Zabranjeno sudjenje po zakonu

Podgorica Jul 16, 2000

Nova čistka

Skupština Srbije je protivzakonito razrešila 19 uglednih sudija, opredeljujući se za ogoljenu represiju umesto dosadašnjih malo suptilnijih pritisaka na pravosudje

AIM, Podgorica, 16. 7. 2000.

(Od dopisnika AIM iz Beograda)

Skupština Srbije je 12. jula jednim potezom sa posla je izbacila 19 uglednih sudija iz Beograda i Požarevca (rodnog mesta Slobodana Miloševića). Ministar pravde Dragoljub Janković negirao je da su sudije smenjene zbog opozicionog opredeljenja. ,,Zakon dozvoljava da sudije budu članovi svih stranaka i niko zbog toga nije razrešen, niti će biti. Reč je samo o eventualnom delovanju u svojstvu nekih rukovodećih faktora u tim strankama ili nekom delovanju koje je nespojivo sa sudijskom funkcijom,, , rekao je Ministar, inače istaknuti član Jugoslovenske levice, stranke Miloševićeve supruge Mire Marković. Janković nije bio sasvim neprecizan: najveći broj smenjenih sudija nisu bili ni članovi partija, niti politički angažovani.

PRESUDA BEZ TUŽBE: Prvi na listi razrešenih je Miroslav Todorović, sudija Okružnog suda u Beogradu sa 35-godišnjim stažom, jer ,,kao član takozvane organizacije Otpor istupa u javnosti, mada mu je poznato da ova organizacija nije registrovana kod nadležnih državnih organa i da sprovodi aktivnosti koje imaju za cilj promenu državnih organa vlasti vanustavnim putem,,. Razrešeno je, zatim, 13 sudija koje su se suprotstavile pokretanju postupka za Todorovićevo razrešenje. Najuren je sudija Opštinskog suda u Požarevcu zato što je u tom gradu 9.maja ,,učestvovao na mitingu kojeg su organizovale opozicione političke stranke,, , pa onda okružni javni tužilac u Požarevcu koji se, prema obrazloženju, bavi ,,poslovima privatnog preduzetništva kao i drugim privatnim poslovima kojima se stiče profit,,

Precizan zakonski postupak razrešenja sudija je prekršen skoro u svim detaljima. ,,Ja ni do danas nisam obaveštena da sam razrešena. O smenjivanju me je konspirativno obavestila jedna žene iz uprave, koja mi je rekla ko je na spisku za odstrel sačinjenom u Ministarstvu pravde,, , kaže za AIM razrešeni sudija Drugog opštinskog suda u Beogradu Gordana Mihajlović, dodajući da je stvar izvedena kao da je ,,doneta presuda, a da prethodno nije podneta ni tužba,,.

POP BEZBOŽNIK: Same sudije, nerežimska strukovna udruženja i opozicione stranke jednoglasno su ocenili da je reč o ogoljenoj represiji i o konačnom slomu pravosudja. ,,Do pravog sunovrata sudstva došlo je posle izborne kradje 96. godine. I do tada su se dešavale razne stvari, ali je ipak bilo neke granice, pritisci su bili uvijeni. Medjutim, kako se glavnim realizatorima izborne kradje - tadašnjem predsedniku Prvog opštinskog suda u Beogradu a sadašnjem ministru pravde Dragoljubu Jankoviću i predsedniku Vrhovnog suda Srbije Balši Govedarici nije ništa desilo – naprotiv - krenulo je pravo divljaštvo,,, kaže Gordana Mihajlović, dodajući da sad sudove vode upravo ljudi koji su krali: ,,Jasno je kakva će biti crkva ako je pop bezbožnik,,.

KRAJNJA MERA: Pre nego što je počeo da deli otkaze sudijama, režim je nastojao da sredi stvari drugim merama. Poznato je recimo da su plate u pravosudju izuzetno niske (oko 150 DEM). Ako sudija ne može sam da reši stambeno pitanje, nego mu to može rešiti samo sud, odnosno Ministarstvo koje daje pare – iskušenja će neminovno biti velika. Više ne važe kriterijumi dodeljivanja stanova na osnovu godina staža, nemanja stana, broja članova porodice – sad se to rešava isključivo po zaslugama. O stanovima se direktno pregovara – ako tako i tako završiš taj predmet, dobićeš stan. U Prvom opštinskom sudu, na primer, koji izmedju ostalog pokriva opštinu Stari Grad gde su sedišta najvažnijih beogradskih medija – skoro svima je rešeno stambeno pitanje. U Četvrtom sudu, zaduženom za poslove izvršenja, vrlo je malo sudija dobilo stan. Sudovima se manipuliše na raznovrsne načine. Nekom je, recimo, u interesu da odredjeni sudija rešava njegov predmet. Pošto postoji redosled kojim se predmeti rasporedjuju po sudijama, nastoji se predati tužba onda kad je na redu odgovarajuća ličnost. Ako tajming ne bude najbolji, pa predmet ipak dobije neki nepotkupljivi sudija – predmet će mu jednostavno biti oduzet i predat nekom drugom.

TASTERI: Naravno, sudije koje su pokazivale ambicije da sude po zakonu sprečavane su u napredovanju, a često su gurane naniže. Gordana Mihajlivć je16 godina sudila u opštinskom suda, bez šansi da napreduje. Posebno se zamerila presedniku suda kad je, kao njegov zamenik, dala ostavku posle izborne kradje 1996. Tad su joj, dok je bila odsutna, jednostavno prebacili sto u Odeljenje radnih sporova. Meseci i po dana nije htela da sudi. ,,To znači da je rešavanje oko 200 predmeta odloženo za dva-tri meseca, da su mnoge stranke oštećene – i tad su po zakonu mogli da me razreše. Ali, koga više briga za stranke?,,

U Drugom opštinskom sudu jedan nepodobni sudija završio je u vanparničnom odeljenju – što je totalna degradacija. U Prvom opštinskom sudu je njihov kolega poslat u arhiv za pravnu pomoć – što je posao za stručnog saradnika, ne za sudiju. Pronalaženi su i žbirovi koji će nadzirati sudije. Prema svedočenju samih sudija, nekima su oduzeti zapisničari i dovedeni drugi koji su vlastima služili kao ,,taster,,. Istu ulogu imali su ponekad i sudije porotnici – vrlo često penzioneri iz redova SPS koji bi načuljili uši u pauzama za kafu, kad razgovaraju sudije i advokati, registrujući svaku vrstu politički sumnjivog komentara.

Tek će se videti da li će se sudije širom Srbije pobuniti zbog ovog poteza Skupštine – ili će pognuti glavu i moliti Svevišnjeg da i njih ne snadje ista sudbina. Dosadašnje iskustvo pokazuje da ovo nije vreme heroja. Ljudima je nekako više stalo da – ako je moguće – prežive.

Roksanda Ninčić (AIM )