Nove koalicije, stari akteri

Podgorica Sep 7, 2000

Kragujevac

AIM,Podgorica, 7.9.2000.

(Od dopsnika AIM iz Beograda)

Centar Šumadije ovih dana potresaju vesti o formiranju novih koalicija, cepanju stranaka i podelama i medjusobnim optužbama do juče bliskih političkih saradnika. Vest dana početkom ove nedelje bila je odluka gradskog odbora Demokratske stranke da je ,,jedino rešenje za pobedu na lokalnim izborima u Kragujevcu formiranje zajedničke liste sa Srpskim pokretom obnove pod nazivom ,,Za Kragujevac,, , što je ujedno i zahtev birača koji podržavaju sadašnju lokalnu vlast u odbrani grada od povratka socijalista koji se ozbiljno spremaju za naredne izbore stavljajući na izborne liste svoje najbolje kadrove.

Predsednik okružnog odbora Demokratske stranke i predsednik Izvršnog odbora Skupštine grada Borivoje Radić objasnio je na konferenciji za novinare da je odluka o ujedinjenju sa Srpskim pokretom obnove za lokalne izbore ,,definitivna,, i da je ona doneta zbog većine Kragujevčana koji traže da se ,,dobitna kombinacija ponovo ostvari i zadrži lokalna vlast,, . ,,Samo zajedno možemo da pobedimo i zato se udružujemo, kako ne bi dozvolili da socijalisti ponovo dodju na vlast u Kragujevcu,, , rekao je Radić.

Komentarišući ovu izjavu novi poverenik Demokratske stranke u Kragujevcu, do juče najbliži saradnik Borivoja Radića, Aleksandar Radosavljević bio je odlučan u tvrdnji da iza zahteva za ujedinjenjem ne stoji volja birača koji podržavaju Demokratsku opoziciju Srbije (DOS) u kojoj nema Srpskog pokreta obnove, već lični interes i za kratko vreme stečene pribvilegije, koje po njegovoj oceni nisu male.

Činjenica je da su predstavnici lokalne demokratske vlasti koju su gradjani Kragujevca branili pre tri godine 87 dana vrlo brzo prihvatili blagodeti koju donose funkcije, postajući nezainteresovani za promene za koje su se i te kako zalagali, protestujući po kiši i snegu zajedno sa Kragujevčanima. Udobnost fotelja i udobnost blagodeti položaja gradskog funkcionera, koja posebno dolazi do izražaja u Kragujevcu, gradu koga nazivaju ,,dolinom gladi,, , ubrzo su uticali da predstavnici nove demokratske vlasti vrlo brzo zaborave da gradjani na poslednjim izborima nisu glasali za Koaliciju Zajedno, već protiv komunista i režima Slobodana Miloševića. Zato su na vest o formiranju koalicije ,,Za Kragujevac,, odmah stigle ocene do juče partijskih drugova da je u pitanju ,,finansijska koalicija,, i da su nekim lokalnim funkcionerima važnije privilegije od smene Milosevića.

Sva predizborna obećanja da će na funkcije doći najbolji i najkvalitetniji, bez obzira na partijsku pripadnost, ubrzo su pala u vodu. Partijske ljude zamenili su partijski ljudi, a moto ,,važno je da je naš čovek,, , do kraja isteka mandata potpuno je sproveden.

I pored spremnosti da slede partijsku disciplinu gradskim funkcionerima ne male probleme zadavala su predizborna naredjenja iz Beograda koja su često padala iz vedra neba i bila su potpuno suprotna sa lokalnim zajedničkim intersima koalicionih partnera, odnosno članova SPO i demokrata. Trebalo je svih ovih dana izvoditi pravu akrobatiku da bi se s jedne strane sačuvao ,,mir u kući,, i sa druge status ,,disciplinovanog člana stranke,, . U tome se, sa velikom mukom uspevalo do prošle nedelje, kada je pred izbore čaša prelivena. Čekajući poruke iz Budve, odnosno iz Beograda, neki su postali isuviše nestrpljivi i odlučili da se ujedine za lokalne izbore i osnuju Koaliciju "Za Kragujevac", svesni, kako sami kažu, svih posledica koje slede.

Kršenje partijske disipline se ne prašta. Odmah po donošenju odluke o formiranju "Koalicije za Kragujevac", predsedništvo Demokratske stranke je odlučilo da raspusti Gradski odbor uz upozorenje da će svako od članova stranke, ko se nadje na nekoj drugoj izbornoj listi, osim na izbornoj listi Demokratske opozicije Srbije, biti isključen iz DS. Svi potpisnici odluke o formiranju nove koalicije na lokalnom nivou ostali su odlučno da brane svoj stav, čak i po cenu da budu isključeni iz stranke. Da li će takva odluka i stići iz vrha stranke, ostaje da se vidi.

Na mitingu koji je početkom septembra organizovao pokret ,,Otpor,, u Kragujevcu sa zahtevom da se ujedini opozicija zajedno su se pojavili gradonačelnik Veroljub Stevanović (SPO) i predsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke (DS) Borivoje Radić, što je bilo propraćeno aplauzima, ali i zvižducima onih gradjana koji se nisu slagali sa konstatacijom Stevanovića, da onaj ko želi da bude sa Koalicijom ,,Za Kragujevac,, taj je za svoj grad, a ko je za ,,neke liste i listice DOS-a, BOS-a, taj ne misli za Kragujevac, već misli o sebi,, .

O čemu zapravo misle gradjani Kragujevca? Većina, skoro 70 procenata stanovništva jedva sastavlja kraj sa krajem. Bez posla je 20. 276 ljudi,

na plaćenom se nalazi oko 25.000 ljudi sa mesečnim primanjima od 20 nemačkih maraka. U gradu je smešteno oko 13.000 i raseljenih lica i izbeglica, a za one koji su ostvarili pravo na mesečne pakete hrane i sredstava za higijenu ,,porcija je sve manja,, a dodela te pomoći sve neizvesnija. U gradu živi 30.867 penzionera, od kojih čak 60 procenata ima najniže penzije sa kojima ne može da sastave kraj sa krajem.

U fabrici Zastava automobioli koja je pre raspada Jugoslavije proizvodila 220.000 automobila, u ovoj godini je za sedam meseci proizvedeno 8.702 automobila. Taj ,,uspeh,, je obeležen konferencijom za novinare na kojoj je rečeno da je to najveća proizvodnja ostvarena u tom periodu od raspada Jugoslavije. Od ukupno 11.685 zaposlenih radnika, u fabrici je na radnim mestima oko 4.500 radnika, dok većina nije godinama ušla u fabriku. Oni su morali specijalizovane alate i uredjaje da zamene tezgama na buvljacima, dilerišu na pijaci ili preprodaju benzin stojeći ceo dan na ulici. Pri tome sigurno ne zaboravljaju kako su živeli devedesetih godina i svesni su kakav je njihov položaj danas.

Dileme više nema. Sva prazna obećanja su istrošena. A kese sa šećerom i obveznice za dečji dodatak, koje ovih dana dele socijalisti, a čija naplata znači veliko poniženje i čekanje, više nemaju nikakvog efekta. Prag siromaštva je takav, da dosad često uspešne metode vlasti da prikaže blagostanje i i brigu za običnog čoveka, dovode do kontraefekta.

I na kraju, predstojeće izbore, Kragujevac dočekuje sa negativnom stopom prirodnog priraštaja. U 1998. godini rodjeno je 1.698 beba, a iste godine umrlo 1.883 Kragujevčana. Koliko njih je otputovalo na Novi Zeland ili u Kanadu niko ne zna. Koga to još interesuje?

Olivera Tomić (AIM)