Evidentiranje ,,grešnika,,
Represija prema političkim neistomišljenicima u Srbiji
U jeku predizborne kampanje rasturanje propagandnog materijala: bedževa, nalepnica, postera, majica svuda je u svetu uobičajen posao kojim se pridobijaju pristalice. E, kad je o Srbiji reč, to nije baš tako naivan posao kako bi se moglo pomisliti. Pogotovo, kad su u pitanju bili plakati i majice studentskog pokreta “Otpor”. Sudeći po broju rasvetljenih slučajeva plakatiranja, ovdašnja policija je tom zanimanju poklonila više pažnje nego otkrivanju ubica i lopova.
AIM, Podgorica, 1. 10. 2000.
(Od dopisnika Aim iz Beograda)
Prema istraživanju Fonda za humanitarno pravo, čini se, da je policija u ovoj zemlji najzaposlenija. Naime, od početka maja do polovine septembra ove godine policija je privela 2.500 građana: među njima je 2.000 aktivista ,,Otpora,, , 400 članova opozicionih političkih partija i sto aktivista nevladinih organizacija. Najviše privedenih je do 25 godina starosti, među njima i oko 20 maloletnika od 16 do 18 godina. Zabeležen je i slučaj privođenja 11-godišnjeg dečaka u Ivanjici (policajci su jedva dozvolili ocu da ga otprati do policijske stanice). Tamošnji policijski inspektor je, kako pričaju očevici, mrtav ozbiljan isleđivao ovog maloletnika.
Kako se približavao finiš izborne kampanje, policija je bila sve revnosnija. Podaci Fonda za humanitarno pravo, naime, kažu da je policija od 1. do 15. septembra dnevno privodila oko 20 ,,otporaša,, i drugih građana - stranačkih aktivista. Toga nisu bili pošteđeni ni neki stranački lideri. U istom periodu policija je upadala u kanacelarije nevladinih organizacija i plenila kompjutere, telefonske imenike i spiskove saradnika.
Elem, kad policija ne postiže, palicu u ruke preuzimaju batinaši: u istraživanju Fonda konstatovano je da su učestali i napadi privatnih lica na aktiviste ,,Otpora,, i građane koji su aktivni u izbornoj kampanji Demokratske opozicije (DOS), kampanje ,,Otpora,,, ,,Gotov je,, i nevladinih organizacija ,,Vreme je,,.
U izveštaju se kao drastičan incident navodi događanje na Arhitektonskom faklultetu 23. maja, kada je grupa od 40 mladića sa hiruškim maskama, palicama napala studente i profesore, nakon protestnog zbora zbog nasilnog preuzimanja RTV Studio B i pritisaka na nezavisne medije. Tom prilikom dvadesetak studenata je zadobilo teže i lakše povrede. U nekoliko sučajeva FHP je utvrdio da su napadači članovi vladajuće koalicije SPS-JUL, dok su prošle nedelje maloletnog aktivistu ,,Otpora,, u Nišu maltretirali članovi SUBNOR-a (boračka organizacija).
U prvoj polovini septembra policija je pooštrila metode: osim standardnog privođenja, ispitivanja, ponekog ,,uobičajenog,, šamara, krenulo se i na fizičko zlostavljanje. Prema nalazima Fonda za humanitarno pravo pripadnici policije zlostavljali su 19 građana.
,,Drastičan slučaj fizičkog zlostavlajnja aktivista ,,Otpora,, dogodio se 8. septembra u stanici policije u Vladičinom Hanu. Trojica pripadnika policije, među njima i načelnik Radivoje Stojimenović, iživlajvali su se nad sedmoricom mladića tako što su im vezivali noge da bi ih batinali po tabanima, udarali su ih po genitalijama, davili kanapom, tukli ih pendrecima i šakama po telu, jednom mladiću su lupali glavu o zid, drugom su pričinjavali strahovit bol vukući ga za minđušu, terali su ih da zauzmu polučučeći stav sa ispruženim rukama; kada bi neko spustio ruke ili pokušao da se uspravi dobijao bi udarac pesnicom po glavi, ili pendrekom po telu. Pretili su im da će ih odvesti na Kosovo i na granici ubiti. Mučenje mladića trajalo je oko tri sata,,, rekla je Nataša Kandić, direktor Fonda za humanitarno pravo, predstavljajući javnosti istraživanje Fonda.
Nataša Kandić, ističe da se iz analize postpaka policije može zaključiti da je reč o organizovanoj i sinhronizovanoj akciji sa jasnim naredbama, upustvima i ciljevima, s tim što je upadljivo usredsređena na Vojvodinu: ,,Jednoobrazno postupanje u svim slučajevima ukazuje da pripadnici policije deluju po naredbi, svesno kršeći zakon i Ustav. Upornost u kršenju zakona upućuje na to da pripadnici policije postupaju svesni da protiv njih neće biti vođeni ni disciplinski ni krivični postupci. Ako odista u aktivnostima ,,Otpora,, ima elemenata krivičnog dela policija bi bila obavezna da odmah pokrene odgovarajući krivični postupak. Međutim, ona je do sada to učinila u samo četiri slučaja”. Ima indicija, smatra predsednica Fonda, da bi vlast mogla upotrebiti prikupljene podatke radi masovnog krivičnog progona političkih neistomišljenika, pre svega, aktivista ,,Otpora,, , ali i drugih građana koji su prošli ,,kriminalističku obradu,,.
U svim slučajevima, koje su istražili advokati Fonda, policija je nezakonito privodila aktiviste ,,Otpora,, i druge građane (protivno članu 11 Zakona o unutrašnjim poslovima). Rešenje o zadržavanju policija je dala samo u jednom slučaju. Po pravilu, posle nezakonitog lišavanja slobode policija je privedena lica ispitivala, fotografisala i uzimala otiske prstiju, kao da je reč o osoboma koje su počinile krivično delo. Inače, po zakonu, uzimanje otisaka i fotografisanje može da se preduzme samo kada postoji osnovana sumnja da je učinjeno krivično delo. Nezakonitim postupanjem policija je mlade neosuđivane ljude, pre sve studente i učenike, registrovala kao kriminalce. Osim toga, policija je protivzakonito pretresala i stanove preko 500 aktivista i simpatizera ,,Otpora,, i, ni u jednom slučaju nije poštovala odredbe o obavlajnju pretresa.
Rešenjem o odbijanju upisa ove organizacije u registar udruženja (9.juna), protivno ustavnim načelima i garancijama za uživanje osnovnih prava i sloboda, Savezno ministarstvo pravde, kao da je dalo “oderešene” ruke policiji da pojača akciju protiv aktivista ,,Otpora,, . Policajci ne skrivaju da imaju naređenje da hapse lica koja nose majicu sa znakom stisnute pesnice, ili učestvuju u izbornoj kampanji ,,Gotov je,, , jer je stav MUP-a da je ova organizacija zabranjena. Fond je registrovao je da je policija u julu i avgustu privela preko 600 mladih ljudi, maloletnika i dece zato što ih je na javnom mestu zatekla u ,,zabranjenoj majici,,.
Po rečima Nataše Kandić, prema revnosti u sprovođenju naređenja postoji određena razlika između ,,lokalnih,, policajaca i pripadnika policije koji su došli sa Kosova. Kosovski policajci, kako su svedočili privođeni, postupaju prema aktivistima ,,Otpora,, kao “teroristima” i “NATO plaćenicima” koje na licu mesta treba kazniti. Pri tom, otvoreno pokazuju da svako pozivanje na ljudska prava predstavlja ,,neprijateljsku delatnost,,.
Zabeleženi su i slučajevi da su se inspektori pravdali da moraju da budu energičniji jer im je ,,odozgo,, prigovoreno na ,,mlakoj akciji,,. U septembru su neki inspektori opominjali aktiviste ,,Otpora,, da se ,,čuvaju jer može doći vreme u kojem će ih privoditi, ispitivati i tući neki drugi a ne lokalni policajci,,. Valjda, ,,domaći,,, nežnije biju.
Osim represije nad neistomišljenicima koje je istraživao Fond, policija ,,trenira strogoću,, i nad kolporterima, u šta su proteklih nedelja u Beogradu mogli da uvere i mnogi prolaznici. Od raspisivanja izbora, u najužem centru, policijske patrole svakodnevno ,,vijaju,, prodavce domaće (nezavisne) i strane štampe i časopisa. Povremeno proterivanje uličnih prodavaca nije, doduše, novost u Beogradu, i ranije je policija umela da baš odatle počne sa zavođenjem reda, ali to nikada nije bilo tako sistematično kao proteklih nedelja. Ranije su im, kako kažu, opštinski inspektori naplaćivali kazne od 100 dinara, a sada im policajci, dok nonšalantno vrte pendreke, preporučuju: ,,Imaš jedan minut da se spakuješ i bežiš, jer ćemo ti sve zapleniti,,. Kad se jedan kolporter usudio da kaže:,,Pa, zaplenite,,, policajac se razbesneo, ščepao ga za majicu i dreknuo:,,Imaš minut, posle toga ćemo da te razbijemo od batina,, .
U Novom Sadu je, izgleda, još gore. Tamo biju, ne dajući ni onaj jedan minut fore. Tako je u novinama zabeleženo da su se trojica novosadskih mladića, po izlasku iz kafića u prometnoj ulici, našli oči u oči sa čovekom koji je uperivši pištolj naredio: ,,Policija, lezi dole,,. U tom momentu pritračala je još nekolicina kolega, što u uniformama, što u civilu. Nisu ni pokušali da saznaju šta se zbiva, odmah su počeli da biju: pendrecima, pesnicama, pištoljima. Posle toga su ih sproveli u stanicu. U policijskim kolima, preko motorole se čulo: ,,dvojica osumnjičenih, visoki 190 cm, obučeni u crno,,. ,,Uhvatili smo ih,,, ponosno su odgovorili. To što su uhvaćeni mladići bili odeveni u svetlu odeću i visoki oko 175 cm, policajce nije brinulo. Tek u policijskoj stanici shvatili su da su pogrešili. Ali, ni to ih nije sprečilo da ove mladiće ne zadrže još sat vremena u policijskoj stanici, postavljajući im raznorazna pitanja, uz neizbežno evidentiranje podataka.
Ispraćajući ih na izlasku iz stanice jedan policajac u civilu im je rekao: ,,Bili ste u pogrešnom trenutku na pogrešnom mestu, ali ste se barem uverili da policija ozbiljno radi,,.
Policijsko maltretiranje stanovništva podignuto je, očigledno, na viši nivo: sada je samo dovoljno da se nađete u pogrešno vreme na pogrešnom mestu. Ne daj bože i u ,,pogrešnoj majici,,.
Vesna Bjekić (AIM)