Batina umjesto medalja

Skopje Jun 5, 2000

Finalna utakmica evropskog prvenstva u zenskom rukometu podsjetila je makedonsku javnost na tihi rat dijela gradjana s pripadnicima medjunarodnih snaga stacioniranih u Makedoniji, vezu sporta i politike ali i na nezaboravljenu brutalnost lokalne policije

AIM Skopje, 04.06.2000

U finalnoj utakmici prvenstva Evrope u rukometu za zene 27. Maja makedonska ekipa "Kometal - Djorce Petrov" pobjedila je u revansu na svom terenu becki "Hipo" ali joj taj rezultat nije bio dovoljan da osvoji sampionsku titulu. Medjutim, ovaj mec bice vise zapamcen po incidentu do kojeg je doslo kada su lokalni navijaci pokusali isprovocirati sukob s austrijskim vojnicima KFOR-a koji su bodrili becke rukometasice. Dva navijacka tabora nisu bila propisno razdvojena vec je izmedju njih postavljeno nekoliko policajaca. Ali uskoro su dobili pojacanje. Policajci su lokalnim revnosnim navijacima poklonili kisu batina zbog cega su u domacim medijima zaradili bujicu kritika. Tukli su ne birajuci metu, najmanje dvojica navijaca skopske ekipe zavrsila su u bolnici. Prema svjedocenju 16-godisnjaka za kojeg se pretpostavljalo da je nokautirao predsjednika beckog kluba, policija ga je potom tukla do besvjesti pri cemu je pretrpio potres mozga i povredu bubrega. Za dlaku je batinama izbjegao i lider opozicionog Socijaldemokratskog saveza Branko Crvenkovski. On nije zelio s novinarima podijeliti svoje utiske. Vrhunac je bio fizicki napad na predsjednika "Hipoa" Gunara Prokoppa. Zabavljeni “vaspitavanjem” zlocestih sugradjana policajci su zaboravili ono zbog cega su na utakmicu dosli – da stite Beclije. Anonimni navijac neometan ni od koga prisao je vodji beckog tima i doslovno ga udarcem nokautirao! Zlosretni Beclija pruzio se po parketu koliko je dug i sirok a ta slika za tili cas obisla je svijet. Svecanost dodjele medalja je otkazana

Tako je prica o “makedonskoj Pepeljugi” dobila tuzan kraj. Rukometasice ekipe “Kometal – Djorce Petrov” uspjele su ostvariti nesto sto bi se moglo nazvati bajkovitim snom o sreci: od malog drugorazrednog kluba probile su se do evropskog rukometnog vrha. Doduse, Trifun Kostovski, uspjesni poslovni covjek koji je stao iza "Kometala" (koji se kao licnost sve vise profilira kao mecena) uspio je stvoriti citav djerdan rukometnih bisera s prostora bivse Jugoslavije pa i sire. Rijecju, rukometasice “Kometala” postale su ljubimice lokalne publike. Za novinare je ostao nedostupan vlasnik Kometala Trifun Kostovski koji je odmah poslije incidenta uputio izvinjenje svom austrijskom gostu Gunaru Prokoppu.

Policijsko saopstenje u vezi s incidentom je izostalo i to vec postaje nezeljena praksa. Portparol KFOR-a u Skoplju je precizirao da je u publici bilo stotinjak austrijskih vojnika iz kontingenta u Tetovu i Skoplju. Na austrijske vojnike je baceno nekoliko tvrdih predmeta od cega su lakse povrede zadobila trojica pripadnika KFOR-a – ustvrdio je portparol. Iako se vlasti trude da dokazu da u zemlji prema pripadnicima pozadinskih jedinica KFOR-a (zvanicno negdje oko 4.500 ljudi) ne postoji neraspolozenje, gradjani su ne jednom pokazivali svoj ne osobito prijateljski stav. Nije bilo davno, sredinom aprila, na skopskom trgu u centru grada doslo je do prave bitke izmedju lokalnih delija i podnapitih pripadnika americkog kontingenta KFOR-a. Tada je teze povrijedjen policajac koji je pokusao rastaviti kavgadzije; krivicna prijava protiv bilo koga nije podnesena. Uslijedice uctivo objasnjenje komande KFOR-a da pripadnici medjunarodnih snaga za svoje postupke odgovaraju pred sudskim organima svojih zemalja. Stoga je finalna utakmica Kometal - Hipo s pravom smatrana manifestacijom visokog medjunarodnog rizika. Prema rijecima delegata Evropske rukometne federacije, odlicno je saradjivao s privatnom agencijom za obezbjedjenje koju je angazovao domacin utakmice, no policija je podbacila pri sprovodjenju mjera bezbjednosti. Spanski sudski par koji je vodio susret Kometal - Hipo obecao je da nikad vise nece suditi u Skoplju Novine se slazu da incident ima i politicku tezinu s obzirom da su navijaci skandirali policiji: "Idite u Tetovo" i "Branko, vrati se!" prizivajuci smjenu vlasti i povratak opozicionog Socijaldemokratskog saveza.

Incident bi mogao biti povod za rigoroznu kaznu evropskih rukometnih foruma. Generalni sekretar makedonskog Rukometnog saveza Ognjanovski koji je 2 juna u Becu saznao da ce konacna kazna biti izrecena na sastanku Evropske rukometne federacije 16. i 17. juna u Parizu, ne sumnja da ce ona biti drakonska. Nema dvojbe ni o tome da bi nokautirani predsjednik Hipoa mogao pokrenuti sve svoje veze kao funkcioner osmostrukog prvaka Evrope. Nije prvi put da se makedonskim klubovima izricu vaspitno-popravne mjere. Uostalom sportsko nasilje dogadjalo se i drugdje na rukometnim terenima Evrope i to postaje prateca pojava “utakmica visokog rizika”. Logicno je zato da niko u medijima nije pokusavao opravdati pocinioce. Od sportskih incidenata se u Makedoniji mozda strahuje za nijansu vise nego u drugim sredinama jer je u nekoliko slucajeva doslo do njihovog prerastanja u medjunacionalni konflikt. No, ipak, svima je ostalo vaznije to da je policija umjesto da uspostavi red pokazala koliko zna biti brutalna. U izvjestajima medjunarodnih foruma za zastitu prava covjeka redovno se napominje da policija u kriticnim trenucima koristi prekomjernu silu sto je indirektan prijekor da ne obavlja profesionalno povjereni posao obezbjedjivanja masovnih skupova. Greske policije ovoga puta platili su navijaci i to, ni manje ni vise, pred kamerama televizije. Roditelji nekih maloljetnih navijaca koji tvrde da su njihova djeca batine dobila ni kriva ni duzna najavljuju tuzbe sudu protiv pojedinih pripadnika policijskih snaga. Ocigledno, pogresno ili bar prerano se pocelo vjerovati da je talas demokratizacije zapljusnuo i ljude u uniformi.

Finalna utakmica za evropskog sampiona najpopularnijeg sporta u Makedoniji bila je zgodna prilika da se cuju glasovi protiv ucesca politicara u sportu. U nekim ranijim slucajevima izbilo je na povrsinu da pojedine partije ili njihovi lideri imaju znatnog uticaja na navijace i da im ovi, zauzvrat, nerijetko koriste u partijskom djelovanju. Ali, i to je pojava vidjena i u drugim zemljama. Ipak, lider opozicione Liberalne partije Risto Gusterov apelovao je na sve politicare angazovane u sportu da podnesu ostavke jer, kako kaze: “ sport i politika ne idu zajedno”.

AIM Skopje

ZELJKO BAJIC