Od lokalnih izbora do referenduma za vanredne iznore

Skopje Aug 19, 2000

U Makedoniji je u jeku predizborna kampanja za lokalne izbore koji ce se odrzati 10 septembra. Visoke temperature nisu prepreka za intenzivne aktivnosti politickih partija.

AIM Skopje, 18.08. 2000

Jedanaestog avgusta je oficiijalno zapocela jednomesecna predizborna kampanja makedonskih politickih partija za lokalne izbore, ciji ce se prvi krug odrzati 10 septembra. Biraju se gradonacalnici u 123 jedinice lokalne samouprave (po vecinskom principu) i 1720 savetnika za opstinske savete (po proporcionalnom principu sa partiskih listi).

Ali, prave predizborne aktivnosti su zapocele jos tokom maratonskih junsko-julskih sednica parlamenta na kojima na dnevnom redu su bila vruca pitanja poput usvajanja Zakona o visokom obrazovanju i reforme drzavne uprave, najnovija rekonstrukcija vlade. Parlament je tokom tih sednica trebao raspravljati i o novom zakonu o lokalnim izborima. Ministarstvo pravde je cak tekst zakona uneo u proceduri, cime je resorni ministar tim povodom pozvao pretstavnike svih relevantnih politickih partije na konsultacije povodom predlozenih varijanti u radnom tekstu zakona. Nakon prvih reakcija opozicionih partija, da pozicija novim zakonom zeli sebi omoguciti pobedu na pretsojecim lokalnim izborima, konfuzije koja je nastala na relacijama ministarstvo pravde i vlada - parlament - opozicione partije, stvar u soje ruke uzeo je predsednik parlamenta Savo Klimovski koji je lokalne izbore raspisao za 10 septembar. Opozicija je na kraju to proglasila "jeftinim stosom zavodjenja" da bi se ona zamajala i nespremna usla u predizbornu kampanju tokom vruceg avgusta. Kako sada stoje stvari opozicija je od prvog dana kampanje krenula punom parom, dok pozicija zasad kao i da ne ucestvuje u kampanji.

Ujedinjena opozicija koju cine Socijal demokratski savez Makedonije (SDSM), Liberalno demokratska partija (LDP), Liga za demokratiju(LD) i Socijalisticka partija (SP), koja na izborima ide sa zajednickim kandidatima za gradonacalnike i listama za savetnike u 102 opstine, od samog pocetka krenula je motom "Ovo nisu obicni lokalni izbori. Ovo je referendum", misli se na referendum za vanredne parlamentarne izbore. Drugim recima "da se stavi kraj ekonomskom, socijalnom, kulturnom i moralnom propadanju Makedonije". Na promociji izbornog programa ujedinjene opozicije lider SDSM Branko Crvenkovski rekao je: "Nek ovi izbori oznace pocetak jednog novog, drugacijeg, uspesnijeg, boljeg vremena. Nek pobeda na ovim izborima u koju duboko verujem bude jedna golema pobeda makedonskog naroda bas u duhu naseg slogana – zajedno slozno, zajedno odlucno, zajedno dostojanstveno, zajedno za Makedoniju'.

Partije koje nisu usle u ujedinjenu opoziciju, poput Demokratskog saveza (prisutan na izborima u 35 opstina), VMRO (Prava makedonska reformska opcija) i staro novih liberala, zasad kao da prakticiraju "verbalnu gimnastiku" u stilu: "Ne nudimo fasade, vec principe", tvrde da pozicija vrsi pritisak na njihove kandidate i aktiviste, objavljuju rat "golubovima, orlima, lavovima i lavicama, ali i sleperima" (aluzeje na partiske simbole pozicionih partija i njihove umesanosti u sverc). Ostale, manje opozicione partije poput "koalicija levih snaga" (4 komunisticke partije), Demokratske partije Srba u Makedonije i slicnih su na marginama kampanje.

Medjunacionalni odnosi se zasad ne koriste toliko kao na ranijim predsednickim i parlamentarnim izborima. SDSM koji se opekao na antialbanskom fonu svoje predsednicke kampanje, sada "hladi jogurt", Albance i ne pominje. Tek neke od novih i manjih partija upotrebljavaju retoriku SDSM sa ranijih izbora, dok Demokratska partija Makedonije zeli i ovom prilikom promovirati sebe u zastitnika Makedonaca u Zapadnoj Makedoniji po terku nekadasnjih srpskih politickih partija na Kosovu. Zestoku bitku oko Albanaca zasad medjusobno vode poziciona Demokatska partija Albanaca i opoziciona Partija za demokratski prosperitet

Pozicija zasad lokalnim izborima prilazi hladnokrvno, Jos pre pocetka kampanje pretstavnici partija koje cine vlast pomirljivo su tvrdili da i nije tragedija ukoliko izgube lokalne izbore. Lideri dveju makedonskih partija su na pocetku kampanje bili izvan zemlje - predsednik VMRO-DPMNE i premijer Georgievski na odmoru na grckom ostrvu Krf, gde je boravio i lider Demokratske alternative Vasil Tupurkovski koji je zatim otisao u jednu kardio-vaskularnu kliniku na operaciju. On ce prakticno biti u SAD do kraja kampanje, mozda i zavrsetka izbora.

Najaktivnije zasad su zene. One i njihove organizacije na lokalnim izborima vide sansu za ulazak na mala vrata u politici. Njih je malo u rukovodstvima partija i u parlamnetu, u vladi je samo jedna ministrica. "Zenski lobi" je naterao 12 najvecih partija da potpisu deklaraciju da ce na izborima imati najmanje 30 procenata zena, cega su se one delimicno drze. Primera rardi albanske partije imaju 6 kandidatkinja za gradonacalnike (jedna od njih je glavni opozicioni kandidat u "glavnom gradu Albanaca u Makedoniji" – Tetovu!). Ovih dana pocinje prava ofanziva "zenske propagande": 30 000 instruktora Saveza zenskih organizacija mobilisu zene da izadju na izbore, krece vise medijskih kampanja sa istim ciljem.

Inace lokalne izbore ce biti promatrani kao retko koji. OBSE ima oko 200 promatraca, strane ambasade i domace nevladine organizacije jos toliko, a samo koalicija "Gradjani za gradjane" tvrdi da ce na izborima imati hiljadu i par stotina posmatraca!

AIM Skopje

ISO RUSI