Fantomska kopija
Ko se krije iza crnogorskog "Otpora"
Ko se u Crnoj Gori dosjetio da zloupotrijebi reputaciju beogradskog "Otpora" i na potpuno drugacijoj političkoj platformi pokuša srušiti crnogorsku vlast?
AIM Podgorica 18.11.2000. godine
Koordinirano, u samo deset dana, iz više crnogorskih gradova - posredstvom podgoričkog dnevnog lista "Dan",glasila SNP-a, pojavila su se saopštenja organizacije"Otpor".
Šta je "Otpor"? Pored imena, od beogradskog originala preuzet je i zaštitni znak, stisnuta pesnica, ali inoviran važnim detaljem: u pozadini stoji kontura crnogorske države. Parole su pak ,bitno drugacije."Počinje! Milo - dosta je bilo... Nemamo namjeru da se unijatimo, da prelazimo u katolike i crvene Hrvate, nego da služimo svojoj vjeri pravoslavnoj i otadžbini..."
Retorika, tako poznata u Crnoj Gori, dobila je, dakle, novog glasnogovornika: pored aktivista Socijalističke narodne partije, Vijeća narodnih skupština, Srpske narodne stranke... "Vodićemo iste kampanje kako su to vodile naše kolege u Srbiji, hrabro i dosljedno", porucili su anonimni crnogorski "otporaši".
Da li se to radi o izvozu "demokratske revolucije" iz Srbije?! Srpske "kolege" o aktivnostima crnogorske "podružnice" nemaju pozitivno mišljenje, naprotiv. "Otpor ne podržava stavove ljudi koji sebe nazivaju 'crnogorskim Otporom' i smatra da oni u ovome trenutku pomažu destabilizaciji Crne Gore i SRJ" - naglasio je Vukašin Petrović, aktivista originalnog Narodnog pokreta "Otpor" iz Srbije. "Ako nas u najkraćem vremenskom roku neko iz ove organizacije ne kontaktira i ako se ne utvrdi da su nam programska načela ista, mogu biti sigurni da ćemo protiv njih podnijeti tužbu radi povrede autorskih prava, jer je naš logo "pesnica" autorski zaštićen još 1998. godine, odmah po osnivanju organizacije", izjavio je za nedjeljnik "Monitor" Predrag Lekić, takode iz beogradskog "Otpora".
Ko, dakle, stoji iza fantomskog pokreta? Osnivač crnogorske verzije "Otpora" je Srpska pravoslavna omladina sa Cetinja, objavile su podgoričke "Vijesti". Istu informaciju ponovio je i "Dan", neslužbeno glasilo Socijalističke narodne partije.
No, u kancelariji Crkvene opštine Podgorica kažu da ne znaju "ništa konkretno o ovom pokretu, ali da ce, ako Bog da, zaživjeti". Slične upute dobili smo i u radiju "Svetigora": "Zasad nemamo preciznih informacija o organizaciji, ali u Mitropoliji sigurno znaju nešto više", kaže novinarka tog radija.
Dakle, javno - niko ništa ne zna, osim da putevi vode ka Mitropoliji SPC na Cetinju. Rektor Bogoslovije, vladika Joanikije Micović izjavljuje da nije upoznat s postojanjem crnogorskog "Otpora", te da bi se za te informacije trebalo obratiti policiji. I mitropolit Amfilohije Radović, poglavar SPC u Crnoj Gori, je oštro demantovao bilo kakvu povezanost crkve sa ovom organizacijom.
- Srpska pravoslavna crkva ne stoji ni iza koje političke organizacije u Crnoj Gori, pa ni iza crnogorskog "Otpora". Namjera da se ovaj pokret dovede u vezu sa SPC-om, samo je još jedan u nizu pokušaja diskreditovanja naše crkve u Crnoj Gori, kaže mitropolit Amfilohije.
Medutim, za mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve Mihaila nema sumnje da Srpska pravoslavna crkva iz sjenke vuče konce. "Siguran sam da iza ove organizacije stoji Srpska mitropolija u Crnoj Gori, koja želi da opstruira i da zaustavi crnogorski proces
- kako crnogorskog naroda, crnogorske istorije, države, jezika, prošlosti, tako i sadašnjosti i buducnosti.", tvrdi mitropolit Mihailo.
U crnogorskom MUP-u odbijaju da javno govore o crnogorskom "Otporu", samo ističu da organizacija pod takvim imenom uopšte nije registrovana.
Sudeći prema dosadašnjim saopštenjima, organizacija "Otpor" se prvi put pojavila na Cetinju 30. oktobra, a potom je, navodno, nikla i u drugim crnogorskim gradovima: Nikšiću, Podgorici, Danilovgradu, Kotoru , Beranama i Herceg Novom. Sve su podružnice jedinstvene u stavu da "vlast u Crnoj Gori nije ništa manje autoritarna od one koja je srušena u Beogradu".
No, i pored transparentnih ciljeva, od osnivača i članova crnogorskog "Otpora" - ni traga ni glasa. Da li samo zbog straha "od tiranije i represije režima", kako je jedan anonimni sagovornik, navodno clan organizacije, rekao novinaru "Večernjih novosti", tek aktivisti su se sakrili na sigurno mjesto - u anonimnost.
U jednom od saopštenja govori se da"Otpor" ima i odbor koordinatora, pres službu i portparola, da su u njega uključeni i studenti beogradskog Univerziteta ,te su zadovoljni "masovnom podrškom u svim strukturama društva".Da li je na sceni zaista snažan pokret, ili je rijec o "beznacajnoj grupici zanesenjaka", kako tvrde u crnogorskom MUP-u?
Zanimljivo je da "ekskluzivno pravo" na prenos saopštenja "otpora" ima podgoricki "Dan", koji je do posljednjeg daha podržavao Miloševicev režim.Zanimljivo je, takođe, da otporaši najavljuju skori prijem kod srpskog patrijarha. Interesantna je i koincidencija izmedu njihovih saopštenja i čuvenih propovjedi SPC o zavjeri protiv srpstva.
Crkva negira bilo kakvu vezu. Koliko uvjerljivo i do kada?.
Petar KOMNENIĆ i Filip KALEZIĆ (AIM)