Da li opozicija Srbije ima odgovor na represiju režima
Politika i nasilje
AIM,Podgorica, 25. 5. 2000.
(Od dopisnika AIM iz Beograda)
Kad ne zna šta da radi srpska opozicija zakaže miting. Lideri opozicije pozvali su narod da masovno dodje na protest u Beograd 27. maja , a samo dva dana pre toga još su većali šta da kažu ljudima. Preuzimanjem "StudijaB" Slobodan Milošević je opoziciji bacio rukavicu u lice na koju ona nije imala odgovarajući potez. Pritisnuta izmedju brutalnosti režima i ogromnog narodnog nezadovoljstva , umesto da se konsoliduje u čvrstu političku alternativu, opozicija je počela da se deli. Razdvajanje na mekšu i tvrdju struju pokazuje da je na protivničkom terenu Miloševiću preostalo još manevarskog prostora .
Predstojeći miting opozicije u Beogradu trećI je u poslednja dva meseca. Prvi, održan 14. aprila, bio je takorećI iznudjen , jer je opozicija na svom januarskom ujediniteljskom sastanku ultimativno zatražila vanredne izbore na svim nivoima i obećala da će ako se to ne dogodi u martu organizovati demonstracije za ispunjenje svog zahteva. U medjuvremenu, opozicija je jalovo sastančila i održavanje najavljenog protesta bilo je pitanje očuvanja ostataka kredibiliteta. Drugi protest na Trgu Republika bio je zamena za najvljeni u Požarevcu, zbog brutalnog prebijanja aktivista "Otpora".Neposredni povod za naredni je konfiskovanje "Studija B" i nemilosrdno batinanje demonstranata od strane policije tokom prva dva dana protesta ispred Skupštine grada. Na dosadašnjim skupovima opozicija je upozorila da režim provocira gradjanski rat i tražila vanredne izbore kao jedino mirno rešenje.Nekim liderima opozicije se čini da se na treći sastanak sa narodom ne može ići sa istom pričom .
Strahujući od gubljenja poverenja gradjana, Vuk Obradović, predsednik Socijaldemokratije, uputio je otvoreno pismo liderima opozicije i nevladinim organizacijama u kome ističe da zahtevi treba da budu konkretizovani. Njegov predlog je da se vlastima da rok do 5. juna da vrate "Studio B". Zatim da se prestane sa talasom nasilja i progonom otporaša i političkih neistomišljenika, kao i da se odmah oslobode zatvoreni u poslednjim demonstracijama . Ovom pismu prethodio je trojni sastanak Obradovića, Nebojše Čovića (DA) i generala Momčila Perišića(PDS)koji traže postavljanje konkretnih ciljeva i rokova. Prema Čovićevim rečima, treba raščistiti odnose u opoziciji , a opozicioni lideri treba da budu iskreni da otvoreno kažu da nemaju srce za pravu akciju . On je dodao da smatra da treba oročiti zahteve i izaći s konkretnom strategijom delovanja". Lider Demokratske alternative je dodao da je opozicija za mirnu varijantu rešenja krize, ali da je problem u tome što to ne prihvata druga strana".
Žarko Korać, predsednik Socijaldemokratske unije, potvrdio je da medju opozicionim liderima postoje ozbiljne razlike".Postoje dve vrste odgovora radikalniji i umereniji. Zajednička je ocena da režim preventivno" teroriše i da represija ide korak ispred onoga što gradjani čine u pokušaju da se odbrane. Tu postoje ozbiljne razlike, a ne sukobi lične prirode, oko procene da li je trenutak da se i gradjani Srbije i sve demokratske snage radikalnije suprotstave ovome što čini režim ili da se još pusti da dodje do izvesne evolucije, pa da onda dodje do radikalnijeg otpora, rekao je Koraći i dodao da misli da su razlike u ovako teškom trenutku prirodne".Korać kaže da lično smatra da treba energičnije odgovoriti režimu.
Okupljanja u Beogradu koju organizuju stranački lideri su simulacija protesta za razliku od okupljanja u unutrašnjosti koja pokazuju jedinstvo gradjana i članstva opozicionih stranaka ,prokomentarisao je Mladjan Dinkić i naglasio da je rukovodstvo G17 plus kome i sam pripada odustalo od akcija na protestima koje predvode stranački lideri.
Cenu hajke na medije pored Studija B već plaćaju B2 92 i Blic", ali će najviše stradati Otpor", upravo zbog toga što ova organizacija ima visok rejting kod gradjana, a opozicija nedovoljno vodi računa o tome ,istakao je Dinkić i dodao da će G17 plus učiniti sve da Otpor" ne bude uništen u narednim dešavanjima.
Poslednjih dana javnosti se nametnulo pitanje da li svi stranački lideri imaju isti cilj promenu sistema ili zadržavanje postojećih privilegija, pa čak i njihovo poboljšanje. Režim kupuje vreme, a oni lideri koji imaju takav cilj, upozorio je Dinkić, pomažu mu u tom. Da se opozicija teško sastavlja sa sobom , a još manje sa gradjanskim nezadovoljstvom bilo je vidljivo još prvog dana nakon konfiskacije "Studija B".Lideri opozicije, bez Vuka Drašković, koji je kasnije objasnio da je bio bolestan, obratili su se narodu dramatičnim proglasom. Naglasili su da je zemlja ušla u diktaturu i pozvali ljude da se tome odupru svom energijom, svim vidovima gradjanske neposlušnosti. Usledile su demonstracije na kojima je policije brutalno prebijala svakoga ko joj se našao u blizini pendreka. Za to vreme čelnici opozicije su bili zaklonjeni zidinama Skupštine grada i sastančili na temu šta da se radi. Prema svedočenju prisutnih , gradski oci su viskijem smirivali laku nervozu.
Odsustvo lidera SPO bilo je povod za različite špekulacije, kako medju običnim svetom tako i medju opozicionim čelnicima, koje se nisu smanjile ni po njegovom dolasku. Drašković je spustio loptu, pozvao na organizovano nenasilje , objavio put u Rusiju i novi miting u Beogradu. Zahtev opozicije sveo se na vraćanje "Studija B i uz put za slobodu ""B292",a narednih dana broj gradjana koji su protestvovali spao je jedva na koju hiljadu. Policija više nije intervenisala.
Po čaršiji se proneo glas da je sve što se dogodilo Draškovićeva trgovina sa Miloševićem, a medju analitičarima su se ispredale brojne kombinacije.Podsećalo se da je lider SPO unapred najavio da neće govoriti na mitingu u Požarevcu, a kada je stvar ispala naopako on takodje nije bio na licu mesta. Mnogi su mu stavljaju na dušu što je narodnu energiju odvukao na Ravnu Goru ,u priču o četnicima i partizanima, koja je za većinu gradjana,bar u ovom trenutku, najmanje bitna. Osim toga, politikolozi nisu uvereni da je SPO dobro postupio kada je bojkotom rada Skupštine Srbije omogućio trojnoj vladajućoj koaliciji da slobodno ušeta u Veće republika Saveznog parlamenta.Time je režimu oslobodjen dodatni prostor umesto da mu opozicija sužava postojeći. Nepoverenje je vešto podgrejao i Vojislav Šešelj, lider radikala, izjavama na TV"Palma" da je Vlada navodno upadom u "Studio B" došla do kompromitujućih finansijskih dokumenata za lidera SPO, ali da se koalicioni partneri protive obelodanjivanju kako bi Draškovića držali pod kontrolom. Navedene činjenice najčešći su povod za sumnjičenja u Draškovića.Tako se došlo do priče da se Drašković kandiduje za saveznog premijera, ukoliko Miloševiću omogući promenu Ustava SRJ i novi mandat u
predsedničkoj fotelji. Druga varijanta je da bi on vrlo rado bio srpski Putin u zamenu za mirnu penziju bračnog para Milošević-Marković. Nepoverenje u Draškovića postalo je očito ozbiljno, pa je njegov savetnik Ognjen Pribićević morao da skrene pažnju javnosti da ne naseda na glasine. On je energično negirao da je došlo do kontakata izmedju prvaka SPO i predstavnika vlasti iz SPS".To je neozbiljna priča koju režim potura kako bi kompromitovao SPO. To je specijalan rat koji vlasti vode protiv sopstvenog naroda", rekao je Pribićević agenciji Beta.
,,Dogadjaji vezani za preuzimanje Studija B su prekretna tačka na političkoj sceni Srbije, kojima je uvedeno neobjavljeno vanredno stanje u zemlji, a lideri političkih stranaka koji nisu toga svesni ne znaju o čemu govore,, , smatra politikolog Vladimir Goati. Goati je naveo da akteri koji se suprotstavljaju represiji" još nemaju svest o zajedničkom stradanju i sudbini i dodao da je za smenu vlasti potrebno sinhronizovano delovanje" svih demokratskih snaga. On je ocenio da vreme ne radi za demokratske snage" i da zato one ne smeju da budu defanzivne.
Prema istraživanjima javnog mnjenja koje je sprovela agencija "Stratedžik marketing" podrška vlasti sa 30 odsto biračkog tela pala na oko 22 odsto i ima tendenciju daljeg pada, dok je podrška opoziciji porasla na 30 odsto i ima tendenciju porasta.Prema rečima Srdjana Bogosavljevića,istraživača iz ove agencije, oko osam odsto od opozicionog biračkog tela imaju partije koje neće preći izborni cenzus, tako da opozicione stranke moraju nastupiti jedinstveno.
U Srbiji je otvoren lov na aktiviste "Otpora", koji se svakodnevno hapse. Vlada je najavila donošenje zakona o terorizmu , a Vojislav Šešelj predlaže da se za ovo delo uvede smrtna kazna . Više niko nema dileme da će ovaj zakon biti skrojen po meri otporaša koje je Vlada okvalifikovala kao teroriste I fašiste. Batinaši su sprečili protesno okupljanje studenata na beogradskim fakultetima, a republičko Ministarstvo za visoko obrazovanje preko noći je skratilo školsku godinu i od sutra najavilo prevremeni raspusta na Univerzitetu.
Gotovo istovremeno opozicija Srbije je sedela u zdanju Skupštine Beograda i šest sati diskutovala šta da se radi. Prema nezvaničnim informacijama, predstavnici SPO(Vuk Drašković nije učestvovao) su bili protiv radikalizovanja otpora i oročavanja zahteva na mitingu 27. maja. Predstavnici Saveza za promene su navodno za sve varijante opozicionog odgovora režimu .Veliki deo vremena potrošen je na raščišćavanje medjusobnih odnosa i zamerke generalu PerišIću koji javno kritikuje opoziciju, a nije spreman da potpiše sporazum od 10. Januara. Prvi ljudi opozicije nisu mogli da se dogovore s čim će pred pozvani narod, pa su problem odložili za dan uoči samog mitinga. Razmišljalo se i na temu da će možda dogadjaje odrediti protest studenata i odgovor režima .Ako se to pak ne desi , desiće se nešto drugo: na primer zakon o terorizmu. Malo li je?
Vesna Jeličić (AIM)