Rat za mobilnu prevlast

Zagreb Aug 19, 2000

Aim, Zagreb, 19.8.2000.

Oni su coca-cola i pepsi hrvatskih mobilnih komunikacija: vrlo slični a ipak različiti, i u stalnom ratu za prvo mjesto na ljestvici omiljenih i uspješnih. Dva hrvatska GSM operatera, stariji Cronet i mlađi VIPnet, već nekoliko mjeseci vode nesmiljenu bitku za nove korisnike mobilnih telefona, odnosno širokog spektra usluga koji svaki od operatera nudi. Prije samo nešto više od godinu dana, mobitelom se u Hrvatskoj služilo oko 120 tisuća korisnika. Danas je ta brojka šest puta veća, prosječno svaki sedmi (prema nekim statistikama, sada već svaki šesti) stanovnik Hrvatske posjeduje mobitel, a koliko je ovaj segment tržišta interesantan i propulzivan govori i nedavna preporuka Vijeća za telekomunikacije upućena hrvatskoj Vladi, u kojoj predlažu raspisivanje natječaja za koncesiju trećem GSM operateru. Ima li mjesta za njega?

U državi u kojoj dnevno bez posla ostaje 300 ljudi, njih više od 1100 kupuje svoj prvi mobitel i ulazi u svijet globalnih komunikacija. Analitičari i ekonomisti ukazuju na prividne nelogičnosti koje vladaju hrvatskom ekonomijom: nije, naime, moglo nezamijećenom proći činjenica kako u siromašnoj zemlji poput Hrvatske, gdje je bruto-proizvod od 4500 dolara po glavi stanovnika, prosječni korisnici mobitela iz vlastitog dohotka godišnje odvajaju oko tisuću dolara. No, možda je baš ovaj podatak ključan za razumijevanje nelogičnosti suvremenog svijeta: dok je s jedne strane pitanje dana kada će razvijeni dio svijeta umjesto odlaska u trgovinu kruh kupovati mobitelom, ili vlastiti stroj za pranje rublja programirati putem mobitela iako su stotinama kilometara udaljeni, siromašnija polovica svjetskog stanovništva još uvijek nije obavili ni svoj prvi razgovor uz pomoć fiksnog telefona.

Unatoč još uvijek teškoj post-ratnoj zbilji i nesaniranim ekonomskim katastrofama, nastalim kao posljedica desetogodišnje autokracije Franje Tuđmana i njegove kriminalne elite, razvoj mobilnih komunikacija u Hrvatskoj najavljuje potpuno nove trendove u cijelome društvu. Telekomunikacijska se industrija u cijelome svijetu razvija neslućenim brzinama, a posljedice toga razvoja vidljive su i na ostalim gospodarskim granama. Stupanj razvijenosti telekomunikacija u nekoj državi postao je mjerodavnim pokazateljem opće ekonomske snage. Hrvatska, koja je prije samo dvije godine bila na evropskom začelju po broju korisnika mobilnih telefonskih uređaja, u kratkom se vremenu vinula ka sredini ljestvice.

Na osnovu dosadašnjih pokazatelja, pretpostavke su još optimističnije: računa se da će samo do kraja ove godine više od 20 posto stanovnika Hrvatske biti opskrbljeno nekom vrstom mobilnog uređaja. Za Hrvatsku to znači stotine novih radnih mjesta, značajno animiranje nekoliko vrsta proizvodnih i uslužnih djelatnosti, a time i nužnu decentralizaciju privredne, ali i političke moći. Prijedlog za raspisivanje natječaja za koncesiju trećem GSM operateru, koji bi na mobilno-komunikacijsku scenu Hrvatske trebao stupiti 2002. godine, a s radom započeti 2003., ustvari je i pokazatelj planiranog razvoja cjelokupnog društva, odnosno očekivanog rasta BDP-a kao najboljeg pokazatelja bogatstva, jednako pojedinca kao i društva. Zoran primjer djelovanja zdrave konkurencije moglo bi biti i tržište tiskovina: već sada postoji pet luksuznih magazina s područja telekomunikacija, a ni ostale tiskovine, kao i drugi mediji - televizije, radija, internet... ne prolaze loše s obzirom na novac koji u cilju vlastite promocije troše postojeći GSM operateri.

Zbog svega navedenoga, borba za prevlast koja se vodi između Croneta i VIPneta stoga nije nimalo iznenađujuća, a mnogi je smatraju itekako dobrodošlom. Njihovo tržišno natjecanje ustvari je prva prava bitka dviju kompanija i njihovih proizvoda. Sredstva se ne biraju: marketing, cijene, kadrovi... sve je u igri, a svaki se, pa i najmanji propust skupo plaća. Cronet je u sastavu Hrvatskih telekomunikacija, donedavno tvrtke u stopostotnom vlasništvu države. I dok se čelništvo Hrvatskih telekomunikacija brinulo o djelomičnoj privatizaciji cijele kompanije, uz brojna nesretna uplitanja najvišeg državnog vrha, na scenu je stupio VIPnet i konkurentnim ponudama im ispred nosa oteo stotine tisuća potencijalnih mušterija. Naime, dok je bivša vlast, uz brojne svađe i silna lobiranja, napokon prodala 35 posto dionica Hrvatskih telekomunikacija njemačkom Deutsche Telekomu, kao jedan od njihovih sektora Cronet je bio prisiljen na privremenu stagnaciju.

Istodobno je na tržište uzjahao VIPnet, danas u većinskom vlasništvu austrijskog Mobilkoma, dok ostatak vlasništva dijele američka kompanija Western Wireless International, te tri domaće tvrtke: Večernji list, Croatia osiguranje i Ingra. Uvevši do tada na domaćem tržištu nepoznatu pre-paid uslugu te svojim marketingom ciljajući prvenstveno na mladež, ali i na poslovne ljude, činjenicom da se njegovim uslugama u manje od godinu dana počelo služiti 300.000 korisnika, VIPnet je višestruko premašio svoje najoptimističnije planove. Štoviše, prije nekoliko tjedana, donedavni direktor VIPnet-a Boris Nemšić na svojoj oproštajnoj press konferenciji slavodobitno je izjavio kako je ova tvrtka brojem korisnika prestigla Cronet, koji komercijalno djeluje četiri puta duže, odnosno četiri godine. Nemšić nije uspio doputovati ni do Beča i zasjesti u fotelju generalnog direktora Mobilkoma, mjesto koje je nesumnjivo dobio zbog uspjeha VIPnet-a, a iz Croneta su krenuli u osporavanje njegovih tvrdnji, odlučivši po prvi put javno iznijeti brojke korisnika mobitela: 180.000 stalnih korisnika (post-paid), 120.000 korisnika pre-paid servisa Simpa te još 90.000 pretplatnika Mobitela (analogne mreže).

Svoju prevlast na hrvatskom tržištu mobilne telefonije Cronet potkrepljuje podatkom o većem broju pretplatnika. Oni tvrde kako se stalni pretplatnici jedina važna osnovica za izračunavanje uspješnosti ovakvih kompanija, pogotovo stoga što pre-paid korisnici fluktuiraju iz jedne u drugu mrežu, odnosno od jednog do drugog operatera zbog nepostojanja ugovora niti bilo kakve papirologije. S druge strane, u VIPnet-u, koji ima 200.000 pre-paid korisnika i duplo manje stalnih pretplatnika, tvrde da su pre-paid korisnici itekako važan pokazatelj uspješnosti operatera, a da je i zarada od takvih korisnika mnogo veća jer je cijena po minuti razgovora za njih mnogo veća, a nema troškova slanja računa i opomena niti čekanja da svoje račune plate. Ipak, kolika je stvarna zarada pojedinih operatera još uvijek se krije: Hrvatske telekomunikacije su objavile da im je prošlogodišnja čista dobit bila oko 150.000 milijuna njemačkih maraka (iako su imali duplo manje korisnika nego danas), a najveći dio zarađen je upravo na Cronetu. Očekivani drugi krug privatizacije ove tvrtke, planiran za svibanj iduće godine, vjerojatno će otkriti i stvarni profit. Što se VIPnet-a tiče, oni tek očekuju dobit, ali umjesto planiranih tri ili četiri godine za pokrivanje ulaganja, očekuje se da će već iduće godine, dakle samo dvije godine od početka komercijalnog poslovanja, početi ostvarivati i profit.

Osim povećanja broja korisnika, odnedavna je započeta još žešća bitka kvalitetom usluga, od kojih su brojne besplatne. Čak i one koje se naplaćuju višestruko su pojeftinile, baš kao i sami GSM aparati: dok je prije tri godine priključak i aparat osrednje kvalitete prosječno koštao 1400 DEM, danas se vrlo kvalitetan aparat, zajedno s priključkom i besplatnim minutama telefoniranja dobije za 400 DEM. Oni koji se odluče biti višegodišnji korisnici nekoga od dva operatera i s njime potpišu ugovor, mogu proći i jeftinije. Među tako niskim cijenama borba se sada vodi i za što bolju pokrivenost signalom, koja ni kod jednoga operatera nije zadovoljavajuća: dok se Cronet hvali s 95 posto pokrivenosti teritorija, VIPnet ističe 90-postotnu pokrivenost stanovništva. Dolazi i do "nelojalne konkurencije" - VIPnet nudi obilje besplatnih minuta razgovora Cronetovim post-paid korisnicima prijeđu li k njima! A pred početak turističke sezone, koja je ove godine u Hrvatskoj itekako uspješna, oba su operatera zaključili brojne roaming ugovore i značajno pojačali signal i povećali pokrivenost duž jadranske obale i po otocima. Ne bez vraga: broj korisnika usluga svakoga od operatera tijekom ljetnih mjeseci je (najmanje) udvostručen. Stoga se pretpostavlja da je nedavno 'puknuće' Cronetove mreže, koje je trajalo tek sedam sati ali usred sezone i na početku vikenda, prouzročilo tvrtki nekoliko stotina tisuća maraka gubitka, naravno - u korist VIPneta.

Osim borbe za GSM korisnike, nuđenja sve kvalitetnijih i raznovrsnijih usluga te iščekivanja trećeg operatera, Hrvatska se nalazi pred još dvije bitne odluke koje će značajno utjecati na razvoj mobilne telefonije: pred već spomenutim drugim krugom privatizacije Hrvatskih telekomunikacija (a time i Croneta), te pred prelaskom na sustav UTMS-a, odnosno na ponudu treće generacije mobilne telefonije. Samo raspodjela tih koncesija državi bi mogla donijeti pola milijarde maraka, a obadva se postojeća operatera planiraju proširiti i na to tržište. Kakva god bila mobi(te)lna hrvatska budućnost, nema sumnje da će u njoj najbolje proći korisnici. A činjenicu da je onih deset posto dionica VIPneta, koje su u vlasništvu Večernjeg lista, ustvari u vlasništvu Pave Zubaka, hadezeovog dilera automobilima protiv kojega se sada vodi istraga zbog financijskih makinacija - nitko niti ne spominje.

Milivoj Đilas