Revizori za uterivanje straha
Finansijska policija ušla u četiri nevladine organizacije
AIM, Podgorica, 12. 6. 2000.
(Od dopisnika AIM iz Beograda)
Finansijska policija zakucala je i na vrata nevladinih organizacija. U pratnji policajaca oni već nekoliko dana kontrolišu knjige u beogradskom Helsinškom odboru , Centru za antiratnu akciju,u organizaciji "Žene u crnom". Prostorije Foruma za etničke odnose odmah su zapečaćene. I sve bi bilo u redu , i po zakonu, da ova policija ispituje samo "tokove novca", što joj je u nadležnosti . Medjutim, u nekim endžioima aktiviste su propitivali o celokupnoj delatnosti .
Revnosna kontrola usledila je posle najave o donošenju novog zakona o NVO, čiji nacrt dosad nije objavljen u javnosti. Prema onome što se moglo saznati, novi zakon predvidja rigoriznije uslove za osnivanje ne vladinih organizacija. Tako na primer ne mogu ih osnivati stranci niti biti na njihovom čelu. Ububuće će biti potrebno sakupiti sto potpisa za osnivanje nevladinih organizacija. Rigornozniji kriterijumi se predvidjaju i pri dobijanju dozvola za rad.
Zanimljivo je da za desetak godina koliko postoje ove NVO, finansijska policija prvi put ovih dana dolazi u kontrolu i to kod svih takoreći istovremeno. Komentarišući pomenute posete revizora, Nikola Šainović, potpredsednik Savezne vlade, rekao je juče na konferenciji za novinare da " ima mnogo NVO čije je delovanje različito , od stvarnih humanitarnih aktivnosti do potpunih servisa NATO". S obzirom da je režim u poslednje vreme gotovo sve koji imaju drugačije političko mišljenje , ili bilo kakvu vezu s inostranstvom, unapredio od domaćih izdajnika u teroriste, ovu iznenadnu simultanku finansijske policije neki doživljavaju kao još jedan politički pritisak, ovoga puta na nevladin sektor.
Dušan Janjić, predsednik Foruma za etničke odnose, nije u Beogradu , pa je prema nezvaničnim informacijama, finansijska policija u sredu ušla u prostorije i zapečatila ih, pošto nije našla rukovodioca. Od knjigovodje su uzete samo finansijske knjige. Rešenje o pečaćenju kancelarije nisu dostavili, a nezvanično smo obavešteni da su pozvali direktora Instituta društvenih nauka, u čijoj zgradi je Forum, da on napiše rešenje da je ova kancelarija zatvorena.
Prema rečima Vilete Djikanović, aktivistkinje "Žena u crnom" u njihovu kancelariiju u sredu su došla trojica inspektora, od kojih su dvojica iz SUP-a. Ona kaže da su se predstavili da su iz sektora za privredni kriminal .Sa predsednicom Stašom Zajević obavili su klasičan informativni razgovor, tvrdi Djikanović. Nju lično su pitali na primer: ko je osnovao "Žene u crnom", zašto je postala aktivistkinja, kada je osnovana organizacija? Najviše su ih zanimali kontakti s Kosovom, čak su uzeli I kontakt telefone s Prištinom koji više ne važe . Uz put su imali primedbe zašto ova organizacija ne štiti Srbe na Kosovu, kao što se zalaže za prava Albanaca i slično. ,,Uveče su me pozvali na kućni telefon,, objašnjava Vileta Djikanović i ,,zakazali mi da narednog dana budem u deset sati u kancelariji. Uzeli su sve registratore u kojima su korespodencija , saopštenja, adrese ,a aktivistkinjama su dozvolili da kopiraju dokumentaciju. O privremenom oduzimanju dokumentacije izdali su potvrdu,, , kaže za AIM Vileta Djikanović.
Sonja Biserko, predsednica Helsinškog komiteta, kaže da je kod njih finansijska policija već nedelju dana i da sve obavlja u zakonskim okvirima - kontrolišu knjigovodstvene knjige. Ovo je , inače, prva revizija od otvaranja kancelarije. Po njenom mišljenju, očigledno je da je reč o kampanji koja se ne može posmatrati izvan konteksta u kome živimo. Videće se za koji dan šta je pravi cilj ove kontrole: zastrašivanje pred donošenje novih zakona , ili predstojećih izbora. U svakom slučaju, to je izraz paranoje vlasti, smatra Sonja Biserko.
Vesna Pešić, član Upravnog odbora Centra za antiratnu akciju, kaže da revizori u njihovoj kancelariji rade svoj posao-kontrolišu knjige i da su korektni. Od 1991. godine, kada je osnovan Centar, ovo je prvi put da dolazi finansijska policija. Nevladine organizacije u principu i nemaju posebne stručnjake, tako da ko hoće uvek može da pronadje šta hoće, napominje PešIć.Ona ističe da ne zna šta je njihov cilj. Jedna varijanta je, kaže, da uplaše ljude tako što će novčano da kazne NVO kao u slučaju medija, a druga da ih možda i zatvore. Vesna Pešić podseća da su nevladine organizacije registrovane kao udruženja gradjana i da nema nikakvih zakonskih ograničenja za primanje donacija iz inostranstva, što je zabrana koja jedino važi za političke oprganizacije. Dakle, u tom delu, ne može da se pronadje prekršaj.
,, Ovo je kampanja koja ima za svrhu novo zastrašivanje gradjana I pojačavanje ksenofobije i to jeste napad na nevladine organizacije,, , uverena je Biljana Kovačević-Vučo iz Jugoslovenskog komiteta pravnika: ,,U zemlji u kojoj se deset godina ne poštuje pravo i zakoni, u kojoj ne funkcionišu banke , gde se oni koji drugačije misle nazivaju špijunima i teroristima, gde se sprema specijalan zakon protiv takvih, normalno je da dolazak finansijske policije izaziva neprijatnost. Ljudi se u takvim uslovima plaše da nisu nešto pogrešili iI kakva sankcija može da usledi. Država je svojim ponašanjem prinudila gradjane da vode podzemni život , a zakoni služe za pokriće dnevne politike,, , tvrdi ova pravnica. Po njenom mišljenju, da se zaista na primer ispravno primenjuje postojeći Zakon o informisanju do sada bi bili ,,zatvoreni državni mediji, jer su oni ti koji lažu i podstiču mržnju, a nezavisni mediji su uveli samocenzuru,, . Državu niko ne može da optuži za terorizam, ali zato ona može svakoga . Biljana Kovačević-Vučo smatra da je reč o ,,sofisticiranoj represiji I napominje da Zakon protiv terorizma više i ne mora da bude donet, jer je on psihološki ispunio svrhu-uterivanje straha gradjanima,, .
Vesna Vujić (AIM)