Motkom po mandatima
Osvajanje demokratije na ubski način
Kad su ubski socijalisti, pobednici na lokalnim izborima pokušali pre neki dan da konstituišu vlast "demokratski" im objašnjeno da treba da daju ostavke i glasaju za opoziciju. Pod pritiskom i pretnjama, socijalisti su sami sebe proglasili za manjinu i čestitiali "pobednicima".
AIM, Beograd. 9. 11. 2000.
Ub, malo mesto u Srbiji, ovih dana, se zbog nasilnog preuzmianja vlasti našlo u žiži javnosti, političkih optužbi i dodatnih tenzija izmedju gubitnika i pobednika na nedavnim izborima. Od 40 odborničkih mesta u Skupštini opštine Socijalistička partija srbije osvojila je 20, Udružena opozicija Uba (SPO) 13, DOS 2 i grupa gradjana, naklonjena opoziciji 2. Posle ponavljanja izbora u dve izborne jedinice odnos snaga je bio: SPS 22, svi ostali 18.Dakle, izbore su na ubu dobili socijalisti.
Međutim, po svemu sudeći, talas promena koje su zavatile Srbiju, povećao je apetite ubske opozicije, pa su pod geslom, ”Zar od Uba da postane Kuba”, krenuli u ubeđivanje socijalističkih odbornika da podrže njihovu listu za opštinsku vlast. Da bi ojačali argumentaciju, po kojoj Ub nikako ne sme ostati socijalistička opština, na dan konstituisanja Skupštine, pred opštinom su predstavnici lokalne opozicije zakazali "spontani" miting građana. Okupili se gradjani, uglavnom, uglavnom seljaci iz oklolnih sela, ali i odbornici opozicije.
Za to vreme se u zgradi Skupštine tajnim glasanjem verifikovao predlog SPS za predsednika opštine. Predlog za predsednika opštine podržalo je 20 odbornika. Za sada nije jasno gde su se u toku glasanja izgubila još dva odbornika SPS. I dok se pripremao drugi krug glasanja u skupštinu su upali okupljeni gradjani, uglavnom seljaci iz okolnih sela, i motkama i ostalim priborom, napali socijalističke odbornike. Da bi kako su nam rekli, "izvukli žive glave" socijalisti su brže bolje potpisali pripremljene ostavke na mandate a potom za predsednika i podpredsednika i ostale funkcionere izglasali kandidate opozicije.
Novoizabrani predsednik opštine Zoran Matić (SPO), kaže da je sve bilo legalno. Socijalisti, koji ne dolaze u opštinu, nasilno preuzmianje vlasti porede sa " strašniim sudom". Odmah po skandalu, Milomir Minić, predsednik prelazne repunličke vlade i visoki funkcioner SPS ubski slučaj je nazvao "kaubojštinom". Slično su reagovali i lideri DOS-a Zoran Djindjić i nebojša Čović. SPO za sada ćuti.
Opisujući šta se i kako dogodilo, Milan Milovanović, predsednik lokalnih demokrata i koordinator DOS a, pak kaže da se zna kako su socijalisti vladali, pogotovu u Ubu, i da su oni, pod pritiskom građana, koji nisu želeli da im se i dalje događaju socijalisti, morali nešto da učine. Stupili su u pregovore sa socijalistima, koji su se složili da je saradnja neophodna da bi i Ub imao neke vajde od opštih promena i opšte pomoći. Sa svim su se, kaže, slagali, ali su želeli da i dalje vladaju. On tvrdi da je stvar bila dogovorena i u pojedinačnim razgovorima sa izabranim socialistima.Obećali su da će glasati za opoziciju.
Međutim, u poslednjem trenutku, ipak su ostali verni partiji:"Pred drugi krug flasanja upao je narod, amlo su se gurali, socijalisti se uplašili, potpisali ostavke i izglasali opoziciju. Sve je bilo legalno, socijalisti sad preteruju sa pričama. Niko nije povređen, nije bilo lekarskih intervencija, ništa nije polomljeno. Dakle, ako se izuzme skandiranje socijalistima, nije bilo remećenja javnog reda i mira".
Čovek koji sedi u predsedničkoj kancelariji, u predsedničkoj stolici zove se Zoran Matić, iz milošte Budak, predsednik je odbora SPO I po njemu sve bilo legalno. I on tvrdi da je sve bilo "legalno i normalno" i da su vgradani "tražili da socijalisti budu kooperativni , da se iskoristi prilika da Ub ne ostane socijalistička opština, treba zaposliti omladinu, i krenuti u demokratske procese, ostvariti saradnju sa svetom. Kako to sve sa socijalistima na čelu..."
Što se tiče odbornika koji su potpisali ostavke na mandate, ne zna šta će biti sa njima.Očekuje se ponavljanje izbora. O ovom problemu,sekretar opštine(ostao na tom radnom mestu, pošto je napustio socijaliste i postao vanstranačka ličnost), pozivajući se na Zakon o lokalnoj samoupravi kaže da odbornicima koje je predložila partija mandat prestaje sa prestankom članstva u partiji. Na naše pitanje, znači li to da će, ako SPS isključi odbornike koji su glasali za opoziciju, njima prestati mandat, odgovara:"Znači".
Slobodan Milivojević, sekretar opštinskog SPS i šef odborničke grupe, celu stvar vidi nešto drugačije: " Sve bilo u redu, družili smo se, pričali, svi se poznajemo. Onda došla pauza, posle prvog glasanja na kome je njihov kandidat za potpredsednika dobio dovoljan broj glasova. Onda ušli ovi ispred opštine. Jedan, koji je nosio neku zastavu, lupio je motkom po stolu i dreknuo, izlazite napolje. Šta će, krenu napolje, ali, sad, ne može napolje, opšta dreka, povlačenje, psovanje. Nekako, sam sa nekoliko drugova sišao sprat niže, tu su mi doneli neki papir, da potpišm, da se to završi, inače nećemo živi izaći. To su uradili i drugi odbornici socijalisti. Onda su se ovi iz opozicije setili da sa tolikim ostavkama nemaju kvorum, pa počeli da brišu neke ostavke. Prihvatili smo i to, šta ćemo". Priznaje i to da su, doduše pod pritiskom i čestitali pobednicima i zahvali im se što su im pomogli da bezbedno izadju iz zgrade opštine.
Tako su Ubljani shvatili demokratiju. Republička vlast, i sama nestabilna, osim verbalnih osuda ništa dosad nije učinila da se ubska opština dovede u red i ispoštuju izborni rezultati. Očigledno ima preča posla:socijalisti gledaju kako da spasu šefa dražvne bezbednosti a DOS kako da ga skloni.
Da stvar bude još gora, lokalni odbor SPS je dva dana pre gužve i nezakonitog preuzimanja vlasti, obavestio vrh republike (Milomira Minića iz SPS i Nebojšu Čovića iz DOS-a) šta se sprema. Jedan od naših sagovornika nam je kaže da mu je lično Minić rekao "da idu na skupštinu i izberu rukovodstvo","ovi će malo da vrište ali će to proći..".
Kako sada stvari stoje socialisti sa Uba neće se vraćati u skupštinu opštine dok se stvari ne reše a vinovnci preotimanja vlasti ne odgovaraju.Upozoravaju da i na njihovoj strani ima onih koji traže "vraćanje punom merom" i isterivanje osvajača iz Skupštine.A sekretar SPS Milivojević kaže da to ne dolazi u obzir:"Mi socijalisti smo legalisti". U ovo vreme bezvlašća ili poluvlašća u Srbiji, u kome doskorašnja vlast iako u rasulu pokušava na sve načine da pred izbore doaka budućoj vlasti, a DOS koristeći stanje labilne vlasti da ih gde god može (preduzeća i ustanove) satera u ćošak, i jednima i drugima su puna usta pozivanja na legalizam. Ubski slučaj je najbolji primer za trenutno stanje duha i svesti u Srbiji. Neće valjati ako Ub postane primer za primer.
Dragan Todorović (AIM)