Sarajevo o dešavanjima u Srbiji

Sarajevo Oct 4, 2000

Ne vjeruju Koštunici, Miloševiću još manje

AIM, SARAJEVO, 04.10.2000 Optimisti u Federaciji BiH vjeruju da je Milošević zaista "gotov". Pesimisti, pak, na poruke koje im iz Srbije pristižu elektronskom poštom i u kojima piše "Gotov je!", odgovaraju pitanjem "Jeste li sigurni?" Ono što je zajedničko i za jedne i za druge jeste odgovor na pitanje "Koga bi voljeli vidjeti na vlasti u Srbiji". I jedni i drugi odgovor koji neće završiti počinju riječima: "Pa znaš..." Jer, jedina razlika za mnoge u Federaciji BiH između Vojislava Koštunice i Slobodana Miloševića jeste u tome što je prvi tokom rata išao Radovanu Karadžiću "na noge" i davao mu sugestije, a drugi ga pozivao u svoj ured i naređivao mu. Ipak, procjenjuju, da niko ne može biti gori od Miloševića. Istovremeno plaše se da da "taj neće tako lako napustiti vlast i ko zna na šta je sve još spreman..."

"Iako smo svjesni da je i gospodin Koštunica nacionalista, ipak smatramo da je njegov izbor mali, početni korak ka demokratiji", izjavio je Adamir Jerković, savjetnik za medije u kabinetu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. No i on, odnosno sam predsjedavajući, Alija Izetbegović, oglasili su se tek par dana nakon prvih nezvaničnih rezultata. Do tada u Federaciji BiH gotovo da i nije bilo komentara i reakcija, posebno sa prostora koji se još nazivaju "Herceg-Bosna". Običnim smrtnicima u očima se ogledao strah - ko zna šta se sve još može dogoditi - Crna Gora, Kosovo, Republika Srpska...?! U domaćim medijima gotovo da nije bilo reakcija na izborne rezultate u Jugoslaviji, komentara ili analiza..."Smrt hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana bila je prvi Miloševićev korak u propast! Oni jednostavno ne mogu funkcionisati jedan bez drugog!", piše jedan od rijetkih sarajevskih analitičara. Inače, izbori u Jugoslaviji tretirani su u rubrikama "Vijesti iz svijeta" i to kao "najnovije informacije iz Beograda". Baš kao da su to izbori u nekoj dalekoj zemlji koja za BiH nije vezana na bilo kakav način. U najboljem slučaju pisalo se ili govorilo o tome kako politički subjekti u Republici Srpskoj reaguju na pobjedu Koštunice, kao da RS nije dio države BiH.

Samo je Socijaldemokratska partija BiH pozdravila demokratske promjene u Jugoslaviji: "Pobjeda je jasna i sporna je samo u glavama onih koji zastupaju režim". Slobodan Popović, kandidat SDP BiH za predsjednika RS komentarisao je izborne rezultate u Jugoslaviji riječima da su oni pokazatelj da "opozicija može osvojiti vlast čak i u sasvim neravnopravnoj borbi, kao što i vlast može izbgubiti poziciju bez obzira na to što sve institucije, od medija preko vojske i policije, drži pod potpunom kontrolom". Prema Popovićevim riječima - nakon promjena u Jugoslaviji i u BiH će nastati promjene, možda ne trenutne jer neki možda još nisu dobili poruku iz Jugoslavije da su tamo nastale promjene. Prije svega, ekstrmisti u RS, podržavani iz Jugoslavije, izgubiće jako zaleđe i smanjiće svoje nacionalne i nacionalističke naboje. Istovremeno, procjenjuje Popović, mnogi među njima će uskoro promijeniti i "dresove".

Aktuelni ministar vanjskih poslova u Vijeću ministara BiH Jadranko Prlić pozdravio je promjene u Jugoslaviji - on je odmah nakon prvih nezvaničnih rezultata ustvdio da je nova vlast u Srbiji spremna na neuslovnu uspostavu diplomatskih odnosa sa BiH. Tuzlanski "opozicionar" Mirnes Ajanović (Bosanska stranka) pokušavao je zaustaviti svaku takvu ili sličnu ideju: "Politička platforma srbijanske opozicije sadrži iste elemente nacionalšovinižma kojima je obilježena vladavina Slobodana Miloševića... To što će umjesto balkanskog firera na vlast doći balkanski Himler ili Ajhman... neće kvalitetno promijeniti situaciju u SR Jugoslaviji, pa ni odnose prema BiH", tvrdio je on.

Gotovo identičan, ali ipak nesto fleksibilniji stav zastupa i Silajdžićeva Stranka za BiH: "To je bilo biranje unutar istih opcija. Koštunica nije konceptualna nego isključivo personalna alternativa Miloševiću, radilo se isključivo o borbi različitog unutar istog. Stoga i imate pat-poziciju, odnosno nemate rezultat koji nije neprijeporan", rekao je za AIM generalni sekretar Stranke za BiH Safet Halilović, dodajući da Koštunica ipak "ima šansu da Srbiju izvuče iz bijede i haosa, ali tek ukoliko bude dovoljno pragmatičan i ukoliko bude komunicirao i sa međunarodnom zajednicom - to je šansa da međunarodna zajednica nametne svoje standarde i uspostavi prelazni most, odnosno postupnu demokratizaciju", kazao je Halilović, ne isključujući mogućnost da u Jugoslaviji ipak "dođe do potpunog haosa u nekoj od sljedećih faza preuzimanja vlasti".

U Hrvatskoj seljačkoj stranci BiH se pitaju znaju li se uopšte izborni rezultati u Jugoslaviji: "Opozicija tamo zaista jeste dobila većinu, ali Milošević neće lako napustiti vlast! On će u narednom periodu nastojati izazvati što je moguće veći haos, a to nije dobro no za nas jer to su naši prvi susjedi. Ukoliko bi jačali neredi u Srbiji, u BiH bi se mogao očekivati i izbjeglički val, što s obzirom na ekonomsku situaciju u BiH nije dobro", ističe predsjednik Stranke Ilija Šimić. Prema njegovoj procjeni, na potezu je međunarodna zajednica čija je pozicija otežana oklijevanjem Rusije koja ipak traži drugi krug izbora. Što se tiče političkih refleksija na BiH, prema Šimićevim riječima "Opozicija u Jugoslaviji je tek nešto bolja od aktuelne vlasti, ali i takvu je trebamo priželjkivati jer u ovom trenutku nema bolje", kaže Šimić.

Istovremeno, u Hrvatskoj novoj inicijativi smatraju da još ništa nije gotovo: "To je potpuno nedefinirana situacija", kaže predsjednik ove stranke Krešimir Zubak. "Ukoliko Koštunica dobije verifikaciju mandata, to hoće biti jedan opšti pozitivni refleks, prije svega na Republiku Srpsku - mogla bi biti ojačana podrška Partiji demokratskog progresa Mladena Ivanića i Miloradu Dodiku. S druge strane, ukoliko ovakvo stanje potraje duže - nemiri, eventualno angažovanje vojske i policije - to bi mogao biti pozitivan signal za tvrde političke snage. Suštinski, mislim, da se za jedno duže vrijeme neće ništa značajno promjeniti kada su u pitanju odnosi između BiH i Jugoslavije jer će Koštunica biti preokupiran unutrašnjim problemima, biće tu mnogo otpora raznih vrsta", rekao je Zubak.

Oglasio se i Raif Dizdarević, predsjednik bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije s kraja osamdesetih. "Mislim da je Koštunica dokazani nacionalista po svim stavovima u cijelom periodu od kada se pojavio na političkoj sceni. On je bio kritičar Slobodana Miloševića i njegovog režima samo zbog poraza njegove velikosrpske politike, a ne zbog nazadnog karaktera te politike", kaže Dizdarević.

Iščekujući rasplet izbora u Jugoslaviji, čini se da federalni entitet u BiH živi između nade da će iz tog dijela Balkana prestati stizati "negativne vibracije" te mogućnosti da pobjeda Koštunice nije ništa drugo do produžetak aktuelne politike koja će imati samo novo ime. Jer, tvrdi se, u SR Jugoslaviji nije bilo priželjkivanog pobjednika, favorita poput Stjepana Mesića u Hrvatskoj. A tu je još jedan momenat - strah da će novac iz međunarodnih fondova koji danas dolazi u BiH biti preusmjeren u navodno demokratiziranu SR Jugoslaviju.

Hana BARJAKTAREVIĆ (AIM Sarajevo)