Dosije ''X''

Pristina May 19, 2000

Priština, 18.05.2000

Oko 20 hiljada građana Prizrena i drugih krajeva Kosova okupilo se na groblju u obližnjoj Landovici da bi ispratili na poslednjem putu svog sugrađana, kolegu i borca, bivšeg komandanta OVK za region Paštrika, Ekrema Rexhu, poznatog pod nadimkom Drini. Više metaka iz automatskog oružja pogodilo je njegovo telo i na putu za bolnicu je preminuo. Sve se dogodilo na izlasku iz njegove kuće, kada je primetio da mu je izbušena guma od automobila. Drugi automobil, koji se kretao malo je zastao, a lica u njemu otvorila vatru. Kasno su stigla njegova braća, ali dovoljno brzo da bi primetili udaljavanje ovog automobila tipa opel kadet crvene boje, u velikoj brzini i da se kasnije prisete da su ih nedavno videli i u Landovici gde je boravio jednom prigodom i njihov brat. Kažu da za sada neće ništa da kažu o mogućim počiniocima, dok sami ne budu sigurni.

Ovaj scenario ubistava po Kosovu postao je najpouzdaniji model eliminacije ''nepoželjnih''. Svakodnevno, kosovska javnost ima prilike da pročita o brojnim ubistvima njihovih sunarodnika Albanaca, a vrlo visoko mesto zauzimaju bivši članovi OVK. Pre manje od mesec dana u centru Prištine ubijen je jedan od komandanata Zaštitnog korpusa Kosova, takođe bivši komandant OVK, Besnik Malja, poznat kao komandant Murrizi. U međusobnoj pucnjavi, ranjeno je još jedno lice, koje je kasnije preminuo u bolnici. Oni koji su imali manje činove tokom konflikata na Kosovu u prethodne dve godine uglavnom bivaju ubijani ili u međusobnim oružanim konfliktima ili sa drugim njihovim konkurentima u raznim "biznisima". Malo je onih za koje se može reći da su bili potpuno ''čisti''. Međutim, ovo je tabu tema na Kosovu, o motivima niko ne iznosi svoja mišljenja javno. Štampa se jedino usuđuje da prenese neko kritičnije reagovanje. Vlada nepisano pravilo - ''što manje znaš, to bolje''.

Ipak, ako u slučaju Malje postoje osnovane pretpostavke da je po sredi bio obračun zbog nekih lokala, tako nešto se teško može staviti na teret Ekremu Rexhi. Najviše je onih koji sumnjaju da je ovo ubistvo za pozadinu imalo političke razloge, mada se ne isključuje ni upletenost ekonomske mafije. Ono što je sigurno, ubistvo nije počinjeno slučajno, dakle bilo je planirano. Međutim, ipak se sumnja u mogućnost da se atentatori i u slučaju da budu otkriveni zaista i nađu pred licem pravde. Drugim rečima, vrlo je verovatno, bez obzira na izjave braće pokojnog Rexhe, da ceo slučaj, kao i mnogi do sada završe u svojevrsnom ''Dosijeu X''. Strah od eventualne osvete još je uvek jači od želje za zadovoljenje pravde.

Uostalom, ovo bi ubistvo bilo smatrano ovde kao još jedno u nizu da se ne radi o čoveku koji je obavljao važnu ulogu u gerilskom sukobu sa srpskim oružanim snagama, da nije jedan od najobrazovanijih u redovima bivše OVK, obzirom i na njegovo činove stečene u Jugoslovenskoj armiji i znao sedam stranih jezika, da odmah nakon rata prošle godine među prvima nije skinuo uniformu i vratio se civilnom životu, da nije bio uvažavan među pripadnicma svih zajednica u regionu Prizrena i angažovanjem u administrativnom bordu grada Prizrena zajedno sa međunarodnom administracijom nije učinio jako puno da upravo Prizren postane ne samo jedan od najčistijih gradova na Kosovu, već i najmirnijih, imajući u vidu procenat incidenata u odnosu na druge krajeve Kosova. Bio je oženjen i imao sina - Drinija. Dakle, pitanje koje se postavlja je kome je Ekrem Rexha, kao takav smetao i zbog čega? Ono što se usuđuju da kažu ovdašnji analitičari kosovskih prilika je da se radi samo o ubistvu sa predumišljajem i da iza pukih ubica izgleda stoji neko mnogo jači. Da li to znači da se u stvari ukazuje na organizovani zločin? Inostrani analitičari su u ovakvim ekstremnim slučajevima ubistava skloni da ih povezuju sa akterima iz tzv. političke mafije.

Da je gospodin Rexha bio veoma cenjen i kod njegovih saradnika iz međunarodne zajednice govori podatak da je odmah angažovano tuce specijalno obučenih osoba za istragu oko ovog ubistva. Činjenica je takođe da je u štampi objavljeno da je međunarodna policija privela na informativni razgovor jedno lice za koje se sumnjalo da je učestvovalo u napadu na Ekrema Rexhu, međutim ova informacija je demantovana odmah sutradan. Ipak će ostati i tajna da li je zaista neko privođen. Ono što je takođe karakterisalo slučaj ''Rexha'' je pretnja telefonom radnicima lokalnog Radio Prizrena. Naime, u anonimnom telefonskom pozivu ''neko'' je zapretio radnicima da će ''podići zgradu u vazduh'' ukoliko se nastavi puštanje muzike u znak žalosti zbog ubijenog Rexhe. Taj ''neko'' je još kazao da Rexha to ne zaslužuje. Alarmirana je i međunarodna policija i na tome se i završilo. Dakle, opet pitanje, kome je smetao Rexha?

Civilni administrator za Kosovo Bernar Kušner je nakon vesti o ubistvu rekao: ''Ovo je tragedija za Prizren i čitavo Kosovo''. Bliski Ekremu Rexhi smatraju da je njegovo zalagnje u pravcu jačanja institucija i eliminisanja korupcije i šverca, najrealniji povod njegovog ubistva. Uostalom, dovoljno je kazati da se Prizren nalazi nedaleko od granice sa Albanijom koja se, prema policijskim izveštajima, koristi za najrazličitije vrste šverca.

Fatmir Limaj, takođe jedan od bivših komandanata OVK, sada uključen u partiju Hashima Thacija, tvrdi da je adresa aktera ubistava ''pripadnika OVK - srpska UDB-a''. Međutim, tako ne misli Ruždija, brat Ekrema Rexhe koji je ubeđen da je ''on nekome smetao baš u Prizrenu, a ne u Srbiji''. Još jedan visoki oficir nekadašnje OVK, takođe nekadašnji jugoslovenski oficir Naim Maljoku, sada predsednik Partije Liberalnog centra Kosova, smatran kao moderirani političar, povodom ubistva je izjavio: '' Drini je nekome smetao... Kfor može da razjasni ubistvo komandanta Drinija jer do detalja znaju sve pokrete bandi na Kosovu''. Da li je tako? I ako jeste, zbog čega se ništa ne preduzima? Najzad, usled kritika u delu javnosti, a i pritiska većine građana koji su svakako za miran život, ipak će se negde morati staviti tačka. Tačno je da sudski sistem na Kosovu ne funkcioniše, ali i neefikasne istrage samo pojačavaju tvrdnje nekih krugova da vojnici KFOR-a i pripadnici međunarodne policije žele da njihovih šest meseci u Misijama prođu, da za to vreme dobro zarade i ne ugroze i svoje živote.

I pređašnja ubistva bivših pripadnika OVK, ili sada Zaštitnih trupa Kosova, izazvali su ogorčenja među političkim subjektima bliskim bivšim oružanim strukturama, mada su one podeljene u tri politička krila. U stvari regaovanja su bila onoliko žestoka koliko je neko od žrtava atentata bio blizak određenoj političkoj grupaciji. I pored toga što se navodilo da je Ekrem Rexha bio član Partije za demokratski progres (Hashim Thaci), bilo je i onih koji su tvrdili da je u administrativnom bordu učestvovao u svojstvu nezavisnog kandidata ( da li je onda napustio partiju?). Dobar je broj i onih koji kažu da je bio veoma blizak njegovom kolegi Naimu Maljokuu, kojem bi Rexhin autoritet bio od velike važnosti za osvajanje lokalne vlasti na izborima.

I u ovakvim situacijama na videlo isplivavaju različita raspoloženja, sumnje i optužbe. Jedan od dnevnih listova ''Bota sot'', čije je sedište u inostranstvu, a smatra se pro Berishinom (Sali Berisha) u svojoj redovnoj kolumni je objavio i sledeće: ''On je ubijen pred svojom kućom kao što je ranije ubijen i komandant Ahmet Krasniqi i mnogi drugi komandanti., profesionalni oficiri OVK kao i istaknuti novinar Enver Maljoku itd'. Ova ubistva se, piše dalje ''Bota sot'', izvršavaju 'u vreme kada komesari po kućama, u uredima, kafanama, preko telefona, fizičkim prisustvom prete političkoj desnici i njenim sledbenicima na Kosovu''. U ove pretnje uključeni su po ovom listu ''i komesari Fatosa Nanoa, bivši visoki oficiri državne bezbednosti Envera Hoxhe, koji se kako ovaj list tvrdi '' bave uporedo sa drugim mafijaškim biznisima i likvidacijom komandanata koji su vodili rat na Kosovu''. Nije teško u ovim konstatacijama nazreti aluzije na Nanoovog ''saveznika'', Thačija i njegovu partiju.

S druge strane, kolumnisti u Prištini, koji bi trebali dosta da znaju, ipak kritikuju sve one koji se bave ''trovanjem javnosti, špekulacijama o kriminalizaciji OVK''. Tako jedan poznati analitičar, Shkelzen Maliqi, između ostalog u tekstu o ubistvu Ekrema Rexhe piše i sedeće: ''Neprestane špekulacije već ozbiljno truju javnost stvaranjem utiska o kriminalizaciji čelnika OVK''...

Ipak, se iza ovakvih razvoja i uzimajući u obzir brojne analize može jasno videti da su se sami bivši komandanti OVK nakon rata razgranali u dva pravca: Deo njih je činio nastojanja da se transformiše u političku snagu ''sa jasnim vizijama'' za stvaranje civilnog i demokratskog društva na Kosovu, dok se za mnoge druge smatra da su uspostavili nelegalne veze i monopole nad biznisom i nekadašnjom društvenom imovinom, pretvarajući svoje ''ideale'' u lične interese.

Veliki strah vlada među građanima Kosova, posebno što je sada više nego jasno da imunih na metak nema. A, u svemu tome, ni jasno razabirajućih pravila...

AIM Priština Granit GURI

** Aim\pri\pubs\vo

Priština, 18.05.2000

Oko 20 hiljada građana Prizrena i drugih krajeva Kosova okupilo se na groblju u obližnjoj Landovici da bi ispratili na poslednjem putu svog sugrađana, kolegu i borca, bivšeg komandanta OVK za region Paštrika, Ekrema Rexhu, poznatog pod nadimkom Drini. Više metaka iz automatskog oružja pogodilo je njegovo telo i na putu za bolnicu je preminuo. Sve se dogodilo na izlasku iz njegove kuće, kada je primetio da mu je izbušena guma od automobila. Drugi automobil, koji se kretao malo je zastao, a lica u njemu otvorila vatru. Kasno su stigla njegova braća, ali dovoljno brzo da bi primetili udaljavanje ovog automobila tipa opel kadet crvene boje, u velikoj brzini i da se kasnije prisete da su ih nedavno videli i u Landovici gde je boravio jednom prigodom i njihov brat. Kažu da za sada neće ništa da kažu o mogućim počiniocima, dok sami ne budu sigurni.

Ovaj scenario ubistava po Kosovu postao je najpouzdaniji model eliminacije ''nepoželjnih''. Svakodnevno, kosovska javnost ima prilike da pročita o brojnim ubistvima njihovih sunarodnika Albanaca, a vrlo visoko mesto zauzimaju bivši članovi OVK. Pre manje od mesec dana u centru Prištine ubijen je jedan od komandanata Zaštitnog korpusa Kosova, takođe bivši komandant OVK, Besnik Malja, poznat kao komandant Murrizi. U međusobnoj pucnjavi, ranjeno je još jedno lice, koje je kasnije preminuo u bolnici. Oni koji su imali manje činove tokom konflikata na Kosovu u prethodne dve godine uglavnom bivaju ubijani ili u međusobnim oružanim konfliktima ili sa drugim njihovim konkurentima u raznim "biznisima". Malo je onih za koje se može reći da su bili potpuno ''čisti''. Međutim, ovo je tabu tema na Kosovu, o motivima niko ne iznosi svoja mišljenja javno. Štampa se jedino usuđuje da prenese neko kritičnije reagovanje. Vlada nepisano pravilo - ''što manje znaš, to bolje''.

Ipak, ako u slučaju Malje postoje osnovane pretpostavke da je po sredi bio obračun zbog nekih lokala, tako nešto se teško može staviti na teret Ekremu Rexhi. Najviše je onih koji sumnjaju da je ovo ubistvo za pozadinu imalo političke razloge, mada se ne isključuje ni upletenost ekonomske mafije. Ono što je sigurno, ubistvo nije počinjeno slučajno, dakle bilo je planirano. Međutim, ipak se sumnja u mogućnost da se atentatori i u slučaju da budu otkriveni zaista i nađu pred licem pravde. Drugim rečima, vrlo je verovatno, bez obzira na izjave braće pokojnog Rexhe, da ceo slučaj, kao i mnogi do sada završe u svojevrsnom ''Dosijeu X''. Strah od eventualne osvete još je uvek jači od želje za zadovoljenje pravde.

Uostalom, ovo bi ubistvo bilo smatrano ovde kao još jedno u nizu da se ne radi o čoveku koji je obavljao važnu ulogu u gerilskom sukobu sa srpskim oružanim snagama, da nije jedan od najobrazovanijih u redovima bivše OVK, obzirom i na njegovo činove stečene u Jugoslovenskoj armiji i znao sedam stranih jezika, da odmah nakon rata prošle godine među prvima nije skinuo uniformu i vratio se civilnom životu, da nije bio uvažavan među pripadnicma svih zajednica u regionu Prizrena i angažovanjem u administrativnom bordu grada Prizrena zajedno sa međunarodnom administracijom nije učinio jako puno da upravo Prizren postane ne samo jedan od najčistijih gradova na Kosovu, već i najmirnijih, imajući u vidu procenat incidenata u odnosu na druge krajeve Kosova. Bio je oženjen i imao sina - Drinija. Dakle, pitanje koje se postavlja je kome je Ekrem Rexha, kao takav smetao i zbog čega? Ono što se usuđuju da kažu ovdašnji analitičari kosovskih prilika je da se radi samo o ubistvu sa predumišljajem i da iza pukih ubica izgleda stoji neko mnogo jači. Da li to znači da se u stvari ukazuje na organizovani zločin? Inostrani analitičari su u ovakvim ekstremnim slučajevima ubistava skloni da ih povezuju sa akterima iz tzv. političke mafije.

Da je gospodin Rexha bio veoma cenjen i kod njegovih saradnika iz međunarodne zajednice govori podatak da je odmah angažovano tuce specijalno obučenih osoba za istragu oko ovog ubistva. Činjenica je takođe da je u štampi objavljeno da je međunarodna policija privela na informativni razgovor jedno lice za koje se sumnjalo da je učestvovalo u napadu na Ekrema Rexhu, međutim ova informacija je demantovana odmah sutradan. Ipak će ostati i tajna da li je zaista neko privođen. Ono što je takođe karakterisalo slučaj ''Rexha'' je pretnja telefonom radnicima lokalnog Radio Prizrena. Naime, u anonimnom telefonskom pozivu ''neko'' je zapretio radnicima da će ''podići zgradu u vazduh'' ukoliko se nastavi puštanje muzike u znak žalosti zbog ubijenog Rexhe. Taj ''neko'' je još kazao da Rexha to ne zaslužuje. Alarmirana je i međunarodna policija i na tome se i završilo. Dakle, opet pitanje, kome je smetao Rexha?

Civilni administrator za Kosovo Bernar Kušner je nakon vesti o ubistvu rekao: ''Ovo je tragedija za Prizren i čitavo Kosovo''. Bliski Ekremu Rexhi smatraju da je njegovo zalagnje u pravcu jačanja institucija i eliminisanja korupcije i šverca, najrealniji povod njegovog ubistva. Uostalom, dovoljno je kazati da se Prizren nalazi nedaleko od granice sa Albanijom koja se, prema policijskim izveštajima, koristi za najrazličitije vrste šverca.

Fatmir Limaj, takođe jedan od bivših komandanata OVK, sada uključen u partiju Hashima Thacija, tvrdi da je adresa aktera ubistava ''pripadnika OVK - srpska UDB-a''. Međutim, tako ne misli Ruždija, brat Ekrema Rexhe koji je ubeđen da je ''on nekome smetao baš u Prizrenu, a ne u Srbiji''. Još jedan visoki oficir nekadašnje OVK, takođe nekadašnji jugoslovenski oficir Naim Maljoku, sada predsednik Partije Liberalnog centra Kosova, smatran kao moderirani političar, povodom ubistva je izjavio: '' Drini je nekome smetao... Kfor može da razjasni ubistvo komandanta Drinija jer do detalja znaju sve pokrete bandi na Kosovu''. Da li je tako? I ako jeste, zbog čega se ništa ne preduzima? Najzad, usled kritika u delu javnosti, a i pritiska većine građana koji su svakako za miran život, ipak će se negde morati staviti tačka. Tačno je da sudski sistem na Kosovu ne funkcioniše, ali i neefikasne istrage samo pojačavaju tvrdnje nekih krugova da vojnici KFOR-a i pripadnici međunarodne policije žele da njihovih šest meseci u Misijama prođu, da za to vreme dobro zarade i ne ugroze i svoje živote.

I pređašnja ubistva bivših pripadnika OVK, ili sada Zaštitnih trupa Kosova, izazvali su ogorčenja među političkim subjektima bliskim bivšim oružanim strukturama, mada su one podeljene u tri politička krila. U stvari regaovanja su bila onoliko žestoka koliko je neko od žrtava atentata bio blizak određenoj političkoj grupaciji. I pored toga što se navodilo da je Ekrem Rexha bio član Partije za demokratski progres (Hashim Thaci), bilo je i onih koji su tvrdili da je u administrativnom bordu učestvovao u svojstvu nezavisnog kandidata ( da li je onda napustio partiju?). Dobar je broj i onih koji kažu da je bio veoma blizak njegovom kolegi Naimu Maljokuu, kojem bi Rexhin autoritet bio od velike važnosti za osvajanje lokalne vlasti na izborima.

I u ovakvim situacijama na videlo isplivavaju različita raspoloženja, sumnje i optužbe. Jedan od dnevnih listova ''Bota sot'', čije je sedište u inostranstvu, a smatra se pro Berishinom (Sali Berisha) u svojoj redovnoj kolumni je objavio i sledeće: ''On je ubijen pred svojom kućom kao što je ranije ubijen i komandant Ahmet Krasniqi i mnogi drugi komandanti., profesionalni oficiri OVK kao i istaknuti novinar Enver Maljoku itd'. Ova ubistva se, piše dalje ''Bota sot'', izvršavaju 'u vreme kada komesari po kućama, u uredima, kafanama, preko telefona, fizičkim prisustvom prete političkoj desnici i njenim sledbenicima na Kosovu''. U ove pretnje uključeni su po ovom listu ''i komesari Fatosa Nanoa, bivši visoki oficiri državne bezbednosti Envera Hoxhe, koji se kako ovaj list tvrdi '' bave uporedo sa drugim mafijaškim biznisima i likvidacijom komandanata koji su vodili rat na Kosovu''. Nije teško u ovim konstatacijama nazreti aluzije na Nanoovog ''saveznika'', Thačija i njegovu partiju.

S druge strane, kolumnisti u Prištini, koji bi trebali dosta da znaju, ipak kritikuju sve one koji se bave ''trovanjem javnosti, špekulacijama o kriminalizaciji OVK''. Tako jedan poznati analitičar, Shkelzen Maliqi, između ostalog u tekstu o ubistvu Ekrema Rexhe piše i sedeće: ''Neprestane špekulacije već ozbiljno truju javnost stvaranjem utiska o kriminalizaciji čelnika OVK''...

Ipak, se iza ovakvih razvoja i uzimajući u obzir brojne analize može jasno videti da su se sami bivši komandanti OVK nakon rata razgranali u dva pravca: Deo njih je činio nastojanja da se transformiše u političku snagu ''sa jasnim vizijama'' za stvaranje civilnog i demokratskog društva na Kosovu, dok se za mnoge druge smatra da su uspostavili nelegalne veze i monopole nad biznisom i nekadašnjom društvenom imovinom, pretvarajući svoje ''ideale'' u lične interese.

Veliki strah vlada među građanima Kosova, posebno što je sada više nego jasno da imunih na metak nema. A, u svemu tome, ni jasno razabirajućih pravila...

AIM Priština Granit GURI

**