade Ljubca Georgievskog, (ne)sazdavanja nove parlamentarne vecine i mogucnosti da se dobije nova vlada s drugim partijama kao koalicionim partnerima, partijskih racunica, kupovanja i prodavanja u vezi s tim...

U makedonskoj javnosti do posljednjeg dana, sve dok su trajali ekspertski i politicki pregovori o sporazumu, znaci do dana uoci odrzavanja samita u Zagrebu, bilo je plasirano obilje informacija o tome, sta je sve nepovoljno u Sporazumu s EU, sta Makedonija dobija ili gubi i slicno pri cemu su prevladavale negativne ocjene i sumnje da ce Sporazum biti parafiran u Zagrebu. Posebno je isticana "evolutivna klauzula" i odredbe o readmisiji. Ovakvim gledistima, na izvjestan nacin, prikljucio se i predsjednik Makedonije Boris Trajkovski koji je smatrao da nije potrebno zuriti s parafiranjem Sporazuma ukoliko je moguce dobiti "evolutivnu klauzulu" koja bi bila povoljnija po Makedoniju. U Sobranju Makedonije prijedlog za donosenje Deklaracije u znak podrske Sporazumu s EU, iniciran od parlamentarnih grupa VMRO-DPMNE i Demokratske partije Albanaca, bio je prvo odlozen do zavrsetka politickih pregovora s EU, zatim usaglasen konsenzusom svih partija zastupljenih u parlamentu da bi na kraju bio usfojen poslije informacija sto ih je parlamentarcima s govornice Sobranja dao makedonski vladin pregovarac Vasil Tupurkovski i poslije uvida u Sporazum koji im je stavljen na raspolaganje zbog njihovog negodovanja da podrze dokument s cijom sadrzinom nisu upoznati. Malo su tu vrijedila objasnjenja da Evropska unija o evolutivnoj klauzuli ne pregovara ili, pak, da ce o detaljima Sporazuma parlamentarci moci raspravljati i osporavati, uostalom i odbiti Sporazum ako ocjene da je potrebno, u proceduri ratifikacije koja slijedi poslije njenog potpisivanja i u makedonskom parlamentu.

Tako, dvonedjeljnik "Forum" u svom posljednjem broju za cover-temu ima upravo Sporazum s Evropskom unijom. Naslov je ilustrativan sam po sebi: "Bez nepotrebne euforije, molim!". I teza je sasvim decidna: "Makedoniji je neophodna nova, odlucnija inicijativa u odnosu s Evropskom unijom. Ta inicijativa mora biti dobro utemeljena i razradjena na domacoj politickoj sceni ali i regionalno shvacena i, eventualno, podrzana. Samo to nas moze odvesti do funkcionalne i politicke integracije s Evropom". na neki nacin, lajtmotiv teksta je dovodjenje pod znak pitanja istorijskog znacenja zagrebackog samita. Sasvim suprotno se izjasnio premijer u Zagrebu poslije parafiranja sporazuma: "Ovo nije istorijski cin samo za nasu zemlju koja ovu asocijaciju ima vec deset godina kao prioritet svoje spoljne politike. Vjerujem da je ovo istorijski cin i za druge zemlje jugoistocne Evrope koje se takodje spremaju za sto brzu asocijaciju. Medjutim,ovo je istorijski cin i za samu evropsku uniju koja se, kao nikad ranije u svojoj istoriji, otvara zemljama Balkana".

U takvoj zbrci se zaboravilo i na predistoriju ovog Sporazuma. Dolazak na vlast Koalicije za promjene nakon parlamentarnih izbora u novembru

  1. godine se podudario sa situacijom u kojoj se Makedonija nasla u odnosima s Evropskom unijom. Tada Makedonija nije bila pominjana u "Agendi 2000" i, prakticno, vrata prema Evropi su bila zatvorena. Prvi spoljnopoliticki potez nove vlade bio je posjeta Bruxellesu u naporu da se dodje do egzaktnog odgovora na pitanje, kada bi se Makedonija mogla nadati da ce se naci na putu ka Evropi? Ono sto su premijer Ljubco Georgievski i ministar inostranih poslova Aleksandar Dimitrov culi u Bruxellesu nije bilo nimalo ohrabrujuce. Zatim je nastupila kosovska kriza u kojoj je Makedonija dobila poneki poen na osnovu cega je dobila i obecanjeo pocetku pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji. Cinjenica je da su pregovori poceli prakticno u proljece ove godine i da su rezultirali uspjehom. Jedan od rezultata Sporazuma jeste i uklanjanje evropskih barijera za makedonske proizvode osim ribe, govedjeg mesa i vina od 1. decembra ove godine. Ali to, osim vlade, drugi takoreci i ne pominju. Georgievskog prati "peh", ako prezivi ovu koalicionu i vladinu krizu, i u odnosu na pregovore s medjunarodnim finansijskim institucijama. Finale sporazuma s Medjunarodnim monetarnim fondom i Svjetskom bankom je planiran za polovinu decembra. Premijer Georgievski se pozalio da se mediji nisu pretrgli informisuci o ovim povoljnim vijestima no ujedno je decidno izjavio da samo vlada koju predvodi garantuje potpisivanje sporazuma s MMF i Svjetskom bankom. U protivnom, prema Georgievskom, sporazumi nece biti potpisani i nova vlada ce tapkati u mjestu godinu-dvije dok ne dodje u poziciju koju sada ima njegova.

AIM, Skoplje

ISO RUSI