Sansa za prosperitet, samar za demokrate!
Lokalni izbori u Makedoniji za albanske politicke partiie mogu se pokazati i kao znacajnije od dobijene ili izgubljene bitke za lokalne pozicije koje po ovdasnjim zakonima i ne nose neku vlast. "Klinicki mrtva" Partija za demokratski prosperitet dobila je sansu da prezivi, dok se Demokratskoj partiji Albanaca na vrhuncu svoje moci ljulja njena neprikosnovena pozicija.
AIM Skopje, 26.9.2000
Kada je koji mesec pre najavljenih lokalnih izbora na vrhu Partije za demokratski prosperitet (PDP) doslo do promene celokupnog partiskog vrha, zatim do prvih trzavica izmedju pojedinih njenih ogranaka i nekih poslanika sa novim rukovodstvom, cinilo se da ce bas ti izbori biti momenat kada ce sa makedonske politicke scene nestati ova nekad najmocnija albanska partija. Krajem 1999 godine na zadnjim predsednickim izborima njen kandidat je dobio ubedljivo manje glasova od kandidata Demokratske partije Albanaca, s kojom su zajedno isli na parlamentarne izbore 1998 godine. A pre tih izbora PDP se dovela do situacije u kojem je cekala neminovni poraz zajedno sa partijama s kojima je u vlasti bila formalno 6 godina - Socijaldemokratskim savezom Makedonije (SDSM) i Socijalistickom partijom.
Izbegli su tu sudbinu jer su se obe albanske partije suglasile da moraju ujediniti snage i zajedno poceti realizirati zahteve svojih baza, jer neostvarivanje otvara prostor njihovog isceznuca i pojava radikalnijih varijanti politickog delovanja. Tako PDP je dobila 14 poslanika u parlamentu, koji je veci od broja parlamentaraca DPA 11 (Taj suodnos je kasnije promenjen jer je PDP izbacila iz svojih partiskih redova dvoje poslanika, a jedan je formirao svoju politicku partiju). Na samim parlamentarnim izborima PDP je smatrala da je SDSM manje zlo od VMRO-DPMNE i na toj karti izgubila. Sporazum partija nije funkcionirao nakon zavrsetka izbora, jer DPA je prihvatila mesto u koaliciji za VMRO-DPMNE i DA, ali i zadrzala kao svoj cilj ono sto je bilo zajednicki dogovoreno.
Sanse da popravi svoj rejting za PDP javile su se neposredno pre lokalnih izbora u raspravi oko usvajanja Zakona o visokom obrazovanju, kojim je omoguceno i otvaranje privatnih visokoskolskih institucija na jezicima nacionalnosti. To je po oceni DPA, kao dela vladine koalicije, bilo resenje za desetgodisnje razvlacenje problema visokog obrazovanja na albanskom jeziku u okviru institucija sistema, dok je za PDP usvajanje Zakona i prihvatanje ideje o koledju visokog komesara za nacionalne manjine Maksa van der Stula bio cin cedomorstva nad Tetovskim univerzitetom koji deluje vec sedmu godinu, a kojeg su formirali svi albanski politicki faktori. Suceljavanje dveju opcija bilo je zestoko i dugotrajno i u neku ruku je potrosilo veliki deo ovog pitanja pre pocetka kampanje za lokalne izbore. S druge strane podizanje temperature izmedju makedonskih suprotstavljenih partija oko karaktera lokalnih izbora - jesu li referendum o sposobnosti vlasti ili samo obicni lokalni izbori za pozicije koje i nemaju nogo vlasti u sebi - potisnulo je u drugi plan rivalitet albanskih partija. U javnosti se stvorio utisak, da kada su albanske partije u pitanju nepoznanice nema - siguran pobednik bice DPA, PDP-u se pisu crni dani.
U intervjuu za dnevnik "Vest" lider DPA Arben Xhaferi izjavice: "Moze se dogoditi apsolutnu pobedu na svim prostorima gde zivi vecinsko albansko stanovinstvo. Medjutim, mi cemo izbeci ovakvu mogucnost jer demokratija trazi i opoziciju, trazi nekog ko ce negirati rezultate partije na vlasti".
Lokalni izbori su bili shvaceni kao mogucnost za definitivni odgovor na dilemu koja od dveju partija je jaca, koja od njih moze pretendirati na ulogu pretstavnika vecine Albanaca u Makedobniji. Ili koja ce od njih konacno platiti za svoje prethodne grehe. U takvoj situaciji izrecene su i jake reci.
Generalni sekretar PDP-a Mahi Nesimi, koji je postao pandan po ostrim recima potpretsedniku DPA Menduhu Taciju, izjavice "DPA su nacionalni predavnici i falsifikatori". Taci ce mu odgovoriti "Necemo postati taoci velikih reci. Rec "mahi", onako kako je upotrebljavaju kosovari podrazumeva salu, i ne uzimajte za ozbiljno ostre reci Mahi Nesimija i ostalih".
Menduh Taci je uostalom par puta u jeku suceljavanja oko Zakona za visoko obrazovanje, ne skrivajuci nadmenost, porucio svojim oponentima da se udruze i organizirano pojave na lokalnim izborima gde ce se videti ko je jaci.
Naser Ziberi, koordinator poslanicke grupe PDP, je u intervjuu nedeljniku "Start" odogovarajuci na sopstveno pitanje zasto DPA je u ulozi da sakuplja poene koje pripadaju PDP rekao je: "Xhaferi sa svojom politickom filozofijom uspeo je ubediti celokupnu makedonsku javnost da je on glavni igrac u Makedoniji. Pred Makedoncima se prikazuje kao covek koji upravlja VMRO-DPMNE-om, odnosno premijerom i vlascu. Ovakav stav kod Albanaca stvara osecaj da je Xhaferi spasioc albanske "kauze" u Makedoniji, ali i sire i da igra na dugim stazama". Takvu pretsatavu o sebi i svojoj partiji u intervjuu za dnevnike "Sekuli" i "Fljaka" nije krio i sam Xhaferi: "istoriski procesi cesto se ne mogu vratiti natrag, ali i pored toga mi smo se potrudili da se angaziramo da koliko toliko koregiramo pogresni politicki kurs kojeg nam je nametnula PDP vec od pocetka devedesetih".
I kada se cinilo, da zbog uzavrele atmosfere stvorene izmedju makedonskog dela pozicije i partije na vlasti, izmedju VMRO-DPMNE i najnovije partije sa istim predznakom, one Vistinska makedonska reformska opcija u kojoj je zavrsilo 6 njenih poslanika i najavljeno jos najmanje tri put toliko novih prebega, moguce doci do incidenata na lokalnim izborima, puklo je tamo gde se najmanje ocekivalo - kod Albanaca. U prvom krugu, dogodila se serija incidenata na glasackim mestima sa preteznim albanskim stanovnistvom, po prvi put na visepartiskim izborima poteglo se oruzje - osmoro ljudi je ranjeno, a Fatmir Jakupi (23) iz skopskog sela Kondovo platio je ovako svacenu bitku za glasove svojim zivotom. Cinjenica da zasad nije rasvetljen niti jedan od ovih slucajeva ide na ruku tvrdnjama da ucesnik u vlasti DPA ili u najmanju ruku nekontrolirani njeni "simpatizeri-entuzijasti" stoje iza ovih incidenata.
Prvi krug lokalnih izbora je dobio zasad najgore ocene medjunarodnih posmatraca. Sef misje OSBE u Makedoniji Karlo Ungaro u intervjuu nedeljniku "Zum" izjavice: "Sreli smo se sa gospodinom Xhaferijem i rekli smo mu sto mislimo o onome sto se dogodilo na dan izbora. Rekli smo mu da, ukoliko on misli da njegova partija ne treba optuziti za te incidente, trebace izaci sa izjavom za osudu nasilja. Ukoliko, pak, oseca da njegova partija nosi odgovornost za ove dogadjaje, on treba da ih jasno osudi i da preuzme konkretne mere prema onim clanovima koji su ucestvovali u nasilju".
Nakon prvog kruga izbora odrzanog 10 septembra, centralno rukovodstvo PDP je donelo odluku da se kompletno povuce sa lokalnih izbora. Predsednik PDP-a Ymer Ymeri je u intervjuu za BBC bio decidan: "Mi smatramo da izbora nije bilo, da je bilo samo nasilja". Mahi Nesimi je bio jos ostriji:" U Makedoniji ne postoji demokratija, posebno u njenom zapadnom delu. To je uvod u diktaturu Ljubco Georgievskog, predvodjenog bugarofilima, i Arbena Xhaferija, predvodjenog srbofilima i oni moraju otici. Arben Xhaferi, otkako je 1993 dosao sa Kosova, instruiran od srpskih tajnih sluzbi, nista drugi nije uradio, sem sto je razjedinio Albance".
Na drugom krugu u skopskom selu Kondovo, na glasackim mestima u osnovnoj skoli gde je nastradao mladi Fatmir Jakupi, koji je napustio svadbu da bi glasao mozda cak i za one koji su u njegovo selo poslali njegove ubice, iako su bila otvorena od 7 do 19 sati, kako zakon nalaze, glasacke kutije su ostale prazne. Mnogi kondovcani su ovdasnjim medijima izjavili da nece nikad vise glasati na bilo kojim izborima.
Na nedavnim demonstracijama odrzanim u centru Tetova, dan pre pocetka izbornog muka uoci drugog kruga lokalnih izbora, koje je organizirao PDP sa motom "Protiv nasilja" uocljivo bilo ogromno prisustvo ljudi, gotovo nesvojstveno za partiju koja i nema neko iskustvo u organiziranju mitinga. Pre bi se reklo da su njihovi oponenti bili majstori u takvim aktivnostima. DPA je po prvi put dozivela da njihov oponent, "umiruca PDP", bas ispod prozora njihovog sedista organizuje miting, na kome su Albanci protestovali protiv nje, drugim recima protiv drugih Albanaca. "Kolektivno razmisljanje" Albanaca, cijim se reprezentom smatra(la) DPA, na ovom skupu se raspalo. Nisu vise oni protiv kojih se masa okupila bili Makedonci, njihove partije ili postupci njihove vlasti. Ako je sve ono sto se pre i tokom lokalnih izbora zbivalo izmegju albanskih partija nastavi kao proces razlicito etabliranih politickih opcija, onda je to dobro, jer bi se tako izbegla opcija za osvajanje vodece politicke pozicije unutar etnicki zatvorenog i izdvojenog kruga Albanaca u Makedoniji. Konkurencija partija bi imala i drugacije kvalitete, sem zelje da se bude jedini "bajraktar" albanskih nacionalnih interesa. Cini se da je na ovim lokalnim izborima Prosperitet dobio sansu, a demokrati samar.
AIM Skopje
ISO RUSI