Odlazak Biljane Plavšić?

Sarajevo May 11, 2000

Banjaluka, 11. maj 2000. (AIM)

Na političkoj sceni Republike Srpske (RS) na pomolu je još jedna stranačka havarija. Biljana Plavšić, lider Srpske narodne stranke (SNS) i favorit broj dva međunarodne zajednice (uz premijera Milorada Dodika), podnijela je ostavku na partijsku dužnost i napustila sjednicu Glavnog odbora stranke. Iz šturih novinskih izvještaja dalo se zaključiti da je Plavšićeva bila nezadovoljna iskazanim povjerenjem Glavnog odbora potpredsjedniku stranke Jovi Mitroviću, čiju odgovornost je tražio Izvršni odbor.

Rascjep u SNS-u najavljivan je nakon objavljivanja rezultata lokalnih izbora, na kojima je SNS pretrpio težak poraz. Stranka je po broju osvojenih glasova pala ispod deset posto i jedva da će u većini opština biti u parlamentu zastupljena sa po jednim ili dva odbornika.

Izborni debakl Plavšićeve stranke morao je staviti na dnevni red pitanje ugleda i autoriteta stranke čiji su kadrovi na najodgovornijim dužnostima u aktuelnoj državnoj vlasti i na rukovodećim funkcijama u velikom broju državnih preduzeća (Telekom, Srpske šume). Pet ključnih ministarstava u Vladi RS drže u rukama najbliži partijski saradnici Plavšićeve (finansije, unutrašnju politiku, industriji, pravosuđe i poljoprivredu), kao i važne kontrolne organe (finansijsku i šumarsku inspekciju, upravu prihoda).

Pitanje odgovornosti partijskih funkcionera, tvrde izvori bliski vrhu ove stranke, najoštrije je postavljao potpredsjednik stranke Jovo Mitrović. Mitrović se nije slagao sa generalnom politikom koju je stranka vodila kao koalicioni partner 'Sloge', smatrajući da je SNS podlegao uticaju premijera Dodika i politici njegove stranke. "SNS se ne smije vezati za SP RS , SNSD ili bilo koju drugu stranku kako i definitivno ne bi prokockao ono što je gradio od '97. godine", govorio je Mitrović. Za svoj radikalan stav Mitrović je imao nesumljivo moralno pravo, jer je kao nosilac izborne liste u Zvorniku osvojio preko 20 posto glasova, za razliku od svog stranačkog kolege i ministra Novaka Kondića, koji je u Banjaluci osvojio jedva tek 2 odbornička mandata.

Unutrašnje raslojavanje SNS-a i rascjep, koji će po svoj prilici uslijediti, po svemu liči na nedavni rascjep socijalista. Jedna stvar se pojavljuje kao zajednički imenilac obje političke jednačine. Socijalisti su pukli na šavu politike unutar koalicije 'Sloga' i odnosa na relaciji partija - premijer Dodik. Sukob u SNS-u nastao je zbog istog problema. Grupa partijskih funkcionera SNS-a, na čelu sa Mitrovićem, smatrala je da je SNS pao u sjenku Dodika i njegovih socijaldemokrata, izgubivši na taj način svoju prepoznatljivu političku boju. Po njihovom mišljenju, bezrezervna politička podrška premijeru i politici vlade kompromitovala je osnovne principe političke platforme stranke, koja je prvobitni politički uspjeh izgradila na objavi rata organizovanom kriminalu i korumpiranosti.

Političko urušavanje partijskih građevina otkriva dva ozbiljna propista u konstrukciji: neizgrađene unutarstranačke odnose, i nedefinisane odnose unutar koalicije 'Sloga'. U osnovi i jedne i druge posledice jeste činjenica da su članice koalicije 'Sloga' prije dvije godine preuzele vlast potpuno nespremne, na način koji nije rezultat stvarne političke moći i u vrijeme kada nisu imale izgrađenu partijsku strukturu. Ulaskom u vlast partije su same sebe progutale, a na površini su ostali pojedinci vezani za vlast, koja je bila u rukama vlade premijera Dodika.

Potres u SNS-u mogao bi zadati smrtonosni udarac ostatku koalicije 'Sloga' i ozbiljno uzdrmati premijera Dodika. Sudeći prema rasporedu snaga u Glavnom odboru, većina poslanika SNS-a u Narodnoj skupštini ostaće uz Mitrovića i okrenuti leđa premijeru. Uz Dodika bi mogli ostati samo ministri iz SNS-a, kako je to već viđeno u slučaju socijalista.

Ako se stvari budu razvijale u tom pravcu, Dodik će biti suočen ne samo sa gubitkom skupštinske podrške, nego i sa optužbama da je razbio koaliciju 'Sloga' i stvaranjem marionetskih partija od ljudi iz nomenklature vlasti ugrozio političku stabilnost RS. Sa takvom hipotekom izlazak njegovih socijaldemokrata na jesenje parlamentarne izbore nosi prevelik rizik.

SNS i socijalisti imaće mnogo muke da povrate izgubljeni politički sjaj iz vremena demokratskog osvajanja vlasti. Lokalni izbori su bili test koji je pokazao da aktuelna vlast koju su oni iznjedrili nema povjerenje biračkog tijela. Težište političke moći premiješta se u opoziciju (SDS i Partija demokratskog progresa). Zbog toga bi sudbina socijalista i SNS-a morala bi biti pouka za Dodika.

Ma kakav bio ishod za početak juna najavljene vanredne skupštine SNS, koja bi trebala da odluči o ostavkama njegovih funkcionera i riješi stranačke probleme, izvjesno je da Biljana Plavšić odlazi iz politike. Ona je nedavno najavila takvu svoju odluku, očigledno svjesna kuda ide stranački brod. Iako će zlobnici reći da je to logična sudbina kontroverzne političke biografije, Biljani Plavšić se mora odati priznanje za hrabrost i odlučnost da raskine sa politikom konfrontacije sa međunarodnom zajednicom i uvede RS u fazu demokratskih reformi. Bila bi velika nepravda da krah stranke na čijem se čelu našla baci sjenku na njene političke zasluge.

Branko Perić (AIM)