Čiji je Koštunica predsjednik?
Crna Gora i rušenje Miloševićeve vlasti
Uklanjanje posljednjeg ditatorskog bastiona u Evropi pozdravile su sve demokratske snage u Crnoj Gori, ali i upozorile da novi predsjednik SRJ nema legitimitet u manjoj članici federacije
AIM Podgorica, 05.10.2000. godine
Rušenje Slobodana Miloševića propraćeno je u crnogorskoj političkoj javnosti, kao što se moglo i očekivati, sa neskrivenim olakšanjem, ali i prilično rezervisanim odnosom prema novom predsjedniku SRJ Vojsilavu Koštunici, koji od ranije ne uživa previše simpatija u Crnoj Gori. Građani Srbije i srpska opoziciona elita napravili su veliki podvig pobjedom nad posljednjim diktatorskim bastionom u Evropi koji je mnogo zla nanio svima u regionu, a ponajviše srpskom narodu, jedinstvena je ocjena demokratskih snaga u Crnoj Gori. Ipak, one upozoravaju da je to tek prvi korak u demokratskom preobražaju Srbije, koja je dugo potiskivala političku energiju i formirala kritičnu masu za dan u kojem je "progovorio slobodarski duh njenog naroda". Posebno zadovoljstvo izražava se što su policija i Vojska Jugoslavije otkazale poslušnost režimu tokom masovnih protesta u Beogradu.
- Demokratska Crna Gora je danas, kao i cio demokratski svijet, uz novu, oslobođenu Srbiju. Vjerujem da se izvjesnom pobjedom demokratske politike u Beogradu otvara šansa za uspostavljanje novih i zdravih odnosa između Crne Gore i Srbije i da će to doprinijeti stabilnoj demokratskoj perspektivi cijelog regiona, izjavio je crnogorski predsjednik Milo Đukanović podgoričkoj agenciji Montena-fax već u srijedu uveče 5.oktobra.
Predsjednik Vlade Crne Gore Filip Vujanović ocijenio je proteste u Beogradu “očekivanom reakcijom građana”, zbog, kako je rekao, pokradene volje glasača Srbije na izborima za predsjednika savezne države. Naglašavajući da je Vojislavu Koštunici pobjeda oteta izbornim manipulacijama Savezne izborne komisije i Saveznog ustavnog suda, Vujanović je u izjavi za londonski BBC kazao:
"Mislim da zbog događaja u Srbiji neće doći do zaoštravanja krize u Crnoj Gori, jer su u njoj politički odnosi stabilni. Vjerujem da će dio Socijalističke narodne partije koji je opredijeljen za mir, demokratiju i razvoj Crne Gore, konačno pokazati da ima snage i kapaciteta da se izbori za ono što, deklarativno, već dugo saopštava i naći način da se distancira od beogradskog bloka, koji je vezao svoju političku sudbinu za propast Miloševića".
Međutim, dio crnogorske vlasti odmah je pokazao da ima rezerve zbog prvih ponašanja lidera DOS-a Vojislava Koštunice. "Smjena Miloševića još ne znači da je završena Miloševićeva era, te da neke jučerašnje poruke iz Beograda otvaraju mogućnost da i poslije Miloševića bude Milošević, dakle, suštinski ista politika u drugom pakovanju", strahuje predsjednik Socijaldemokratske partije Žarko Rakčević, upozoravajući da je Demokratska opozicija Srbije koalicija 18 vrlo različitih partija. Rakčević je na današnjoj konferenciji za novinare ocijenio da je najveća vrijednost promjena u saveznoj vlasti "što se miče batina iznad glave Crne Gore i što se otvaraju mogućnosti za mirno razrješenje nagomilanih problema u odnosima Crne Gore i Srbije".
Predsjednik socijaldemokrata tvrdi da "poslije odluke Parlamenta Crne Gore, ni savezni parlament i ni Savezna vlada nemaju legitimitet, te da koaliciona vlast u Crnoj Gori ne može priznati niti smatrati legitimnim ni budući parlament niti buduću saveznu vladu". Zbog toga za nas i ne postoji predsjednik SRJ, jer ne postoji ni SRJ, zakljkučuje Rakčević, uz komentar: "Zaista je nelogično da na osnovu nelegitimnih izbora i ne priznajući izbore, neko čestita budućem predsjedniku SRJ".
Prije nekoliko dana i šef crnogorske diplomatije Branko Lukovac izjavio je u intervjuu za "Njujork tajms" i "Toront star": "Predsjednički kandidat Vojislav Koštunica neće imati legitimitet Crne Gore ukoliko dođe na vlast, jer je 80 odsto građana Crne Gore bojkotovalo predsjedničke izbore. Koštunica će imati samo legitimitet Srbije, gdje je za njega glasala većina birača, ali ne i Crne Gore".
Socijalistička narodna partija, najjače uporište u Crnoj Gori politike Slobodana Miloševića, priznala je izbornu pobjedu Vojislava Koštunice, ali i dalje ostaje u koaliciji sa Socijalističkom partijom Srbije, izjavio je na današnjoj pres konferenciji njen potpredsjednik Predrag Bulatović.
Socijalisti Momira Bulatovića posebno podržavaju stav Vojislava Koštunice da će poštovati Ustav SRJ i mandat za sastavljanje Savezne vlade povjeriti Socijalističkoj narodnoj partiji Crne Gore.
Iz Narodne stranke Crne Gore, jedne od članica crnogorske koalicije na vlasti, očekuju da Vojislav Koštunica ipak neće napraviti grešku Slobodana Miloševića i mandat za premijera Savezne vlade dati SNP-u.
"Za nas nije sporno da Koštunica treba da preuzme vlast, ali prije nego ponudi mandat nekome za saveznog prmijera treba da razmisli da li je Predrag Bulatović, potpredsjednik Socijalističke narodne partije, za to prava osoba". "Pred nama su teški poslovi. Vlada Srbije je još u rukama SPS-a i tu je ključna moć. Ono što se desilo je simbolično rušenje Slobodana Miloševića, ali suštinsko demontiranje toga rečima tek predstoji" kaže Šoć. Odlaskom Miloševića otvorio se prostor da se na miru, strpljivo, demokratski krene putem sređivanja odnosa izmeđuSrbije i Crne Gore, unutrašnjih reformi i stvaranju pretpostavki za potpunu integraciju u demokratsku zajednicu, rekao je Šoć na današnjoj pres konferenciji.
Miroslav Vicković, predsjednik Liberalnog saveza, izrazio je nadu da će rušenjem rigidnog diktatorskog režima "nova Srbija obnoviti sve državne institucije, koje jedino mogu biti garancija demokratije i slobode, raščistiti sa kobnim prevarama nacionalizma i postati istinski garant mira i stabilnosti u regionu".
Podsjećajući da su crnogorski liberali nastali i razvili se upravo boreći se demokratskim sredstvima protiv politike Slobodana Miloševića i jedinstvene Demokratske partije socijalista Crne Gore, Vicković smatra da će događaji u Beogradu biti velika opomena i onim političkim snagama u Crnoj Gori "koje sprečavaju proces demokratizacije, čiji temelj moraju biti slobodni, pošteni i fer izbori, kao i slobodne državne i nevladine institucije, koje moraju djelovati po Ustavu i zakonu i temeljnim načelima pravde i poštovanja ljudskih prava, a ne nikako stavljati se u službu bilo kojeg političkog monopola".
Povodom smjene vlasti u Beogradu, Udruženje nezavisnih crnogorskih književnika uputilo je apel Skupštini Republike Crne Gore zahtijevajući od nje da odmah započne pregovore sa legalnim predstavnicima Srbije o mirnom državnom razdruživanju i da, ako se ne postigne za obje strane prihvatljiv dogovor, u roku od tri mjeseca donose odluku o raspisivanju referenduma o nezavisnosti Crne Gore. Pisci su takođe zatražili i od Mila Đukanovića da se jasno odredi prema pitanju državne nezavisnosti, konstatujući da SR Jugoslavija de jure i de facto više ne postoji i da zato "ko god postane predsjednik takozvane SR Jugoslavije ne može imati legitimitet Crne Gore".
I Matica crnogorska obratila se danas otvorenim pismom Skupštini Crne Gore ukazujući da "nastupaju događaji koji će dovesti u novu opasnost crnogorske nacionalne interese" i da sjutra može biti kasno "ako sada država Crna Gora ne pođe putem suverenosti i demokratije".
Ističući da se demokratska Crna Gora raduje pobjedi opozicije na izborima i odlučnosti naroda Srbije u rušenju autoritarne i militarne vlasti sa kojom je većinska Crna Gora bila u neprijateljstvu, u pismu se upozorava:
"Najava nove vlasti da će poštovati legitimitet nelegalnih saveznih organa, u prvom redu Ustava i saveznih institucija, koje su u osnovi anticrnogorske, dovodi Crnu Goru u ponižavajući položaj. Rđavo iskustvo sa beogradskim režimom, pritisak unitarizma, samovoljno prekrajanje Ustava, nipodaštavanje crnogorskih interesa i prava, politička upotreba Vojske Jugoslavije, natjeralo je Skupštinu Crne Gore da donese Rezoluciju o zaštiti prava i interesa Republike i njenih građana, čime su praktično, ukinute savezne ingerencije na teritoriji Crne Gore, a jedini segment savezne vlasti, izvan civilne kontrole, je Vojska Jugoslavije". Zbog toga je "pravi trenutak da se Crna Gora i Srbija civilizovano i pošteno rastanu i pokušaju izaći iz pakla poniženja i apsurda, kako bi sa što manje hipoteka i jedni i drugi gradili budućnost i zdrave međusobne odnose", navodi se u pismu Matice crnogorske.
Drugim riječima: jedna priča je završena, ali niko u Crnoj Gori ne želi prognozirati – kako će sjutra izgledati SRJ i da li će je, uopšte, biti.
Veseljko KOPRIVICA (AIM)