Hoce li uskoro doci do ustavnih promena u MAkedoniji?

Skopje Oct 4, 2000

Promene je euforicno najavio potpretsednik DPA Menduh Taci na mitingu u znak pobede na lokalnim izborima, a naisle su na ostar demanti bas kolaicionih partnera. U isto vreme u tekstu iskusnog diplomate Ivana Tosevskog, koji analizira poruke izvestaja Medjunarodne krizne grupe, sugerise se da je bolje da Makedonija sama uradi trazene promene, umesto da EU imenjuje svog "saradnika za integraciju".

AIM Skopje, 4.10.2000

Pocetok prosle nedelje u Tetovu, na trgu u centru grada Demokratska partija Albanaca (DPA) odrzala je miting pod motom "Saradnici drzavne bezbednosti van politickih struktura". Ovaj prvi miting nakon drugog kruga lokalnih izbora je organiziran da se proslavi triumf na lokalnim izborima, sa kojih su demisionirali oponenti DPA iz Partije za demokratski prosperitet (PDP). Drugim recima, slavila se pobeda na izborima na kojim je prakticno u naseljima gde su Albanci vecina, DPA bila sama! Moto mitinga je sasvim u skladu sa prethodnim optuzbama na racum pripadnika PDP koji su proglasavani spijunima stranih sluzbi i kodosima raznoraznih bivsih i sadasnjih sluzbi bezbednosti. Miting je svakako imao za cilj i da amortizira pojavu "Bele knjige" o incidentima izmedju Albanaca u prvom krugu lokalnih izbora u kojima je osmoro ljudi ranjeno ognenim oruzjem, a jedan od njih mladi Fatmir Jakupi iz sela Kondova umro od zadobijenih povreda. "Bela knjiga" PDP treba da bude i osnova rasprave o incidentima koja se treba voditi u parlamentu ove nedelje i koja treba dati odgovor na pitanje koliko je za incidente odgovorna DPA.

Na mitingu je govorio potpretsednik DPA Menduh Thaci, o kome ovih dana ovdasnji mediji spekulisu da moze na celu partije zameniti bolesnog Arbena Xhaferija. Taci je tom prilikom ne krijuci euforicno raspolozenje najavio brze promene Ustava po zahtevima njegove partije, veoma skoru upotrebu albanskog jezika u parlamentu i skoro otvaranje i univerziteta na albanskom, o cemu, kako je objasnio, postoji dogovor izmedju koalicionih partnera.

Na najavu Tacija da se rezultati pobede DPA na lokalnim izborima" uskoro osetiti kroz promenu Ustava, oficijaliziranje albanskog jezika u Sobranju Republike Makedonije i univerzitetom na albanskom jeziku " prvi je reagiurao portparol, koalicionog partnera DPA u vladi, Demokratske alternative (DA) Slobodan Casule, On je za "Dnevnik" izjavio "Nema nikakve inicijative za promenu Ustava, niti pak dogovora koalicionih partnera za promenu Ustava. Promene koje bi ulazile u osnovnu strukturu Ustava ne dolaze predvid" jer "revizija Ustava bi dovela do produbljivanja krize u drzavi". Za Casulea rec je "politickoj paradi" Tacija u prostoru kojeg je stvorila udrzena opozicija svojom agresivnom kampanjom: "Zato i Taci uzima sebi za pravo da se oseca kao faktor od presudnog znacaja. Takvog dogovra koalicionih partnera nije bilo". Prema "Dnevniku" "i visoki krugovi VMRO-DPMNE isto tako dematuiraju da mogu dogoditi takve promene kakve najvljuje Menduh Thaci".

Stvar je interesantna ako se posmatra iz najamanje dva ugla, Najprije, nije prvi put da Slobodan Casule u odnosu na svoje koalicione partnere i Albance uopste, u zadnje vreme, plasira pomalo "albanofobske" teze. Deo njegovog intervjua za AIM koji se odnosi na kriminogeni bekgraund DPA je samo deo toga. U svom intervjuu za TV Sitel, u poznatoj emisiji "Profil" Casule je kao tezu za "mentalnu gimnastiku" nabacio pitanje "sta bi se dogodilo ukoliko je na pocetku stvaranja nezavisne Makedonije

doslo do istoriske koalicije izmedju Kire Gligorova, Petra Goseva (tada lidera druge partije po jacini - reformiranih komunista) i Ljubco Georgievskog "i odmah sam dao odgovor da bi makedonska strana sada bila u poziciji da komotno vlada sama, umesto da mora traziti "treceg partnera" u albanskim partijama cime bi se izbegao i pomalo konfuzan Ustav koji malo kompenzira tu falinku!

S druge strane, prebeg zasad sestoro poslanika VMRRO-DPMNE u najnoviju VMRO - Vistinska Makedonska Reformska Opcija e velikoj meri je motiviran i "poputljivoscu" lidera Georgievskog u odnosu na zahteve Albanaca. Teza da je nekad najrevolucionarnija makedonska nacionalna partija postala taocem DPA nije uopste strana prebezima iz VMRO-DPMNE koji dojucerasnje partijce optuzuju za izdaju makedonskih nacionalnih interesa. Sasvim je razumljivo da ce u ovakvoj atmosferi Georgievski i VMRO-DPMNE, kao djavo od krsta bezati od svakog pomena promene Ustava po zahtevima DPA.

Stoga pojava clanka "Ustavne promene - ulov za integraciju u EU" u "Utrinskom vesniku" pretstavlja pravo iznenadjenje. Najprije zbog autora - Ivan Tosevski, makedonski diplomat sa nesumljivim autoritetom, covek koji jeste glavni makedonski pregovarac u sporu sa Grckom oko imena, pregovorima koji se odvijuaju u okviru OUN. Drugo, sadrzaj teksta je takav da, iako je objavljen na stranici "Misljenja" (drugim recima posvecenoj licnim stavovima), ipak odudara od uradjivacke politike novina, koja je na gotovo ne mirise bas ovakve prilaze. Tosevski u svom clanku analizira poruke izvestaja "Etnicki Albanci u Makedoniji: premoscivanje jaza" Medjunarodne krizne grupe iz Brisela objavljenog pocetkom avgusta. "U svojem izvestaju Medjunarodna krizna grupa predlaze Evropskoj uniji da imenuje svog visokog funkcionara u Makedoniji ("savetnik za integraciju") sa zadatkom "da ohrabri i olaksa potrebne politicke i ekonomske promene da bi se olaksala etnicka integracija i makedonska stabilnost i postavio temelj za evropsku integraciju", pise na samom pocetku Tosevski. Po njemu pravo pitanje jeste dali se uopste moze pitati dali ce EU prihvatiti predlog. Jer, po Tosevskom, fakt da krizna grupa ima sediste u Briselu i da je sacinjavaju istaknuti politicari iz veceg broja zemalja clanica EU navodi na mogucnost da je bas "EU predlozila kriznoj grupi da predlozi ovakav predlog".

U Izvestaju polazi se od toga da je Makedonija nestabilna zemja, uprkos konstataciji da je odrzala "relativno visok stupanj stabilnosti" , te da su jedini razlog za to ssve napetiji medjuetnicki odnosi. Sledeci tu logiku po Tosevskom "zemlja mora pristupiti ka prevzilazenju te situacije, pre svega preko odredjenih ustavnih i drugih promena". Jer ukoliko se to ne uradi "Makedonija ne samo sto nece imati izglede za priklljucivanje Evropskoj uniji, nego ce prouzriokovati i destabilizaciju celog regiona", Tosevski i navodi, koje promene po misljenju Medjunarodne krizne grupe su neophodne. Najprije Prembule Ustava, u kojoj je Makedonija oznacena kao "nacionalna drzava makedonskog naroda u kojoj se obezbedjuje potpuna gradjanska ravnopravnost i tajni suzivot makedonskog naroda sa Albancima, Turcima, Vlasima, Romima i drugim nacionalnostima koje zive u Republici Makedoniji". Ovaj deo Preambule po oceni Medjunarodne krizne grupe favorizira etnicke Makedonce dajuci im visi ustavni status, dok nacionalnosti marginalizira. Grupa pominje i clan 19 Ustava Makedonije i predlaze da se "izbegne posebno priznavanje Makedonske pravoslavne crkve", Pomenut je i restriuktivni u pogledu sticanja drzavljanstva Zakon o drzavljanstvu. Tosevski pominje i osecaj Krizne grupe da u Maekdoniji, ulkjucujuci i vladinu koaliciju, postoji veliki otpor ka zahtevanim promenama, pa je ubedjena da i ukoliko se desi da vlada predlozi trazene promene, za njih nece glasati svi njeni poslanici.

Tosevski smatra da "iz svega ovog moze se zakluciti da i nije toliko vazno dali ce evropska unija postaviti ili nece svog "savetnika za integraciju" u Makedonji. Mnogo je vaznije da se politicki krugovi, vladini i nevladini, pa i sira makedonska javnost, potrude pravilno da citaju poruke Medjunarodne krizne grupe, odnosno da se suoce s jednom realnoscu, bez obzira na njenu prijatnost ili neprijatnost", Pozicija iskusnog diplomate je u tom pravcu veoma jasna: "Sigurno za Makedoniju nece biti povoljno da Evropska unija imenuje svog coveka sa zadatkom da izdejstvuje adekvatnu promenu Ustava i drugih zakona. Radi toga predlog Krizne grupe Evropskoj uniji trebalo bi shvatiti i kao predlog Makedoniji da sama otvori proces promena Ustava i na taj nacin da se prikaze kao zemlja u kojoj, ipak, postoje snage i njihova spremnost za prikljucivanje ka gradjanskim strukturama Evropske unije".

Tekst Ivana Tosevskog, koji de fakto je na istoj liniji sa euforicnim najavama sa mitinga u Tetovu sa strane potprestednika Menduha Thacija, jos nije u javnosti komentiran.

AIM Skopje

ISO RUSI