Ekstra profit posvadao partnere

Podgorica Jun 18, 2000

Rat telefonskih provajdera u Crnoj Gori

Pro Monte prijeti da će protiv Telekoma CG i ovdašnje Vlade podnijeti odštetni zahtijev u visini crnogorskog budžeta - pola milijarde maraka. S druge strane stižu prijetnje da bi dosada jedini provajder mobilne telefonije mogao ostati izolovan, odsječen od ovdašnje fiksne telefonije, a samim tim i od svijeta

TXT: U nedjelju 18. juna, od 9 do 11 časova, sve veze izmedu fiksne (vlasnik Telekom a.d.) i mobilne telefonije ( vlasnik Pro Monte GSM) u Crnoj Gori bile su u prekidu. A razlozi dvočasovne obustave komunikacija nijesu bili tehničke, vec isključivo "poslovne" prirode:

"Iskreno žalimo što smo prinuđeni da na ovaj način skrenemo Vašu pažnju na odnos Telekom-a Crne Gore prema Pro Monte-u. Zloupotreba monopolističke pozicije na tržištu fiksne telefonije predstavlja razlog što korisnici naših usluga često nijesu u mogućnosti da ostvare komunikaciju sa korisnicima drugih mreža van Crne Gore", kaže se u poruci koju je rukovodstvo Pro Monte-a, preko svoje mreže ali i kroz oglasni prostor u ovdašnjim medijima, uputilo predplatnicima, obavještavajući ih o prirodi prekida veza.

Uslijedio je, za sada samo verbalni, odgovor crnogorskog Telekoma: "U odjelu koji bi služio potrebama koncesionog preduzeća Pro Monte GSM ne samo što nije bilo spremno za dogovor oko dalje izgradnje i modernizacije infrastrukture fiksne telefonije na području Crne Gore, već nije bilo spremno ni da izmiruje redovne obaveze iz međusobnih odnosa, čija visina je krajem 1999. godine uveliko prešla iznos od 40 miliona DEM...Očito je, stoga, da obavještenje (o dvosatnom prekidu saobraćaja između fiksne i mobilne telefonije) firme Pro Monte GSM ima sva obilježja pritiska na Telekom Crne Gore, institucije vlasti i javnost Republike Crne Gore." Uslijedilo je upozorenje - ukoliko Pro Monte prekine veze između fiksne i mobilne mreže na dva sata, Telekom bi mogao učiniti "da takve mjere i trajno ostanu"!

Do sada (nedjelja, 17. jun) gražani Crne Gore, ipak, i dalje mogu ostvarivati pozive od fiksne ka mobilnoj telefonskoj mreži i obrnuto. Ali, ostaje otvoreno pitanje - do kad?

Jer, i posljednji dogažaji pokazuju da sukob izmedu provajdera fiksne i mobilne telefonije u Crnoj Gori poprima nevjerovatne razmjere. Iako je crnogorska javnost o njemu obaviještena tek krajem prošle godine, postalo je očito da je cjelokupni period petogodišnje saradnje protkan nepovjerenjem, obostranim kršenjem preuzetih obaveza i nagomilavanjem međusobnih potraživanja, koja su danas tolika da ih ni jedna ni druga strana nemogu precizno izračunati. Ipak, zadovoljni prihodima iz zajedničkog posla (Telekom je jedan od vlasnika Pro Montea sa 9 odsto akcija, dok ostatak pripada norveškim i grčkim kompanijama), ni jedna ni druga strana nijesu dizali prašinu sve dok Telekom nije, u decembru prošle godine, najavio izgradnju sopstvene mreže mobilne telefonije.

Bio je to signal za uzbunu u Pro Monte-u, ali i inicijator "eksplozije" koja je otvorila Pandorinu kutiju. I na površinu je počeo da isplivava zajednički prljavi veš, te podaci koji nedvosmisleno ukazuju da značajno učešce u cijelom zapletu imaju Vlada Crne Gore i njen partner, većinski vlasnik Pro Montea, European Telekom. Pokazalo se da je, brižljivo skrivan, Ugovor o koncesiji koji su Vlada CG i ET potpisali 25. januara

  1. godine, u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore ali i protivan Direktivama EU o ukidanju specijalnih i ekskluzivnih prava u sferi mobilne telefonije. Gle čuda, Direktive EU su usvojene nepuna 24 časa nakon što je u Podgorici potpisan Ugovor o koncesiji. Bolje rečeno, Vlada CG i ET su požurile da preduhitre Direktive. Zašto?

Odgovor na to pitanje nedvosmisleno daje član 4. Ugovora o koncesiji kojim se precizira da "Republika neće izdati neku drugu koncesiju za zemaljsku, mobilnu, javnu, dupleks bežičnu komunikacionu mrežu za cjelokupni period od 20 godina od datima stupanja na snagu ove koncesije". Dakle, Pro Monte je tražio i, po njihovom tumačenju, dobio dvadesetogodišnji monopol. Neposredno po ukidanju "spoljnjeg zida sankcija" i, što je jednako važno, uoči parlamentarnih izbora, ovaj posao se i tadašnjim vlastima učinio kao jako dobar. Ustvari, toliko odbora da je zbog njega prekršen republicki Ustav (zabranjuje omogućavanje i podsticanje monopola) i savezni Zakon o stranim ulaganjima (po njemu strano lice ne može steći pravo vecinskog učešca u upravljanju preduzećem iz oblasti sistema veza)...

Ali, kada se pokazalo da je odluka Vlade CG bila prilično nerazumna - Pro Monte mjesečno prihoduje izmedu tri i četiri miliona maraka, bez obaveze da makar dio novca reinvestira u Crnu Goru, dok Vlada "za uzvrat" dobija svega trećinu obavezne pretplate korisnika mobilne telefonije (70 hiljada pretplatnika x 5 DEM) - Telekom (javno preduzeće kojim upravlja Vlada CG) uskače u igru pokušavajući da otme dio bogatog kolača. Od tada traju međusobna optuživanja i prijetnje da će se za svoja prava boriti "svim sredstvima".

Uglavnom, ostaje dilema - da li će Crna Gora od 1. jula imati dvije mreže mobilne telefonije ili će, u raspletu koji nije nemoguć, makar privremeno ostati i bez postojeće? Ukoliko Telekomova mreža proradi prema najavama, 1. jula, Pro Monte će podnijeti odštetni zahtijev od pola milijarde maraka, najavio je sredinom prošle nedjelje direktor ovog preduzeća Grk Takis Dagoulis, uz objašnjenje: "U slučaju da vlasnici European Telekoma ne mogu naplatiti pare od odštete u Crnoj Gori, dobiće, u toj vrijednosti, ono što Crna Gora posjeduje u inostranstvu – zgrade, ambasade, tankere, avione...".

Da li je Dagoulis zaista ozbiljan u svojoj prijetnji ili je to samo "tvrđenje pazara" pred novi krug pregovora u koji će navodno biti uključen i predsjednik Crne Gore Milo ?ukanović (on je u vrijeme potpisivanja Ugovora o koncesiji bio premijer)? Do

  1. jula sve bi moralo biti mnogo jasnije. Do tada se može samo predpostavljati da li će i kako zainteresovane strane u crnogorskom "telefonskom ratu" uspjeti da pomire suprotstavljene interese i izađu iz duboke jame koju su skupa kopali.

U međuvremenu, Telekom nastavlja izgradnju svoje mreže. A taj posao prijeti da preraste u novu veliku aferu. Naime, pod sumnju je stavljena regularnost tendera na kome je posao vrijedan 25 miliona maraka dobila firma "Erikson - Tesla" iz Zegreba/Stokholma. Čelnici austrijskog "Simensa" tvrde da su konkurisali sa boljom ponudom, nudeći Telekomu, uz ostale pogodonosti, i kredit za izgradnju neophodne infrastrukturne mreže.

Međutim, "na naše veliko iznenadenje dobili smo faks od generalnog direktora Telekoma CG da je donijeta odluka o izboru, a da pri tome nama nije data prilika da lično prezentiramo našu ponudu u Telekomu CG i da nijesmo dobili mogućnost da lično odgovorimo na pitanja eksperata komisije za ocjenu tendera", stoji u žalbi koju su iz "Simensa" uputili Predsjedniku Crne Gore uz opasku da bi samo procedura "koja podrazumijeva saslušanje kandidata koji su ušli u uži izbor bila u skladu sa međunarodnom praksom". Istovremeno, na neregularnosti oko ovoga posla ukazuju i predstavnici "Odbora za zaštitu manjinskih akcionara Telekoma", preduzeca koja su konkurisala za instaliranje neophodne kompjuterske opreme, antenskih stubova...

Zato se čini da u cijelom poslu nema nevinih. Samo je pitanje da li će, i ko, platiti cijenu brojnih malverzacija i nesporazuma, a ko će biti u prilici da pokupi kajmak. Sigurni gubitnici za sada su samo građani Crne Gore.

Zoran RADULOVIĆ (AIM)