OEBS - Mission impossible

Tirana Aug 31, 2000

Tirana, 31.08.2000

Ured OEBS-a za Demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) otvorio je

  1. avgusta u Tirani svoju Misiju monitoringa lokalnih izbora zakazanih za
  2. Oktobar, izjavljujući da će biti nepristrasna, neutralna i profesionalna. Naredni lokalni izbori će biti važan test ne samo zbog njihovog rezultata, već čini se više zbog načina njihovog odvijanja u zemlji gde se obično izbori osporavaju.

Misija osmatranja OEBS-a, započinje svoju aktivnost na jednom veoma teškom terenu, gde će osim osmatranja morati da se brani od oštrih kritika opozicije koja je proglasila Misiju ODIHR da je stala na stranu Vlade pred predstojeće izbore. Nekoliko dana pre uspostavljanja Misije ODIHR-a, predsednik Demokratske partije, glavne partije opozicije, Sali Berisha je u susretu sa šefom OEBS-a u Albaniji, ambasadorom Gertom Ahrensom, rekao jasno da njegova partija smatra ODIHR kao stranu koja je stala uz Vladu.

Ovaj stav opozicije stavlja u veoma težak položaj OEBS u vezi sa mogućnostima za vršenje monitoringa i pružanja pomoći u procesu lokalnih izbora koji će se u Albaniji održati 1. Oktobra ove godine. Njegova Misija posredovanja u rešavanju konflikata između dve glavne partije - Socijalističke koja rukovodi vladinom koalicijom i Demokratske partije u opoziciji, može se klasifikovati bez doterivanja kao nemoguća Misija zbog stepena teškoća i komlikovanosti konflikta u albanskoj politici.

Od kada je obznanjeno da će ODIHR vršiti monitornig lokalnih izbora u Albaniji, Demokratska partija je iznela zahtev da tim monitoringom upravlja Savet Evrope, a ne OEBS i ODIHR. Argument opozicije je bio da ODIHR nije specijalizovan za vršenje monitoringa lokalnih izora i da to može bolje da uradi Evropski Kongres lokalnih autoriteta pri Savetu Evrope. Ali, i OEBS i američki Stejt department posredstvom svog posebnog izaslanika za izbore u Jugoistočnoj Evropi, Roberta Frowika izneli su stav da ODIHR ima iskustva što se tiče lokalnih izbora iz Bosne i da će on biti glavni monitor lokalnih izbora u Albaniji.

U stvari, ne tako prijateljska osećanja Demokratske partije prema ODIHR-u u Albaniji su stara i datiraju još iz 1996. godine, još od kada je ODIHR ocenila da su parlamentarni izbori održani maja te godine u Albaniji bili izmanipulisani, u vreme kada je na vlasti bila Demokratska partija i predsednik Berisha. Iako se našao u teškom položaju zbog međunarodnih kritika, Berisha se branio i čak napao - optužujući deo posmatrača ODIHR da su marksisti -lenjinisti, koji su imali veze sa komunističkim režimom Envera Hoxhe. Ova priča nije ni danas zaboravljena i Berisha je pominje kao argument protiv ODIHR-a.

U jesen 1996. godine, nekoliko dana pre lokalnih izbora ODIHR se povukao iz procesa monitoringa pošto je Vlada htela da ograniči broj njenih posmatrača. To je zaoštrilo još više odnose među njima.

Tokom krize iz 1997. godine, posebni izaslanik OEBS-a u Albaniji, Franc Vranicki postao je nekoliko puta objektom oštrih kritika od strane desne štampe. Sada nakon tri godine štampa Demokratske partije, iako više ne pominje Vranickog, osuđuje ulogu OEBS-a na izborima 1997. godine i smatra da je ona išla u prilog socijalista.

Napokon, ODIHR je izvršio monitoring i Referenduma za Ustav Albanije novambra 1998. godine i proglasila ga valjanim, u vreme kada ga je opozicija proglasila nevažećim i odbila da prizna usvojeni Ustav. Predstavnici Demokratske partije su poslednjih dana izjavljivali da Misija OEBS-a još uvek nije objavila definitivni Izveštaj u vezi Referenduma za Ustav. Ali, OEBS je to odbacio i izjavio da je Izveštaj završen još 1. februara 1999. godine i da se veoma lako može pronaći na Internetu.

Dinamika izbornog i političkog procesa u Albaniji pokazuje da alergija Demokratske partije ne postoji samo prema ODIHR-u, već i samom OEBS-u. U stvari, odnosi sa OEBS-om nisu nikada bili dobri, još od vremena uspostavljanja Misije OEBS-a u Albaniji nakon martovskih nemira 1997. godine. Nakon parlamentarnih izbora održanih jula 1997. godine, na kojima je Demokratska partija izgubila vlast, na Misiju OEBS-a se gledalo sa još više nepoverenja od strane ove partije u opoziciji. Za to vreme Misijom su rukovodila dva ambasadora, Holanđanin Daan Everts, koji je sada šef OEBS-a u Prištini i Nemac Gert Ahrensa koji je došao u Tiranu nakon bogatog iskustva u arbitriranju oko etničkih konflikata u Skoplju. Stilovi dvojice ambasadora su bili različiti, ali ni otvoreni i javni stil Evertsa, ni uzdržani i zatvoreni stil Ahrensa izgleda da nisu uticali na olakšavanju stepena teškoća delovanja te Misije u Albaniji. Ahrens se pridržavao poznatog diplomatskog principa da se reaguje samo u važnim i neophodnim slučajevima, ali oni su bili toliko brojni u Tirani, da je on bio primoran da iskoči iz svoje suzdržane prirode.

Političke konflikte koje je Misija OEBS-a trebala da prebrodi, povećali su se posebno u ovoj godini, koja je i godina lokalnih izbora i gde se na svakom koraku izbornog procesa, počev od stvaranja izbornog zakona, glasačkih lista, Centralne izborne komisije, lokalnih izbornih komisija itd., suočila sa velikim problemima i sudarima. Misija OEBS-a je uspela da okupi za isti sto eksperte svih političkih partija, kako bi zajedno sa međunarodnim ekspertima sastavili novi izborni kod. Međutim, na kraju ovog rada, predstavnici Demokratske partije su napustili ovaj sto optužujući međunarodne eksperte da pomažu Vladi, osporavajući i izborni zakon i stvaranje Centralne izborne komisije u kojoj nemaju svog predstavnika. Koliko je težak rad Misije pokazuje i činjenica da je OEBS bio primoran da stvori široku mrežu na čitavoj teritoriji Albanije, od Juga do Severa, svojim regionalnim uredima. Do sada je otvoreno deset regionalnih ureda OEBS-a u raznim albanskim gradovima, brojka koja za jednu malu državu kao što je Albanija govori o visokom stepenu teškoća i velikoj zabrinutosti OEBS-a zbog mogućeg eskaliranja situacije. Međutim, ova iskazana briga za proširenjem prisustva ureda u celoj Albaniji nije gledana blagonaklono od strane desnih opoziconih partija, čak je jedan od njih, predsednik Demohrišćanske partije Zef Bushati kritikovao OEBS da pokušava da vlada Albanijom putem ovih regionalnih ureda. U stvari, protezanje delatnosti OEBS-a na celoj teritoriji zemlje i otvaranje njegovih dodatnih ureda u drugim gradovima, predviđeno je jednim posebnim članom u Memorandumu o razumevanju potpisanog od strane albanske Vlade i OEBS-a 29. maja 1997. godine.

  1. juna, rukovodioci lokalnog ogranka Demokratske partije u južnom gradu Đirokastri izbacli su sa Konferencije za štampu predstavnike OEBS-a, nazivajući ih spletkarošima i spekulativnim turistima. 3. jula, predsednik Omladinske organizacije Demokratske partije, optužio je predstavnike OEBS-a u severnom gradu Skadru da su korumpirane osobe koje sarađuju sa Vladom.

Opozicija je nastojala da kritikuje OEBS u pravcima za koje smatra da je osetljivo za desno albansko političko javno mnjenje. Tako, jedna od glavnih optužbi je bila i ta da na Misiju OEBS-a utiču komunistički i marksističko-lenjinistički elementi.

Još jedna optužba bila je da OEBS ugrožava suverenitet zemlje. Berisha je na nekoliko konferencija za štampu oštro kritikovao ''neimenovane guvernatore Albanije'' koji kvare izborni proces. Iako nije spomenuto neko ime, u albanskoj politici je shvaćeno da je jedan od glavnih kritikovanih ambasador OEBS-a. U društvu kakvo je ovo albansko, gde recidivi izolacionizma ne samo da su živi, već i upotrebljivi u nižim slojevima populacije, veoma ih je lako iskoristiti od strane političkih rukovodilaca da bi se podsticali određeni oblici ksenofobije prema strancima. U aktulenoj izbornoj kampanji u Albaniji to je toliko prisutno da je primoralo šefa Misije OEBS-a Ahrensa da se u svom govoru održanom povodom 25-godišniice Helsinške povelje, na ceremoniji kojoj su prisustvovali i predsednici partija pozicije i opozicije, obrati njima sa porukom da moraju da promene tradicionalne koncepte suvereniteta i da kada vide strance, za koje izgleda da se mešaju u poslove zemlje, ne zaborave da se nalaze u dobrom i pravom društvu. Snažnu poruku je političkim snagama Albanaca uputila i američki državni sekretar Medlin Olbrajt koja je 23. avgusta na zajedničkoj Konferenciji za štampu u Vašingtonu sa albanskim premijerom Ilirom Metom zatražila od njih da sarađuju sa OEBS-om i ambasadorom Ahrensom.

Nakon skoro četiri godine njenog uspostavljanja u Albaniji, Misija OEBS-a koja je odigrala jednu istinski pozitivnu ulogu u nastojanjima za stabilizaciju situacije i dalje se nalazi u poziciji Sizifa, gurajući kamen konflikta pozicija - opozicija na vrh planine ili brda rešenja, ali čim stigne tamo, taj kamen se ponovo skotrlja dole. Albanija se nalazi pred dva velika iskušenja, lokalnim izorima na jesen i parlamentarnim izborima sledeće godine. Ali, i nakon ovih ne tako lakih izbora, čini se da će albanskoj politici biti potrebno prisustvo i velika nastojanja Sizifa - OEBS-a.

AIM Tirana, Besim VORPSI