AIMovo predizborno istraživanje: rad Parlamenta FBiH
Za dvije godine potrošili 10 miliona maraka, a radili 60 dana!
AIM, SARAJEVO, 31.10.2000 Gradjani Bosne i Hercegovine izaći će 11. novembra na glasanje, te odabrati one koji će ih naredne dvije godine predstavljati u najvišim institucijama vlasti. Sa preizbornih skupova i stranačkih plakata gotovo ista lica, koja već deset godina pred svake izbore pjevaju istu pjesmu i uzimaju vast, obećavaju da će, ako opet osvoje fotelje, sve biti daleko bolje nego do sada! Jer, prvu deceniju navodno nisu mogli bog-zna-šta uraditi jer nam se desio rat - a opštepoznato je da za to vlast nije nimalo kriva - ali će zato u narednom periodu potegnuti, prionuti na posao i sve to ispraviti. Na gradjanima je samo da ih ponovno izaberu. I, naravno, da sve to debelo plate! A evo šta su i koliko, iskazano prostim brojkama, gradjani plaćali a šta dobili u samo posljednjem dvogodišnjem mandatu decenijske vladavine jednonacionalnih stranaka:
Poslanici Parlamenta Federacije BiH su za prvih devet mjeseci ove godine potrošili gotovo četiri miliona konvertibilnih maraka, tačnije - 3.901.802,98 KM! Slijedeći prostu analogiju (četiri miliona za devet mjeseci) može se doći do zaključka da su za 22 mjeseca aktuelnog poslaničkog mandata potrošili oko 10 miliona KM! Možda to i nije mnogo s obzirom da u oba Doma federalnog parlamenta sjedi više od 200 poslanika i delegata plus oko stotinu zaposlenih u stručnim službama, ali... Tokom dvogodišnjeg mandata na isteku poslanici Predstavničkog doma održali su svega 15 redovnih i šest vanrednih sjednica, a delegati Doma naroda 11 redovnih i šest vanrednih! Kada se saberu dani u kojima su održavane sjednice pokaže se da su delegati u federalnom Domu naroda radili 33 dana a oni u predstavničkom "čak" 60 dana u ove dvije godine! I još nešto - neki od prebrojanih "radnih dana" trajali su po 15 minuta, tek da se utvrdi da nema kvoruma pa da se razilaze kućama, ili po nekih par sati, primjerice s radom se započne u 17 sati a završi u 19 sati i 15 minuta.
E sada - šta su gradjani F BiH platitli tim milionima KM? Za neupućene - svaki pfening koji se utroši na rad parlamenta (ne samo F BiH nego bilo kog drugog) ide direktno iz džepa gradjana FbiH, i to svaki put kada se plati bilo šta - hljeb, mlijeko, novine, viršle, čokolada, banane, ulaznica za pozorište ili kino, novine, knjiga, cipele, rolšue... Bilo šta! Istovremeno - stranački predstavnici postaju poslanici ili delegati u domovima parlamenata svaki put kada gradjani izadju na izbore i zaokruže broj ispred imena stranke ili kandidata! Dakle - šta se dobilo?
Brojčani pokazatelji govore da je, primjera radi, Dom naroda za dvije godine razmatrao 170 tačaka dnevnog reda i usvojio 92 zakona u različitim fazama usvajanja (nacrta ili priojedloga), 18 odluka koje donosi u samostalnoj nadležnosti i 14 odluka koje donosi zajedno sa Predstavničkim domom. (Ove nam je podatke veoma brzo, nakon pismenog upita, obezbijedio aktuelni tajnik Doma naroda Parlamenta FBiH Hilmo Pašić). Istovremeno nam je dat na uvid tabelarni prikaz svih zakona koje je ovaj Dom razmatrao (u tabele su uvršteni datumi razmatranja zakona i njihov trenutni status: u proceduri, usvojen, odbijen ili vraćen). Iz date tabele dalo se zaključiti da gotovo niti jedan zakon u ovom poslaničkom mandatu od nacrta nije došao u formu zakona, odnosno da je u odnosu na razmatrana dokumenta broj od početka do kraja obradjenih zakona minimalan! (Jedan od rijetkih primjera je Zakon o ombudsmenima F BiH donijet nedavno, tokom već započete predizborne kampanje!) Nekoliko zakona je tokom procedure povučeno od strane predlagača (uglavnom Vlade F BiH) i to Zakon o posredovanju pri zapošljavanju, o šteti usljed klevete i laži, o restituciji i slično, a nekoliko ih je, zbog opstrukcija Parlamenta, nametnuo Visoki predstavnik za BiH (Zakon o izmjenama i dopunama zakona o Vrhovnom sudu FBiH, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o federalnom tužilaštvu, Prijedlog zakona o sudijskoj i tužilačkoj funkciji u FBiH i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o Agenciji za bankarstvo F BiH).
Dobiti podatke od Predstavničkog doma, pak, nije išlo lako! Aktuelni tajnik ovog doma Mile Kudić prvo je bio stalno "na sastanku" a ostalima nije bilo sasvim jasno ko bi imao pravo da u njegovo ime odgovori zahtjevu medija. Postojala je mogućnost razgovora sa izvjesnim Sejom Dizdarević, šefom kabineta tajnika Doma! Ali... Gospodin Dizdarević ima previše posla, rečeno nam je kad smo ga posjetili (primjetismo pak da kancelariji, ispod radnog stola, ima i frižider -sitna povlastica za šefa parlamentarnog kabineta) pa ne može sad " te sve tražene podatke tražiti po papirima. to je mnogo materijala .on je zamolio svog saradnika..." Saradnik, potom, naravno nije imao ovlasti da nam takvo šta predoči... Na kraju je novinar AIM-a ipak dobio priliku da pročita zapisnike sa sjednica i pogleda podatke koji mu trebaju, ali pod uvjetom da ne kopira materijal ili iznosi iz zgrade Parlamenta jer - takva je prakse, rekoše! E, nakon čitanja evo i informacije - kroz ruke poslanika u Predstavničkom domu prošlo oko 180 zakona, a za dvije godine usvojeno je 87 zakona, nekoliko informacija, zaključaka, rezolucija poput one o ekološkoj zaštiti tuzlanskih mjesnih zajednica Šićki Brijeg, Bukinje i Husino!
Šefica računovodstva Parlamenta F BiH Ljiljana Rašo bila je nemalo iznenadjena AIM-ovim zahtjevom za uvid u financijske troškove ove javne ustanove (spisak troškova u tekućem poslaničkom mandatu - plate i paušali posklanika i delegata, plate zaposlenih, materijalni troškovi kao što je reprezentacija, smještaj u hotelima i lsično), ali nam je ipak udovoljila! Istina ne baš sasvim, ali i ovo je pomak s obzirom da na državnom nivou nedavno usvojeni Zakon o slobodnom pristupu informacijama u državnim institucijama još uvijek nije na dnevnom redu federalnog Parlament! Dakle, javnost u FBiH dobila je priliku da sazna da su poslanici u federalnom Parlamentu za prvih devet mjeseci ove godine potrošili 242.849 KM samo za korištenje vlastitih vozila za prevoz na posao i kući, a zaposleni u administrativnim i stručnim službama su u isto vrijeme potrošili 37.855 KM za pretplatne karte za vožnju u gradskom prevozu, 20.928 KM za putne troškove za službena putovanja, 10.800 KM kao nadoknadu za odvojeni porodični život te 18.906 KM za vozni park Parlamenta. Istovremeno, za izradu materijala za sjednice potrošeno je 102.334,62 KM, za smještaj u sarajevskim hotelima (tokom višednevnih zasjedanja domova Parlamenta), uglavnbom Holiday inn-u i Palasu potrošeno je 112.486 KM, a za stručno usavršavanje (!), časopise i reprezentaciju, jednom riječju - usluge trećih lica prema parlamentu, potrošeno je 77.951,63 KM. Ovdje valja napomenuti da tek jedan od tri slučajno odabrana poslanika zna koliko je sjednica parlamenta iza njih i koliko dana je utrošeno na održavanje ovih sjednica, ali niti jedan ne zna koliko su novaca za to potrošili!
Vezano za rad oba Doma u ovom sazivu ima nekoliko dodatnih zanimljivosti. Naprimjer - Dom naroda nema poslovnik! On je, istina, dat u proceduru, još tokom proščpg mandata 96.-98., ali nikada nije usaglašen! Zapelo je kod definisanja vitalnih interesa i kod odredjenja hoće li u ovom Domu postojati klubovi naroda (nacionalno odredjeni) ili klubovi stranaka! U nedostatku poslovnika, Dom naroda radi u skladu sa poslovnikom ustavotvorne skupštine BiH. Istovremeno - pred kraj tekućeg poslaničkog mandata u fazi usaglašavanja medju Domovina nalazi se pet zakona. Jedan slučaj je ilustrativan za proces usaglašavanja - Zakon o posredovanju pri zapošljavanju usaglašavan je medju Domovima godinu i po dana da bi ga neposredno pred definisanje usaglašavanja Vlada F BiH, ako predlagač, naglo povukla i dala novi prijedlog zakona!
Na pitanje kakva je komunikacija medju domovima dobili smo ovakav odgovor od Hilme Pašića: I nije baš neka. Predsjednici Domova su zaduženi za koordinaciju, odnosno postoji zajednički kolegij Domova - predsjednici, potpredsjendici, sekretari domova i šefovi kabineta, ali takvih je sastanaka bilo svega 3 ili 4 za protekli mandat! Svoje nezadovoljstvo Pašić ilustruje i ovim primjerom - kada je delegacija Parlamenta BiH išla u Veneciju na dogovor oko usaglašavanja entitetskog Ustava sa odlukom Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda (prva polovina oktobra 2000, op.a.) nije išao niko iz Doma naroda. Na pitanje kako je to moguće Dizdarević pak odgovara: "Pa mi smo išli usaglasiti naše inicijative za usaglašavnje. Kada oni budu imali svoje - ići će i oni!". Na pitanje da li se to množda moglo obaviti odjednom, Dizdarević kaže da se nije imalo vremena čekati na Dom naroda! (Kao da će se Ustav F BiH sa odlukom Ustavnog suda BiH usaglašavati barem dva puta!?)
Upitana kakva je procedura predvidjena neposredno pred izbore - da li se parlament raspušta nekoliko dana prije izbora ili se čekaju izborni rezultati, odnosno do kada poslanici primaju plaće i beneficije, saradnica Mileta Kudića baš i nema spreman odgovor. Traži Poslovnik i čita: "Osnivačku sjednicu novog saziva saziva predsjedatelj aktuelnog, tada već prošlog saziva Parlamenta i predsjedava joj do imenovanja novog predsjedavatelja", pa dodaje: "Ali, ko zna kako će vam to sada ići, vidite kako je sve ovo..."
Na isto pitanje predsjedavajući Predstvaničkog doma Enver Kreso kaže: "Nazovite me sutra, molim vas. Sad sam u poslu, baš oko nekih zakona!"
Rubina ČENGIĆ (AIM Sarajevo)