Ljubco Georgievski po prvi put na Kosovu

Skopje May 31, 2000

Proslog vikenda makedonski premier je posetio Pristinu, tamo prespavao i bio uvodnicar na forumu "Kosovo i njegovi susedi - zajedno u buducnosti". U Makedoniji je bio ispracen i docekan "na noz". Ovadasnji mediji i javnost time se bave svih ovih dana. Georgievski je to mogao ocekivati nakon reakcija povodom proslogodisnjeg susreta sa Hasijem Tacijem u Skopju i splet okolnosti u kojima se njegova vizita Pristini dogodila.

AIM Skopje, 31.5.2000

Kada je pre nesto manje od jedne godine, nakon ulaska KFOR-a na Kosovu, u posetu Makedoniji doshao Hasim Taci, tada u svojstvu prvog coveka privremene vlade Kosova i coveka kojim se OVK olicetvorivala, bio je to sok za ovdasnje Makedonce. Protokol koji je sledio njegov susret sa premijerom Ljubcom Georgievskim bio je gotovo istovetan sa onim namenjenim stranim drzavnicima. Reakcije opozicionih partija i medija (treba li napomenuti onih makedonskih) bile su da je to skanadalozan dogadjaj kojim se priznaje nezavisnost Kosova, Tacija za njegovog premijera,da je dat legitimitet OVK i sl.

Kada je ove godine Georgievski prihvatio da bude uvodnicar na forumu u Pristini, plus da tamo ode ranije i prespava u "Grand hotelu", bio je sigurno svestan reakcija koje kuci moze ocekivati. Tim vise sto neposredno pre njegove posete Kosovu na domacem terenu su se odvijali mnogi dogadjaji koji imaju veze za delikatnim makedonsko-albanskim medjuetnickim odnosima i njihovoj instrumentalizaciji u politicke svrhe: jos nije nadjeno resenje oko otvaranja albanske paralelke u gimanziji u Bitolju, sa visokim komesarom OBSE Van der Stulom se jos uvek pregovara o njegovom predlogu za visoko obrazovanje na albanskom i oko iduceg zakona o visokom obrazovanju, u parlamentu parlamentarci se dvoje na etnickoj osnovi u raspravi po predlogu informacije o potpisivanju konvencije o pravima manjina izmedju Makedonije i Albanije po predlogu parlamentarca Stojana Andova...

I pre no sto je posao za Pristinu Georgievski je dobio poruku "Dnevnika": "Gospodine premijeru, sedete si madro!". Dzaferi je bio u pravu kada je odmah nakon dolaska u Pristinu, gde je i sam ucestvovao na pomenutom forumu, izjavio: "Ocekujem burno reagiranje u Makedoniji radi posete premijera, jer svi veruju da je skandalozno i senzacionalno dolazenje jednog skopjanca u Pristinu".

Najprije su se ovdasnji mediji potrudili demantirati da je skopski "Forum" jedan od organizatora pristinskog "Foruma", iako niko nije objavio njihov sluzbeni demant. Zatim je dodato da i crnogorski "Medija konsalting" nema veze s forumom, na kome nece prisustvovati drugi politicari! (prisutni predsednik albanskog parlamenta, prvi covek spoljno-politickog odbora Albanije, potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Crne Gore bili su "fikcija"). Skopski "Dnevnik" u broju koji se u Skopju prodavao u cetvrtak uvece, dan pre odlaska Georgievskog u Pristinu, objavio je komentar svoje urednice Katerine Blazevske sa naslovom "Gospodine premijeru, sedete si madro!". Poruka je sadrzana vec u naslovu i prvom pasusu - premijeru se savetuje da razmisli pre no sto spakuje kofere i ode na Kosovo "jer pritom ne sme zaboraviti i nekoliko 'detalja', koji ce vec sutra biti tretirani ne kao gaf, vec kao veliki politicki skandal". "Dnevnik" navodi i zasto: "samim sedanjem na forumsku stolicicu Georgievski postaje oponent principa nemenljivosti granica", zatim "ako je dobro procitao i razumeo temu rasprave, nema sto traziti u Pristini"... Iste veceri TV "Telma" je pre no sto je prenela informaciju o odlasku premijera u Pristinu, ironicno upitala dali ce na pasosu Georgievskog biti udaren pecat UNMIK-a, zbog kojeg makedonski drzavjani imaju problema kada zele u SR Jugoslaviju. Vec sutradan posetu je nazvala skandaloznom. Izvestac ove TV je u izvestaju potencirao delove izjave Georgievskog o tome da je sada idealno vreme za posetu Pristini, da je na forumu potencirao (tri puta!) to da je Makedonija jedna od retkih zemalja koja moze poneti epitet "sused Kosova". Ista TV je objavila i anketu koju je snimila u Skopju i po kojoj se potvrduje teza iz najave ankete "da makedonska javnost ima drugacije misljenje od premijera".

Nakon ucesa na forumu, Georgievski je dao izjavu po kojoj nije jasno sto namerava njegova vlada u odnosu na Kosovo: ostavio je prostor da se govori u dijapazonu od otvaranja kancalarije Makedonije u Pristini (nesto kao diplomatsko pretstavnistvo) do otvaranja privrednog predstavnistva zbog sve razvijenije trgovine.

U Makedoniji nedeljom ne izlaze novine. Ponedeljak nije doneo "baraznu vatru" protiv Georgievskog. Na jednoj strani "Flaka" i "Nova Makedonija" afirmativno pisu o njegovom boravku u Pristini, "Jutarnji vesnik" i "Makedonija denes" daju gore dole objektivne izvestaje sa ponekom ironicnom recenicom. Tako "Utrinski vesnik" na pocetku glavnog teksta o poseti konstatuje: "Kosovo postaje faktor za region i za Makedoniju, ono je subjekt bez kojeg se ne moze razgovarati, mi smo prvi susedi i ovo je idalno vreme za posetu. Premijer je, isto tako, pragmatican, pa nema potrositi ni pet posto vremena da bi razmisljao o politici razlicitoj od one medjunarodne zajednice, ali je ipak prvi najavio otvaranje diplomatskog, trgovskog ili nekog drugog pretstavnistva i nove granicne prelaze sa Kosovom, da bi dopunski relaksirao otvaranje ka najkriminogenijoj teritoriji u regionu"!

Dalje "Utrinski" tvrdi: "ocigledno odbijajuci da prihvati sugestije od strane stampe da sedi mudro i da se ne istrcava ponovo, on se opredelio da fascinira Arbena Dzaferija, stavljajuci mu oreol politicke avangarde, i da ode i da se susretne sa Hasimom Tacijem, iako mu je formalno domacin bio Veton Suroi i njegova nevladina organizacija, radi cega ga je on i docekao na granicnom prelazu". I sve u tom smislu, pod motom "da je sa Tacijem i Dzaferijem govorio ne samo na novom, vec i na istom jeziku". Objektivnosti radi u istom broju novine stampaju i izjavu Dzaferija (o pretpostavljenim reakcijama u Makedoniji, ali u ramicu sa naslovom "Georgievski je politicka avangarda") i intervju sa Vetonom Suroiem naslovljen "Makedonska politika ka Kosovu mora biti dinamicnija" (uz podnaslov "Od prosle godine Kosovo je postalo prvi spoljnotrgovinski partner Makedonije").

Objavljeni su komentari "Nezavisno Kosovo opasnost za Makedoniju" i "Makedonske fobije Dzaferija" ("Utrinski vesnik"), "Nije gaf nego stav" ("Dnevnik"), "Makedonija denes" je objavila naslovnu stranu sa fotografijom Hashima Thacija, Ljubco Georgievskog i Arbena Dzaferija sa nadnaslovom "Ko (ruko)vodi Makedonijom?" i naslovom "Georgievsi u "krilu" Dzaferija". Sve u pravcu da je premijer "taoc Dzaferija" (izjava predsednickog kandidata SDSM Tito Petkovskog).

Bio to je samo uvod u ono sto je sledilo. Koordinate su vec zadate (premijer nije primio poruku da sedi mirno kuci - poseta je politicki skandal - sami Kosovari, a bogami i domaci Dzaferi, jos jedan put iskoristili su naivnog premijera za svoju korist, a na stetu Makedonije). Sledile su i reakcije partija. Demokratski savez je posetu nazvao "politickim samoubojstvom Makedonije". Liberali su poset oznacili kao "nepotreban, nepromisljen i stetan politicki potez koji narusava najbitniji segment makedonske spoljne politike, a to je nepromenjljivost granica na Balkanu". Demokratska partija Makedonije je objavila da "premijer ulazi u zamku iz koje se tesko izlazi". Socijalisti smatraju da je "Makedonija zaplivala u mutne vode podzemne diplomatije".

U neku ruku Georgievski je i imao srecu. Paralelno sa njegovom posetom Kosovu i reakcijama koje su nakon toga usledile, na finalu kupa evropskih zenskih rukometnih sampiona izmedju domeceg "Kometal -Gjorce Petrova" i austriskog "hipos-a dogodio se incident. Vlasnik gostiju je nokautiran od strane jednog navijaca domacih nakon zavrsetka utakmice, a bilo je i incidenata na tribini i ostra intervencija policije u kojima su stradali i neki maloletnici. Kazna za incident i intervencija policije uz nepovolnji rezultat po domace oduzeo je dosta paznje ovdasnjoj javnosti i u neku ruku odvukla na drugu stranu negativne reakcije koje bi sigurno bile upucene premijeru da se sportski incident nije dogodio.

AIM Skopje

ISO RUSI