Šta donose parlamentarni izbori u BiH

Sarajevo Nov 3, 2000

Evropa ili samoća?

Zašto prirodni konkurenti, nacionalne partije u izbornoj kampanji ne napadaju jedna drugu . Zbog čega SDA strahuje od promjene koncepta vlasti i šta se time mijenja

AIM, SARAJEVO, 03.11.2000 Na plakatima koji strše po zidovima Sarajeva prikazan je dr Zlatko Lagumžija uslikan pored Zida plača 1999. godine, uz poruku kako je on neprijatelj islama. Na džambo plakatima "Liste za boljitak" koju predvodi suvlasnik najuspješnije BH firme "Lijanovići", g. Ivanković, aktivisti HDZ ispisali su slogan: "Komunisti dolaze"! Ovakve i slične plakate daju osnovni ton izbornoj kampanji.

Čak ni prosječnom posmatraču ovogodišnje izborne kampanje nije promakla karakteristika da nacionalne stranke ne napadaju jedna drugu. SDA, HDZ i SDS ponašaju se kao prirodni saveznici u borbi za glasove koji će poslije izbora bratski podijeliti kolač vlasti, kao i prije deset godina. Glavni neprijatelj bošnjačke SDA su socijaldemokrati Zlatka Lagumdžije; HDZ-a "komunisti" Hrvati iz redova SDP-a i NHI te neovisna lista u Hercegovini, u narodu poznata kao "Lijanovićeva lista", kojoj je takođe prikačen atribut komunisti; SDS bitku vodi protiv "sluga međunarodne zajednice", a to svi oni kandidati i partije koje ne zagovaraju tvrdi nacionalizam. Uglavnom niko ne govori o zapošljavanju, ekonomskom napredku ili izgradnji saomodrživih institucija. Odbrana nacionalizma javlja se kao u ovoj kampanji kao linija odsudne odbrane. Namjera HDZ-a je da preko referenduma i slogana "opredjeljenje ili istrebljenje" homogenizira Hrvate. Istraživanje Međunarodne krizne grupe pokazuje da ratni zločinci i dalje vuku glavne konce u SDS-u.

Ova polarizacija najizrazitija je u Federaciji gdje postoji realna osnova da SDP ugrozi poziciju SDA, a uzme i dio glasova HDZ-eu. Lokalni izbori pokazali su prodor socijaldemokratske ideje u svim većim gradovima sa bošnjačkom većinom. Prodoru SDP-a, izborni stratezi SDA suprostavljaju se prepadanjem birača srozavajući kampanju na najniže grane, često prekoračavajući i granice neukusa. Na jednom letku koji je naslovljen "Bauk unutrašnje agresije kruži gradom" u kome se napada gradonačelnik Sarajeva dr Muhidin Hamamadžić, između ostalog stoji: Zašto se (SDP) stidi svog naroda? Zašto se sluganski odnosi prema svome okruženju i međunarodnoj zajednici? I slijedi odgovor: "Zato što oni nisu socijaldemokrati, nego neokomunisti, pa im je izmišljanje unutrašnjih neprijatelja prirodna ideologija". Na ovom letku prof. Hamamdžiću se imputira da unutrašnji agresor "naši progranici, izbjeglice, beskučnici, nevoljnici iz Podrinja, koje oni pogrdno nazivaju seljacima, papcima, primitivcima.".

Vođenje predizborne kampanje "svim sredsvima", SDA uz otvorene uvrede glavnim konkuretnima, istovremeno pokušava i politički racionalizirati. Bošnjačkom biračkom tijelu se sugerira da će ostati bez svog političkog predstavnika i zaštitnika - a to je SDA partija. U tezama za vođenje izborne kampanje SDA štaba se poručuje: "Mi želimo vlast sa Srbima i Hrvatima dijeliti na cijelom prostoru BiH, oni (SDP) vlast daju isključivo Srbima i Hrvatima na 70 posto teritorije, a hoće je s njima dijeliti na 30 posto teritorije". Elaboracija se dalje ovako izvodi. U RS na vlasti će ostati Srbi; na prostoru nikad ukinute HZ "Herceg-Bosne" sto posto vlasti će imati HDZ; na teritoriji s bošnjačkom većinom (30 posto teritorije BiH - op.a) vlast treba podijeliti između srpskih i hrvatskih zastupnika i tzv. umjerenih Bošnjaka.

Ovakvim porukama SDA upada u vlastitu logičku grešku. S jedne strane, deklaratuivno se zalaže za cjelovitu BiH u kojoj po definiciji u vlasti participiraju svi narodi, a s druge, pokazuje namjeru da sama vlada na teritoriji s bošnjačkom većinom. Konzekvence ovakve politike je tronacionalna podjela BiH, a ako bi se cjepidlačilo, SDA bi se moglo prigovoriti da se zalaže za "bošnjački entitet".

Glavni kamen spoticanja predstavlja pokušaj osporavanja teze SDP-a o potrebi uspostavljanja novog koncepta vlasti. Lider SDA Alija Izetbegović, u više je navrata na pitanja šta bi donijela eventualna pobjeda SDP-a u Federaciji, lakonski odgovorio: "Ista meta, isto odstojanje". Bošnjački lider zamjerio je SDP-u da bi se u tom slučaju pocjepalo samo bošnjačko biračko tijelo, dok bi srpsko i hrvatsko ostalo i dalje homogeno. U takvoj konstelaciji, smatra Izetbegović, ne bi se ništa dobilo jer se ništa ne bi promjenilo u RS i "Herceg-Bosni" gdje bi SDS i HDZ ostale na vlasti, ponavljajući uzrečicu: "Ista meta, isto odstojanje". To je zapravo shvatanje da se protiv nacionalizma treba boriti nacionalizam. Ovaj eksperiment još traje.

Iako Izetbegovićeva logika krugu njegovih pristalica i simpatizera izgleda uvjerljivo zbog predviđana da je multietnička vlast nemoguća među Srbima i Hrvatima, ona je samo djelimično tačna i ne osporava tezu o promjenu koncepta vlasti. Predpostavimo da se ostvare predviđana da će SDS i HDZ dobiti podršku svog biračkog tijela, a u Federaciji SDP. Šta će deseti? Prvo, pobjedom SDP-a Bošnjaci neće biti ugroženi. Socijaldemokrati neće potrati nacionalnost Bošnjaka, kako SDA prepada birače - Bošnjake, a to što će u vlasti u Federaciji participirati članovi SDP partije iz reda Srba i Hrvata, može biti samo prednost. Politička prednost bila bi u sučeljavanju SDP vlasti sa predstavnicima SDS ili HDZ. Ove dvije partije gube glavni argument. Ne bi mogli više prodavati priču o isticanju srpskog ili hrvatskog nacionalizma protiv bošnjačkog. Bio bi to početak traženja valjanih argumenata u političkom nadmetanju. Odlaskom SDA ne bi mogli isticati isključivo nacionalni. To je Bosnu dobro, a negdje se mora učiniti prvi korak. Uostalom, šta je rezultat desegodišnje vladavine nacionalnog koncepta: nemogućnost funkcioniranja države, nesposobnost parlamenta da donosi zakone, vlade da uspješno vlada i socijalna bijeda bez realne perpektive da se negativni tokovi promjene.

Richard Holbrooke (otac Daytona) je nedavno napuštajući Sarajevo otvoreno poručio da priželjkuje novu vlast. I Petrič priželjkuuje nove političare. "Oni moraju biti udaljeni od nacionalističke retorike, a više približeni onome što će pomoći da se bolje živi", poručio je visoki predstavnik u jednom intervju.

Od rezultata izbora zavise dvije stvari: hoće li se promjeniti koncept vlasti i otvoriti šanse za društveni i ekonomski napredak, ili će BiH potonuti u zaborav "posljednjeg vagona Evrope" (Jadranko Prlić, ministar MVP BiH). "Očito bez promjene koncepta vlasti BiH neće biti u Vijeću Evrope", izjavio je Sejfudin Tokić (podpredsjednik SDP i predsjednik Vlade u sjeni) na jednoj press konferenciji. Visoki predsdtavnik Petrič bio je više nego jasan na posljednjoj Tribini Kurga 99: "Pobjede li nacionalisti, BiH će biti izolirana".

Rezultati izbora vode BiH u dva moguića pravca: s novim koceptom vlasti BiH bi ubrzala ulazak u evropske integracije, sa dosadašnjim, nacionalističkim konceptom zemlja ide u siromaštvo.

Emir HABUL (AIM, Sarajevo)