Cime je Vladimir Gligorov navukao greh Makedonaca?
Profesor Vienskog instituta za internacionalne ekonomske studije Vladimir Gligorov, kao autor analize uradjene za racun Ist-Vest Instituta iz Njujorka na Sedmom balkanskom privrednom forumu u Solunu, odrzanog tokom zadnjeg vikednda, svojom diskusijom u Makedoniji prouzrokovao lavinu optuzbi protiv njega. Otvorilo se pitanje: sporno je ono sto je izjavio poznati u svetu ekonomist ili fakt da je svoje misljenje izneo sin ranijeg makedonskog predsednika Kire Gligorova?
AIM Skopje, 12.5.2000
Sedmi po redu privredni forum u Solunu okupio je mnogo poznatih imena. Bili su prisutni i ekperti, ali u velikom broju i ministri balkanskih zemalja. S makedonske strane pored potpredsednika vlade i vodje delegacije Vasila Tupurkovskog bilo je prisutno jos cetvoro ministara. Raspravljalo se o ekonomskoj saradnji i njenom produbljivanju, ali i o perspektivama zemalja u regionu. Vladimir Gligorov, profesor i clan Vienskog instituta za internacionalne ekonomske studije, koji u ovoj instituciji pokriva Albaniju, Makedoniji i SR Jugoslaviju sam a s kolegom zajedno i Bosnu i Hercegovinu, na skupu je prezentirao izvestaj Ist-Vest instituta iz Njujorka ciji je on autor.
U "visokoprofesionalnim" makedonskim medijima nije u celosti prezentirano njegovo misljenje vec je izvucena samo dilema oko toga dali je Makedonija stabilna drzava ili nestabilna tvorevina koja je samo "modus vivendi". Na tako simplificirano vidjenje izlaganja Gligorova najprije su u Solunu reagirali makedonski ministar za razvoj Trajko Slavevski (odman nakon izlaganja Gligorova) sa tvrdnjom da Makedonija nema problema sa stabilnoscu jer je jedina zemlja iz ranije SFRJ koja je nezavisnost stekla mirnim putem, a zatim i ministra spoljnih poslova Aleksandar Dimitrov, koji nije bio prisutan za vreme istupanja Gligorova, koji je na osnovu interpretacije izrazio svoje neslaganje njegovim tvrdnjama.
Skopska "nova Makedonija" je na svojoj naslovnoj strani objavila napis "Vladimir Gligorov ne veruje drzavi ciji je predsednik bio njegov otac" tvrdeci da je Gligorov u Solunu izjavio da "Makedonija je drzava sa neizvesnom buducnoscu i da moze pretstavljati drzavu tipa 'modus vivendi'". Dnevnik postavlja dilemu: "Prirodno se postavlja pitanje da ukoliko mi sami ne cenimo ili ne verujemo u buducnost svoje zemlje, a time i u svoju buducnost, kako mozemo ocekivati da ce nas svet shvatati ozbiljno, zrelo i da ne dovode u pitanje nas opstanak". Poslanik Liberalno demokratske partije Petar Gosev je izjavio: "Ocena da Makedonija jeste drzava sa "modus vivendi" statusom samo stimulira one koji ne vole njenu stabilnost da jos vise razmisljaju u tom pravcu". Da je posredi stetna izjava po Makedoniju smatra i Slobodan Casule portparol Demokratske alternative, participijenta u vladinoj koaliciji: "Ovom izjavom Vladimira Gligorova, ustvari razotkrivena je strategija vlasti koju je predvodio njegov otac i ciji je cilj bio od Makedonije da se napravi "modus vivendi". Potvrdilo se da smo mi, kriticari Gligorova kao predsednika bili u pravu kada smo ukazivali da on ranebicuje nasu drzavu do stepena izceznjuca"! Casule ovo ostro vidjenje objasnjava time da je Kiro Gligorov za vreme svojih mandata mnogo toga uradio sto nije islo u prilog Makedoniji:trazenje arbitra za priznavanje nezavisnosti, otkazivanje od imena i makedonske manjine u Grckoj, neregulirane granice sa Srbijom..
Za Iljaza Halimija, potpredsednika parlamenta iz redova Demokratske partije Albanaca izjaava da je Makedonija "modus vivendi drzava" je bez osnove: "makedonija je vec stabilna zemlja, ima cvrstu osnovu da se razvije kao drzava i poseduje sve uslove da bude sve uspesnija". Filip Petrovski, parlamentarac VMRO-DPMNE izjavio je da takvu izjavu moze dati "samo covek koji sumlja u sve, koji nema osecaj za sopstvenu drzavu, iako je austriski drzavjanin. Makedonija je postojala, postoji i postojace, a njegova izjava kao vrhunskog kadra Instituta za privredne studije iz Vinene jednostavno nema nikakvu osnovu". Portparol opozicionog Socijal-demokratskog saveza Makedonije Vlado Buckovski komentira: "Mi ne sumljamo u buducnost Makedonije. Ukoliko ova vlast sto brze ode utoliko brze ce doci do sjajne buducnosti za Makedoniju. Ukoliko ostane ubedjen sam da je u tom slucaju Vladimir Gligorov u pravu". SDSM-u blizak "Utrinski vesnik" ztavljajuci istup Vladimira Gligorova u kontekst izjava Jorgosa Papandreua o potrebu medjunarodne garancije makedonskih granica i izjave Djemi Sija o brizi za stabilnost Makedonije konstatira da je moto zajednicke zabrinutosti "velikoalbanska ideja kao glavna opasnost za Balkan". Pritom glavni argument je tvrdnja da se Gligorov u Solunu zalagao za konfederalizaciju Makedonije.
A cime je Vladimir Gligorov navukao na sebe ovakav gnev dela makedonske javnosti? Sam kaze: "Stavljene su mi u usta reci koje nisam izrekao. Nisam govorio o federaciji, niti o nekakvoj konfederaciji, niti sam sugerirao implikacije za takvu mogucnost. Rekao sam da vec deset godina postoji zabrinutost za politicku stabilnost Makedonije u smislu dali je ona samo "modus vivendi", odnosno stanje nestabilne ili manje stabilne tvorevine nasuprot onome sto bi trebala biti jedna stabilna pravna drzava. Ali, izgleda da ne treba da upotrebljavam latinske izraze". Politicku nestabilnost Makedonije Vldimir Gligorov locira na dva glavna punkta - opkruzenje i unutrasnje rasprave oko ustavnog uredjenja. "Ako se dogodi nezavisnost ili poluzavisnost Kosova negira se princip nemenljivosti granica. Sve to ce imati ozbiljne implikacije u regionu, ali i u Makedoniji", smatra Gligorov. Drugi izvor nestabilnosti, po Gligorovu, jesu sporovi oko ustavnog uredjenja Makedonije, koji se reflektiraju razlicnim stavovima makedonskih i albanskih partija.
"Ne postoji diskontinuitet u mojim stavovima o Makedoniji u zadnjih deset godina. Ja nisam izmislio faktor nestabilnosti. To je prvo pitanje koje postavlja svako ko razgovara o Makedoniji. Ako moja kriticnost do sada nije primecena, to se verovatno odnosi na fakt da ja nisam politicar koji bi bio citiran u svakoj prilici. Za moje stavove se niko posebno ne interesuje", kaze Gligorov.
Ali, Gligorov ocito nije u pravu. Za njegove stavove se neki krugovi u Makedoniji interesuju, ali nazalost ne zbog toga sto je analiticar i ekspert koji ima sto reci, vec zbog toga sto je sin ranijeg predsednikas Kire Gligorova. Cini se da ono sto ne mugu reci njemu licno porucuju mu preko njegovog sina.
AIM Skopje
ISO RUSI