Izborna kampanja u RS: Kako pridobiti birača?
Banjaluka, 5. oktobar 2000. (AIM)
Izborna kampanja u Republici Srpskoj još se nije zahuktala, mada se sve stranke trude da zauzmu što bolje startne pozicije. Najveću umiješnost u tome pokazuju stranke iza kojih stoji uspjeh na prethodnim izborima.
Najopsežnije izborne pripreme preduzela je Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), koju predvodi aktuelni predsjednik Vlade RS Milorad Dodik. To je i razumljivo ako se zna da Dodik očekuje da nakon ovih izbora postane predsjednik RS, a da njegova stranka bude druga po broju poslanika u entitetskoj skupštini, odmah iza SDS-a, koji je po svim anketama i dalje glavni favorit. Ovaj puta Dodik, koji nema baš istančan osjećaj za medije i javne nastupe, ne želi ništa prepustiti slučaju. Osim izbornog štaba, u kojem se nalaze sve ključne ličnosti iz njegove stranke,SNSD je angažovao i dvije agencije iz Beograda - "Partner" i "Profile", čiji je zadatak da osmisle predsjedničku (Profile) i stranačku (Partner) izbornu kampanju. "Partner" za SNSD već radio kampanju za lokalne izbore.
Na sjednici izbornog štaba usvojen je konačan plan predizborne aktivnosti, a nezavisni socijaldemokrati će 7. oktobra u sportskoj dvorani "Obilićevo" u Banja Luci, održati stranačku konvenciju, kojoj će prisustvovati 3000 stranačkih aktivista. Aktivisti će imati konkretna zaduženja i imaće zaduženje da prema biračkim spiskovima u direktnom kontaktu sa biračima lobiraju za Dodika i SNSD. Milan Tukić, koji je i u stranci i u Izbornom štabu zadužen za odnose sa javnošću, kaže da će govor predsjednika Dodika na stranačkoj konvenciji predstavljati u stvari izbornu platformu stranke, koju će aktivisti potom tumačiti članstvu i potencijalnim glasačima.
Za razliku od ostalih stranaka, SNSD neće održavati javne tribine, smatrajući to prevaziđenim oblikom komuniciranja sa biračima u predizbornim kampanjama. "Od aktivista na terenu se očekuje da u neposrednim kontaktima sa biračima doprinesu što boljim izbornim rezultatima SNSD-a", kaže Tukić. Dodik će se, takođe, potruditi da obiđe što više mjesta i susretne se sa što više ljudi, a u svim najvećim gradovima izbornih jedinica održaće se promocije stranke i samog Dodika, ali na jedan drugačiji način od dosad viđenog, koji bi više trebao ličiti na zapadne načine kampanje. SNSD će, naravno, kao i tokom dosadašnjih izbora, maksimalno koristiti premijerov položaj u strukturi vlasti i njegov uticaj na medije, što neće biti zanemarljiva prednost.
Prema riječima Gorana Popovića, člana Glavnog odbora SDS-a, "ova stranka je još 25. septembra usvojila izbornu platformu za opšte i predsjedničke izbore u RS. Kao i SNSD, i SDS očekuje uspjeh na izborima i pobjedu Mirka Šarovića kao predsjedničkog kandidata, a u svakoj od šest izbornih jedinica SDS će imati svoj izborni štab.
Predizborne aktivnosti SDS-a će voditi 300 kandidata i članova stranke, a u planu je i održavanje preko 1000 različitih skupova, mitinga, političkih tribina, susreta sa građanima, na kojima treba očekivati između 350 i 400 hiljada ljudi", kaže Popović. U planu je održavanje deset velikih mitinga, a centralni je predviđen u samom finišu kampanje, u Banjoj Luci.
I SDS je angažovala profesionalnu marketinšku agenciju, ali iz Banja Luke, koja će se tokim izborne kampanje brinuti o njenoj i promociji predsjedničkog kandidata. Agencija "Akvarijus" je uradila promotivni materijal, a u stranci je urađen i program stranke koji će biti promovisan u kontaktima sa biračima. "Sredstva za finansiranje kampanje biće obezbijeđena putem donacija i sponzora stranke", tvrdi Popović.
Novoformirana Partija demokratskog progresa (PDP), na čijem je čelu banjalučki profesor Mladen Ivanić, koja je na lokalnim izborima postigla značajan uspjeh, na parlamentarnim očekuje da trijumfuje i postane respektabilna stranka, koja bi dala budućeg predsjednika Vlade RS. Očekujući takav uspjeh, PDP je sačinila kompletan plan i program za vođenje predizborne kampanje. "Pored medijskih nastupa, stranka će imati i vlastite informativne letke kojima će volonteri na licu mjesta upoznavati građane sa programom i kandidatima stranke. "Održavaćemo javne tribine, emitovati saopštenja za javnost, ali naš osnovni naglasak biće na našem programu, pogotovo ekonomskom, sa kojim ćemo i ući u kampanju", kaže Rajko Latinović, šef Glavnog izbornog štaba PDP-a, koji ima oko dvadeset članova.
PDP je pored glavnog, formirala i izborne štabove u šest izbornih jedinica. "Prema našim procjenama, čitava naša kampanja koštaće oko 100 hiljada maraka", kaže Latinović i dodaje da je PDP jedina stranka, koja je nakon prošle kampanje javno objavila svoje prihode i rashode, a to će uraditi i nakon ove kampanje.
Za razliku od SNSD-a i SDS-a, Ivanićeva partija akcenat stavlja na skromnost, dokazujući to i činjenicom da za čitavu kampanju planiraju samo desetak džambo plakata u cijeloj RS.
I Demokratska partija socijalista (DSP) očekuje uspjeh na izborima i šansu da dobije mjesto premijera. Radi se o nedavno osnovanoj stranci, koja je nastala cijepanjem Socijalističke partije RS i izdvajanjem jednog broja članova, koje predvodi Nebojša Radmanović, bivši predsjednik banjalučke Vlade. Šef njenog izbornog štaba Igor Radojčić, tvrdi da je DSP izbornu platformu usvojio još 1. jula ove godine. "Paralelno se odvijaju dvije aktivnosti", kaže Radojčić. Prva je vezana za izbornu kampanju, a druga je konstituisanje opštinskih konferencija, koje se privode kraju.
"I to je bio dio naše izborne kampanje, jer su to bili javni skupovi po opštinama. Odlučili smo da ne pravimo skupu predizbornu kampanju, a to znači da nećemo održavati velike mitinge, niti gostovanje estradnih zvijezda, jer je to skup, a krajnje neefikasan metod kontakta sa biračima", smatra Radojčić.
Što se tiče medijske promocije, ova partija je u značajnoj prednosti u odnosu na svoje konkurente, s obzirom da je Nebojša Radmanović i suvlasnik Nezavisne radio televizije Banja Luka, jedne od dvije regionalne televizije u RS. Međutim, njegov hendikep je što upravo ovih dana mediji u RS bruje o njegovim malverzacijama i zloupotrebama bivše opštinske vlasti, tako da će njegova želja za premijerskom foteljom najvjerovatnije ostati na nivou marketinške promocije.
Još dvije partije, koje očekuju uspjeh na izborima, su nastale u stranačkom raspadu nakon lokalnih izbora. To su Srpski narodni savez (SNS) Biljane Plavšić i njen odvojeni dio, koji se nazvao Demokratski narodni savez (DNS), a koji predvodi Dragan Kostić. Obje stranke svoju kampanju, osim na uobičajenom promotivnom materijalu, kao što su brošure, leci, spotovi, džinglovi, plakati i medijski nastupi, baziraju na što neposrednijem predstavljanju kandidata i što neposrednijem kontaktu sa biračima.
Što se tiče finansijskih sredstava za kampanju, ona će biti skromna u obje stranke. Slična situacija je i u Socijalističkoj partiji RS, koja je svoju pažnju usmjerila na biračko tijelo koje tradicionalno glasa za socijaliste, tako da u ovoj partiji nisu pravili neke posebne eksperimente.
Ni socijalisti ne namjeravaju praviti agresivniju kampanju, tvrdeći da im odgovaraju sva finansijska ograničenja u trošenju, koja je propisala izborna komisija.
Sve stranke ove izbore smatraju ključnima, zbog čega će bitka za glasove biti bespoštedna. Otuda je i osmišljavanje izborne kampanje postalo ozbiljna stvar. Kako će birači čitati poruke, ostaje da se vidi.
Ukupan budžet za ovogodišnje izbore, koji su obezbijedile 54 zemlje članice OEBS-a, iznosi više od devet miliona evra, dok će dodatna sredstva obezbijediti vlade Federacije BiH i Republike Srpske.
Mladen Mirosavljević (AIM)