Pobjede, porazi i ostavke

Podgorica Jun 13, 2000

Izbori u Crnoj Gori

Svi tvrde da su pobjednici. No, Predrag Bulatović je ponudio ostavku nakon poraza SNP-a u Podgorici, baš kao i Svetozar Marović nakon kraha u Herceg Novom. Da li je to najava novih rascjepa?

AIM Podgorica, 12.06.2000. godine

Nije bilo vatrometa, ali u Podgorici je u ponedjeljak rano ujutro zaista bilo slavlje: zaglušujuća buka sirena, na ulicama veliki broj automobila sa zastavama DPS-a i simbolima iz doba kada je Crna Gora bila samostalna kraljevina, povici "Milo, Milo", pjesme u slavu crnogorske države, ples na ulicama... Slavila se izborna pobjeda Kolicije "Da živimo bolje" u glavnom crnogorskom gradu.

Stotinak kilometara dalje, u Herceg Novom, takođe slavlje. Ali: klicalo se Srbiji, Jugoslaviji, Slobodanu Miloševiću, Momiru Bulatoviću. S razlogom: tamo su, na lokalnim izborima, pobijedili Đukanovićevi oponeti - koalicija "Jugoslavija", čiji je lider savezni premijer Momir Bulatović, predsjednik SNP-a. Slike liče na one s poetka devedesetih, kada su Crnogorci skupa sa Srbima ratovali po Hrvatskoj i Bosni. "Srbija je naša država i mi ćemo preko Srbije raditi za Herceg Novi", uzbuđeno je izjavio lider pobjedničke liste, budući gradonačelnik Đuro Ćetković.

Trijumf antimiloševićevih snaga u Podgorici, a poraz u Herceg Novom - to je rezultat prijevremenih lokalnih izbora, održanih 11 juna. Prema nezvaničnim rezultatima Đukanovićeva koalicija "Da živimo bolje" osvojila je apsolutnu većinu u Podgorici - 28 mandata, od ukupno 55. Bulatovićev savez "Jugoslavija", sa osvojenih 19 mandata, vladaće Herceg Novim, čija skupština ima 35 mjesta.

Reklo bi se - neriješeno, Bulatović slavi u Herceg Novom, Đukanović u Podgorici. Čiji je dio kolača vlasti je veći?

Jedno je van spora: najveći gubitnik ovih izbora je Liberalni savez, opoziciona, proindependistička partija, koja je izlaskom iz saveza sa vladajućom crnogorskom koalicijom zimus izazvala krizu i prijevremene izbore u dva grada. Liberali su vjerovali da će na ovim izborima sebi stvoriti šansu za većim učešćem u vlasti. U Podgorici su osvojili samo četiri mandata (isto kao i na parlamentarnim izborima), a u Herceg Novom dva (jedan manje nego prošli put). No, njihovi odbornici, za razliku od ranije, neće trebati apsolutnim pobjednicima da sastave opštinske vlade.

Drugi gubitnik je Socijal-demokratska partija, članica vladajuće koalicije. Njeni su se lideri opredijelili za samostalan nastup u Herceg Novom. Bili su na granici da da osvoje cenzus od 3 odsto, potreban za ulazak u opštinski parlament. Ali ostali su bez mandata, a njihovi uludo prosuti glasovi, prelili su se pobjednicima - koliciji "Jugoslavija".

Kako su prošla dva velika bloka, Koalicija "Da živimo bolje" Mila Đukanovića i Koalicija Jugoslavija, Momira Bulatovića?

U poređenju sa izborima od prije dvije godine, u Podgorici je kolicija "Da živimo bolje" znatno popravila svoj rejting. Osvojila je gotovo pedeset odsto glasova, a njena prednost u odnosu na glavne konkurente, promiloševićev SNP, veća je od devet hiljada glasova. Na izborima 1998., razlika između glavnih konkurenata bila je mnogo manja.

"Osvojili smo nekoliko hiljada glasova više nego na prethodnim izborima. Naši ključni politički protivnici izgubili su četiri i po hiljade glasova. Odnijeli smo veliku pobjedu i to predstavlja pravi politički trijumf naše politike u glavnom gradu", rekao je predsjednik Đukanović, dodajući da nema mjesta očaju zbog gubitka u Herceg Novom.

Tačno je da je - zbog brojnisti izbornog tijela u glavnom gradu (nešto preko 110.000, što čini četvrtinu od ukupnog u Crnoj Gori) pobjeda u Podgorici veoma važna za Đukanovića. Ali, pobjeda promiloševićevih snaga na primorju ima značajnu psihološku težinu. Bulatović je izgubio još prije dvije godine izgubljenu Podgoricu. No, vratio je Herceg Novi. Time je prekinuo seriju izbornih poraza, koji ga prate od predsjedničkih izbora 1997. godine.

Đukanovićeva koalicija bi već morala razmišljati o razlozima poraza u Herceg Novom. On se ne može pravdati činjenicom što u ovom gradu više hiljada izbjeglica, Srba iz Hrvatske i Bosne, ima pravo glasa. Jedan od glavnih razloga poraza mogao bi se kriti u predizbornoj taktici. Zanemarena su lokalna pitanja. čitavih deset dana pred izbore Herceg Novi je bio bez vode. A Svetozar Marović, šef izbornog štaba Kolicije "Da živimo bolje", pobjedu je pokušao ostvariti patriotskom, projugoslovenskom retorikom. Mnogo ubjedljiviji u priči o zajedničkoj zemlji bili su oponenti iz SNP-a, srpski radikali i JUL, okupljeni oko koalicije Jugoslavija. Dan nakon objavljivanja rezultata pobjede Koalicije "Jugoslavija" u Herceg Novom oglasio se Svetozar Marović. "Želim da Vas obavijestim da Vam na raspolaganje stavljam svoju ostavku na funkciju potpredsjednika naše stranke, u ime koje sam i vodio izborne aktivnosti u Herceg Novom", stoji u pismu koje je Marović u ponedjeljak uputio predsjedniku DPS-a Milu Đukanoviću.

Da li je to najava rascjepa unutar DPS-a? Teško je povjerovati. Marović je dobio težak udarac porazom u Herceg Novom. No, opasnost od Miloševića i Bulatovića prije će uticati promjenu strategije unutar vladajuće partije, nego li će izazvati personalne rezove. Bar ne sada.

"Za SNP je najvažnije da je na lokalnim izborima pobijedila ideja zajedničkog života Crne Gore i Srbije", istakao je nakon izbora Predrag Bulatović, potpredsjednik SNP-a. No, izvještači govore da je u noći čekanja rezultata i unutar SNP-a bilo turbulencija. O tome svjedoči i prva izjava Predraga Bulatovića koji je, govoreći o porazu u Podgorici - ponudio sopstvenu ostavku!

Sve je to najava vrućih dešavanja unutar Crne Gore i unutar partija. Čini se da su, ipak, pretjerane ocjene da je na lokalnim izborima pobijedila bilo koja od suprostavljenih ideja

  • ona za zajedničku državu, ili ona za samostalnu Crnu Goru. Prije bi se moglo reći da je ovim izborima, cementiran status quo u Crnoj Gori. Nastavlja se ravnoteža snaga i ravnoteža straha, jer je samo potvr|ena radikalna podjela crnogorskog društva na dva bloka - onog promiloševićevog i antimiloševićevog.

Na generalnom planu i pored poraza u Herceg Novom, antimiloševićeve snage jačaju. Jer, Herceg Novi je znatno manji od Podgorice, čini svega 5 odsto ukupnog biračkog tijela. Ali antimiloševićeve snage isuviše sporo jačaju da bi predsjednik Đukanović mogao vući radikalane poteze i žuriti sa referendumom i nezavisnošću. Drugim riječima: play off, tek predstoji.

Milka Tadic (AIM)