Pronevjere na Sarajevskom univerzitetu

Sarajevo Sep 25, 2000

Rektor dao ostavku minut prije smjene

AIM, SARAJEVO, 26. 09. 2000. Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu počelo je istragu protiv istaknutog člana SDA zbog osnovane sumnje da je nenamjenski potrošio više od pola miliona tuđih maraka a da ured Visokog predstavnika i antikorupcioni tim nisu morali prethodno "zavrnuti ruku" do kraja tužilastvu, već samo poslati pismo opomene! Riječ je o sad već bivšem rektoru Sarajevskog univerziteta dr. Nedžadu Mulabegoviću, koji je u jeku kampanje za osvajanje trećeg (!) mandata morao dati ostavku na to mjesto. Za novog rektora Upravni odbor Univerziteta izabrao je profesora Ekonomskog fakulteta dr. Borisa Tihog, dosadašnjeg prorektora.

Pred sami početak sjednice (zatvorene za javnost) a koja je trajala puna četiri sata, dr. Mulabegović je podnio ostavku na funkciju rektora, navodeći kako to čini iz "moralnih razloga", mada je dobro znao da je Ured visokog predstavnika zatražio od kantonalnog ministra (univerziteti u Federaciji BiH su u nadležnosti kantona!) da ga suspendira. Tako se barem što se tiče prvog čovjeka najstarijeg univerziteta u BiH stvar okončala, mada se "prašina već odavno podigla".

<na basnoslovne="" ciljem="" da="" dobio="" dokumenti="" donaciju.="" fakultetima="" falsifikuju="" imam="" informacije="" je="" kao="" koje="" koji="" korupcije="" mjeseci="" mjesto="" najveće="" napravljeni.="" nekakve="" novca="" odavno="" odgovorno="" peru="" pokrivanja="" posljednjih="" pouzdane="" prostore="" s="" sarajevu="" se="" su="" sume="" tobože="" tvrdim="" u="" univerzitet="" univerziteta="" utaje="" već="" za=""> - "grmio" je Rifat Škrijelj, poslanik Bosanske patriotske stranke mjesecima sa govorničc Skupštine kantona Sarajevo, traŽEĆI "obračun" sa Mulabegovićem. Čak je bio spreman da sam angažuje advokata da ispita njegove navode/optužbe ako to neće Kantonalno tužilaštvo.

Kad je postalo očigledno da ovaj poslanik neće popustiti, čak ni nakon prijetnji rektora Mulabegovića da će

, Finansijska policija FBiH je morala pregledati knjige Univerziteta i u septembru ove godine okončati izvještaj. A sve je počelo u septembru 1996. kad je Vlada BiH potpisala ugovor sa International Development Association o uzimanju TAC kredita (Transition asistance credit) u iznosu od 90.000.000 dolara. Kako su se potpisnici tog ugovora, Sven Alkalaj u ime BiH i Johan Lynn u ime Svjetske banke dogovorili da će TAC poslužiti, ižmeđu ostalog, i za izgradnju institucija federalne i državne vlade> tako je već u oktobru iste godine Vlada pozajmila dva miliona DEM Univerzitetu.

Iako su tu odluku o pozajmnici potpisali tadašnji premijer BiH Hasan Muratović i ministar finansija Mirsad Kikanović, ona nikad nije objavljena u Službenom listu BiH, već je Mulabegović sam naknadno objavio da će pozajmnica biti data za izgradnju univerzitetskog kampusa. Tek nakon više od godinu dana, Upravni odbor za izgradnju kampusa, na čijem je čelu, naravno, Mulabegović, a Bakir Izetbegović, direktor Zavoda za izgradnju kantona, sekretar i sin predsjednika Izetbegovića, pomenuti Hasan Muratović, pa i novi rektor Tihi među članovima, raspisao je međunarodni konkurs za urbanističko rješenje.

Godinu potom kantonalna Vlada daje 536.000 KM, a Univerzitet 500.000 KM da bi se skupila suma od 1.036.400 KM a koju traži Zavod za planiranje Kantona, promotor konkursa.Iako je Finansijska policija utvrdila da je tražena suma uplaćena na žiro-račun Zavoda, konkurs nije završen jer uplata nije izvršena u predviđenom roku. Ali je zato na ime konkursa Zavod do sada potrošio 41.383 KM! Kako, očito, niko nije ozbiljno shvatio izgradnju kampusa, parčanje dvomilionskog kolača je počelo. Rektorat se u godinu dana dva puta renovirao. Kupljen je automobil "audi A6", čija je cijena preko 50.000 DEM jer >poslovi oko kampusa iziskuju povećanu mobilnost> (!). Da bi se mobilnim zaposlenicima olakšalo mukotrpno desetominutno putovanje od Univerziteta do bivše Kasarne "Maršal Tito", gdje je predviđena izgradnja kampusa, kupljen je i auto-kasetofon od 1620 DEM!

Dalje, 20.000 KM je utrošeno na obnovu Rektorata (usput, Mulabegovićeva supruga Jasmina, zaposlena je u Rektoratu kao arhitekta!), te 50.000 za proslavu 50 godina postojanja Univerziteta i 63.991 KM za trogodišnje angažovanje članova Upravnog odbora, što iznosi preko 3000 KM godišnje po članu.Ništa od toga nije vraćeno u blagajnu budućeg kampusa. Istovremeno, Vlada FBiH odobrila je još jednu pozajmnicu u iznosu od 500.000 KM striktno za kupovinu računarske opreme, prema nalazu finansijske policije, ni pfening nije utrošen za tu svrhu već za: službena putovanja - 83.816,69 KM, najam broda za međustudentsku regatu 1.729 KM, novo opremanje Rektorata 68.078 KM, ćilime 12.500 KM, proslavu 50 godina Univerziteta dodatnih 68.749 KM ...

Računarska oprema je, doduše, kupljena, ali od onih dva miliona DEM sa početka priče, i što je zanimljivo, izgleda da je upravo fakultet poslanika Škrijelja - Prirodno-matematički fakultet- najviše profitirao, dobivši opreme za oko 115.993 DEM. Dakle, kad se svede račun ove pljačke za četiri godine od 2 miliona maraka ostalo je 551.834,77 DEM .

Mulabegović se sam brani kako zna i umije. Još niko nije pokrenuo pitanje odgovornosti članova Upravnog odbora kampusa (Muratovića, Izetbegovića mlađeg.), a vjerovatno i neće. Iako je taj isti odbor štošta odobravao poput kupovine stilskog namještaja od 16.000 KM za Rektorat i sl. Mulabegović sad u ostavci optužuje Upravni odbor Rektorata da <nije 400.000="" <zašto="" a="" atmosfere",="" banke="" bh.="" da="" dokumentacije="" dolara="" i="" intervjuu="" islamske="" ispolitizirane,="" izdigne="" izgradnju="" između="" iznad="" jednom="" kampus="" magazinu="" na="" namijenjenih="" ne="" od="" pitanje="" policijsko-pravne="" potpisan="" projektne="" realizuje="" se="" stanju="" u="" ugovor="" univerziteta="" ustajale="" za="">, Mulabegović je odgovorio, navodno citirajući izvjestaj finansijske policije da

. Tvrdi da je <svaki bio="" dinar="" donacija="" i="" iz="" je="" koji="" neophodne="" neposredne="" potrebe="" univerziteta(!)="" usmjeren="" utrošen="" za="">.

A na pitanje zašto se SDA tako lako odrekla istaknutog i uvaženog člana, odgovor je jasan - nije dorastao ostalim stranačkim istaknutim i uvaženim članovima (porodici i rodbini), te nije umio stupiti u "demokratsku akciju" i prikriti trošenje 658.000 DEM od dvomilionske donacije - ili ga barem prikazati kao neophodno. Rektor Mulabegović, bivši prvi čovjek Sarajevskog univerziteta, time je pokazao da nije dobro naučio SDA lekciju o "deset najtežih godina zajedeno".

Dženana Alađuz (AIM, Sarajevo)

</svaki></rektorat></nije>

</na>