Georgievski istjerao, Antu a Tupurkovskom pokazao da mu nije potrebna koalicija

Skopje Nov 27, 2000

Ljubco Georgievski, makedonski premijer, na posljednjoj vladinoj sjednici je otpustio Antu Markovica, ekonomskog savjetnika i ukinuo vladinu komisiju za strukturne reforme. Ovim gestom Georgievski je vicepremijeru Tupurkovskom, ujedno predsjedniku Demokratske alternative i koalicionom partneru VMRO-DPMNE, uputio jasan i eksplicitan signal da za njegovu partiju nema mjesta u vladi zato sto je upravo tupurkovski bio onaj koji je doveo za vladinog savjetnika i placao Antu Markovica, posljednjeg premijera bivse Jugoslavije. Vrlo je simptomaticno to sto na pomenutoj vladinoj sjednici nije prisustvovao Tupurkovski a bila su prisutna samo trojica od sest ministara Demokratske alternative koji su bili zaprepasteni prijedlogom Georgievskog.

AIM Skopje, 27.11.2000

Svi mediji u zemlji, elektronski i pisani, drzavni i privatni, ovu informaciju su docekali kao najsigurniji signal da puca Koalicija za promjene kojom su VMRO-DPMNE i Demokratska alternativa prije dvije godine dobili izbore i dosli na vlast. Javnost je najvecim svojim dijelom podrzala odluku o Markovicevom otkazu a bilo je i komentara da je to trebalo uraditi i ranije jer Ante nije napravio ni “r” od najavljenih reformi. Ni jedan medij nije kritikovao odluku Georgievskog i nije stao u Markovicevu odbranu. On je bio na platnom spisku vlade iako to Georgievski ne priznaje duze od godinu i po za sto je dobio oko 200.000 DM sto je naislo na zaprepastenje domace javnosti. Osim toga, vlada je placala sve troskove – za avionski prevoz i Markovicev smjestaj u “Aleksandar Palaceu”, najelitnijem i najskupljem makedonskom hotelu. Prema procjenama visokih vladinih predstavnika koji insistiraju da ostanu anonimni, Markovic je kostao vladu vise od 250.000 DM za angazman vladinog savjetnika. Za to vrijeme Markovic se ni jednom nije sreo s novinarima a za njegove prijedloge javnost je doznavala iz burnih reakcija domacih ekonomskih eksperata. Oni su jos prije godinu dana predlagali da Markovic bude otpusten zato sto njegovi prijedlozi uopste ne odgovaraju razvoju makedonske privrede. Najostriju reakciju Markovic je izazvao kada je predlozio doprivatizaciju tako sto bi drzavni kapital zavrsio u vidu vaucera koji ce se podijeliti zaposlenima cime bi se sacuvala socijalna komponenta. Domaci ekonomisti koji su clanovi vec nepostojece vladine komisije predocili su da je vaucerski sistem dozivio debakl kad je bio primjenjen u Rusiji; tada je Markovicev prijedlog bio odbijen. Iz onog sto zna javnost jeste i prijedlog o povecanju ekonomskog rasta uz povecanje inflacije sto je, takodje, ocjenjeno kao vrlo rizican potez posto inflacija moze izmaci kontroli i izazvati nezeljene reakcije.

Ni jedan od Markovicevih prijedloga nije bio prihvacen te su njegov rad mediji ocjenili kao vrlo neproduktivan

I odavno zahtjevaju od vlade da prestane koristiti usluge, , prema njihovom misljenju, preskupog savjetnika. Upravo to je bilo zvanicno objasnjenje Georgievskog kad je zatrazio da se raspusti Komisija za reforme i otkaze dalja saradnja Markovicu. Novinarima je izjavio: “Komisija se pokazala neaktivnom a u nekim slucajevima i antireformskom, posebno Markoviceva rjesenja”.

Ipak, nije jedini razlog za otpustanje Markovica slab rad njegove komisije. Premijer je ovim jasno dao na znanje Tupurkovskom koji je angazovao Markovica i koji je citavo vrijeme branio njegove stavove predlazuci da vlada otkaze saradnju s MMF, da za Demokratsku alternativu nema mjesta u vladi i da ce Koalicija prestati postojati. Tupurkovski je ovako prokomentarisao ovaj potez Georgievskog: “Niko mi ne moze pokvariti ovaj dan” pri cemu je mislio na dan kad su zavrsili pregovori o pridruzenom clanstvu s Evropskom

Unijom koje je vodio upravo on. To je bio potez poslije kojeg niko u Makedoniji vise ne sumnja i da ce dvije partije traziti nove koalicione partnere s kojim ce praviti novu parlamentarnu vecinu koja ce im izglasati povjerenje.

Cijela rapsodija u vladajucoj koaliciji je pocela prije tri nedjelje kad je Tupurkovski izjavio da “uopste nije zadovoljan reformskim kursom vlade i da je njegova partija otvorena za nove koalicione partnere s kojim bi pronasla zajednicki reformski kurs i dinamiku njihovog sprovodjenja”. Tada je Tupurkovski porazen prvi put posto vlada nije prihvatila prijedlog Demokratske alternative da se budzetski visak od 230 miliona DM podijeli nelikvidnim firmama sto ce odobravati licno Borko Andreev, ministar ekonomije i clan Demokratske alternative. Tada su ministri podrzali prijedlog Nikole Gruevskog, ministra finansija koji je visak budzetskih para dodijelio socijalnom sektoru, za isplatu rata stedisama zamrznutih deviza i plasiranje kredita firmama preko

Nekoliko domacih banaka. Tada je cak i Markovic u svojoj prvoj i jedinoj izjavi kritikovao potez Gruevskog kao krajnje nereformski. Odmah potom Georgievski je izjavio da mu ne treba niti savjetnik niti koalicioni partner koji nista ne radi; nista osim sto kritikuje.

I, dvije nedjelje kasnije, otpustio je Markovica nakon cega je i “pukla tikva” u Koaliciji.

Ovakav rasplet je razotkrio jos jednu dimenziju odnosa i moci u vladajucoj vrhuski. Dokazano je da Georgievski najvise vjeruje Nikoli Gruevskom koji je sa svojih 28 godina najmladji ministar finansija. Osim toga, premijer je posljednjim postupkom pokazao da se uopste ne plasi da ce koalicirati s nekom od manjih partija i da ce bez problema napraviti parlamentarnu vecinu i –ostati na vlasti. AIM Skopje

NIKOLA STOJANOV