Skandal u parlamentu
Profesor i predsednik makedonskog parlamenta Savo Klimovski odrzao "predavanje" o pseudopluralizmu i formalnom parlamentarizmu na svecanoj sednici povodom desete godisnjice prvih visepartiskih izbora. Dogodilo se to samo 24 sata nakon susreta rukovodstava njegove DA i VMRO-DPMNE na kojoj, kako se cinilo rasciscene su razmirice koalicionih partnera i spasena vlada.
AIM Skopje, 14.11.2000
Malo ko je ocekivao na svecarskoj prigodi kakva je obelezavanje desete godisnjice prvih pluralistickih izbora u Makedoniji da se dogodi pravi pravcati skandal. U svom prigodnom govoru bas domacin, predsednik parlamneta Savo Klimovski sa govornice ispred koje su sedeli gotovo svi drzavni funkcionari i parlamentarci iz 1990 pa naovamo, rekao je izmadju ostalog: "Prikriveni, nevidljivi politicki zivot omogucava zatkulisne politicke kombinatorike, borbu pojedinaca za vlast i pozicije u drustvu, privilegije i monopole, pojavu pseudo autoriteta i laznih idola, pojave oportunizma. Dvolicnosti, karierizma i nepotizma". Po Klimovskom "tek rodjene demokratske institucije nalaze se opasno prikljestene izmedju dva kraka nozica: autoritarne vlasti i nelojalne, autoritarnosti sklone opozicije. Zato treba da se namali ambis izmedju poruka zivota i poruka partija. Tacnije i partije na vlasti i one iz opozicije loso slusaju poruke zivota, imaju jednu deformiranu percepciju zivota, akcentirajuci samo onu stranu zivota koja im odgovara, pri cemu, usput receno, zivot im se gorko sveti za lose citanje".
Pre ove vivisekcije makedonske demokratije, Klimovski ce reci da u Makedoniji izvana gledano i na osnovu Ustava postoje svi "nisani" demokratije (parlament, visepartizam, pluraisticki izbori, pravna drzava...), "ali ono pravo, autenticna demokratska kultura cesto je nedostajala. Zato parlamentarne forme, naoko i u odredjenim momentima nalikovali su pre na fasadu politickog zivota, na surogat politickog zivota, nego sto je iz njih pulsirao pravi demokratski zivot. Zato formalni parlamentarizam kao obelezje sistema mora se ispuniti adekvatnim demokratskim sadrzajem. Sto se moramo saglasiti jeste dugotrajan proces".
Obracanje Klimovskog prokomentarisao je premijer Ljubco Georgievski jos za vreme prijema odrzanog nakon svecane sednice: "U svakom slucaju govor gospodina Savo Klimovskog moze se okarakterizirati kao vrhunska negacija parlamentarne demokracije u ovih 10 godina, pri cemu svi stavovi su u osnovi bili nihilisticki". Premier je okarakterizirao i samog Klimovskog, koji je iz redova koalicione Demokratske alternative(DA): "Ovih 10 godina slavili smo razlicne jubileje u Republici Makedoniji, medjutim ovo je skolski primer jedne licne kulture politickog nevaspitanja, pri cemu se tolko znacajan jubilej zloupotrebljava u licne, odnosno partiske ciljeve".
Da stvar bude komicnija, incident u parlamentu dogodio se samo 24 sata nakon dugoocekivanog susreta "biti ili ne biti" vladajuce koalicije, tacnije njenog makedonskog dela, rukovodstava VMRO-DPMNE i DA, Susreta koji je samo nakratko bio shvacen kao prevazilazenje ostrih medjusobnih nesuglasica nakon izjave lidera DA Vasila Tupurkovskog da demoratski procesi u zemlji i ekonomske reforme su u zastoju, te da se u Makedoniji nakon ovih lokalnih izbora vise ne sme dozvoliti takav tok izbora. Nakon susreta novinarima koji su na hladnoci vise sati cekali da se lideri partije pojave, premier Georgievski je izjavio da su razgovori bili konstruktivni, da ce produzioti, da je za njegovu partiju pruhvatljiva reforma izbornog zakonodavstva uz ukljucivanje opozicije, te porucio; "Mozda cemo nekog razocarati, ali koalicija produzava da funkcionise". Tupurkovski je to isto izrekao sa malo vise rezervi - "videcemo kakvi ce nasi razgovori biti sa aspekta demokratskog nivoa u zemlji", nudeci nijanse u stilu "reforme koje provodi ministar finansija u skladu sa dogovorima samedjunarodnim finansiskim institucijama su parcijalne, reforme su nesto sire" aludirajuci na stavove komisije za reforme u kojoj sedi i adut DA zadnji SFRJ premijer Ante Markovic. Tupurkovsski je samo njumu svojstveno izjavio da ce DA razgovarati sa svima, pa i sa opozicionim SDSM-om, ali nece sa onima koji postavljaju preduzlove tipa "povuciote iz vlasti, pa cemo razgovarati", sto je njegovoj partiji jasno porucio istog dana bas koordinator poslanicke grupe SDSM Nikola Popovski!
Tako, nakon skandakla u parlamentu, u igru se vracaju sve ranije opcije, plasirane, izspekulirane danima u makedonskim medijima i u javnosti. Naime distanciranje DA i kriticke ocene o "stanju demokratije" u Makedoniji s njihove strane bilo je sfvaceno ne samo kao "pranje ruku" od onog sto je koalicija u kojoj i ona ucestvuje uradila tokom dvegodisnjeg vladanja, nego kako i nudjenje opozicionom bloku predvodjenim SDSM-om za prikljucivanje u njihovim visemesecnim naporima da skinu vladu Georgievskog. SDSM se gotovo istrosio u dosad jalovom ratu za vanredne parlamentarne izbore i napore da se u parlamentu uz pomoc drugih nezadovoljnika u odnosu na VMRO-DPMNE sacini bar nova parlamentarna vecina i formira tehnicka vlada koja bi doduse usterala do kraja (jos 2 godine) mandat, ali pripremajuci zakone za sto bolje i fer parlamentarne izbore. Radjene su mnoge "matematike", ali se nije uspelo da se dodje do rezultata koji bi to omogucio. Kalkuliralo se i sa strane SDSSM i VMRO-DPMNE i na opozicionu albansku PDP, na manje grupe poslanika iz drugih partija, ali stvar nije isla. Ulazenjem DA u ove kombinatorike stvari postaju verojatnijim. Tim vise sto su danima pre medjupartiskog susreta Tupurkovski i Georgievski razmenjivali medjusobno "otrovne strele" optuzujuci se, cak i nakon dogadjaja na kojima su "idilicno" sedeli jedan do drugog ne pokazujuci cak i najmanje znake nekih uzajamnih nesporazuma. Nakon svecene sednice parlamenta skopski "Dnevnik" ce napisati "Tupurkovski ce doneti opozicionom bloku trinaest alternativaca za "zakletvom za vernost"?".
Albanska partija u vlasti DPA je dugo cutala nakon prvicene izjave njenog lidera Arbena Xhaferija da nije u skladu pisanog koalicionog dogovora, donetog na insistiranje DA, da se pre nosto se izadje u javnost sa "prljavim vesom" problemi partnera pokusaju resiti unutrasnjim pregovorima. DA to nije ispostovala. Xhaferi je pre neki dan konacno izasao ponovo u javnost i porucio DDPA "odbija da udje u tudje agende", decidno pominjuci u negativnoj konotaciii agende DA i SDSM i dovodeci ih u vezi sa "pazarenjem i cenkanjem" radi ostanka ili dolaska na vlasti. On ce ove "turbulenije" u koaliciji nazvati "rusenjem digniteta gradjana", a za DPA ce reci da "ne zelimo ulogu reera, vec zelimo diktirati tempo". Xhaferi je ponavljajuci ocenu da se DA nije drzakla "propisane procedure" izasla u janost i stvorila krizu prakticno stao na stranu VMRO-DPMNE.
Opoziciona albanska PDP je u utirak, po onome kako su izvestili elektronski mediji na osnovu izjave lidera Imera Imerija, resila da ide zajedno sa SDSM "u paketu" ili drugim recima posto zeli suradnju sa svim partijama sem sa VMRO-DPME, prakticno zahteva pad aktuelene vlade.. Nakon toga u javnosti su plasirane spekulacije da ce vlada pasti, ad ce se formirati nova parlaentarna vecina i nova vlada na cije celo bi se nasao bivsi ministar finansija i predsednik najnovije VMRO Boris Stojmenov.
Ipak, oavakav razvoj dogadjaja i ne znaci da ce bas ovih dana doci do razresnice na makedonskoj politickoj sceni. Tupurkovski i dalje kupuje vreme do parafiranja sporazuma o saradnji i asocijaciji Makedonije sa EU koje se treba izvrsiti za vreme zagrebackog samita i kojeg u ime Makedonije treba parafirati bas Tupurkovski. U medjuvremenu, on je po zadnjim informacijama opet izvan zemlje - otputovao je navodno u Pariz da doprecizira detalje prodaje "Fenija", a nakon toga ide na redovnu zdravstvenu kontrolu u Vasington.
AIM Skopje
ISO RUSI