Goricina vila

Beograd Nov 27, 2000

Kopaonik: Zidanje ”kućice u šumi”

Kako je Gorica Gajević, bivši generalni sekretar SPS, poklonjeni plac u centru Nacionalnog parka Kopaonik ustupila ”trećem pravnom licu” koje je ozidalo sedmospratnicu. Na ime placa, Gorici je pripalo 184 kvadrata stambene površine, tržišne vrednosti 400.000 maraka.

AIM, Beograd, 27. 11. 2000.

Poznato je da su u Srbiji do skoro savesni drugovi, zaslužnim drugovima na vlasti dodeljivali diplome, plakete, povelje. Zoran Lilić je, kao predsednik savezne države, čak dobio i zvono koje se kači šampionskim kravama, ali, sve je to, danas za uspomenu i dugo sećanje. Sad se medjutim, pokazuje da su savesniji drugovi među drugovima, znali svoje najbolje drugove da obraduju i na drugi, opipljiviji način. Tako je, Gorica Gajević – koja je ka partiji i partijskoj državi počela da se po funkcijama penje sa mesta sudije opštinskog suda u Raškoj – u februaru '98, od svoje matične opštine, dobila plac od 4,3 ara u centru turističkog centra Kopaonik, neposredno do hotela ”Grand”. Kako je plac bio pod šumom, velikom šumom, svi su mislili da će Gorica, a sve da bi predahnula od partijskih i državničkih obaveza, izgraditi kućicu u šumi. Međutim, na placu, koji je dobila kao zaslužni građanin Raške, treće pravno lice je izgradilo sedmospratnicu. Naravno, jedno od pitanja je, da li bi investitor, koji se javlja kao treće pravno lice, uopšte mogao da zida u centru Nacionalnog parka, a pogotovu sedmospratnicu, da vlasnik placa nije bila drugarica Gorica. Ali, pođimo redom.

Gorica Gajević se, kad su se mediji dohvatili teme, javila i saopštila da je istina da, kao i mnogi drugi, na Kopaoniku poseduje plac od onih 4,3 ara, ali da je isti, "pošto nema finansijskih sredstava, ustupila trećem pravnom licu". Treće pravno lice, je Borislav Simović vlasnik firme ”Union” iz Čajetine. Poslovni prijatelji su ga, kaže Simović, savetovali da počne da gradi apartmane na Kopaoniku, pa je on, po sopstvenoj priči u potrazi za placem, od Slađane Gajević, inače Goricine sestre, zaposlene u ”Geneksovim” hotelima na Kopaoniku, saznao da Gorica ima plac na atraktivnom mestu. Posle ragovora sa Goricom Gajević, generalnim sekretarom SPS-a, predložio joj je da izgradi vilu sa apartmanima, s tim da njoj kao nadoknada pripadne nekoliko apartmana. Gajevićka je pristala, ugovor o suinvestitorstvu je napravljen i overen u opšini Raška i Republičkom ministarstvu finansija. Sve po propisu. Po Goricinom ovlašćenju, ugovor je potpisala sestra Slađana.Ona danas i nadgleda radove na izgradnji apratmana. Borisav, je pribavio i ostala potrebna dokumenta neophodna za gradnju u Nacionalnom parku, i predao Republičkom ministarstvu građevina, koje je jedino nadležno za izdavanje građevinskih dozvola, ali, kako kaže, dozvolu, iako objekat završava, još nije dobio. Ništa zato, očekuje je uskoro. Borisav još kaže da objekat ima 2300 kvadrata korisne stambene površine, i tri lifta, kao i da će Gorica za ustupljeni plac besplatno dobiti 184 kvadrata. Inače, prodaja apartmana "ide k'o alva", kvadratni metar od 2000 do 2500 maraka.

Odbornička grupa DOS-a u SO Raška, u kome socijalisti imaju ubedljivu većinu, zatražila je odgovor na pitanje, ko je kome, i pod kojim uslovima omogućio gradnju hotela-objekta na najatraktivnijem mestu na Kopaoniku. Opština se, još o tome nije izjasnila, a predsednik opštine, Bojan Milovanović, nam, na tu temu, kaže, "da jedino može da saopšti da je opština poklonila plac Gorici Gajević". Za sve ostalo opština nema nadležnosti, već Ministarstvo građevina i ministar Dejan Kovačević.

A kako je na licu mesta? Na investitorskoj tabli ispred građevine, gde su imenovani investitor, projektant i izvođač radova, o vrsti objekta piše, planinska kuća. A kuća duplo viša od susednog hotela ”Grand”. To se diglo, to se raširilo, na osnovu veličine objekta reklo bi se da nije na 4 nego na deset ari. Radovi su u završnoj fazi, gradjevina je ozidana, pokrivena, dole garaže, iznad, sa prizemljem i potkrovljem, tačno sedam nivoa.

Direktor Nacionalnog parka Kopaonik, Milosav Maksimović, kaže da je od

  1. kada je donet Zakon o nacionalnim parkovima, nacionalnom parku oduzeta nadležnost za zemljište. Ostale su im samo šume. Tako je za bilo koju gradnju nadležno Republičko ministarstvo građevina. Njihovo je samo da obaveštavaju o promenama u prostoru, i to, kao i u konkretnom slučaju, čine u roku od 48 sati. Zakonska obaveza ministarstva je da jedan primerak građevinske dozvole dostavi Nacionalnom parku, ali oni ni jedan papir nisu dobili već tri-četiri godine, "ne znam da li je to zbog neažurnosti službenika, ili što dozvole nisu izdavane, tek, činjenica je da ”divlja” gradnja, uveliko napreduje". O konkretnom slučaju,kući Gorice Gajević kaže samo i "da čovek koji nije esteta može da vidi da objekat narušava vizuelni utisak planine, o ostalom da ne govorimo". Kopaonik je član Evropske federacije nacionalnih parkova, čelnici Federacije ih posećuju, i ti ljudi,kaže direktor, " jedino ne mogu da shvate da ovde postoji problem bespravne gradnje, to je kod njih nezamislivo. Nacionalni park je, svetinja jedne zemlje, i dražava treba tako da se odnosi prema tome. Autoritetom Evroparka zatražiće da se zaštiti Kopaonik, da se izvrši revizija svih planskih dokumenata koji su vezani za izgradnju i urbanizam. U suprotnom Kopaonik očekuje loša sudbina. Bespravnom gradnjom ugrožen je i kao nacionalno blago i kao turistički centar.

Doprinos Gorice Gajević u svemu tome je samo jedna od afera nekadašnjih moćnih partijskih funkcionera, koja se ovih dana valja Srbijom. Spisak kradja, malverzacija, pljačke državne imovine se iz dana u dan uvećava. Prava najezda otkrivanja kriminalnih radnji se očekuje posle republičkih izbora. Svedoci, i posednici važnih papira na ovi temu zarad očuvanja sopstvenog položaja, sigurno će ih unovčiti po uspostavljanju nove vlasti u Srbiji.

Dragan Todorović (AIM)