Diplomatski skandal u Beogradu

Podgorica Sep 10, 2000

Papamdreu u Jugoslaviji

Ne samo što vlasti u Beogradu nisu dozvolile grčkom šefu diplomatije Jorgosu Papandreuu da poseti prostorije Narodnog pokreta Otpor, već je doživeo da policajci u civilu, praktično na njegove oči, iz rezidencije ambasadora izvedu četvoricu aktivista te organizacije, strpaju ih u policijska kola i odvedu u zatvor

AIM,Podgorica, 10. 9. 2000.

(Od dopisnika AIM iz Beograda)

Ko još veruje da su ambasade eksteritorijalne - nije skoro bio u Beogradu. Obezbedjenje Saveznog ministarstva inostranih poslova ušlo je

  1. septembra u rezidenciju grčkog ambasadora na Senjaku gde je u toku bio diplomatski prijem i bez ikakvog objašnjenja izvelo na ulicu četvoricu aktivista Narodnog pokreta ,,Otpor,,, da bi ih predali beogradskoj policiji. Policija ih je legitimisala, uterala u policijska kola i odvela u zatvor. To se dogodilo praktično u trenutku kad je na prijem stizao šef grčke diplomatije Jorgos Papandreu, koji je boravio u zvaničnoj poseti Beogradu. U rezidenciji je bio i ministar inostranih poslova SRJ Živadin Jovanović – koji je izjavio da ne zna ništa o hapšenjima – i veliki broj predstavnika diplomatskog kora. Do tog incidenta, koga je Papandreu nazvao ,,nečuvenim skandalom,,, nije došlo iz čista mira.

BLAGONAKLONOST: Grčka je, za razliku od većine svojih zapadnoevropskih partnera, od početka jugoslovenske krize imala odredjeno razumevanje za režim Slobodana Miloševića (neretko se pominje da su iza takvog stava stajali izvesni finansijski interesi).

Ta blagonaklonost je, medjutim, uglavnom iščilela: predsednik grčke vlade Kostas Simitis nedavno je direktno izjavio da je beogradski režim izvor sukoba na Balkanu. Možda sasvim nezavisno od te izjave, Simitisu nije bilo dozvoljeno da koristi jugoslovenski vazdušni prostor kad je – dan pre Papandreuovog dolaska u Beograd – leteo u zvaničnu posetu SAD i na zasedanje Milenijumskog samita UN. Jugoslovenska uprava kontrole letenja saopštila je da su Grci prekasno tražili da se status leta promeni od komercijalnog u državni, a grčka državna televizija NET objavila je da obe strane tu stvar objašnjavaju ,,nesporazumom,,.

Milošević je, u razgovoru sa Papandreuom, indirektno odgovorio na Simitisovu izjavu: ,,SRJ dosledno vodi politiku mira i kao centralna zemlja na Balkanu predstavlja faktor mira, bezbednosti i primer samostalnosti u regionu,,. Jorgos Papandreu je, inače, prvi visoki zvaničnik EU koji se obreo u Beogradu posle prošlogodišnjeg NATO bombardovanja. Medjutim, i njegov avion je morao da kruži nad Beogradom 15 minuta jer su – prema saopštenju grčke državne agencije ANA – jugoslovenski domaćini kasnili na doček.

PORUKA: Zapad je, da podsetimo, doneo odluku o prekidu svake zvanične komunikacije sa beogradskim vlastima posle podizanja haške optužnice protiv Slobodana Miloševića i njegovih najbližih saradnika. Medjutim, zbog posebnih veza sa Beogradom, grčkom ministru je zapalo da Miloševiću prenese stavove EU povodom predstojećih izbora 24. septembra. Papandreu je tako izrazio očekivanje Grčke i EU da će izbori zaista biti fer i demokratski. Ne znam kakav će biti ishod izbora, ali mislim da je važno kakav će biti izborni proces. To će uticati na našu odluku. Demokratska procedura će uticati pozitivno, a nedemokratska negativno, izjavio je Papandreu. Prema izvorima AIM, u razgovorima sa Miloševićem, predsednikom Srbije Milanom Milutinovićem i ministrom spoljnih poslova SRJ Živadinom Jovanovićem pominjan je i prestanak represije, s osnovnom porukom da represivne mere vode delegitimizaciji izbora.

I, koji je bio odgovor beogradskih vlasti? Da praktično pred očima grčkog ministra uhapse aktiviste Otpora (kasnije su pušteni, na ličnu Papandreuovu intervenciju). Pored očigledne poruke Grcima i EU koliko drže do njihovog mišljenja, režim u Beogradu je želeo da svakako spreči razgovor predstavnika Otpora sa šefom grčke diplomatije. Pored toga što su ih sklonili sa prijema, grčkom ministru nije dozvoljeno ni da poseti prostorije Otpora u centralnoj Knez Mihajlovoj Ulici - sa obrazloženjem da mu se ne bi mogla garantovati bezbednost. U te prostorije je, inače, nekoliko dana ranije upala policija i odnela sve što je našla, uključujući i veliku količinu efektnih malih plakata sa samo dve reči:,,Gotov je,,.

ZAŠTITA: Policija se inače svojski trudila da sačuva Papandreua od svih neprijatnosti. Najurili su novinarku najtiražnijeg beogradskog dnevnika Blic iz ekskluzivnog restorana beogradske vrhuške – ,,Koling,, na Dedinju – koja je po dogovoru sa ministrovom pratnjom tamo došla da s njim napravi intervju. Videvši je da odlazi, ljudi iz pratnje grčkog ministra požurili su za njom da je pitaju kuda ide kad ima dogovoren intervju. Kad je pošla nazad prema restoranu, policija ju je nanovo oterala, pa joj je još pod pretnjom privodjenja naredila da udje u prvi trolejbus i udalji se. Razgovor sa Papandreuom je ipak obavljen – ali tek u večernjim satima. Kasno te večeri 7. septembra je Papandreu u hotelu Hajat konačno uspeo da se sastane i sa predstavnicima Otpora. Istina, šef grčke diplomatije uspeo je da se iz prve sastane sa predsedničkim kandidatom Demokratske opozicije Srbije dr Vojislavom Koštunicom, kome je preneo zainteresovanost Evrope da pomogne i podrži Srbiju da – posle promene sadašnje politike – izadje iz krize. Koštunica je razgovor pozitivno ocenio.

Nevolja je, naravno, u tome što Koštunica još nije predsednik. U medjuvremenu, vlast je, izgleda, maltretiranje u avionu podigla na nivo vrhunskog diplomatskog umeća: Papandreuov avion ponovo je čekao 15 minuta na dozvolu za poletanje. Prema najgledanijoj grčkoj tv-stanici ,,Mega,, - ovog puta problem je bio u tome što je grčka delegacija iz Beograda letela za Prištinu.

Roksanda Ninčić (AIM)