Unija suverenih država
Novi crnogorski prijedlog novoj vlasti u Beogradu
Dvije stolice u Ujedinjenim nacijama, nekoliko zajedničkih resora, jednodomni parlament – to je, izgleda, novi prijedlog koji je Đukanović ponudio Koštunici. To su samo obrisi nove države kakvu hoće Đukanović, ali se ne zna da li se sa time slažu i drugi u koaliciji i da li će, na kraju, takav prijedlog prihvatiti Beograd
Aim Podgorica, 22.10.2000. godine
Tek nakon pet dana postalo je jasno o čemu su u Podgorici zapravo razgovarali Koštunica i Đukanović: na stolu je bio crnogorski prijedlog o novim odnosima Srbije i Crne Gore koji je, u stvari, korak dalje od rješenja datih u prošlogodišnjioj Platformi crnogorske Vlade o redefinisanju odnosa dvije članice SRJ.
Prva, štura, saopštenja nakon sastanka jugoslovenskog i crnogorskog predsjednika nijesu upućivala na zaključak da se u Podgorici govorilo o bilo čemu konkretnom: i Koštunica i Đukanović bili su vrlo uzdržani u komentarisanju suštine dvosatnih bilateralnih razgovora.
Stvar je, međutim, ťprovaljenaŤ – iz inostranstva. Naime, dva dana nakon Koštuničinog posjeta, u Crnoj Gori je boravio Albert Roan, generalni sekretar Ministarstva inostranih poslova. Inače, za gospodina Roana se tvrdi da je vrlo dobro povezan sa brojnim evropskim političarima i očigledno je namjera njegove posjete bila da konačno od crnogorskog predsjednika Đukanovića sazna što je crnogorska strategija u odnosima sa Srbijom. Imao je, izgleda, i namjeru da to učini javnim.
Tek što se vratio u Beč, Roan je prenio svoja zapažanja. ťPredsjednik Đukanović želi potpuno redefinisanje odnosa sa SrbijomŤ, rekao je austrijskim novinarima Roan, naglašavajući da Đukanović želi ťuniju nezavisnih država kao rješenje buduće državeŤ.
Izjava Alberta Roana izazvala je pravu uzbunu u Podgorici i klupko je počelo da se odmotava. Naime, predsjednik Đukanović je na tribini u Nikšiću naglasio da će njegova partija ťrazmotriti izmjenu već postojeće PlatformeŤ, ali nije želio precizirazi detalje. Vrh DPS-a je, izgleda, imao unutrašnji dogovor da se o prijelogu javno ne raspravlja već da se on Koštunici ponudi kao ťprijedlog za razmišljanjeŤ.
No, kada su već stranci iznijeli neke obrise ťtajnogŤ crnogorskog prijedloga, zvanična Podgorica više nije imala kud. Ispostavilo se da je o novom prijedlogu za redefinisanje odnosa Srbije i Crne Gore bio obaviještan novoizabrani predsjednik SRJ Koštunica i da razrada tog rješenja prilično odmakla, bar što se Podgorice tiče!
O čemu se radi? Kako tvrde izvori AIM-a iz vrha Demokrastke partije socijalista, lideri te stranke već petnaestak dana razrađuju detalje novog ustrojstva odnosa sa Srbijom. Prema tim informacijama vrh DPS-a je jedinstven: SRJ kakva je do sada bilo više ne postoji, Crna Gora i Srbija moraju zahtijevati međunarodno priznanje i kao takve udruživati se u neku vrstu Unije suverenih država. Nije za sada najpreciznije razjašnjeno kakvi sve modaliteti odnosa mogu biti, ali je očito da se radi o nekom obliku krajnje labave konfederacije.
Prema sadašnjim prijedlozima buduća unija suverenih država bi, pored dviej zastave na ist riveru i pojedinačnog članstva Srbije i Crne Gore u finansijskim organizacijama i nstitucijama, podrazumijevala i dio zajedničkih funkcija u oblastima bezbjednosti, spoljne politike, mali broj zajedničkih organa, predsjednika unije, vladu sa svega nekoliko resora i jednodomnu paritetnu skupštinu (najvjerovatnije sa po dvadeet poslanika iz Srbije i Crne Gore).
Kako sada strvari stoje, novim vlastima u Beogradu biće predloženo da se uključenje SRJ u UN i druge međunarodne asocijacije odgodi konačnog dogovora Srbije i Crne Gore, koji bi trebaklo da uslijedi nakon 23. decembra, odnosno okončanja srpskih parlamentarnih izbora.
Već do kraja naredne sedmice, možda već u četvrtak 26 oktobra, Vlada Crne Gore usvojiće novu platformu za pregovore sa Srbijom, tvrde dobro obaviještene podgoričke ťVijestiŤ.
Ispostavilo se da je crnogorski državni vrh prilčno uložio napora da formira državnu strategiju za novu političku situaciju: pregovore sa novom srpskom vlašću, poslije Miloševića.
Mnogo detalja o načinu konstituisanja, statusu država članica, regulisanju međusobnih odnosa i budućim zajedničkim funkcijama još uvijek je maglovitio predstavljen. Ali, je zato vrlo jasna polazna osnova: žabljačka Jugoslavija, formirana na osnovu ustava iz 1992. godine više nije u planovima Đukanovića i njegovih partijskih drugova. ťBilo koja savezna vlada, bilo koja savezna institucija, biće za nas nelegitimne, sve do novog eventaulnog dogovora Srbije i Crne GoreŤ, rekao je Miodrag Vuković, savjetnik crnogorskog predsjednika i predsjednik Izvršnog odbora DPS-a.
Kakve su moguće reakcije na crnogorski prijedlog, da li će on naići na podršku unutar Crne Gore i tamo gdje će biti adresiran – u Beogradu?
Za sada nove vlasti u Beogradu ćute: ni Koštunica, niti bilo ko iz DOS-a nije se javno izjašnjavao o prijedlogu koji se nagovještava iz Podgorice. Beogradski muk je čini se opravdan: lideri iz DOS-a još uvijek nemaju završnu verziju crnogorskog prijedloga i sasvim je logično da ne žele ťtrčati pred ruduŤ.
U međuvremenu, zanimljivije će biti posmatrati da li će ideja o uniji nezavisnih država imati plodno tlo u Crnoj Gori i kako će uticati na moguće pregrupisavanje političkih snaga u Republici. Već sada je izvjesno da dvije članice vladajuće koalicije – Narodna stranka i Socijaldemokratska partija – različito gledaju na prijedlog koji je stigao iz DPS-a.
Potpredsjednik narodne stranke Predrag Popović je, na konferenciji za novinare u petak, istakao da je za tu partiju neprihvatljiva ideja o odvojenim stolicama u UN kao i da ťCrna Gora do nezavisnosti dođe bez referendumaŤ.
ťDvije stolice u Ujedinjenim nacijama potpuno dezavuišu doskorašnju Platformu redefinisanju odnosa Srbije i Crne Gore. DPS je jednostrano odustala od zaključaka sa prethodnih sastanka sa predstavnicima Srbije, a slično SDP-u traži razloge da do dogovora sa Srbijom ne dožeŤ, oštro je kritikovao koalicione partnere Predrag Popović. Potpredsjednik NS je istakao da njegova stranka neće dozvoliti da Crna Gora ťdođe do samostalnosti bez referendumaŤ, naglašavajući da će u suprotnom Narodna stranka napustiti koaliciju.
Za referendum, ali sa sasvim drugačijih pozicija je i Socijaldemokratska partija Crne Gore. Potpredsjednik SDP Rifat rastoder ističe da su crnogorske vlasti prihvatile razgovore sa Koštunicom u želji da se do nove realnosti dođe što bezbolnije, ali napominje da je ťreferendum neophodanŤ.
Taj se referendum ne može odlagati više od nekoliko mjeseci a posljednji rok su možda već zakazani izbori u Srbiji 23. decembraŤ, smatra Rastoder. Za razliku od predstavnika Narodna stranke, Rastoder smatra da će se, usprkos različitim stavovima, vladajuća koalicija u CRnoj Gori održati. ťVjerujem da će predsjednik narodne stranke i čitava ta partija shvatiti novu realnost koja je pred nama i da će prije svega voditio računa o interesu države Crne Gore i njenih građanaŤ, zaključio je Rastoder.
Pitanje referenduma ostalo je, dakle, u magli. Niko iz najjače crnogorske partije – DPS- nije do sada nagovijestio mogućnost da bi se u Crnoj Gori mogao raspisati uskoro referendum o državno-pravnom statusu. Da li to Đukanović i drugovi ispituju teren ili mođda još nijesu odredili strategiju, da li čekaju odgovor iz Beograda, ili pak najavama nove Platforme sondiraju javno mnjenje da bi konačno znali u kom pravcu će ići?
Mnogo pitanja na koja odgovor za sada znaju samo lideri DPS-a Đukanović, Marović i Vujanović. Iakose dosta pričalo o unutrašnjim sukobima u DPS-u, za sada iz te partije se govori o ťapsolutnom jedinstvuŤ. Zanimljivo je, takođe, da su za četvrtak zakazani novi razgovori sa Beogradom, gdje će na pregovore ići Marović i Vujanović iz DPS-a i Dragan Šoć u ime Narodne stranke. Hoće lei istupati kao tim ili kao razbijena koalicija, ostaje da se vidi.
Jedino je izvjesno da, nakon objelodanjivanja novog crnogorskog prijedloga valja očekivati mnogo političke bure u Crnoj Gori, ali i van nje.
Aleksandar RADOVIĆ (AIM)