Usred leta pocinje izborna trka
AIM Skopje, 11.07.2000
Izbori za 120 opstina u Makedoniji odrzace se 10. septembra. Ovako je odlucio pretsednik makedonskog parlamenta Savo Klimovski posle niza peripetija oko tajminga ovih izbora. Veliki nesporazum pruzrokovao je zakon o lokalnim izborima donesen u vreme prethodne vlade Socijaldemokratskog saveza (SDSM) zbog prilicno nesrecne odredbe prema kojoj " redovni izbori za clanove saveta i za gradonacelnike se odrzavaju svake cetvrte godine u isto vreme u svim opstinama , najranije 90 dana, a najkasnije 60 dana pre isteka cetvorogodisnjeg mandata". Bas zbog ovoga, petnaesetak dana pre potpisivanja ukaza za raspisivanje izbora, Klimovski je dao do znanja da se izbori mogu odrzati ili 10. ili 17. septembra.
Ovo je prouzrokovalo lavinu negodovanja kod politickih partija, zbog neadekvatnog termina, pre svega zato sto ce morati voditi kampanju usred leta kada su svi na odmoru; po turistickim mestima - u Turskoj, Grckoj, Kipru ili u zemlji. Naime, Zakon o lokalnim izborima predvidja da kampanja pocinje najvise 30 dana pre datuma kada ce gradjani dati svoj glas, sto znaci 10. avgusta. Pravnici tumace da je zakonodavac napravio gresku zato sto ono "najranije 90, a najkasnije 60 dana" znaci da ce se iduci izbori, 2004 godine, odrzati u avgustu , 2008 u julu i tako redom.
Sagledavsi ovu gresku ministar pravde Dzevdet Nasufi je izjavio da ce se pripremiti promena ove odredbe sa ciljem da se omoguci "da se izbori odrze u roku od 90 dana pre isteka mandata gradskih vlasti". O ovome, kako se saznalo, raspravljala je i Vlada, ali ipak do promene zakona nije doslo i Klimovski je raspisao izbore.
Sve partije su reagovale na istovetan nacin. Njihovi portparoli tvrde da su partije spremne za izbore, da je tajming u zakonskom okviru, ali opozicione, uglavnom SDSM, Liberalno-demokratska (LDP) i Partija za demokratski prosperitet (PDP) su reagovale zbog loseg tajminga i otkazivanja promene zakona, a time i mogucnosti za biranje razumnijeg datuma. SDSM i LDP su cak optuzili vlast da ima nameru da napravi izborni falsifikat tempirajuci izbore na datum koji njoj odgovara. Objasnjenje je da opozicija gubi mogucnost za realnu kampanju, da vlast zeli da prikrije svoju nepopularnost (registrovanu i u istrazivanjima javnog mnjenja gde je recimo VMRO-DPMNE upola slabiji nego SDSM sto je objavio Brima-Galup) i da se spasi odijuma naroda koji bi to mogao da pokaze na masovnum skupovima. Aktuelni gradonacelnik Risto Penov, lider Liberalno Demokratske Partije, kandidat opozicionog bloka SDSM, LDP i SP je za dnevni list "Makedonija Denes" izjavio da se boji jedino falsifikata. Ovaj cetrdesetgodisnjak, jedan od favorita za funkciju gradonacelnika Skoplja, sto ce biti njegov drugi mandat, kaze da se moze ponoviti izborni falsifikat kao na pretsednickim izborima. "Promene u izbornim zakonima za clanove izbornih komisija koje je najavila Vlada, a koje su znacile legalizaciju izbornog falsifikata, su na srecu otpale. Sada ce se pokusaj usmeriti na podrucja gde zive nacionalnosti primenom pritisaka i manipulacija. Osim toga, izabrani datum je 10. septembar, vikend tokom kojeg se proslavlja nacionalni praznik 8. septembar, pa ce ljudi biti u turistickim centrima i nece moci da glasaju. Slabi odziv odgovara samo partijama na vlasti" kaze Penov. Slicnu tezu izneo je za jednu skopsku televiziju i pratenik Djordji Spasov iz opozicionog SDSM-a. Vlast, zasad nije reagovala na ovakve tvrdnje, a poslanici iz vladajucih partija uglavnom odgovaraju kratkom replikom "kako za nih, tako i za nas, uslovi su isti".
Politicka scena, uoci izbora, je podeljena na tri bloka. Koaliciju za lokalne izbore objavili su VMRO-DPMNE partija premijera Ljubca Georgijevskog i Demokratska Alternativa, Vasila Tupurkovskog koji i sada zajedno sa Demokratskom Partijom Albanaca, Arbena Xhaferija dele vlast na drzavnom nivou. Drugi blok makedonskih partija su opozicioni SDSM ex-premijera Branka Crvenkovskog, zatim LDP Riste Penova i Socijalisticka Partija Ljubisava Ivanova. Treci blok partija zasad je "u pelenama" ali se vidi na horizontu. Tu ce verovatno uci dve vodece partije Albanaca u Makedoniji DPA i PDP, konfrontirane po pitanju Tetovskog univerziteta. Arben Xhaferi je na proslavi godisnjice ujedinjenja PDPA i NDP u DPA, izjavio da se vode pregovori sa PDP-om, partijom koja u ovom trenutkuima slabiji rejting kod Albanaca ali ima vise poslanika u parlamentu. Okrupnjivanjem ovog bloka, tacnije stvaranjem ovakve izborne koalicije, sto u prevodu znaci podelom kolaca, eliminisace se konfrontacije na glasanju, ali prema nekim analizama to ce znaciti i pretapanje PDP-a u DPA. U trku za lokalne izbore ulaze jos manje novoformirane partije Demokratski Savez eks-ministra za unutrasnje poslove Pavla Trajanova, zatim VMRO, Borisa Zmejkovskog, osnivaca VMRO-DPMNE-a i nekadasnjeg sekretara ove partije, kao i partije Roma i Turaka koje ce voditi bitku u manje brojnijim sredinama.
Do 10-og septembra ne ocekuju se vece turbulencije i promene ovakve izborne slike a jedino sto se moze desiti to je priblizavanje DS-a opozicionom bloku. Lokalni izbori se prema makedonskim zakonima odrzavaju u dva izborna kruga. Drugi ce se odrzati 14 dana posle prvog. Da bi neko postao gradonacelnik u prvom krugu mora da osvoji vecinu glasova onih koji su izasli na glasanje, ukoliko je vise od polovine od ukupnog broja glasaca izaslo da ubace listic u izborne kutije. Ako se to ne desi, onda u drugi krug ulaze kandidati koji su probili cenzus od 10 otsto, tacnije oni koji su dobili najmanje 10 otsto broja glasaca koji su izasli na biracka mesta. Prema iskustvima s prethodnih lokalnih izbora u glavnom gradu, mestu koje se smatra prestiznim jer tu zivi trecina ukupnog broja stanovnika Makedonije, desice se ovo drugo. Naime na proslim izborima u drugom krugu nadmetala su se cak cetvorica kandidata.
Zasad za glavni grad poznata su dva imena kao kandidati - aktuelni gradonacelnik Risto Penov iza koga stoji opoziciona koalicija i eks-premijer grada biznismen Ljupco Nikolovski-Fufo koji je proklamovao nezavisnu kandidaturu, ali dobro upuceni kazu da ce u njegova ledja duvati vetar VMRO-DPMNE-a. Koalicija VMRO-DPMNE - zasad se nije izjasnila o tome ko ce biti njen kandidat, ali spekulacije idu dotle da se kaze da, kad je rec o Skoplju, samo ce formalno kandidovati nekog, a da je njihov istinski kandidat Nikolovski. Ova kombinatorika je navodno izvedena zbog toga sto Nikolovski moze da privuce neopredeljene glasace, a kada se na ovo dodaju simpatizeri i clanovi VMRO-DPMNE-a, DA, DPA i glasovi Roma onda je to sigurna pobeda i pored popularnosti Penova.
AIM Skopje
VALENTIN NESOVSKI