Gotov je!
Izbori u SRJ, dan posle
Da li se u Srbiji 24. septembra 2000. posle 13 godina neprikosnovene vladavine dogodilo nezamislivo, izborno smenjivanje Slobodana Miloševića?
AIM,Podgorica, 25. 9. 2000.
(Od dopisnika AIM iz Beograda)
U podne 24. septembra činilo se da je Miloševićev režim u još jedne istorijske izbore ušao potpuno spreman. Prvi izveštaji sa oko 9000 biračkih mesta u SR Jugoslaviji govorili su o gužvama i sporom odvijanju glasačke procedure. Komplikovani izbori - predsednički, dvoje parlamentarnih, gradski i lokalni - postupak nisu ubrzavali. Naprotiv, podatak da je jedva četvrtnina birača do podneva izašla na glasanje pojačavao je strepnju da se neće ostvariti očekivanja istraživača javnog mnjenja, koji su prognozirali izlaznost između 70 i 80 odsto, što bi režimu bitno suzilo prostor za manipulaciju glasovima. Nekoliko desetina inostranih novinara - stalno akreditovanih ili upravo pristiglih - proterano je iz Beograda.
Državna televizija je celog dana izveštavala kako izbori teku u redu, svi ,,inostrani posmatrači,, potvrdili su pred kamerama RTS da je Srbija ,,najdemokratskija zemlja,, i, najzad, po tradiciji, prvi rezultati stigli su sa biračkih mesta na Kosovu. Na beogradskom Trgu Republike - ili Slobode, ili Istine, zavisno od stranke koja ga pominje
- binu za proslavu izbornih rezultata počela je da podiže ekipa državne televizije. Na to je portparol Demokratske opozicije Srbije (DOS) najavio je da će se doček izbornih rezultata održati na Terazijama. Simbolično, ispostaviće se, su i protestne šetnje posle krađe izbora 1996/97 počinjale na istom mestu.
IŠČEKIVANJE: Uprkos takvom razvoju događaja tokom popodneva, neki beogradski kafići su u nedelju uveče započeli s najavljenim besplatnim točenjem viskija i votke (u jednom, lično proverenom slučaju, Džoni Vokera i Finlandije). Da se stvari kreću u neplaniranom smeru, pokazalo je ,,glasno ćutanje,, državnih medija o prvim rezultatima izbora po biračkim mestima, posleTanjugove večernje informacije da je ukupni broj birača koji su iskoristili svoje građansko pravo dostigao 70 odsto. Opozicija je, međutim, održala obećanje da će brojanje i rezultati biti objavljivani odmah. Pomoć u tome dali su Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) ali i izborni štab Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja. Potonji su, na svim izborima do sada, pokazali da raspolažu odličnom organizacijom za informisanje o ishodu izbora.
Nešto posle devet sati uveče počeo je koncert narodne i zabavne muzike na Trgu Republike. Bez publike, ako se ne računa nekoliko desetina prolaznika i masa opozicionih pristalica koja je oko 22 sata počela da okuplja na početku Kolarčeve ulice, odakle ih je prema Terazijama potisnuo kordon od pedesetak specijalaca. I ono malo ljudi ispred bine uživalo je u muzici, prateći ritam sa tri podignuta prsta - ispruženim srednjim i savijena dva do njega.
U beogradskom Medija centru, takođe na Trgu Republike, vodeći stručnjaci za istraživanje javnog mnjenja i tumačenje statističkih podataka održavali su konferencije za medije na svakih sat-dva. Početnu uzdržanost u oceni trenda kao povoljnog za DOS zamenio je oko sat vremena posle ponoći, isprva takođe veoma uzdržan - optimizam . U tom trenutku su DOS, CeSID i SRS raspolagali podatkom da je na oko dva odsto prebrojanih, tj. nešto preko 300 hiljada glasova, zabeleženo vođstvo Vojislava Koštunice u odnosu na Slobodana Miloševića od 56,83 prema 34,23 odsto (ostatak od 10 odsto podelila su preostala trojica predsedničkih kandidata).
PLIMA OPTIMIZMA: Oko dva ujutru Savezna izborna komisija je - nezakonito, uostalom - prekinula brojanje glasova zatvorenika, policajaca i vojnika. Skupštinsko obezbeđenje je iz sedišta komisije izbacilo predstavnike opozicije i potom zaključalo prostorije. Izborni štab Srpskog pokreta obnove je - pre no što će u 01:30 prekinuti sa daljim objavljivanjem podataka - saopštio da Vojislav Koštunica vodi sa 3:1 u odnosu na Slobodana Miloševića. Nešto kasnije, visoki funkcioner Koštuničine Demokratske stranke Srbije, Zoran Šami - inače ugledan stručnjak za zamršena izborna pitanja - procenio je, pozivajući se na rezultate sa 33 biračka mesta, da Vojislav Koštunica na predsedničkim izborima pobeđuje već u prvom krugu. U tom trenutku moglo se činiti da DOS ,,pumpa,, podatke na način karakterističan za vlasti. Optimisti su, međutim, primetili da je policijski kordon iz Kolarčeve povučen, uz - navodno - vidljivo olakšanje na licima specijalaca.
Petnaestak hiljada Beograđana okupljenih na Terazijama skandiranjem je pozdravljalo svaku vest o toku prebrojavanja glasova. Uprkos profesionalnoj rezervisanosti, i novinari okupljeni u Medija centru i izbornim štabovima stranaka počeli su da se prepuštaju pobedničkim osećanjima. Jedna za drugom, vesti su potvrđivale ubedljive pobede DOS-a na lokalnim izborima - na kojima se, zbog novih Miloševićevih pravila, očekivao poraz. I u Beogradu, kojim je do sada uz podršku levice upravljala manjinska vlada SPO-a, zabeležen je ubedljiv trijumf, osvajanje 102 od 110 odborničkih mesta. Svih 60 odborničkih mesta u opštini Vračar, u kojoj opozicija ima većinu od prvih višestranačkih izbora (1990), osvojio je DOS. U Valjevu, Kovinu i Gornjem Milanovcu lokalni odbori socijalista su još tokom noći priznali izborni poraz.
Državna televizija je u 03:30 prestala da objavljuje izveštaje, pošto je v.d. portparola SPS Nikola Šainović rekao da Slobodan Milošević vodi sa 44 prema 41 u odnosu na Vojislava Koštunicu i - na gotovo istovetan način kao Ivica Dačić 1996. - sledeću pres konferenciju zakazao za neko neodređeno vreme, ,,sutra,,. Dežurna uredničko-novinarska ekipa RTS, i do tada u ne baš bog zna kakvom raspoloženju, razišla se oko pet ujutru. Pola sata pre toga, Zoran Đinđić, menadžer kampanje DOS-a, objavio je pobedu DOS-a ,,na svim nivoima,,. Masa na Terazijama razišla se u potpunom redu, možda nesposobna da odjednom proguta tako veliku pobedu.
POBEDA I OSTALI: Ako su podaci stranačkih izbornih štabova i CeSID-a tačni, ubedljiva pobeda DOS-a nesumnjiva je na lokalnim izborima. U rano popodne 25. septembra ta vest potvrđena je i na zajedničkoj pres konferenciji koalicije SPS/JUL: Ljubiša Ristić je mudro zaključio da je to posledica ,,našeg lošeg rada,,, uprkos ,,katastrofalnom neradu,, opozicije. Po njegovim rečima, levica je zadržala dvotrećinsku većinu u Veću republika Savezne skupštine- što će reći da računa na 20 ,,crnogorskih,, i 7 poslanika levice koji, ,,vršeći vlast,, , mogu blokirati svaku inicijativu u skupštini Jugoslavije. Po svemu sudeći, vlast je - u korist DOS-a - izgubila dominaciju u Veću građana, i do sada održavanu samo uz pomoć Šešeljeve i još jedne ad-hod izmišljene radikalne stranke.
Ukoliko se do objavljivanja službenih rezultata - u narednih 48 sati - ne dogodi nešto neočekivano, mogućno je zaključiti da se u Srbiji događa gotovo jedinstvena izborna smena jedne više nego autoritarne vlasti. Ali, ako leva koalicija i iznudi drugi krug predsedničkih izbora - što je njena očigledna tendencija u prvim trenucima povratka iz nokdauna - najveći gubitnici upravo održanih izbora u SR Jugoslaviji već su poznati. To je, pre svih, Srpski pokret obnove. Njegov lider, Vuk Drašković, ipak je smogao snage da 25. septembra prizna kako je odluka o samostalnom izlasku na izbore bila pogrešna, da čestita Vojislavu Koštunici na pobedi i pozove Slobodasna Miloševića na mirno priznanje poraza. Drugi gubitnik je crnogorski predsednik Milo Đukanović. Njegova odluka da ignoriše savezne izbore - koliko god uverljivo obrazložena - pokazala se kao veoma kratkovida. Kakve će posledice proizvesti teško je reći, osim da je Slobodanu Miloševiću ostavila mogućnost da kalkuliše sa republičkim izborima 2001. godine.
Aleksandar Ćirić (AIM)